‏آذربایجان غربی نیازمند ۴۵۰ هزار تُن نهاده دامی در سال است
ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان جهاد کشاوری آذربایجان غربی اعلام کرد که این استان برای تامین غذای دام و طیور برای تولید گوشت و لبنیات مورد نیاز، نیازمند ۴۵۰ هزار تن نهاده‌های دامی در سال است.

اسمعیل کریم‌زاده در جلسه کار گروه پایش تامین و توزیع کالاهای کشاورزی استان آذربایجان شرقی افزود: ۲۰ درصد از نهاده‌های مورد نیاز دامداران آذربایجان غربی را جهاد کشاورزی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام تامین می‌کند که ۹۰ هزار تن است و بقیه آن از سوی تشکل‌های بخش کشاورزی در کشور تامین و در اختیار دامداران گذاشته می‌شود.

کریم‌زاده با بیان اینکه بخش اندکی از نهاده‌های دامی در استان تولید می‌شود، گفت: آذربایجان غربی سالانه نیازمند ۱۰۰ هزار تن سویا، ۱۳۵ هزار تن ذرت و ۲۵۰ هزار تن جو وارداتی است و ذخیره‌سازی از کمبود نهاده‌های دامی در طول سال جلوگیری می‌کند. همچنین ظرفیت انبارهای استان برای ذخیره‌سازی این ‌نهاده‌ها ۳۰ تا ۴۰ هزار تن است که به دلیل انتقال تدریجی نهادها به استان، نیازها را کفاف می‌کند.

وی با اشاره به سایر تولیدات دامی آذربایجان غربی افزود: ۲هزار و ۵۰۰ واحدهای دامداری صنعتی و نیمه صنعتی و دامداری‌های کوچک روستایی در آذربایجان غربی مجوز فعالیت دارند و ۷۰۰ هزار راس دام بزرگ در این دامداری‌ها نگهداری می‌شوند که به غیر از ۲ هزار راس از آن‌ها، نگهداری بقیه به صورت سنتی و در محیط‌های روستایی و عشایری است.

از سوی دیگر ۹۰۰ واحد مرغداری گوشتی تخم‌گذار، اجداد و گوشتی و کارخانه‌های وابسته در استان فعال است و سالانه ۱۵ میلیون قطعه جوجه در آذربایجان غربی در هر دوره تولید می‌شود.

کریم‌زاده با اشاره به اینکه سالانه ۸۴ هزار تن گوشت مرغ از واحد‌های تولیدی آذربایجان غربی عرضه می‌شود، گفت: بخشی از این میزان تولید مازاد، بر مصرف است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ