‎بیمه سلامت، خدمات اقامتی معتادان را پوشش نمی‌دهد‏
سرویس خبر: در سازمان بیمه سلامت بیشتر به درمان‌های سرپایی و دارویی معتادان پرداخته می‌شود و درمان‌های اقامتی پرهیزمدار برای کسانی که می‌توانند از این بیمه استفاده کنند، زیر پوشش قرار ندارد‎.
‎سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام این خبر، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر از سازمان بیمه سلامت از سال ۹۲ تاکنون که برای بیمه معتادان اعتبار دیده شده، راضی نیست و این مسأله واقعیت کاملا مشخصی است‏‎.
‎پرویز افشار یادآور شد: پوشش بیمه درمان اعتیاد از سال ۸۹ با تغییر قانون مبارزه با مواد مخدر و اصلاحات بند ۲ ماده ۱۵ برعهده وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی گذارده شد و این وزارتخانه مکلف به ایجاد پوشش بیمه درمان اعتیاد در بیمه‌های پایه و بستری است. همچنین وزارت رفاه مکلف شد تا نسبت به پوشش درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر به عنوان یک تکلیف خاص اقدام کند و این امر را به طور جدی مد نظر قرار دهد‏‎.
‎بر اساس بند ب ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر (اصلاح شده در سال ۹۶)، همه معتادان به مواد مخدر که سن آنها کمتر از ۶۰سال باشد موظفند ظرف شش ماه اقدام به ترک اعتیاد کنند. چنان چه پس از انقضای مهلت مقرر ترک اعتیاد نکرده باشند، دادسرا آنها را به مراکز بازپروری اعزام می‌کند و این افراد تا ترک کامل اعتیاد در مرکز باقی خواهند ماند. انجام این امر و برنامه‌ریزی مربوطه بر عهده‌ ستاد است‎
. ‎افشار اضافه کرد: سازمان بیمه سلامت اوایل امسال از وزارت رفاه جدا و به وزارت بهداشت ملحق شد اما مشکل بیمه سلامت به آن صورت که قانون تکلیف کرده، حل نشده است‎. ‎او یادآور شد: قانونگذار از سال ۱۳۹۲ اعتبارات سالانه را در سازمان بیمه سلامت برای بیمه معتادان در نظرگرفته است اما استفاده مطلوبی از این اعتبارات نداشتیم؛ زیرا افراد نیازمند این‌گونه خدمات، عمدتاً معتادان متجاهری هستند که از دردهای مزمن مختلف رنج می‌برند‏‎.
‎معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: پروتکل اجرایی برای بیمه سلامت معتادان به دلیل وجود موانع، هر سال نوشته می‌شود و تا زمانی که دستورالعمل سال بعد نیامده است، کماکان دستورالعمل سال قبل از آن قابلیت اجرا دارد و اینک همچنان دستورالعمل سال ۹۶ اعمال می‌شود‏‎.
‎به گفته افشار، تاکنون فقط گروه‌های پرخطر از قبیل زنان، کودکان معتاد، افراد مبتلا به HIV‎ و زندانیان آزاده شده از پوشش این بیمه برخوردار شده‌اند؛ درحالی که همه مردم باید از این پوشش بیمه‌ای برخوردار شوند‏‎.
‎معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: بودجه بیمه سلامت برای معتادان باید صرف درمان افرادی شود که بضاعت مالی ندارند و می‌خواهند به مراکز اقامتی غیردارویی یا کمپ‌ها بروند‎.‎
وی به سختگیری‌های سازمان بیمه سلامت در استان‌ها اشاره کرد و افزود: پرداخت مطالبات مراکز با تاخیر انجام می‌شود همچنین شمار قابل توجهی از معتادان اسناد هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی ندارند در حالی که پیش شرط بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای احراز هویت است که در حال رایزنی با بیمه سلامت برای حل آنها هستیم‎.

Email this page

نسخه مناسب چاپ