‏۵۰ درصد مصوبات شورای فرهنگ عمومی قم اجرایی شده است
قم- خبرنگار اطلاعات: نیازمند یک عزم جدی در زمینه فرهنگ عمومی در کشور هستیم و همه مردم باید در این زمینه با دستگاه‌های مرتبط همکاری داشته باشند.

سیدموسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به روز «فرهنگ عمومی» و با بیان این که جلسه‌های شورای فرهنگ عمومی استان قم به صورت مرتب برگزار می‌شود، اعلام کرد: این جلسات با مشارکت و جدیت اعضا انجام می‌شود و بیش از ۵۰ درصد مصوبه‌های شورا اجرایی شده‌اند و برخی برای اجرایی شدن نیازمند اعتبارات هستند.وی با بیان این که رسانه‌ها در توسعه فرهنگ عمومی می‌توانند یاری‌گر ما باشند، اضافه کرد: سال گذشته ۱۲ جلسه این شورا برگزار شد و ۴۷ مصوبه داشتیم و یک هیات اندیشه ورز نیز در کنار این شورا وجود دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در بخش دیگر سخنان خود گفت: دومین جشنواره ملی پوستر آیات در سال جاری در بخش رقابتی (روایی و غیر روایی) و بخش ویژه (نماز و امر به معروف و نهی از منکر) در ۳ موضوع «نشاط، امید و امیدبخشی»، «سبک زندگی اسلامی – ایرانی» و «همدلی، محبت و دوستی» برگزار می‌شود.

حسینی کاشانی، با بیان این که شرکت در این جشنواره برای عموم آزاد است، افزود: علاقه مندان تا ۲۴ دی امسال فرصت دارند، آثار خود را به ساختمان شهید کمیلی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم واقع در خیابان شهید لواسانی (ساحلی) ارسال کنند.

وی فرهنگ‌سازی قرآنی و ارتقای آگاهی مردم به واسطه زبان هنر، بسط و گسترش فعالیت‌های متناسب با فرهنگ قرآن، تشویق و ارتقای سطح کمی و کیفی آثار فرهنگی- هنری در حوزه قرآن و اهل‌بیت(ع)، ایجاد زمینه مناسب برای ارتباط بیشتر هنرمندان با فعالان و موسسه‌های قرآنی و ناشران فعال در حوزه فرهنگ و داستان‌های قرآن، حمایت از هنرمندان برای خلق اثرهای هنری مرتبط با آیات قرآن کریم و ایجاد نگرش جدید در خلق آثار گرافیکی با بهره گیری از فرهنگ و معارف قرآنی و اسلامی را از جمله هدف‌های برگزاری این جشنواره برشمرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم افزود: این جشنواره با مشارکت دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود، با بیان این که باید در راستای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم پاسخگو باشیم و اطلاع رسانی کنیم، به امضای تفاهمنامه بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار قم اشاره کرد و گفت: به میزان ۳۰۰ میلیارد ریال این تفاهمنامه بسته شده است که در جهت افزایش زیرساخت‌های فرهنگی استان است. ‏

وی گفت: موضوع این تفاهمنامه در ۴ محور کلی؛ تکمیل و تجهیز طرح‌های تملک دارایی سرمایه فرهنگی و هنری استان، توسعه فعالیت‌های فرهنگی و دینی در حوزه‌های مختلف، توسعه آموزش و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی و هنری و توجه به فرهنگ و هنر اقوام استان و بهره‌گیری از ظرفیت آنها در راستای انسجام و وحدت ملی است و این تفاهمنامه در ۸ ماده منعقد شده است.حسینی با بیان این که تفاهمنامه برای مدت ۳ سال است که از مهرماه سال جاری شروع شده است، گفت: در تعهدات استانداری نیز قرار شده است که اعتبارات فرهنگی و هنری این اداره کل در طی ۳ سال تا ۱۸ میلیارد ریال افزایش یابد.تفاهمنامه فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم، ۱۲ مهرماه امسال به امضای دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهندس سید مهدی صادقی استاندار قم رسید که بر اساس آن، چشم انداز ۳ ساله فرهنگی این استان و تعهدات طرفین ترسیم شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۵۰ درصد تعهدات را از مجموعه وزارتخانه برای استان گرفتیم و از تمام ظرفیت‌ها برای جذب اعتبارات برای قم استفاده کردیم.وی گفت: سال گذشته؛ در مجموع برای قسمت فرهنگی ۳۴,۷ درصد، در مطبوعات ۴٫۸ درصد، در زمینه هنری ۲۸ درصد، در زمینه سینمایی ۷,۵ درصد و در زمینه قرآن و عترت ۱۵٫۸ درصد اعتبارات هزینه شده است.

حسینی کاشانی در بحث تسهیلات مشاغل خانگی گفت: حدود ۱۰۰ رشته مانند گرافیک رایانه ای، نقاشی، تدوینگری فیلم، برنامه نویسی، نمد دوزی، نویسندگی و ترجمه شامل این تسهیلات می‌شود که از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۳ تن برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی شده‌اند و پروانه مشاغل خانگی برای این افراد صادر می‌شود.

وی با بیان این که این اداره کل از درجه ۳ به درجه ۲ ارتقا یافته است و در تلاش هستیم که به درجه ۱ ارتقا یابد، اعلام کرد: این اداره کل ۷۴ تَن پرسنل دارد که ۱۴ تن کارشناسی ارشد و ۴۶ تن کارشناسی دارند و میانگین سنی حدود ۴۳ سال و میانگین تجربه کاری همکاران حدود ۱۳ سال است.مهندس حسینی با بیان این که در ۲ سال قبل حدود ۱۰ هزار متر مربع زیرساخت فرهنگی داشتیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این رقم به حدود ۱۲ هزار مترمربع افزایش یافته است.وی افزود: اکنون در نشریه‌های مکتوب؛ ۶ روزنامه، ۱۵ هفته نامه، ۲۱ ماهنامه، ۱۰ دوماهنامه، ۷۲ فصلنامه و ۱۰۲ دوفصلنامه و نیز ۴۲ پایگاه خبری در استان قم داریم و همچنین ۱۴ پروانه نمایندگی صادر شده است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم همچنین خاطرنشان کرد: شمار بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سال ۹۵؛ ۵۵۰ تن بیمه شده بود که این تعداد در سال ۹۶ به یک هزار و ۲۶ تن رسید.او اعلام کرد: سال گذشته یک هزار و ۷۴۰ مجوز کتاب حوزوی، ۲۷۰ مجوز کتاب فنی – مهندسی، ۳ هزار و ۶۹۴ مجوز کتاب علوم انسانی، ۶۶۲ مجوز کتاب علوم پایه، ۵۱۲ مجوز کتاب پزشکی و ۹۲ مجوز کتاب هنری صادر شده است.

وی با اعلام این که به زودی پروسه دریافت مجوز کتاب به طور کامل الکترونیکی می‌شود، گفت: استان قم پس از تهران بیشترین تعداد صدور مجوز کتاب را دارد و بیشترین مجوز کتاب دینی در استان قم مجوز گرفته‌اند.

حسینی اعلام کرد: سال گذشته به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال در زمینه کتاب‌های ارزشمند در حوزه دین حمایت شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۱۳ هزار کتاب به مسجدها، مدرسه‌ها و هیات‌ها اهدا کرده ایم.او با اشاره به برگزاری آزمون مشترک قرآن در سال گذشته اظهار کرد: شمار شرکت کنندگان در آزمون قرآنی از ۲ هزار تن در سال ۹۵، در سال گذشته به بیش از ۹ هزار تن رسید.

وی با اشاره به بازسازی نگارخانه فرهنگ در خیابان شهیدان فاطمی (دورشهر) در سال جاری، از واگذاری مجتمع فرهنگی شهید ربانی در منطقه پردیسان شهر قم و اعلام فراخوان آن خبر داد و گفت: در کنار کتابخانه خیابان امام خمینی(ره) یک مجتمع فرهنگی نیز ساخته خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم همچنین بر تکمیل بانک اطلاعاتی هنرمندان استان قم تاکید کرد و گفت: سال گذشته ۵۰۰ هزار تن در سینما و ۳۲ هزار تن در تئاتر استان قم بازدیدکننده داشته ایم.حسینی اضافه کرد: تلاش شده است با سایر دستگاه‌های فرهنگی استان در زمینه‌های گوناگون تعامل و مشارکت داشته باشیم و بر اساس برنامه حرکت کنیم که در این زمینه نیازمند نقدهای سازنده هستیم.

او برگزاری جشنواره ملی سرود رضوی، جشنواره تئاتر، جشنواره مطبوعات و جشنواره فیلم و عکس را از جمله برنامه‌های اجرا شده در سال جاری نام برد و گفت: در ۶ ماه دوم امسال برنامه‌هایی همچون جشنواره ملی پوستر آیات، جشنواره سراسری شعر آیینی و جشنواره سواد رسانه‌ای را خواهیم داشت.

در پایان این نشست خبری، با حضور استاد محمدعلی مجاهدی از شاعران پیشکسوت شعر آیینی کشور از پوسترهای جشنواره ملی پوستر آیات و جشنواره سراسری شعر آیینی رونمایی شد.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ