۷۶ کارشناس برجسته امنیت ملی آمریکا: منافع واشنگتن در گرو مدیریت بهتر روابط با تهران است
۷۶ نفر از کارشناسان امنیت ملی در آمریکا با امضای گزارشی از رئیس‌جمهوری منتخب کشور خود خواستند که به برجام احترام گذارد و تأکید کردند که منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است.

به گزارش فارس، گزارش جدیدی که به امضای ۷۶ چهره برجسته درآمده است، از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا درخواست کرده است که کناره‌گیری «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت را به عنوان پیش‌شرط صلح در سوریه قرار ندهد.پایگاه «میدل ایست آی» در این زمینه گزارش کرد:دهها نفر از کارشناسان امنیت ملی در آمریکا با اعلام حمایت از برجام، آن را ابزار مهمی برای صلح جهانی دانستند و از ترامپ درخواست کردند آن را از بین نبرد.

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) روز گذشته گزارشی را منتشر کرد که ۷۶ نفر از چهره‌های برجسته امنیت ملی آن را به امضا درآورده‌ بودند و مفسران تأکید کردند که توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) «ثابت کرد که دیپلماسی با ایران نتیجه‌بخش است».این گزارش، تحت عنوان «افزایش فرصت‌ها با ایران: چطور رئیس‌جمهور ترامپ می‌تواند منافع مردم آمریکا در خاورمیانه را تضمین کند؟» استدلال کرده بود که تداوم دیپلماسی موفق که در نتیجه برجام حاصل شده است، می‌تواند به تقویت منافع آمریکا در سوریه، عراق و افغانستان کمک کند.»

در این گزارش آمده است: «در برخی حوزه‌ها از جمله مساله اسرائیل و فلسطینیان، منافع آمریکا و ایران کاملاً مخالف است و این اختلافات به بهترین نحو قابل رفع شدن است اما آنچه که بحثی در باره آن وجود ندارد این است که منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است».

از امضاکنندگان این گزارش می‌توان به «نوام چامسکی»، «کاترین بابیان»، «ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلیس در ایران اشاره کرد .

با این حال، تحقق این مساله در عمل کار دشواری است زیرا برجام علاوه بر آمریکا، توسط کشورهای دیگر گروه ۱+۵ به امضا درآمده است و آنها نیز بخشی از این توافق هستند.

طبق این گزارش، آمریکا می‌تواند از نظر قانونی از برجام کناره‌گیری کند اما تمامی دیگر امضا کنندگان این توافق، متعهد شدند که به آن احترام بگذارند و این به مفهوم آن است که اگر آمریکا چنین کاری کند، منزوی خواهد شد.

نمایندگان آمریکا طرح منع فروش هواپیما به ایران را تصویب کرد

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه طرحی را به تصویب رساندند که خواستار ممنوعیت فروش هواپیما به ایران است.این طرح که «بیل هوزنگا»، رئیس کمیته فرعی سیاست پولی و تجارت مجلس نمایندگان آمریکا روز ۷ نوامبر آن را ارائه کرده است،خزانه‌داری آمریکا را از صدور مجوز برای موسسات مالی این کشور به منظور انجام تراکنش‌های مربوط به صادرات یا صادرات مجدد هواپیماهای مسافربری به جمهوری اسلامی ایران منع می‌کند.

ایران خرداد ماه سال جاری، پس از چند ماه بحث و مذاکره اعلام کرد با شرکت هواپیمایی «بویینگ» برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به توافق کتبی رسیده است.

ایران پیش از آن همچنین با شرکت «ایرباس» به توافق برای خریداری هواپیما به توافق رسیده بود؛ اما نهایی شدن هر دو این قراردادادها منتظر مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا ست.

طرح ضد ایرانی «هویزنگا» در صورت تصویب در مجلس موازی سنا و تبدیل شدن به قانون با امضای رئیس‌جمهوری آمریکا، فروش دیگر شرکت‌های هواپیماسازی به ایران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا بیش از ۱۰ درصد قطعات تقریباً تمامی جت‌های مدرن، آمریکایی هستند .

این طرح همچنین بانک صادرات-واردات آمریکا را از سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های کسب و کار هر شخصیت حقوقی و حقیقی با ایران منع می‌کند.

در عین حال این بانک حق ارائه خدمات به شرکای دیگر برای نقل‌وانتقال مالی با ایران را نخواهد داشت.

باراک اوباما، طرح‌هایی که فروش هواپیما به ایران را ممنوع می‌کنند را به وتو تهدید

کرده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ