۵خاصیت شگفت انگیز مریم گلی
 

مریم گلی گیاهی است علفی، چند ساله، چهار گوش، پوشیده از کرک به رنگ سبز مایل به سفید، ارتفاع آن تا حدود نیم متر و گل‌ های آن به رنگ آبی کم رنگ یا ارغوانی است که معمولاً در تابستان سال دوم ظاهر می‌‌شود. مریم‌ گلی گیاه بومی‌ایران، روسیه، آمریکا و استرالیا است که از خانواده نعناعیان محسوب می‌شود و قدمت بسیاری دارد.
تکثیر مریم گلی اگر چه با بذر ممکن است ولی در باغبانی از طریق قلمه نیز زیاد می‌شود. این گیاه در شرایط مختلف در سطح وسیعی می‌‌روید ولی در خاک ‌های رسی غنی زهکش دار بهتر رشد می‌کند و اراضی رو به آفتاب را نیز ترجیح می‌‌دهد. مریم‌ گلی از گذشته به عنوان دارویی مؤثر در درمان برخی بیماری‌ ها استفاده می‌شد و اکنون یکی از پرمصرف ‌ترین گیاهان دارویی بی ‌خطر است.
مریم گلی از جمله گیاهانی است که برای مصارف دارویی کاربرد فراوانی دارد و اسانس مریم گلی در رایحه درمانی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. متخصصان رایحه درمانی و طب جایگزین اغلب از مریم گلی به عنوان اسانس یا روغن در درمان‌های خود استفاده می‌‌کنند و معتقدند که این گیاه خواص درمانی بسیاری دارد. همچنین از روغن مریم گلی به دلیل خواص ضد افسردگی، ضد التهابی، تقویت فرآیند هضم، تأثیر آنتی باکتریال، کاهش استرس و تقویت گردش خون استفاده می‌‌شود.
برگ ‌های این گیاه دارای اسانس روغنی فرار، «ساپونین» و یک ماده تلخ به نام «پیکروسالوین» و اسیدهای آلی است؛ علاوه بر این مریم‌گلی خاصیت متوقف کردن رشد باکتری را‌ دارد. جوشانده غلیظ این گیاه اگر با آب مخلوط شود برای دردهای مفصلی، روماتیسم و حتی راشیتیسم کودکان مفید و مؤثر خواهد بود.
سایت مدیکال نیوز تودی در این مقاله به برخی از بررسی‌های انجام گرفته در مورد خواص اسانس مریم گلی اشاره کرده که به شرح زیر است:
۱- ‌‌تأثیرات ضد افسردگی: در سال ۲۰۱۰ در مطالعه ‌ای تأثیر ضد افسردگی چندین اسانس مختلف روی موش‌ها بررسی شد. محققان مشاهده کردند در میان اسانس‌ های بررسی شده اسانس مریم گلی بیشترین تأثیر ضد استرس را داشته است. به گفته محققان اسانس مریم گلی می‌تواند درمان مؤثری برای افراد مبتلا به افسردگی باشد. همچنین تأثیر این اسانس با هورمون دوپامین که باعث احساس خوب در فرد می‌شود مرتبط است.
۲-‌کاهش فشار خون و تاثیر ضد اضطراب: در مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت مشخص‌شد استشمام اسانس مریم گلی به طور چشمگیری فشار خون را پایین می‌‌آورد. همچنین نتایج بررسی ‌ها حاکی از آن است که استشمام اسانس این گیاه روش مؤثری برای تقویت آرامش فرد است.
۳- ‌تأثیر ضد التهابی: محققان در مطالعه ‌ای دریافتند عصاره مریم گلی تأثیرات ضد التهابی چشمگیری در موش ‌ها دارد. همچنین عصاره این گیاه می‌‌تواند درمان مؤثری برای بیماری التهابی لثه باشد.
۴- ‌تقویت عملکرد ذهنی و روانی: محققان در بررسی تأثیر خواص گیاه مریم گلی به نقش آن در تقویت حافظه، افزایش سطح هوشیاری و تأثیر بالقوه آن در مقابله با آلزایمر دست پیدا کردند.
۵- ‌تأثیر آنتی باکتریال: اسانس گیاه مریم گلی دارای خواص آنتی باکتریال است. در مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ به ارزیابی تأثیرات آنتی ‌باکتریال اسانس مریم گلی پرداخته و مشخص شد تأثیر ضد باکتری این گیاه برای مقابله با انواع باکتری ‌های تست شده مؤثر است.برگ‌ های این گیاه خواص ضدالتهابی و ضدعفونی ‌کننده دارند، از این رو برای تسکین گلو درد بسیار مفید هستند.اسانس‌ مریم گلی علاوه بر خواصی که دارد می‌‌تواند با عوارض جانبی نیز همراه باشد. برخی بررسی‌ ها حاکی از آن است که این گیاه موجب افزایش سطح استروژن در بدن می‌‌شود، اگر چه در یک مطالعه جدید این ارتباط مشاهده نشده است. همچنین دیگر عوارض جانبی اسانس مریم گلی در تحقیقات مورد تایید قرار نگرفته ‌اند.
*عکس‌از: wikimedia

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ