۲۶۰ هزار مسکن مهر آماده تحویل به متقاضیان است
 

وزارت راه وشهرسازی از دیروز با برپایی نخستین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و باز آفرینی شهری در مصلی بزرگ تهران، جدیدترین طرح های ساخت مسکن را به متقاضیان سرمایه گذاری معرفی کرده است.

به گزارش خبرنگارما، هدف از برپایی این نمایشگاه سه روزه بهبود کیفیت زندگی شهری و روستایی، توسعه بازار شهر هوشمند، ارائه آخرین دستاورد‌های فناوری روز در حوزه شهر هوشمند، ایجاد محرک در اقتصاد مسکن، کار، اشتغال و کار آفرینی و آشنایی با مفاهیم جدید در سازه است.

همچنین طراحی و شهرسازی، برقراری ارتباط بیشتر بین نهاد‌های علمی و اجرایی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در حوزه مسکن وشهرسازی، بررسی مشکلات ساخت و ساز‌های کشور و استفاده از دستاورد‌ها و تجربیات موفق شهر‌های هوشمند، معرفی پهنه وسیع جذب سرمایه و فرصت‌های سرمایه گذاری در طرح‌های مسکن و شهرسازی، جذب و هدایت سرمایه‌های داخلی و خارجی برای ورود به طرح‌های مسکن از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه به شمار می‌رود.

مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی دیروز در حاشیه بازدید از این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: برای خروج از رکود در حوزه مسکن لازم است از سیاست‌های انقباضی فاصله بگیریم.

وی با اشاره به اینکه خبر خوش برای متقاضیان مسکن مهر این است که روند اجرای این طرح به جز موارد حقوقی و قضایی از توقف خارج شده و در تلاشیم تا سریعتر به اتمام برسد، در خصوص روند تکمیل و تحویل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور ادامه داد: از این تعداد ۲۶۰ هزار واحد تکمیل شده و در صورت وصل شدن انشعابات تحویل متقاضیان می شود؛ همچنین ۲۴۰ هزار واحد هم در دست تکمیل است.اسلامی با بیان اینکه سقف مسکن مهر هنوز بسته نشده است و افرادی که در موعد مقرر سهم آورده خود را واریز کرده باشند واحد مورد نظر را دریافت می کنند، ادامه داد: اکنون پردیس دیگر گنجایش ظرفیت جدید را ندارد و افراد می توانند در مسکن مهر پرند یا هشتگرد ثبت نام کنند.

وی به ساخت ۴۰۰ هرار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: نقشه این کار تهیه شده و در مناطقی که مشکلات حقوقی حل شده است، پیمانکاران کار اجرایی را آغاز کرده اند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در تلاشیم تا مسکن از رکود خارج شود، تاکید کرد: برای رسیدن به این مهم لازم است تا سیاست های انقباضی را تعطیل کنیم و با اجرای طرح هایی مانند تسهیل گری در ساخت و ساز یا عرضه زمین به دنبال سیاست های انبساطی باشیم.

وی به کارت اعتباری مصالح هم اشاره کرد و افزود: برای اجرای آن در حال مذاکره هستیم تا با کنترل نقدینگی و جلوگیری از افزایش قیمت ها، قیمت تمام شده مسکن را کاهش دهیم.اسلامی هدف از برگزاری این نمایشگاه را شتاب در پروژه های بازآفرینی شهری عنوان کرد و گفت: با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی این کار محقق خواهد شد. در این طرح به دنبال این هستیم تا سرمایه گذاران را برای فعالیت در بافت های فرسوده فعال کنیم.

به گفته وی، این طرح شامل احیای بافت فرسوده توسط مالکان، احیای بافت توسط سرمایه گذاران و عرضه زمین از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن است که در روش سوم خانه اولی ها در اولویت خواهند بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برنامه بازآفرینی به تمامی استانداران کشور ابلاغ شده است، گفت: در این طرح سالانه ۲۷۰ محله نوسازی و بهسازی می‌شوند و تاکنون ۹۲ شرکت برای اجرای این طرح ثبت نام کرده اند.

وی ادامه داد: همچنین ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید ابلاغ شده است که با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

همچنین خانم پروانه مافی رئیس کمیسیون مشترک درآمد پایدار شهری مجلس شورای اسلامی در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: متأسفانه در لایحه بودجه ۹۸ کل کشور برای بازسازی بافت های فرسوده و بازآفرینی، ردیف مشخصی دیده نشده است.

وی بر لزوم تامین مسکن برای جوانان اشاره کرد و افزود: در قانون تسهیل ازدواج مصوب سال ۸۴، ایجاد مسکن حمایتی برای خانه اولی ها و زوج های جوان مورد تاکید قرار گرفته اما هنوز اجرایی نشده است.

این گزارش حاکیست دیروز همچنین با حضور وزیر راه و شهرسازی از طرح جامع شهر جدید “تیس″ رونمایی شد

این شهر قرار است از سوی شرکت عمران شهرهای جدید و با سرمایه گذاری مردم برای اسکان ۱۰۰ هزار نفر در سواحل شمالی دریای عمان احداث شود.

دکتر حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هم در حاشیه این نمایشگاه با اشاره به ضربه بازار مسکن به اجاره نشین‌ها به خبرنگاران گفت:در تهران و دیگر کلانشهرها با یک دوگانگی (پارادوکس) در بازار مسکن روبرو هستیم. از یک سو در تهران ۳۰۰ هزار و در استان تهران ۴۵۰ هزار واحد خالی داریم که این تعداد واحد در تهران می تواند یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت پذیری شهر تهران را افزایش دهد و از سوی دیگر برای زوج های جوان که به دنبال مسکن ارزان قیمت هستند واحد مسکونی به اندازه کافی نداریم.

وی یادآور شد: بنابراین تشویق و حمایت این وزارتخانه به سمت توسعه بازار مسکن در بخش واحدهای کوچک متراژ خواهد بود و دولت از ساخت این گونه واحدها و همچنین احیای بافت های میانی و فرسوده شهرها حمایت می کند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره مالیات بر خانه های خالی افزود: قانون اعمال مالیات بر خانه های خالی برنامه مصوب مجلس و قانون جاری است که باید اجرا شود، اما ظاهر قضیه این است که سامانه ای تشکیل می شود تا بر اساس آن مالیات گرفته شود، ولی در عمل این اتفاق نیفتاد، چون ۳۴ سامانه دیگر باید به این سامانه وزارت راه و شهرسازی متصل شود تا خانه های خالی شناسایی شوند.

وی ادامه داد: دولت رسماً با طرح مالیات بر عایدی سرمایه مخالفت کرده و رسما آن را به مجلس اعلام کرده است تا طرح مورد نظر در مجلس متوقف شود. از سوی دیگر وزارت اقتصاد ملزم به تهیه لایحه جایگزین شده و این وزارتخانه طی ماه های آینده لایحه را در دولت و سپس مجلس مطرح خواهد کرد.

به گفته مظاهریان، وزارت راه و شهرسازی به دولت پیشنهاد جدیدی ارائه داده که این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون زیربنایی به تصویب رسیده و به صحن هیات دولت ارسال شده است و قرار است در برنامه های جاری هیات دولت مورد بررسی قرار گیرد. بر اساس این پیشنهاد، مالیات بر خانه های خالی از عهده دولت مرکزی خارج شده و به دولت محلی که همان شهرداری ها هستند به شکل وصول عوارض واگذار می شود.

به گفته وی، در ۹ ماهه امسال نسبت به ۹ ماهه سال قبل قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۵ر۶۳ درصد افزایش یافت، تعداد معاملات مسکن هم ۵ر۲۴ درصد با کاهش روبرو شد اما تعداد پروانه های ساختمانی ۵ر۱۴درصد بیشتر شد، بنابراین با توجه به اینکه بازار مسکن ۵ر۶۳درصد سوددهی داشت سبب شد تا سرمایه ها به سمت این بخش حرکت کند.

مهندس هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری هم با اشاره به پرداخت تسهیلات ۱۱۰ میلیونی به سازندگان بافت فرسوده به خبرنگاران گفت:ظرفیت ساخت ۷۰هزار واحد از سهمیه سالانه ۱۰۰هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده تعیین تکلیف شده است.

وی با اشاره به اینکه کل منابعی که برای بازآفرینی شهری پیش بینی شد ۶ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۷ بود و این مبلغ برای همه استانها توزیع شده است، افزود: ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این ۶ هزار میلیارد تومان به بخش تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده برای سازندگان و مردم ساکن در این بافت ها تخصیص یافته است و هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم برای تجهیز دستگاه‌های خدماتی در خصوص احداث تاسیسات زیربنایی و روبنایی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری افزود: از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی که به تسهیلات اختصاص یافته است، قرار است به ازای هر واحد مسکونی در کلان شهرها و تهران ۵۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد بدون سپرده گذاری وام داده شود. همچنین برای سازندگان هم تا سقف ۱۱۰ میلیون تومان بدون سپرده گذاری امکان پرداخت وام وجود دارد که ۵۰ میلیون تومان آن با سود ۹ درصد و ۶۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد در تهران و کلان شهرها و در سایر شهرها به شکل ۴۰ میلیون تومان با سود ۹ درصد و ۷۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است.

وی ادامه داد: تاکنون برای احداث ۷۰ هزار واحد مسکونی تقاضای صدور پروانه ساختمانی در بافت‌های فرسوده سراسر کشور ارائه شده که ۳۵ هزار واحد آن توسط انبوه سازان و مردم و ۳۵ هزار واحد دیگر بر روی اراضی دولتی واقع در بافت های فرسوده از سوی توسعه‌گران درخواست داده شده است. بنابراین تاکنون برای ۷۰ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحد برنامه هدف وزارت راه و شهرسازی برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تقاضا شکل گرفته است.

عشایری در پاسخ به این که تاکنون کدام دستگاه‌های دولتی اراضی خود را در بافت های فرسوده برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری اختصاص داده اند، اظهار داشت: تاکنون اراضی متعلق به دستگاههای تابعه وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران و همچنین زمین‌های شهرداری های ۸ شهر دیگر اراضی خود را معادل ۶ر۱میلیون متر مربع که آماده ساخت ۳۵ هزار واحد مسکونی هستند، برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری ارائه داده اند. در خصوص سایر دستگاهها هم در حال پیگیری هستیم. وزارت نیرو هم ۱۰ هکتار بافت فرسوده دارد که ۳ هکتار آن مستحدثات است.

وی تاکید کرد: به دستور رئیس جمهور قرار است علاوه بر اراضی دولتی واقع در بافت های فرسوده هدف، اراضی واقع در محلات همجوار بلافصل هم به این بخش اختصاص یابد. مثلا با توجه به اینکه محله فرحزاد تهران محله هدف بازآفرینی شهری است، محله همجوار آن که سعادت آباد است هم شامل دستور رئیس جمهوری می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ