۲۴۵ هزار روستایی فارس امسال از آب آشامیدنی سالم بهره مند می شوند
شیرازـ خبرنگار اطلاعات:۳۵۲ روستاهای استان فارس با جمعیتی افزون بر ۲۴۵ هزار نفردرقالب ۱۱۴ پروژه تا پایان امسال از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهندشد.
مطلب بالا را علی بوستانی مدیرعامل شرکت آبفای روستایی فارس اعلام کرد و افزود: این پروژه ها با اعتبار۱۰۱۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا می شود.
او گفت: در ۳ سال گذشته با وجود محدودیت اعتبارو خشکسالی، ۴۴۳ روستا با اعتبار۸۵۰ میلیارد ریال از نعمت آب آشامیدنی بهداشتی بهره‌مند شدند.
مدیرعامل آبفای روستایی فارس افزود: در ۳ سال گذشته ۴۰ روستا با ۴۰ هزارمشترک زیر پوشش خدمات آبفای روستایی فارس قرار گرفتند.وی اعلام کرد: سال ۹۲ حدود ۲۵۷ کیلومتر، سال ۹۳ حدود ۶۸۸ کیلومتر و پارسال ۵۵۴ کیلومتر خط انتقال، توسعه و نگهداری در شبکه آب روستایی ایجاد شده است.
بوستانی با یادآوری این مطلب که فارس از نظر تعداد روستاها و پراکندگی آن دومین استان کشور بعد ازخراسان رضوی محسوب می‌شود، تاکید کرد: درفارس بیش از۴۲۰۰ روستا و آبادی با جمعیت یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم از خدمات آبفای روستایی بهره‌مند هستند وشرکت آبفای روستایی فارس ۴۰۵ هزار مشترک و۱۸ هزارکیلومترخط انتقال وشبکه توزیع آب دارد.
وی همچنین به برخی از چالش های این شرکت اشاره کرد و گفت: یکی از چالش های اصلی شرکت های آبفا در سراسر کشور قیمت فروش آب آشامیدنی برای مشترکین است که در این راستا قیمت تمام شده آب آشامیدنی ۱۱ هزار ریال است اما قیمت فروش بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ریال است و در واقع قیمت فروش آب ۳۰ درصد قیمت تمام شده است.
پدیده فرونشست زمین از دیگر چالش های پیش روی شرکت آبفای روستایی فارس است که بوستانی به آن اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از چالش‌های پیش روی این شرکت در برخی نقاط فارس مثل مرودشت و داراب نشست زمین است که در این نقاط پدیده لوله‌زایی به وجود آمده است به طوری که قبلا برای چاه‌ها ازلوله ۶ میل استفاده می‌ شد اما الان از دو لوله ۸ میل داخل هم استفاده می‌ شود تا در مقابل رانش زمین مقاوم باشند.
او ساخت‌ و سازهای بدون مجوز و خارج از محدوده طرح هادی را یکی دیگر از چالش‌های شرکت آبفای روستایی دانست و افزود : ساخت‌ و سازهای بدون مجوز و خارج از محدوده طرح هادی از دیگر معضلات است زیرا امکان واگذاری انشعاب در این مناطق وجود ندارد و متاسفانه این ساخت و سازها بیشتر در حاشیه شهر‌ها به ویژه کلانشهر شیراز دیده می‌شود.
وجود درختان ودرخچه‌ها درمنازل مشترکان چهارمین چالش ازسوی مدیرعامل شرکت آبفای روستایی اعلام شد و گفت: اگر درختان کاشته شده در منازل مشترکان آبفای روستایی فارس در کنار هم قراربگیرد، معادل ۲۸۵۰ هکتار باغ می‌شود که همه آنها از آب آشامیدنی آبیاری می‌شوند و این مساله به شدت مورد اعتراض است.
وی با بیان این‌که قانونی برای قطع درختان منزل مشترکان وجود ندارد اما می توان انشعاب مشترکان را قطع کرد افزود: در برخی نقاط در فارس مثل حاشیه سد درودزن با مشکل تامین آب آشامیدنی روبه‌ رو بوده در حالی که در ۱۰۰ یا ۲۰۰ متری همان روستا کشت برنج به صورت غرقابی انجام می‌شود.
بوستانی با اشاره به این مطلب که در پیک بحران بیش از ۶۵۰ روستای فارس با جمعیتی ۱۰۰ هزار خانوار با تانکر آبرسانی می‌شوند، افزود:خشکسالی بر کیفیت و کمیت منابع آب تاثیر مستقیم دارد تا جایی که در برخی نقاط فارس “ای.سی” آب بیش از ۲۰ هزار است به همین دلیل این مناطق ازطریق تانکر سیار آبرسانی می‌شوند و علاوه بر آن ۸۰ دستگاه آب‌ شیرین‌کن نیز در روستاها نصب شده است.
وی با اشاره به پرداخت ۳۰۰ میلیارد ریال مطالبات جاری و معوق پیمانکاران اعلام کرد: شرکت آبفای روستایی فارس ۴۰ میلیارد ریال بدهی به پیمانکاران دارد البته در این میان مشترکان این شرکت ۴۰ میلیارد ریال بدهی دارند که امید است براساس زمان‌بندی اعلام شده این مطالبات پرداخت شود.وی با بیان این‌که هر مشترک روستایی فارس ماهانه ۲۵ متر مکعب آب مصرف می‌کند، افزود: ۶۰۰۰ کیلومتر از شبکه آب روستایی یعنی بیش از ۳۰ درصد شبکه آب و فاضلاب روستایی فارس فرسوده است که برای اصلاح آن به ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ