۵۷ درصد جمعیت قم زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند
قم ـ خبرنگار اطلاعات: ۵۷ درصد جمعیت استان قم که شامل ۷۵۰ هزار نفر می‌شود زیر پوشش این سازمان هستند.

علی‌اصغر دادخواه، مدیرکل تامین اجتماعی استان قم در نشست خبری با خبرنگاران با بیان این‌خبر، افزود: جمعیت بازنشستگان استان قم ۳۴هزار نفر هستند که به همراه خانواده‌هایشان شامل ۸۰ هزار نفر هستند و ماهانه ۴۵۰‌میلیارد‌تومان به آنها مستمری پرداخت می‌شود.

وی افزود: در استان قم ۲۸۰۰ نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند که ماهانه ۳۵ میلیارد ریال به آنها مقرری پرداخت می‌شود و طبق هماهنگی‌های انجام گرفته با دفاتر کاریابی، به مشاغل جدید معرفی می‌شوند.

دادخواه با بیان این‌که در استان قم چهار شعبه اصلی تامین‌اجتماعی وجود دارد، اضافه‌کرد: ۲ شعبه اقماری و سه شعبه کارگزاری در این استان فعال است که در هفته تامین‌اجتماعی ۲ کارگزاری منطقه نیروگاه و میدان امام‌خمینی‌(ره) به بهره‌برداری می‌رسد.

وی‌ اضافه‌کرد: این واحد‌ها برای تسهیل در خدمات‌رسانی به مردم استان قم در مناطق مختلف راه‌اندازی شده است ضمن این‌که یک شعبه اصلی تامین اجتماعی نیز به زودی در منطقه پردیسان ایجاد می‌شود.

مدیرکل تامین اجتماعی قم با اشاره به این‌که در این استان ۱۲ هزار و ۸۰۰ کارگاه فعال است، گفت: این تعداد کارگاه‌ها از اتحادیه‌ها و اتاق اصناف مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند همچنین ۲ هزار کارگاه در مناطق صنعتی قم از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز دارند که از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند.

وی بیان داشت: این تعداد کارگاه یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال بدهی معوقه به این سازمان دارند که در سال جاری با اجرای قانون بخشودگی جرائم با هدف حمایت از کالای ایرانی، یک هزار و ۱۰۰ کارگاه با ۶۰۰ میلیارد ریال بدهی درخواست بخشودگی جرائم دادند که بدهی آنها تقسیط شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین شهرداری قم بدهی‌های معوقه به این سازمان را با دستور رئیس شورای اسلامی شهر قم و شهردار که ۲۰۰ میلیارد ریال بود پرداخت کرد و از این طریق حق بیمه کارگران و رانندگان پرداخت شد. مدیرکل تامین اجتماعی استان قم همچنین با اشاره به رونق تولید و اشتغال در استان گفت: همه دستگاه‌ها فعال هستند تا آمار بیکاری در قم کاهش پیدا کند و با حمایت از کالای ایرانی به سمت توسعه اشتغال وکارآفرینی حرکت کنیم.

وی در ادامه، از توسعه الکترونیکی‌شدن خدمات خبرداد و گفت: از سال ۹۵ تاکنون ۱۵ درصد صدور دفترچه‌ها کاهش پیدا کرده است و به دنبال کاهش ۳۰ درصدی صدور دفترچه‌های بیمه در استان قم هستیم .

او اضافه کرد: همچنین میز خدمت جهت خدمات‌رسانی و تکریم مراجعه‌کنندگان بیمه‌شده در تمامی مراکز تامین‌اجتماعی عملیاتی شده است و تا پایان شهریورماه به دنبال کیفی‌سازی خدمات آن هستیم.

به گفته وی از سال ۹۶ تاکنون خدمات غیرحضوری برای کاهش رفت و آمد کارفرمایان به مراکز تامین اجتماعی استان قم فراهم شده است تا کارفرمایان لیست کارگران را از طریق سامانه اینترنتی به این سازمان ارسال کنند.

مدیر درمان تامین اجتماعی قم در این نشست گفت: ۷۸‌هزار نفر معادل ۱۰ درصد جمعیت بیمه شده این استان طی سال گذشته از خدمات بیمارستانی استفاده نکردند. دکتر داود علیمحمدی اظهارداشت: در همین مدت ۶۶هزارتن در ۹ بیمارستان قم که طرف قرارداد تامین‌اجتماعی هستند و ۱۲ هزار تن در بیمارستان اما‌رضا‌(ع) بستری شدند.

وی گفت: در قم ۸۸۱ مرکز طرف قرارداد با تامین‌اجتماعی هستند و بیمارستان امام‌رضا‌(ع) و سه مرکز درمانی متعلق به تامین اجتماعی است که خدمات‌رسانی به مردم ارائه می‌کند.

او افزود: سال گذشته ۲۹۶ میلیارد تومان توسط مراکز طرف قرارداد و ۷۰۵ میلیارد تومان توسط بیمارستان و مراکز درمانی تامین اجتماعی قم خدمات به بیمه‌شدگان ارائه شده است.

وی اضافه کرد: پارسال ۵ میلیون و ۸۰۰ مرتبه به مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی و ۲ میلیون و ۲۰۰ مرتبه به مراکز تامین اجتماعی قم مراجعه شده است.

علیمحمدی با بیان اینکه سال گذشته ۲۵ هزار نسخه برای بیماران صعب‌العلاج صادر شده است، اضافه‌کرد: این تعداد نسخه، ۲۸ میلیارد تومان هزینه در برداشته که از سوی تامین‌اجتماعی قم پرداخت شده است.

مدیر درمان تامین اجتماعی قم از صدور نسخه‌های الکترونیکی خبرداد و گفت: سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ نسخه الکترونیکی صادر شد که این امر منجر به استفاده از خدمات تامین‌اجتماعی بدون استفاده از برگه‌های دفترچه‌های درمان شد.

دکتر علیمحمدی همچنین با اشاره به خدمات سیستم ارجاع گفت: در این سیستم بیمار با تشکیل پرونده به صورت الکترونیکی در مرحله اول به پزشک عمومی و بعد در صورت نیاز به پزشک تخصصی ارجاع داده می‌شود که سال گذشته از این طریق ۱۱ درصد از جمعیت بیمه‌شدگان ارجاع داده شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ