۴ میلیارد دلار برای توسعه آبخیزداری کشور اختصاص یافت
سرویس شهرستان‌ها: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از اختصاص ۴میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آبخیزداری در کشور خبر داد.

اسماعیل نجار در نشست خبری استانداران ادوار ایلام با اشاره به معضل گرد و غبار در غرب ایران اظهار داشت: ۸۰درصد منشا آن در خارج از مرزهای کشور و ۲۰درصد داخلی است و همکاری‌های کشور عراق تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.

وی اضافه کرد: برای مناطق داخل کشور مطالعات زیادی صورت گرفته و هم اکنون نیز طرح‌هایی در دست اجراست و حل این مسئله به محیط زیست واگذار شده است.

وی یادآور شد: برای توسعه طرح‌های آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی ۴میلیارد دلار مجوز گرفته شده است و این اعتبارات در استان‌های کشورتوزیع خواهد شد.

نجار با اشاره به اینکه طرح‌های بسیار خوبی در زمینه آبخیزداری و جنگل کاری در استان ایلام انجام شده است، گفت: ۵هزار میلیارد ریال برای خرید بالگرد در کشور اختصاص یافته است و به طور قطع ایلام در اولویت اختصاص بالگرد قرار دارد.

وی از تشکیل کمیته‌های استانی مجمع استانداران در کشور خبر داد و گفت: تاکنون ۲۵۰ استاندار عضو مجمع استانداران کشور شده‌اند.نجار اظهار داشت: از ظرفیت‌های استانداران در برگزاری جشن‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی برای ارائه خدمات مطلوب به مردم و تسریع در اجرای برنامه‌ها استفاده می‌شود.‏

رئیس ستاد بحران کشور در دومین نشست تخصصی استانداران ادوار استان ایلام نیز با اشاره به موضوع آب و خاک گفت: ۱۲۰ میلیون تن انواع مواد غذایی و بویژه کشاورزی سالانه در کشور تولید می‌شود که ۳۶ میلیون تن آن به شیوه‌های مختلف در ایران به هدر می‌رود که فاجعه محسوب می‌شود.

نجار اظهار داشت: استفاده بی رویه از سموم کشاورزی و به ویژه سموم قاچاق علاوه بر آلودگی محیط زیست، در کاهش کیفیت مواد غذایی و تولیدات کشاورزی نیز موثر است.

وی با بیان اینکه مشکل آب در ایران به مدیریت منابع آبی بویژه در حوزه‌های کشاورزی و صنعت نیاز دارد، افزود: امسال یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برای کاهش تنش آبی اختصاص یافته است.‏

نجار تاکید کرد: در اجرای طرح‌هایی مانند انشعابات آبیاری نوین باید تغذیه سفره‌های زیرزمینی نیز لحاظ شود و تنها راه خروج از مشکلات کنونی این است که ترمیم طبیعت را به خودش و بدون دخالت عامل انسانی واگذار کنیم، تا میزان تخریب‌ها کاهش یابد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ