Thursday, February 21, 2019

کانون زبان ایران وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درنظر دارد از بین داوطلبان مسلط به زبان‌های انگلیسی و غیرانگلیسی اعم از آلمانی، اسپانیایی، عربی، روسی، فرانسه، چینی و ایتالیایی از طریق برگزاری آزمون سراسری در کل کشور کادر آموزشی خود را توسعه و تقویت نمایند. مهلت ثبت‌نام اینترنتی این آزمون تا پایان روز یکشنبه ۵ اسفند۱۳۹۷ است. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون زبان ایران، آزمون کتبی جذب مدرس در بخش‌های انگلیسی و در بخش‌های غیرانگلیسی در روز جمعه ۱۰ اسفند۱۳۹۷ در کل کشور به صورت همزمان برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به ثبت‌نام لازم است پس از مراجعه به نشانی www.ili.ir و مطالعه پوشه‌های پیوست آن، مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نمایند.

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تدوین استانداردهای فضای آموزشی و توانبخشی گفت: آیین نامه ارزشیایی توصیفی دوره ابتدایی ویژه دانش آموزان اوتیسم تدوین و مناسب سازی شده است.

به گزارش ایسنا، امیرعلی نعمت‌الهی در در چهارمین همایش اوتیسم در سالن همایش‌های برج میلاد با بیان اینکه غفلتی از سوی خانواده‌ها و برخی نهادها درباره کودکان اوتیسم وجود دارد، گفت: ظرفیت‌های خوبی در آموزش و پرورش داریم که شبکه تعاملی سینا از جمله آنهاست و می‌تواند ارتباط خوبی با خانواده‌ها برقرار کند .وی افزود: آموزش و پرورش استثنایی به صورت خاص پیگیر این موضوع در ستاد و استان‌هاست و ۲۶۱۷ دانش‌آموز اوتیسم تحت پوشش داریم که ۴۸۱نفر دختر و ۲۱۳۶تن پسر هستند. ۳۲۷ کلاس خاص برای اوتیسم داریم که ۳۰مدرسه مستقل دولتی و ۱۸مرکز غیردولتی است.قائم مقام وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه شش جلد کتاب درسی با رویکرد مهارت آموزی تصویری برای اوتیسم تهیه شده است، گفت: رویکرد ما هم بحث مهارت آفرینی و هم طرح‌هایی چون یادگیری با بازی است که در دستورکار قرار دارد و می‌تواند در آموزش و پرورش استتنایی برای مبتلایان به اوتیسم مورد توجه قرار بگیرد. نعمت‌الهی با اشاره به تدوین استانداردهای فضای آموزشی و توانبخشی گفت: آیین نامه ارزشیایی توصیفی دوره ابتدایی ویژه دانش آموزان اوتیسم تدوین و مناسب سازی شده است اما همه باید تلاش بیشتری داشته باشیم. خودمان را مسئول می دانیم و باید بیش از گذشته تلاش کنیم.

محسن غفوریان، معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم در ادامه با بیان اینکه بالغ بر ۱۵۰هزار دانش‌آموز استثنایی داریم که از این تعداد بیش از ۷۳هزار نفر در مدارس عادی درس می‌خوانند، گفت: همچنین از این تعداد حدود ۲۸۰۰دانش آموز اوتیسم شناسایی شده داریم. وی افزود: ما چند سیاست اصلی را درنظر گرفته ایم. شناسایی به هنگام کودکان با نیازهای ویژه یکی از سیاست‌های ما بود. توسعه و تقویت فرصت‌های برابر آموزشی دیگر سیاست ماست و باید این حق را برای همه کودکان قایل شویم. معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: دیگر سیاست ما فراگیرسازی است و اینکه هر کودکی علیرغم تفاوت‌هایی که دارد در صورت داشتن شرایط در مدارس نزدیک محل سکونتش تحصیل کند.

مشمولان طرح اجباری می‌توانند در آزمون ارشد علوم پزشکی شرکت کنند

طبق اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی، داوطلبان مشمول طرح اجباری می‌توانند بدون گذراندن یا شروع طرح، در هر زمان در آزمون کارشناسی ارشد رشته‌های علوم پزشکی سال ۹۸شرکت کنند و منعی برای ادامه تحصیل ندارند.

به گزارش ایسنا، مرکز سنجش آموزش پزشکی همچنین تاکید کرده است که سابقه کار بالینی تنها برای رشته‌هایی مانند پرستاری مراقبت‌های ویژه نوزادان، پرستاری توانبخشی و رشته‌های مشخص شده الزامی است و داوطلبان سایر رشته‌ها نیاز به ارائه سابقه کار ندارند. به بیان دیگر بر اساس مصوبات شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی، دارا بودن حداقل ۲سال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی (مدارک مورد پذیرش برای رشته امتحانی بر اساس جدول شماره ۱درج شده در دفترچه ثبت نام آزمون) در بخش‌های بیمارستانی و بالینی برای شرکت در آزمون مقطع کارشناسی ارشد برای کلیه داوطلبان متقاضی رشته‌های مشخص شده در جدول ضروری است. اگر این سابقه در بخش‌های بالینی بیمارستان خصوصی یا مربوط به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در بیمارستان باشد، قابل قبول خواهد بود.

در کتابها و اسناد تاریخى یکصد و هفتاد ساله اخیر ایران (به سال هجرى قمرى)، به دفعات از اظهار پشیمانى ناصرالدین شاه از قتل میرزا تقى خان امیرکبیر و ذکر خیر و نیکوئى از او توسط شاه، سخن رفته است.

یکى از آن موارد به دستخط عتاب‌آمیز شاه خطاب به صدر اعظم وقت، میرزا آقا خان نورى در هنگامه نبرد سردار پر آوازه ایران سلطان مراد میرزا حسام‌السلطنه در نزدیکى هرات، یعنى ۵ سال پس از شهادت امیرکبیر بازمى گردد. متن آن دستخط توسط مرحوم دکتر فریدون آدمیت در کتاب «امیرکبیر و ایران» آمده است.

مورد دیگر مربوط است به ۳۷ سال بعد، در دستخط شاه در حاشیه نامه تاریخى عبدالوهاب خان آصف‌الدوله که مى‌نویسد:‏

‏«…اگر اول دولت، تجربه حالا را داشتیم، هرگز میرزا تقى خان امیر نظام عزل نمى شد، بلکه الى حال زنده بود و خدمت مى‌کرد». بنقل از مأخذ بالا.

موارد دیگرى نیز توسط برخى مورخین ذکر شده است که از جمله نویسنده «زندگانى میرزا تقى خان امیرکبیر»، مرحوم حسین مکى ذیل عنوان «پشیمانى ناصرالدین شاه بعد از قتل امیرکبیر» به ۴ مورد از آنها اشاره داشته است.

اما نکته‌اى که در اینجا موردنظر است، عبارت است از تعطیلى بعدازظهرهاى دوشنبه به امر ناصرالدین شاه بر اثر پشیمانى از قتل امیرکبیر. این نکته را «سالنامه پارس» سال ۱۳۰۸ مورد توجه قرار داده است. آگاهى نویسنده این سطور از این موضوع در مطالعه کتاب «مکارم‌الآثار در احوال رجال دو قرن ۱۳ و ۱۳ هجرى» مورخ محقق دانشمند مرحوم میرزا محمدعلى (معلم حبیب‌آبادى)، حاصل آمد که شرح آن به قرار زیر است.‏

مرحوم معلم حبیب‌آبادى ذیل ترجمه احوال مرحوم امیر از جمله مى نویسد:‏

‏«قتل مرحوم امیر چنان که نوشتیم روز یکشنبه ۱۸ ع ۱ بوده*، لکن در کتاب «سالنامه پارس، سال ۱۳۰۸ شمسى در قسمت ۱ ص۵۰» شرحى نوشته به خلاصه اینکه:‏

تعطیل دوشنبه‌ها بعدازظهر، از روز دوشنبه ۵ آذر موقوف و به بعدازظهر پنجشنبه‌ها مقرر گردید.

«تعطیل دوشنبه‌ها، پس از قتل امیرکبیر به امر ناصرالدین شاه بر اثر پشیمانى و عذاب وجدانى از آثار آن عصر بود» انتهى.

و از این سخن «سالنامه» چنین بر می‌آید که قتل امیر دوشنبه بوده، و این مبنى بر اختلاف غره ماه ربیع‌الاول آن سال به رؤیت و حساب بوده، یا این که قتل یک شنبه بوده، فرداى آن را که دوشنبه بوده تعطیل رسمى قرار داده‌اند و دوشنبه ۵ آذر را که نوشته این تعطیلات را موقوف داشتند، مقصود ۵ آذر باستانى سال ۱۳۰۷ شمسى مطابق ۱۳ ج ۲ سنه ۱۳۴۷ هجرى قمرى است».**

* ـ مرحوم آدمیت در تاریخ شهادت امیر مى نویسد:

«جنایت بزرگ تاریخ روز جمعه هفدهم ربیع‌الاول ۱۲۶۸ ( دهم ژانویه ۱۸۵۲) در حمام کاخ فین صورت گرفت». همان مأخذ بالا.

** ـ مکارم‌الآثار، جلد ششم، ۱۳۶۴، ص ۱۸۸۸٫‏

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری ۹۸امروز پنج‌شنبه دوم اسفند پایان می پذیرد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه پذیرش در هر یک از رشته‌ها بر اساس نمره کنکور و سوابق تحصیلی همانند کنکور سال گذشته انجام می‌گیرد، گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام همزمان با آغاز نام نویسی، روی سایت سازمان سنجش منتشر شده و کلیه داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مطالعه دقیق اطلاعیه ثبت نام و دفترچه راهنمای مربوطه در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کنند. همچنین کلیه داوطلبان باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی مطابق شرایط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ۹۸باشند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: داشتن یکی از مدارک تحصیلی شامل دیپلم نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳، دیپلم دوره چهارساله نظام آموزشی قدیم، مدرک پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) الزامی است و داوطلبان باید این مدارک را تا ۳۱شهریور ۹۸اخذ کنند. توکلی تصریح کرد: تا ساعت ۸صبح دیروز تعداد ۶۵۳هزار و ۵۶۰داوطلب در مهلت مجدد نسبت به ثبت نام آزمون فوق ثبت نام کردند.

*آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری

همچنین مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از دریافت ۱۱۰هزار کارت آزمون دکتری خبر داد و گفت: مهلت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دکتری ساعت ۲۴امروز پنج‌شنبه ۲اسفند ماه پایان می پذیرد. وی ادامه داد: در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۸تعداد ۱۹۶هزار و ۴۳۷نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۱۲هزار و ۵۷نفر مرد و ما بقی زن هستند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: آمار داوطلبان ثبت نام کننده در دوره دکتری سال ۹۸نسبت به سال گذشته ۳۸هزار و ۲۶۷نفر کمتر شده است. توکلی ادامه داد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده آزمون ورودی دکتری نیمه‌متمرکز سال ۱۳۹۸در ۷گروه آموزشی و ۲۴۵کد رشته امتحانی در روز جمعه ۳اسفند ماه در حوزه‌های امتحانی مربوط برگزار خواهد شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تمدید طرح بخشودگی جرایم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان تا ۷اسفند ماه خبر داد.

به گزارش مهر، ذوالفقار یزدان مهر گفت: در زمان اجرای این طرح، دانش آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌توانند با بازپرداخت بدهی خود بصورت یکجا و بروز کردن معوقات خود صرفاً از طریق پورتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان به نشانیbp.swf.irاز بخشودگی صددرصدی و ۵۰درصدی جرائم متعلقه بابت عدم پرداخت به موقع اقساط بهره مند شوند.

 

رونمایی از کتاب فرهاد فخرالدینی همراه با اجرای ارکستر سازهای ملی ایران

مراسم رونمایی از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر فرهاد فخرالدینی روز دوشنبه (۱۳اسفند ماه) برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم جمعی از هنرمندان پیرامون شخصیت هنری و آثار فرهاد فخرالدینی سخنرانی می‌کنند.

اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی وحید تاج به همراه امین غفاری (سولیست ویولن) از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود . مراسم رونمایی از تازه‌ترین کتاب فرهاد فخرالدینی (رئیس شورایعالی خانه موسیقی) روز دوشنبه (۱۳اسفندماه) ساعت ۱۷در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار می‌شود و ورود برای همه علاقمندان آزاد است.

«توران میرهادی» به روایت خودش

کتاب «افسانه پیروز: مصاحبه تاریخ شفاهی با توران میرهادی» منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۰۰ صفحه در انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی راهی بازار شده است. مصاحبه این اثر را سیّدحجّت‌الحق حسینی و تحقیق و تدوین آن را ندا رسولی انجام داده‌اند. در این کتاب، اطلاعاتی درباره پیشینه خانوادگی و وقایع تأثیرگذار بر شخصیت توران میرهادی، دوران تحصیل و بازگشت به ایران، تولد شورای کودک و شکل‌گیری فرهنگنامه، انتشار کتاب‌ها و مسائل مربوط به آن‌ها، عضویت و فعالیت در مجامع بین‌المللی، فعالیت‌های دیگر توران میرهادی، کتابشناسی آثار توران میرهادی (۱۳۳۳- ۱۳۹۶) و … از زبان این چهره فقید ادبیات کودک ارائه شده است. افسانه پیروز نام مستعار توران میرهادی در سلسله مطالبی بود که در مجله «سپید فردا» در دهه ۳۰ منتشر می‌کرد.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان اسناد واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۸۱۶۲۳۳۱۵ تماس بگیرند.

 

چهره‌های موسیقی اصفهان، به همت دانشجویان کانون موسیقی دانشگاه صنعتی اصفهان و حمایت معاونت دانشجویی این دانشگاه، گرد هم آمدند تا در حضور لوریس چکناواریان و خانواده استاد همایون خرم، یاد استاد فقید موسیقی را زنده نگه دارند.

به گزارش ایسنا، این مراسم در حضور اساتید آواز اصفهان، سیدرضا طباطبایی، علی‌اصغر شاه‌زیدی، محمدتقی سعیدی و دیگر موسیقیدانان شهر و همچنین مهمانانی از پایتخت کشور، از جمله لوریس چکناواریان، خانواده استاد خرم، بهروز رضوی، مهرانه مهین‌ترابی و یکی از هنرآموختگان همایون خرم، بابک شهرکی در تالار شیخ‌بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در مقدمه این برنامه، محمود مدرس‌هاشمی، رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به ایراد سخنانی در باب موسیقی و شخصیت همایون خرم پرداخت و از مهمانان حاضر در جلسه تجلیل به عمل آورد و این دانشگاه را پیشرو در مباحث فرهنگی در موازات موارد علمی دانست.

در ادامه، لوریس چکناواریان به روی صحنه حاضر شد و با چهره خندان و شاداب همیشگی خود به یاد استاد همایون خرم گفت: شب فوق‌العاده‌ای است، استاد در کنار ما نیست اما روح او حاضر و ناظر است.

این آهنگساز و رهبر ارکستر درباره همایون خرم اضافه کرد: استاد هنرمند بزرگی بود، همان‌طور که دوست خوبی هم بود. ایشان در ۲۰سال اخیر عمرشان در تمام کنسرت‌های من شرکت می‌کردند.

وی ادامه داد: به عقیده من، داشته‌های ما، هدایای خداوند هستند و طبق گفته جبران خلیل جبران “بچه از مادر متولد می‌شود، اما از مادر نیست” موسیقی هم از ما ایجاد می‌شود اما متعلق به ما نیست و قدرت الهی است که باعث خلق آثار می‌شود. چکناواریان گفت: اگر زمینی باشد، یک‌بار مصرف خواهد بود، اما اگر سرچشمه الهی داشته باشد، همواره زنده و پویا است و از آنجا که آثار خرم، هنوز زنده هستند و هنوز بر مردم ایران زمین تأثیرگذار است، جنبه الهی دارد.او با بیان آنکه “آشنایی عمیقی به خرم داشتم” و “مدیون استاد هستم” صحبت‌های خود را به پایان رساند. در ادامه در سه بخش، هنرمندانی با همنوازی ویلون، پیانو و تار و بازخوانی آثار همایون خرم، یاد این استاد ارزنده موسیقی اصفهان را زنده نگه داشتند.

بابک شهرکی، فرزند هنری همایون خرم در انتهای این اجراها، دلتنگی خود را با اجرای قطعات معروفی از این آهنگساز ایرانی بیان کرد و در نهایت این تکنوازی را با “اشک من هویدا شد” به پایان رساند و سالن، تحت تأثیر حزن انگیز این نواها، دقایقی بی وقفه، یادگار استاد را مورد تشویق و تمجید قرار دادند.

رضا خرم، فرزند همایون خرم در ادامه به نقل زندگی هنری پدرش آنگونه که از خود استاد شنیده بود پرداخت و گفت: کودکی ۱۰ – ۱۱ساله وارد مکتب استاد صبا شمی‌شود و استاد صبا با مهربانی و جذابیت‌های رفتاری‌اش، او را جذب خود می‌کند. خانواده پدر من در زمانی که موسیقی جایگاه خاصی در فرهنگ و اجتماع نداشت، خانواده روشنی به حساب می‌آمدند، بخصوص حضور مادر و پشتکار و عشق خود پدرم باعث شکوفایی هنرش شده و یک نوازنده ۱۵-۱۶ ساله خلق می‌شود. روزی استاد صبا به او می‌گوید “بابا جون تموم شد” و پدرم در اوج شگفتی و ناباوری، اصرار به ادامه آموزش‌های استادانه صبا می‌کند و آنجا جمله معروف استاد صبا مطرح می‌شود: “باشه بابا جون بیا ولی دیگه لازم نیست ساز بیاری، از این به بعد در مورد معرفت موسیقی حرف داریم”.

وی در ادامه این داستان نقطه اوج و تعالی پدر از مدرسه عشق به میکده عشق را همین دوران دانست و ادامه داد: بابا در سن‌های بالاتر مشهور می‌شود و به موازات این پیشرفت دو عامل خیلی مهم همواره همراه او بود: پدر تحصیلات آکادمیک خود را ادامه داد و هنرش را به دریوزگی نسپرد و همواره معتقد بود که به واسطه حرفه و کارش “معشوقه او، موسیقی هر جایی نمی‌شد” و اما مهم‌تر از آن تزکیه دل و نفس که او را از بسیاری از حجاب‌ها مصون نگه داشت؛ حجاب غرور، حجاب حسد و…

همچنین، رضا خرم، کتابی در تعریف شخصیت پدرش را به کتابخانه دانشگاه صنعتی اصفهان هدیه کرد.

 

آئیــــن نکوداشت منوچهر آذری بازیگر و گوینده طناز ایرانی با رونمایی از مستند «شادخوان» ‌شنبه (۴ اسفند) ساعت ۱۸:۱۵ در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، «شادخوان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی نهمین قسمت از مجموعه مستندهای «پیشکسوتان دوبله و صدا» است که با محوریت ۶۰سال زندگی حرفه‌ای منوچهر آذری ساخته‌شده است. بخش‌هایی از این مستند به خاطره بازی در ساختمان ارگ رادیو می‌گذرد، آذری از برنامه تلویزیونی “شبکه صفر”وارد برنامه‌های رادیویی شد و فعالیت خود را در رادیو ارگ شروع کرد.

در این مستند با همکاران قدیمی و خانواده این هنرمند گفت‌وگو شده است و یادی فرهنگ مهرپرور زوج هنری آقای آذری و زنده یاد حسین عرفانی بازیگر و صدای ماندگار دوبله خواهد شد.

منوچهر آذری بازیگر و گوینده رادیو فعالیت هنری خود را با اجرای تئاتر در دبیرستان و شرکت در مسابقات استانی آغاز کرده و در همان زمان نیز با شادروان فرهنگ مهرپرور آشنا شد، او یک سال در گروه هنر ملی زیر نظر عباس جوانمرد، بهرام بیضایی و نصرت کریمی آموزش تئاتر دید.

نخستین برنامه او حسن خیاط‌باشی در سال ۱۳۵۴ در تلویزیون بود. پس از انقلاب او فعالیت‌های خود را ادامه داد و به‌ واسطه برنامه بسیار محبوب صبح جمعه با شما معروفیت و محبوبیت فراوانی به دست آورد .

رونمایی از«شادخوان» ساعت ۱۸:۱۵در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد خواهد بود.

 

در سومین همایش ملی ریحانة‌النبی به مدد عبدالواحد موسوی لاری موسس مرکز فاطمیه و انجمن شاعران ایران تنی چند شاعر مذهبی در آستانه ولادت حضرت فاطمه(س) به شعرخوانی پرداختند.

در ابتدای این مراسم، دکتر فاطمه راکعی رئیس انجمن شاعران ایران گفت: این برنامه باشکوه کشوری است. برنامه گسترده است و در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. شاعران شاخص کشور در این برنامه شعر می‌خوانند و جوایز فردا تقدیم برندگان خواهد شد.

وی افزود: اهمیت شعر آیینی در این است که از دیرباز درخشش خود را در تاریخ ادبیات دارند. آنچه انتظار می‌رود از این شعر، با توجه به کمالات انسانی، اخلاق و هستی و تاریخ زندگی این بزرگواران است. درباره فاطمه(س) ما چون نوع نگاه به زن اختلاف وجود دارد، در آن زمان بوسه‌های تکریم بر دستان زن بزرگی چون فاطمه(س) نشان می‌دهد که دست یک زن می‌شود جایگاه بوسه حضرت محمد(ص).

الحمدلله در این جشنواره ما از این نوع شعرهای تکریم‌کننده وجود دارد.

وی سپس شعری را درباره حضرت علی(ع) و حضرت فاطمة‌الزهرا(س) خواند.

سپس دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی گفت: بنده برای حضرت فاطمه زهرا(س) شعر بسیار دارم در ۶ قالب مختلف هست. یکی از آنها ترکیب‌بندی است که آخرین بند آن را می‌خوانم و فرصت را می‌دهم به کسانی که سن آنها کمترین است.

حسین اسرافیلی، شاعر بعدی بود که با «تولد در میدان» و «آتش در خیمه‌ها» در بین شاعران معروف است، که در مقام سخنران گفت: عرض تبریک دارم تولد حضرت امام خمینی(ره) و حضرت فاطمه(س) در محضر استاد موسوی گرمارودی انسان وقتی شعر می‌خواند طپش قلب می‌گیرد.

وی با خوانش شعری در منقبت فاطمه(س) به سخنانش پایان داد. پس از این، ساعد باقری شاعر آیینی و سراینده سرود جمهوری اسلامی ایران در مقام سخنران گفت: من ترجیح می‌دهم خواندن یک کار تکراری از فرصت استفاده کنم و در محضر دوستان شرکت‌کننده در این جشنواره، نکاتی را بازگو می‌کنم.

حقیقت این است که این جایزه می‌تواند محل خیر باشد و می‌تواند باعث جشنواره‌زدگی شود. در این آثار غالباً‌ با توجه به دشواری‌های شعر آیینی، که البته این حکم شعر آیینی هم جامع و مانع نیست، ما نمونه‌‌های نوآوری‌های اصیل در این جنس آثار را در حال مشاهده هستیم. وی افزود: چقدر این نوآوری‌ها صرفاً به خاطر ضرورت نوآوری و نیاز نوآوری است. این مهم است که نوآوری ماندگار شود. یکی از آفات جشنواره‌ها، تقسیم همیشگی و یک دوگانه شور و شعور درست کردن درست نیست.

چه بسا شعری در مجلسی خوانده شده است و بسیار فاخر دیده و شنیده شده است. از آن طرف هم مقابل هم نهادن شعر و شعور هم جالب نیست ولی قطعاً اگر قرار است من استفاده کنم، از زمینه‌های عاطفی به‌گونه‌ای استفاده می‌کنم که هر دو را در نظر بگیرم. جداسازی شعر و شعور در شعرها زیاد مطلوب نیست. نوآوری باید پشتوانه داشته باشد.

وی با خوانش شعری که سه واژه «در» و «فاطمه» و «دیوار» را در ردیف غزل خود قرار داده است، گفت: ما می‌توانیم در نقد نوآوری‌های شعر امروز، مثال بیاوریم. در سطح کلان شعر، این ابداعات قابل توجه است.

وی با خوانش شعری که با واژه «بگذریم» و «بیت» از هر دو معنای آن بهره برده است، آن را تأمل‌برانگیز دانست و شاعر آن را موفق و خوانش این شعر را یک روضه‌خوانی کامل دانست. وی در پایان گفت: نباید مرز‌بندی کرد این نوآوری‌ها، چون به ضرورت حتی «وزن» را رها می‌کند، به خاطر توجه به احساس و عاطفه، ماندگار می‌شود. اگر شعر آیینی می‌خواهد جایگاهی که حقش است را کسب کند باید در قلمرو شعر عمومی جایگاه خود را تثبیت کند.

بنابراین گزارش، سهیل محمودی به‌عنوان سخنران بعدی گفت: من مجموعه‌ای دارم به نام «پیش از تو یاس نام گلی بود»، من سالها پیش برای یک سیده یاس محمودی شعر گفتم. امروز که دیدم سیده یاس محمودی به این مجلس آمده است کلی ذوق کردم.

در این شعر که خطابش به این دخترک است، اشاره‌ای نیز به استعاره معروف «یاس» هم دارد.

سپس غزل تاجبخش، در جایگاه حاضر شد و گفت: با سپاس از سرکارخانم راکعی که این جمع را گردهم آوردند. درباره حضرت فاطمه(س) گفتن، افتخاری است.

معروف است که مردم از گریه حضرت فاطمه(س) به پیامبر شکوه می‌کردند که ای کاش شب یا صبح گریه بکند که او مجبور شد به بیت‌الاحزان برود. این مسأله شد که به سفر بروم و بیت‌الاحزان را پیدا کنم و برای این احوال شعری بگویم. سپاس از کسانی که مسئولیت برگزاری این جلسه را بر عهده گرفتند.

این مراسم که در دوم و سوم اسفند در شیراز ادامه خواهد یافت، دیروز در مرکز اسناد کتابخانه ملی با حضور مصطفی رحماندوست، سهیل محمودی، مسجد‌جامعی و بسیاری از شاعران آیینی برگزار شد.

 

مراسم اختتامیه سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد و این رویداد پس از شش روز اجرا در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم پنج اجرای موسیقی در ژانرهای مختلف تدارک دیده شده بود و از سه هنرمند حوزه موسیقی (فخری ملک‌پور، رامین جزایری و کریم صالح عظیمی) تقدیر شد.

آرزوی بهبودی برای محمدرضا شجریان که در این شش روز اجراهای متعددی به او تقدیم شده بود و همچنین بهنام صفوی (خواننده جوان موسیقی پاپ) از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر را تشکیل می‌داد.

اجرای مراسم را فرزاد جمشیدی عهده‌دار بود که در بخشی از صحبت‌هایش خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: می‌خواهم خواهش کنم توییت امشب شما فقط درباره موسیقی و مظلومیت موسیقی باشد.

آئین پایانی جشنواره موسیقی در شب سه شنبه (۳۰ بهمن ماه) با بیش از ۲۰ دقیقه تأخیر نسبت به زمان اعلام شده، آغاز شد؛ در این مراسم سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد) و علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) حضور داشتند.

همچنین افرادی مانند شهرداد روحانی، فریدون شهبازیان، میلاد کیایی، مهدی آذرسینا، محمد جلیل عندلیبی، داود گنجه‌ای، هومان اسعدی، حسین بهروزی‌نیا، احمد صدری، فریماه قوام‌صدری، بهروز وجدانی، فاضل جمشیدی، ناصر آقایی،‌هادی منتظری، علی مغازه‌ای، علیرضا میرعلی‌نقی، رافائل میناسکانیان و بیژن بیژنی از دیگر حاضران در تالار وحدت بودند.

سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر غیررقابتی برگزار شد و بر این اساس برگزیده‌ای در اختتامیه معرفی نشد. همچنین عنوان بین‌المللی از عنوان این جشنواره حذف و بخشی برای اجراهای بین‌الملل در نظر گرفته شده بود.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و در ادامه گروه کر «اردیبهشت» به سرپرستی حمید عسگری روی صحنه آمد و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و دو قطعه دیگر را اجرا کرد.

برنامه بعدی این اختتامیه اجرای گروه موسیقی «روشنا» بود.

پخش کلیپی از روند برگزاری سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر بخش بعدی این مراسم را تشکیل می‌داد.

شاهین فرهت، دبیر سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر در این مراسم اظهار کرد: جشنواره موسیقی فجر همیشه بهترین و مهم‌ترین زمان برای اجرا و شنیدن موسیقی بوده است. امسال آرزوی دیرینه من تا حدودی برآورده شد که این آرزو اجرای آهنگسازان ایرانی بود.

او ادامه داد: از اولین دوره برگزاری جشنواره من حضور داشتم که سه نوع موسیقی اجرا می‌شد. هر جشنواره هر سال می‌تواند یک مقدار رنگش عوض شود و دینامیک داشته باشد. امسال تقریباً از تمام موزیسین‌های ایرانی به جز برخی جوانان که باید حالا وقت بگذاریم و معرفی‌شان کنیم اثر اجرا شد. اگر بخواهم این داستان را در یک جمله بگویم آثار آهنگسازان ایرانی توسط گروه‌هایی که از خارج دعوت کردیم اجرا شد و آثار هنرمندان بزرگ جهان توسط نوازندگان ما اجرا شد.

فرهت گفت: از یک طرف خوشحالم و از طرفی می‌بینم چه راه طولانی در پیش است و امیدوارم این راه را ادامه داده و خلاقیت جوانان ایرانی را نشان بدهند. ارکستر سمفونیک ما خیلی خوب اجرا کرد.

او به آکوستیک تالار وحدت اشاره کرد و گفت: اکوستیک سالن خوب است اما من دیدم صدا را تقویت می‌کنند که از نظر استانداردهای جهانی درست نیست. ما دیگر موسیقی زنده گوش نمی‌کنیم. احتیاجی نیست اگر سالن دارای اکوستیک باشد صدا را تقویت کرد.

فرهت اظهار کرد: ما در موسیقی رو به پیشرفت هستیم. امیدوارم بزرگان توجهی به آثار جوانان ما داشته باشند.

او بیان کرد: از تشویق تمام بزرگان و کسانی که محبت کردند و به من شوق دادند تشکر می‌کنم این چند روز برای من خاطره‌انگیز است که دوستداران موسیقی جدی این فستیوال را دنبال می‌کنند. هنرمندان خارجی از رپرتوار ایرانی خوششان آمد. موسیقی ایران حتماً در جهان معرفی خواهد شد. این تنها آرزوی من از خداوند بزرگ است. به گزارش ایسنا، در ادامه کلیپی از هنرمندان درگذشته موسیقی پخش شد.

فرزاد جمشیدی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت از بهنام صفوی و محمدرضا شجریان یاد کرد و گفت دلمان می‌خواهد دوباره شجریان برایمان بخواند.

گروه خنیاگران مهر اجرای موسیقی بعدی این مراسم را بر عهده داشت.

سپس نوبت به بخش تجلیل از کریم صالح عظیمی (ردیف‌دان و مدرس آواز)، رامین جزایری (نوازنده و سازنده ساز) و فخری ملک‌پور (نوازنده پیانو) رسید.

در بخش پایانی اختتامیه جشنواره موسیقی فجر، سید عباس صالحی از اینکه در جمع اساتید هنر موسیقایی ایران است ابراز خوشحالی کرد و گفت: کشورهایی هستند که موسیقی آن‌ها از اصالت و کشورهایی هستند که موسیقی آن‌ها از تنوع برخوردار است اما موسیقی ایران به خاطر قدمت و گستره جغرافیایی، ترکیبی از اصالت و تنوع است و این ویژگی ممتاز آن است. از سوی دیگر ویژگی جامعه و تاریخی ایرانی به این موسیقی خصلت داده است.

او ادامه داد: ویژگی جامعه و به ویژه تاریخ ایرانی، خصلت‌های خاص خود را به موسیقی داده است، شاعرانگی ایرانی باعث شده موسیقی ایرانی با کلام همراه شده باشد. ترکیب نوا و کلمه ویژگی خاصی به موسیقی ایرانی داده است، ویژگی جانگرایی اشراقی ایرانی باعث شده موسیقی ایرانی با عرفان همراه باشد، به طوری که موسیقی ایرانی از زمین به آسمان پر می‌کشد و سپس از آسمان به زمین می‌آید.

صالحی گفت: موسیقی ایرانی هم شور است و حماسه، هم سوگ است و درد و رنج. به نظر می‌رسد موسیقی ایرانی یک فرصت برای ایران و حافظ هویت ایران است. ایران با زبان فارسی و موسیقی خود زندگی کرده و زنده می‌ماند. موسیقی ایرانی پاسدار هویت رنگین‌کمانی اقوام ایرانی است. موسیقی ایرانی خط ارتباط ایران با جهان است. ما با شعر و موسیقی با جهان در ارتباط هستیم و خواهیم بود. اگر می‌خواهیم دریچه‌ای به جهان گشوده شود و نفس ایرانی به جهان برسد با نوای موسیقی می‌توانیم این خط ارتباطی را برقرار کنیم.

وزیر ارشاد اظهار کرد: جشنواره موسیقی فجر خط اتصال نسل‌های موسیقی و خط اتصال تهران و ایران است.

او به برگزاری جشنواره در ۱۵ استان کشور اشاره کرد و گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خط اتصالی هم افزوده یا پررنگ‌تر شد که موسیقی دفاع مقدس را با بازآفرینی‌ها پررنگ‌تر کنیم و به خاطر بیاوریم. به همه دست‌اندرکاران این اتفاق خوب دست مریزاد می‌گویم.

اجرای گروه موسیقی قشقایی یاغلیق و دو نوازی کمانچه و دودوک حسلم اینالنو و رضا عسگرزاده بخش بعدی این مراسم بود.

 

همزمان با ثبت ملی «هنر نگارگری مینیاتور» در فهرست میراث ناملموس، «بیژن کامکار» – نوازنده ساز رباب -، و «محمود فرشچیان» – استاد هنرنگارگری – به عنوان حاملان میراث فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، در جلسه «کمیته ثبت ملی میراث فرهنگی ناملموس و حاملان آن» که چهارشنبه یکم اسفند در معاونت میراث فرهنگی با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و کارشناسان و مدیران ارشد حوزه میراث ناملموس در سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، ۴۰پرونده از استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و کهگیلویه وبویراحمد ارائه شد که از این تعداد ۲۰پرونده میراث ناملموس و چهار نفر به عنوان حاملان زنده بشری برای ثبت در فهرست میراث ملی ناملموس انتخاب شدند.

محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی کشور – به ۱۰پرونده میراث ناملموس خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: پژوهشگران خراسان رضوی با ارائه ۱۰ پرونده ارزشمند از آداب و رسوم کردهای خراسان بخش مهمی از میراث ناملموس این منطقه را به ثبت رساندند.

وی با بیان این‌که علاوه بر بیژن کامکار و محمود فرشچیان، «علی محمد اعتباری رودی» -آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت آسباد – و «علی‌اکبر بهاری» – استاد سرنانوازی کردی خراسان – نیز به عنوان حاملان میراث‌فرهنگی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری قرار گرفتند، توضیح داد: «چاروک‌های کردی خراسان»، «دانش و مهارت ساخت زیورهای مرجانی»، «مراسم آخر چهارشنبه کردهای خراسان»، «یانگی‌های کردی خراسان»، «مقام لو»، «مقام موسیقی اللامزار»‌ و «مقام موسیقی تورغه» در فهرست میراث ناملموس کشور واجد ارزش ثبت شناخته شدند.

او همچنین درباره‌ پرونده‌های ارائه‌شده از استان آذربایجان شرقی بیان کرد: «مهارت سنتی کوفته تبریزی»، «داستان عاشیقی عاشیق عباس توفارقانلی و گولگز»، «مراسم آغاز برداشت محصول در اویوخلوی میانه»، «کوچ سنتی عاشیر ایل قره داغ»، «فنون سنتی پخت نان محلی یوخا»، «داستان عاشیقی “عاشیق قوربانی”»، «داستان عامیانه “عاشیق خسته قاسیم”»، «مهارت گره‌چینی و شیشه» و «رسم تهیه آب چهل یاسین در مراسم نوروز» در روستای میاب با تایید کارشناسان ارشد میراث ناملموس به ثبت رسیدند. طالبیان همچنین از ثبت ملی «فنون ساختِ تخته (تخت)» در استان کهگیلویه و بویراحمد در فهرست میراث ناملموس خبر داد.

سرویس خارجی: روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی از اعدام ، زندانی شدن یا تبعید مخالفان رابطه با آمریکا در کره شمالی خبر داد. وال استریت ژورنال اعلام کرد: رهبر کره شمالی، مخالفان تلاش های دیپلماتیک برای برقراری رابطه با آمریکا و کره جنوبی را زندانی، یا به خارج از کشور تبعید یا اعدام می‌کند. این نشریه افزود: «کیم جونگ اون» دارایی های شهروندان متمول کره شمالی را مصادره کرده ،اقدامی که نشانه تلاشی احتمالی از سوی وی برای رفع موانع طرح جذب منابع مالی همزمان با دست و پنجه نرم کردن دولت پیونگ یانگ با تحریم های بین المللی است. از سویی،یک مقام کره جنوبی گفت:«کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در آستانه دومین دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، شماری از دیپلمات‌های حرفه‌ای را از مذاکرات هسته‌ای کنار گذاشته وعلت آن بی‌اعتمادی اون و مظنون بودن این افراد به جاسوسی است.

سرویس خارجی: یک شرکت امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در گزارشی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که از مجموع چهارسامانه اس-۳۰۰مستقر در سوریه، سه سامانه عملیاتی شده اند.در این گزارش آمده است: تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در زمان‌های مختلف از سه سامانه بررسی‌شده در سوریه، نشان می‌دهد که آن‌ها عملیاتی شده‌اند. در این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما خواهان حفظ وحدت و تمامیت ارضی سوریه هستیم. از سویی عبدالباری عطوان تحلیلگر مشهور عرب گفت: حمایت های روسیه و ایران طرح آمریکا و اسرائیل و برخی متحدان عرب آنها در تجزیه سوریه را ناکام گذاشت.خبر دیگر اینکه سوریه مخالفت خود را با طرح اعطای حکومت خودمختاری به کردها اعلام کرد.

سرویس خارجی: عفو بین‌الملل درباره اعدام متهمان و زندانیان مصری هشدار داد و خواستار توقف این اعدام ها شد.این سازمان در همین رابطه نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام متهمان پرونده قتل دادستان کل مصر هشدار داد و از مسئولان مصری خواست اجرای تمامی حکم‌های اعدام را به طور کامل متوقف کنند. عفو بین الملل در گزارشی با اشاره به «محاکمه ناعادلانه» این افراد و «گرفتن اعتراف از آنها تحت شکنجه»، از مسئولان مصر خواست اجرای حکم اعدام آنها را فورا متوقف کنند.در این گزارش آمده است: اطلاعاتی به دست ما رسیده که نشان می‌دهد دستگاه امنیتی مصر ۹متهم پرونده ترور «هشام برکات»، دادستان سابق مصر را مورد بررسی پزشکی قرار داده و این اقدام در راستای اجرای حکم اعدام آنها انجام شده است.

سرویس خارجی: نانسی پلوسی با انتقاد از سیاست های ترامپ،رویکرد دولت وی در قبال ایران را کاملا اشتباه دانست.رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنان «مایک پنس» معاون ترامپ درباره لزوم پیروی کشورهای اروپایی از واشنگتن در خروج از «برجام» گفت: دولت ترامپ در قبال ایران کاملاً اشتباه می‌کند. وی تاکید کرد: کاخ سفید باید قبل از خروج از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران، با کشورهای اروپایی مشورت می کرد. پلوسی با بیان این که معاون رئیس جمهوری سخنگوی ماهری در بیان دیدگاه‌ های خود است، اما فکر می‌ کنم درباره موضوع ایران کاملاً در اشتباه است،گفت: خوشحالم بگویم که چندان واکنشی به سخنان وی نشان داده نشد.وی در پاسخ به سئوالی درباره ایجاد شکاف میان آمریکا و متحدان نزدیک این کشور گفت: بسیار امیدوارم که اینطور نباشد، امیدوارم با متحدانمان زمینه‌‌های مشترک کافی داشته باشیم، واقعاً فکر می کنم که مهم بود ترامپ قبل از خروج از توافق هسته‌ ای با ایران و سوریه با متحدانمان مشورت می‌ کرد و به دیدگاه‌ های آن‌ ها احترام می‌ گذاشت. در این حال،بیش از ۵۰گروه «حامی دیپلماسی» در آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک، از کنگره این کشور خواستند از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای حمایت کند.این گروه‌های سیاسی حامی دیپلماسی در آمریکا با امضای بیانیه‌ای مشترک از دولت این کشور خواستند به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد و تحریم‌های مرتبط با این مسئله را رفع کند.این گروه‌ها خود را «گروه‌های طرفدار دیپلماسی که میلیون‌ها رأی‌دهنده آمریکایی را نمایندگی می‌کنند» معرفی کرده و از نمایندگان کنگره آمریکا خواسته‌اند از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت ایالات متحده به این توافق، حمایت کنند. در این حال،«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس طی سخنانی در برلین، حفظ توافق هسته‌ای ایران را یکی از محورهای مهم روابط لندن با آلمان پس از خروج لندن از اتحادیه اروپا خواند و افزود: ما با کمک یکدیگر توافق هسته‌ای ایران را حفظ می‌کنیم. از سوی دیگر،وزارت دفاع روسیه با بیان این که روسیه پیشنهاد ارائه اطلاعاتی درباره موشک‌ M7299 را به آمریکا داده است اما آنها پیشنهاد مذکور را رد می کنند،گفت:دلایل غیر قابل انکاری داریم که نشان می‌ دهد آمریکا پیمان موشک‌ های هسته‌ ای میانبرد را نقض کرده است. در تحولی دیگر، رئیس جمهوری آمریکا دستورالعملی را به امضا رساند که به پنتاگون فرمان می‌دهد تا نیروی فضایی این کشور را تاسیس کند.

سرویس خارجی: شکست عملیات خان یونس در نوامبر (آبان ماه گذشته) موجب شد که در یک اقدام بی سابقه، فرمانده نیروهای ویژه رژیم صهیونیستی از مقام خود کناره گیری کند. «یرت متکال» فرمانده نیروهای ویژه ارتش رژیم صهیونیستی از مقام خود استعفا کرد، اقدامی که برای نخستین بار در این یگان صورت گرفت. روزنامه صهیونیستی «یدیوت آهارانوت» گزارش داد که این استعفا، با شکست یگان های تحت رهبری متکال در عملیات نوامبر گذشته برای نفوذ به سیستم داخلی نیروهای مقاومت فلسطین در شرق خان یونس ارتباط دارد. در عملیات خان یونس، فرمانده گروه عمل کننده ارتش رژیم صهیونیستی کشته و جانشین وی نیز زخمی شد و نیروهای مقاومت فلسطین موفق شدند، عملیات صهیونیست ها را با شکست مواجه کنند. خبر دیگر اینکه «سازمان همکاری اسلامی» در بیانیه ای ضمن محکوم کردن تصمیم رژیم صهیونیستی در قطع حقوق خانواده شهدا و اسرا فلسطینی، این اقدام را به مثابه غارت اموال ملت فلسطین و راهزنی دانست. اتحادیه اروپا هم تصمیم روز دوشنبه کابینه رژیم صهیونیستی در کسر مبلغ هنگفتی از درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان فلسطین را مورد انتقاد شدید قرار داد.

سرویس خارجی: نشریه ایتالیایی «د مدی تلگراف» با اشاره به حمله انتحاری اخیر گروه «جیش الظلم» به ایران و سفر ولیعهد سعودی به اسلام آباد اعلام کرد: بن سلمان به پاکستان به دلیل عملیات تروریستی این گروه در زاهدان جایزه داد.

این نشریه در گزارشی با عنوان « جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت : چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند.

«د مدی تلگراف» با بیان این که همزمان با این رویداد پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر وی توافق های چشمگیری با طرف های پاکستانی به امضا رسید ،گفت:این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت های گروه تروریستی «جیش الظلم» علیه ایران، از ولیعهد سعودی جایزه ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد.

در این حال،«آصف علی زرداری» رئیس جمهوری پیشین پاکستان در خصوص حمله تروریستی اخیر در زاهدان گفت: ایران همسایه ما است واسلام آباد باید برای تحقیقات مشترک با تهران همکاری کند.

در تحولی دیگر،دبیرکل سازمان ملل متعاقب بالا گرفتن تنش ها بین هند و پاکستان، اعلام کرد: در صورت موافقت طرفین، سازمان ملل برای میانجیگری بین هند و پاکستان آماده است.

از سویی، «رابرت پالادینو»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن حمایت از هند از پاکستان خواست تا افرادی را که در حمله انتحاری کشمیر دست داشتند، مجازات کند. در این حال،چین خواستار خویشتنداری هند و پاکستان برای رفع اختلافات شد .

در چنین شرایطی،هند به دنبال افزایش تنش بین اسلام آباد و دهلی نو ، از اتباع پاکستانی مقیم ایالت راجستان خواست تا در کمتر از ۴۸ ساعت این کشور را ترک کنند.

سرویس خارجی: وزارت خارجه افغانستان پس از اظهارات غیرمسئولانه سفیر پاکستان در کابل مبنی بر تاثیر تنش‌های دهلی نو-اسلام‌آباد بر روند صلح این کشور وی را به این وزارتخانه احضار کرد؛ اقدامی که حاکی از اوجگیری تنش میان این دو کشور است.

«ادریس زمان» معاون وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد: «زاهد نصرالله» سفیر پاکستان در کابل به دلیل اظهارات اخیرش مبنی بر این که اگر هند بخواهد به خاطر حمله اخیر در کشمیر اقدام متقابلی انجام دهد، مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان افغانستان تحت تأثیر قرار می‌گیرد به این وزارت خانه احضار شد.همچنین وزارت امور خارجه افغانستان با اشاره به اظهارات سفیر پاکستان در کابل که گفته بود صلح افغانستان از اقدامات انتقام جویانه هند متاثر خواهد شد، این سخنان را غیر منطقی و نادرست خواند.از طرفی،روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، نوشت: حضور نظامیان ناتو در افغانستان به ادامه حضور نظامی آمریکا در این کشور بستگی دارد و دیگر اعضای ناتونیز در پی خروج واشنگتن بعید است به حضور در این کشورادامه دهند.

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای لایحه‌ای انتقال نسل جدید جنگنده‌های «اف-۳۵» به ترکیه را ممنوع کرد.

دونالد ترامپ، لایحه‌ای را امضا کرد که انتقال جنگنده‌ها به ترکیه را تا زمانی که وزارتخانه های خارجه و دفاع آمریکا گزارشی جدید از خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه ارائه ندهند، متوقف می‌کند.

این در حالی است که در گزارش اولیه ارسالی پنتاگون به کنگره آمده است که خرید اس-۴۰۰ ساخت روسیه توسط ترکیه به عدم ارسال اف-۳۵، بالگردهای پیشرفته «شینوک-۴۷» و «بلک هاوک-۶۰» و همچنین جنگنده‌های «اف-۱۶» به آنکارا منجر می‌شود.

در همین حال رئیس اداره صنایع دفاعی ترکیه تاکید کرد: ترکیه با شرایط کنونی قادر نیست پیشنهاد آمریکا برای خرید سامانه‌های دفاعی پاتریوت را بپذیرد.

از طرفی،«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه نسبت به وقوع موج جدید مهاجرت هشدار داد و اعلام کرد که آنکارا دیگر به تنهایی توان مقابله با آن را نخواهد داشت.

سرویس خارجی: سفارت واشنگتن در بغداد اعلام کرد: نیروهای آمریکایی خاک عراق را در صورت درخواست دولت مرکزی این کشور ترک خواهند کرد.

«جوی هود»، کاردار سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد: حضور نیروهای آمریکایی در عراق بنا به درخواست دولت این کشور صورت گرفته است و این نظامیان و نیروهای ائتلاف بین المللی و «ناتو» در صورت درخواست دولت مرکزی این کشور، عراق را ترک می‌کنند.وی تصریح کرد: نیروهای امنیتی عراق الان برای حفظ امنیت آماده نیستند مگر اینکه نیروهای خارجی مستقر در عراق به آنها کمک کنند.هود مدعی شد که پایگاه‌های آمریکایی در عراق وجود ندارد؛ بلکه مربیان و مستشاران در این کشور حضور دارند.

در همین حال، «جعفر الحسینی»، سخنگوی نظامی گردان‌های حزب الله عراق در سخنانی تاکید کرد: حضور نظامیان آمریکایی در عراق بیانگر نقشه های واشنگتن در سطح منطقه است و ما در جریان آن قرار داریم و به زودی آنها را اعلام خواهیم کرد. همزمان، «قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق نیز در سخنانی از احتمال دست داشتن آمریکا در ربودن شهروندان عراقی در استان های کربلا و «صلاح الدین» خبر داد.«فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق و رئیس نیروهای الحشد الشعبی نیز در اظهاراتی گفت: عراق مخالف آن است که به محلی برای حمله و تجاوز به دیگران تبدیل شود.وی در ادامه افزود: نظامیان خارجی و پایگاه‌های خارجی در عراق وجود ندارد و این مسأله کاملا مشخص است. به گفته وی، عراق آماده همکاری با کشورهای منطقه در خصوص مبارزه با تفکرات تروریست های داعشی است. مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد: بغداد همچنین آمادگی همکاری با کشورهای همسایه و منطقه در خصوص آموزش نظامی را دارد.

سرویس خارجی: اندیشکده بنیاد «کارنگی» آمریکا در گزارشی با بیان این که عربستان و امارات از تسلیحاتی که از آمریکا خریداری می کنند برای مسلح کردن تروریست ها و نقض حقوق بشر در یمن استفاده می کنند، خواستار «نظارت پس از فروش» بر این قراردادها شد.

در این گزارش آمده است: اسنادی در مورد انتقال تجهیزات نظامی آمریکایی از مبدا عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طیف گسترده ای از شبه نظامیان به دست آمده که برخی از آن ها با القاعده و سایر گروه های تروریستی یمن ارتباط دارند.

این اندیشکده نوشته است: با توجه به افزایش حساسیت ها در مورد رابطه آمریکا با عربستان از زمان قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی، صدور قطعنامه های جدید در مورد فروش تسلیحات به عربستان در «سنا» و مجلس نمایندگان و تنش های جاری میان عربستان و امارات با کشور همسایه آن ها قطر، اکنون زمان آن رسیده تا یک بازبینی کلی در مورد فروش تسلیحات آمریکایی به کشورهای حوزه خلیج فارس صورت گیرد.

در همین حال و همزمان با این گزارش، روزنامه «واشنگتن پست» نیز نوشت که جنگنده های عربستان به دلیل تحریم های تسلیحاتی شرکت‌های آلمانی ، به زودی زمینگیر خواهند شد. از طرفی، «راند پال»، سناتور جمهوریخواه آمریکا نیز در سخنانی خواستار پیوستن واشنگتن به آلمان برای اعمال تحریم ها علیه عربستان شد. وی گفت: آمریکا نیز باید در زمینه توقف فروش تسلیحات به عربستان به آلمان ملحق شود.

برخی دیگر از نمایندگان آمریکایی اعلام کردند: دولت ترامپ با نادیده گرفتن ملاحظات امنیتی ، از فروش فناوری‌های هسته‌ای به عربستان سعودی حمایت می کند و در نتیجه کنگره آمریکا باید درباره احتمال فروش فناوری‌های هسته‌ای به سعودی‌ها تحقیق کند .

در چنین شرایطی، «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن تاکید کرد : سید «عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله در تعهداتش به توافق «الحدیده» صادق بوده و به وعده‌هایش در آزادی زندانیان عمل کرده است.همزمان با این اظهارات، برخی رسانه‌ها از موافقت مشروط دولت مستعفی یمن برای عقب‌نشینی جزئی از شهر «الحدیده» خبر دادند.

* نشست ضدایرانی ورشو که اواخر هفته گذشته پس از هفته‌ها تبلیغات فراوان از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی رژیم‌های عربی خلیج‌فارس برگزار شد بدون نتیجه پایان یافت. بسیاری از کشورها از جمله روسیه نشست ورشو را به سیرک و مجلس عروسی تشبیه کردند. وزارت خارجه کشورمان نیز بیانیه‌ پایانی نشست را سند ناکامی آن برشمرد. رسانه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی هم به ناکارآمدی توطئه‌ها علیه ایران در جریان نشست ورشو اذعان کردند.

* انفجار تروریستی در ادلب سوریه این هفته سبب زخمی شدن ابومحمد الجولانی، سرکرده گروه تروریستی جبهه النصره شد. گفته می‌شود دیگر تروریست‌های مخالف النصره در سوریه، با یک خودروی بمبگذاری شده الجولانی را هدف قرار دادند. در چنین شرایطی آمریکا به صراحت اعلام کرد حمایت از کردهای سوریه را در صورت پیوستن به ارتش سوریه، قطع خواهد کرد. همزمان اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از احتمال عملیات مشترک ایران، ترکیه و روسیه علیه تروریست‌ها در سوریه خبر داد.

* رئیس جمهوری آمریکا پس از چندین ماه کشمکش با دموکرات‌ها بر سر تامین بودجه دلخواه خود برای احداث دیوار مرزی، این هفته در راستای تامین این بودجه در کشورش وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. ترامپ فرمان وضعیت اضطراری ملی در آمریکا را به بهانه حوادث خشونت‌بار در مرزهای جنوبی در راستای تامین بودجه هشت میلیارد دلاری برای ساخت دیوار مرزی، امضا کرد. همزمان با اعلام حالت فوق‌العاده ملی از سوی رئیس جمهوری آمریکا، رئیس مجلس نمایندگان این کشور اقدام ترامپ را غیرقانونی دانست و گفت: به زودی وی را در دادگاه خواهیم دید. همچنین ۱۶ ایالت آمریکا در اقدامی بی‌سابقه در پی اعلام وضعیت اضطراری ملی از سوی رئیس جمهوری کشورشان از وی شکایت کردند و گفتند که می‌خواهیم ترامپ را به دادگاه بکشانیم تا جلوی سواستفاده از قدرت را بگیریم. همزمان با این تحولات، برگزاری پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ این هفته شکاف عمیق میان آمریکا و اروپا درباره مسائل مهم جهانی از قبیل توافقنامه هسته‌ای ایران را نمایان کرد. در چنین شرایطی کشورهای آلمان، فرانسه، دانمارک، اتریش و بلژیک، این هفته با درخواست ترامپ برای پذیرش تروریست‌های داعشی بازداشت شده در سوریه که تابعیت این کشورها را دارند، مخالفت کردند.

* نظامیان صهیونیست این هفته با یورش به مسجد الاقصی دهها نمازگزار فلسطینی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. بلافاصله اتحادیه عرب، اردن، تشکیلات خودگردان فلسطین و حماس این اقدام صهیونیست‌ها را محکوم کردند. در چنین شرایطی عمان به عنوان نخستین کشور شورای همکاری خلیج‌فارس، اعلام کرد رژیم صهیونیستی را به عنوان کشور به رسمیت می‌شناسد. اگرچه بن علوی وزیر خارجه عمان یک روز بعد در صدد تکذیب این موضوع برآمد، اما واکنش‌های منفی به اقدام عمان همچنان در جریان است.

* جلیقه زردهای فرانسوی این هفته نیز در تظاهراتی گسترده بار دیگر خواستار استعفای مکرون شدند و در عین حال ورود به سومین ماه اعتراضات را گرامی داشتند. همزمان این هفته سراسر آلمان نیز با الهام از اعتراضات فرانسه شاهد تظاهرات ضددولتی بود و معترضان با پوشیدن جلیقه زرد، خواستار بهبود شرایط کاری شدند.

* کشته شدن ۴۴ نظامی هندی در منطقه «پلواما» کشمیر بر اثر حمله انتحاری، این هفته موجب تشدید تنش میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد شد. در همین رابطه دولت هند در پی حمله انتحاری گروه جیش محمد به نیروهای این کشور که ۴۴ کشته برجا گذاشت، پاکستان را متهم به دست داشتن در این حمله انتحاری کرد.

«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نیز در پی این حمله، پاکستان را به واکنش شدید تهدید کرد و گفت:‌ به همسایه خود اجازه نمی‌دهیم تا ثبات ما را برهم بزند. «ژنرال دلیون» فرمانده ارتش هند در منطقه کشمیر هم، آژانس جاسوسی پاکستان موسوم به «آی‌اس‌آی» را به دست داشتن در حمله انتحاری علیه نیروهای هندی متهم کرد.

این در حالی است که عمران خان نخست‌وزیر پاکستان در واکنش به اتهامات دهلی‌نو علیه اسلام‌آباد، اعلام کرد که در صورتی که هند به کشورمان حمله کند قاطعانه این حمله را تلافی خواهیم کرد. از سوی دیگر در حالی که تنش میان پاکستان و هند این هفته تشدید شده است، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی این هفته در میان اعتراضات گسترده پاکستانی‌ها علیه سفر وی، با هفت هواپیما و اسکورت ۱۲ هزار نیروی امنیتی پاکستان به اسلام‌آباد رفت. بن‌سلمان در این سفر دو روزه با مقامات عالیرتبه پاکستان دیدار و توافقنامه‌های ۲۰ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در حوزه‌های پتروشیمی، انرژی و معدن را با مقامات اسلام‌آباد امضا کرد.

* هزاران هندی این هفته همزمان با ورود «بن‌سلمان» ولیعهد عربستان به این کشور در «دهلی نو» تظاهرات ضدسعودی گسترده‌ای برگزار کردند. آنان با حمل پارچه نوشته‌ها و تصاویری از «خاشقجی» با ورود پسر شاه سعودی به کشورشان مخالفت کردند. تظاهرکنندگان همچنین تصاویری از کودکان یمنی در دست داشتند و کشتار غیرنظامیان یمنی توسط عربستان را به شدت محکوم نمودند.

از سوی دیگر، اردوغان این هفته نیز بر لزوم پیگیری پرونده قتل خاشقجی در مجامع بین‌المللی و محاکمه تمامی عاملان و آمران این جنایت تاکید کرد.

* نمایندگان آمریکایی این هفته طرح توقف فروش تسلیحات و کمک‌های نظامی به عربستان در جنگ یمن را تصویب کردند. این اقدام نمایندگان در واکنش به قتل «خاشقجی» و کشتار زنان و کودکان یمنی توسط ائتلاف سعودی صورت گرفت.

* سفارت آمریکا در بغداد این هفته با صدور بیانیه‌ای به تمامی شایعات درباره حمله نظامی این کشور به ایران از خاک عراق پایان داد و اعلام کرد که واشنگتن هرگز از خاک عراق به هیچ کشوری حمله نخواهد کرد این سفارت افزود: ترامپ نیز مطلقاً حمله نظامی و جنگ با ایران را در دستور کار خود قرار نداده است زیرا احساس می‌کند که هیچ نیازی به آن ندارد.

* سرپرست وزارت دفاع آمریکا این هفته خروج نظامیان کشورش از افغانستان را به صورت تلویحی تایید و اعلام کرد: ‌خارج شدن نیروهایمان از این کشور با هماهنگی سایر متحدانمان در ناتو انجام خواهد شد. همزمان با تاکید مقامات آمریکایی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، کمیسیون مبارزه با پولشویی اتحادیه اروپا این کشور را به دلیل عدم مبارزه با تروریسم در فهرست سیاه قرار داد.

* مصر این هفته نیز صحنه درگیری نیروهای امنیتی و تروریست‌ها در مناطق مختلف این کشور بود. در تازه‌ترین اقدام تروریست‌ها، یک عامل انتحاری این هفته به مقر اصلی «الازهر» و مسجد و دانشگاه این نهاد دینی بزرگ مصر در مرکز «قاهره» حمله کرد و پس از انفجار خود، ۲ نیروی پلیس مصر را کشت و ۳ تن دیگر را نیز زخمی کرد. ارتش مصر نیز در واکنش به این اقدام، با حمله به مواضع و مخفیگاه تروریست‌ها در «الاریش» سینا، ۱۶ تن از آنان را به هلاکت رساند. شماری از کشورها از جمله ایران، قطر و کویت حمله تروریست‌ها به «الازهر» مصر را شدیداً محکوم کردند.

* ونزوئلا این هفته یک هیات از نمایندگان پارلمان اروپا را به محض ورود به فرودگاه کاراکاس، بازگرداند و اعلام کرد که هدف هیات مذکور، دیدار با رهبر مخالفان و توطئه در ونزوئلا بود. بلافاصله پس از این اتفاق، اتحادیه اروپا تهدید به تحریم گسترده علیه ونزوئلا کرد.

* رئیس جمهوری ترکیه این هفته بار دیگر از روند سنگ‌اندازی‌های اتحادیه اروپا در مسیر عضویت کشورش در این اتحادیه انتقاد کرد. اردوغان گفت: به دلیل این که ترکیه یک کشور مسلمان است اتحادیه اروپا اجازه عضویت آنکارا را در این اتحادیه صادر نمی‌کند. اردوغان همچنین با انتقاد از واشنگتن اعلام کرد: آمریکا ۲۳ هزار کامیون برای تروریست‌ها سلاح می‌فرستد و آنها را تسلیح می‌کند اما اجازه فروش سلاح به ترکیه را نمی‌‌دهد.

سرویس خارجی

 

سرویس خارجی: “ولادیمیر پادرینو لوپز” وزیر دفاع و فرمانده ارتش ونزوئلا در پاسخ به تهدید رئیس جمهوری آمریکا به قطع حمایت نظامیان ونزوئلا از “نیکلاس مادورو” رئیس دولت قانونی ونزوئلا، گفت که او و سربازانش تا پای مرگ به مادورو وفادار خواهند بود. پادرینو گفت: سربازان و افسران ارتش ونزوئلا هیچ گاه از دولت های خارجی فرمان نخواهند گرفت. وی با تاکید بر آماده‌باش ارتش، از تداوم استقرار نیروهای نظامی در مرزهای ونزوئلا برای مقابله با هرگونه تجاوز احتمالی به خاک این کشور خبر داد. وزیر دفاع ونزوئلا در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش می‌شد گفت اپوزیسیون برای تشکیل دولت باید از روی جسد‌های ما بگذرد.وی در آستانه ورود کمک‌های انسانی از مرز کلمبیا اعلام کرد که نیروهای تحت امرش در نوار مرزی مستقر باقی می‌مانند تا از تجاوز به خاک ونزوئلا جلوگیری کنند .وزیر دفاع ونزوئلا با بی‌معنی خواندن تهدیدات ترامپ علیه کاراکاس گفت که ارتش تهدیدات ترامپ را نمی‌پذیرد. وی گفت که سخنان ترامپ درباره ونزوئلا متکبرانه و بی معنی است. گفتنی است رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود که به دنبال انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در ونزوئلا است. در چنین شرایطی ونزوئلا برای جلوگیری از نفوذ عوامل آمریکایی به خاک این کشور، ارتش خود را در مرزها به حال آماده باش درآورد. دلیل این اقدام آن است که دولت کاراکاس معتقد است آمریکا قصد دارد در پوشش محموله های کمک های انسان دوستانه، در ونزوئلا نفوذ کرده و اهداف خود را در این کشور آمریکای لاتین اجرا کند. در این میان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا از دریافت ۳۰۰ تُن کمک‌های بشردوستانه روسیه خبر داد و گفت روز چهارشنبه ۳۰۰ تن کمک بشردوستانه روسیه در چارچوب قانونی و از طریق فرودگاه بین‌المللی کاراکاس به دستمان رسید. همزمان آمریکا نیز در راستای مداخله در امور داخلی ونزوئلا در تلاش برای کمک‌رسانی به مخالفان دولت کاراکاس است.در چنین شرایطی معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از دیدار فرستاده ویژه ایالات متحده با نمایندگان دولت ونزوئلا خبر داد و گفت: الیوت آبرامز فرستاده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا با نمایندگان دولت کاراکاس دیدار و گفتگو کرد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا می‌تواند برگزاری نشست بین آبرامز و نمایندگان مادورو را تایید کند، افزود: یک نشست بین فرستاده ویژه آمریکا با نمایندگان دولت ونزوئلا برگزار شد. در این حال روزنامه نیویورک تایمز انگیزه اصلی رئیس جمهوری آمریکا در حمایت از مردم ونزوئلا را تهییج هواداران راستگرا در برابر نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ دانست.

 

سفیر کشورمان در بغداد در دیدار با استاندار استان «صلاح الدین» عراق گفت: تهران از توسعه همه جانبه استان «صلاح الدین» و شهر مقدس «سامرا» حمایت می کند.

«ایرج مسجدی» در مراسم قدردانی از فعالان مراسم اربعین در استان صلاح الدین عراق که با حضور مسئولان این استان برگزار شد، افزود: ایران در چارچوب توسعه همکاری های همه جانبه با کشور دوست و برادر عراق، توجه ویژه ای به استان «صلاح الدین» و شهر «سامرا» دارد.

 

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری روسیه در واکنش به احتمال استقرار موشک‌های اتمی آمریکا در اروپا، گفت که مسکو باید بتواند نه فقط این موشک‌ها، بلکه مرکز تصمیم‌گیری در مورد استفاده از آن‌ها را نیز هدف قرار دهد.

«ولادیمیر پوتین» در سخنرانی سالانه خود در مجلس فدرال روسیه تأکید کرد که واشنگتن باید از سیاست‌های غیرسازنده خود دست بردارد. پوتین از آمریکا خواست توهم برتری نظامی جهانی را رها کند. به گفته او، اگر آمریکا موشکی در اروپا مستقر کند، روسیه مجبور به اتخاذ تدابیر متقارن و نامتقارن علیه آن می‌شود. پوتین تاکید دارد، استقرار موشک‌های آمریکا در اروپا امنیت روسیه و جهان را به خطر می‌اندازد. وی در مورد روابط با آمریکا گفت: روسیه کسی را تهدید نمی‌کند و خواهان رابطه برابر با ایالات متحده است، ما دنبال درگیری نیستیم به خصوص با یک قدرت جهانی مانند ایالات متحده، اما ایالات متحده نمی‌داند که جهان چطور در حال تغییر است و به کدام سو می‌رود و به سیاست‌های مخرب خود ادامه می‌دهد. رئیس‌جمهوری روسیه گفت مسکو برای گفت‌وگو در مورد توافقات کنترل تسلیحاتی آماده است، اما اصراری هم برای این کار ندارد و مرتب توان رزمی خود را افزایش می‌دهد.

او با اشاره به خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های میان‌برد، گفت ایالات متحده زمانی تلاش می‌کرد با برنامه‌های موشکی بر جهان مسلط شود، اما اکنون باید از چنین برنامه‌هایی دست بردارد. پوتین خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته ای میان برد را اقدامی فریبکارانه قلمداد کرد.

رئیس‌جمهور روسیه آمریکا را به بهانه‌جویی برای خروج از این پیمان متهم کرد و گفت واشنگتن از مدت‌ها پیش تلاش می‌کرد با بهانه‌های واهی این پیمان محدودساز موشکی را بر هم بزند.

پوتین گفت: ایالات متحده باید به نحوی صادقانه خروج خود از پیمان منع موشک‌های میان‌برد را توضیح دهد و از طرح اتهامات ساختگی علیه روسیه دست بردارد.

وی در بخشی دیگر از سخنرانی‌اش در واکنش به احتمال استقرار موشک‌های میان‌برد اتمی آمریکا در اروپا، گفت: استقرار موشک‌های ایالات متحده در اروپا تهدیدی بسیار بزرگ برای امنیت روسیه و کل جهان است.

او سپس تلویحا آمریکا را به پاسخ موشکی تهدید کرد و گفت: اگر موشک‌های ایالات متحده در اروپا مستقر شوند، ما مجبور به اقدامات متقابل خواهیم بود و اگر تهدیدی متوجه ما شود، باید بتوانیم نه فقط محل وجود این تهدیدات، بلکه مرکز تصمیم‌گیری در مورد این تهدیدات را نیز هدف قرار دهیم.

وی با این حال تأکید کرد که برنامه‌های نظامی روسیه ماهیت دفاعی دارد و مسکو تنها به عنوان پاسخ به حملات احتمالی خارجی این توانمندی‌ها را به کار می‌گیرد.

پوتین سپس توان موشکی روسیه را به رخ آمریکا کشید و گفت مسکو موشک فراصوت «آوانگارد» را در حال تولید دارد و همچنان به آزمایش موشک قاره‌پیمای اتمی «سرمت» ادامه می‌دهد. او گفت: موشک فراصوت «کینژال» را نیز به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار داده ایم.

به گفته رئیس‌جمهور روسیه، از بهار سال آینده زیردریایی‌های اتمی حامل پرتابه‌های بدون‌سرنشین زیرسطحی موسوم به «پوسیدون» هم وارد ناوگان دریایی روسیه می‌شوند.

وی گفت ارتش روسیه به زودی هفت فروند زیردریایی جدید دریافت می‌کند که بر اساس برنامه قبلی قرار بود ظرف دو تا سه سال آینده تکمیل و عملیاتی شوند.

پوتین سپس از موشک فراصوت تازه‌ای رونمایی کرد که به گفته او ۹ماخ (۱۱کیلومتر در ساعت) سرعت داشته و قادر است اهداف زمینی و دریایی تا فاصله بیش از ۱۰۰۰کیلومتری را مورد اصابت قرار دهد. به گفته پوتین، این موشک از زیردریایی و کشتی‌های جنگی قابل شلیک است.

 

سرویس خارجی: رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا با بیان اینکه برای کشف جزئیات کامل ترور «خاشقجی» مصمم هستیم، گفت: این نهاد اجازه نخواهد داد تا قاتلان این روزنامه نگار بدون مجازات باقی بمانند .

خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی که در داخل کنسولگری این کشور در ترکیه کشته شد، با حضور در پارلمان اروپا از این نهاد خواست به پرونده قتل خاشقجی رسیدگی و عربستان را مجازات کند.

«پی‌یر آنتونیو پانزری» رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا در دیدار «خدیجه چنگیز» در «بروکسل » بلژیک گفت: با تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل در زمینه رسیدگی به قتل این روزنامه‌نگار سعودی موافق است.

وی با بیان اینکه این نهاد اجازه نخواهد داد تا قاتلان این روزنامه نگار بدون مجازات باقی بمانند ، از مسئولان و نمایندگان پارلمان اروپا خواست به وظیفه انسانی خود در خصوص خاشقجی عمل کنند. خدیجه چنگیز نیز در این دیدار گفت: امیدوارم حضور در پارلمان اروپا زمینه ای برای مجازات عربستان شود.

نامزد خاشقجی ادامه داد: من تنها به خاطر جمال اینجا نیامده ام بلکه برای حمایت از ارزش ها و مسائلی که او همیشه از آن دفاع می‌کرد، اینجا هستم.

* قطر

منابع روسی از آغاز مذاکرات میان «دوحه »و «مسکو» درباره مجهز کردن «قطر» به سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته «اس ۴۰۰» روسیه خبر دادند.

در تحولی دیگر، کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرد : این کشور به دلیل سیاسی کردن مسأله حج و محدودیت‌ها و موانعی که عربستان برای حجاج قطری در ادای مناسک حج ایجاد کرده،‌ علیه این کشور به سازمان ملل و پارلمان اروپا شکایت

خواهد کرد.

 

معاون دبیر کل حزب‌الله: لبنان با سه‌گانه «ارتش، ملت و مقاومت» حفظ شد

تسنیم: معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت، همکاری و اتحاد ارتش، ملت و مقاومت لبنان مانع تکرار بحران سوریه در لبنان شد. «نعیم قاسم» گفت، لبنان به لطف مقاومت و مثلث «ارتش، ملت و مقاومت» استقامت کرد و مقاومت با شجاعت در خط مقدم نبرد با رژیم صهیونیستی ایستاد. وی گفت: مقاومت لبنان در خط مقدم علیه اسرائیل با شجاعت و جرأت جنگید و ارتش نیز حمایت کرد و لبنان با همین معادله در حالی از ثبات خود مراقبت کرد که منطقه بویژه عراق و سوریه غرق در آشوب بودند.

وال‌استریت ژورنال: تشکیل ناتوی عربی علیه ایران رنگ باخته است

فارس: نشریه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی در مورد ایده تشکیل ناتوی عربی علیه ایران، نوشت که اختلافات درون دولت ترامپ و تنش‌های میان کشورهای عربی عملا این ایده را در آستانه شکست قرار داده است. مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از ماه‌ها پیش بارها ایده تشکیل یک ائتلاف نظامی عربی را مطرح کرده‌اند که هدف اصلی آن مقابله با ایران است. اکنون نشریه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی در این مورد، نوشته است دولت ترامپ در حالی به نیمه کار خود رسیده که این ایده عملا در آستانه شکست قرار گرفته است. مقام‌های ارشد آمریکایی و عرب به این نشریه گفته‌اند کناره‌گیری یکی از حامیان اصلی تشکیل ناتوی عربی از دولت ترامپ، اختلاف میان دولت‌های عربی و همچنین اختلاف نظر در مورد اهداف این ائتلاف نظامی، تشکیل چنین ائتلافی را با تردید مواجه کرده است.

نظامیان روس از استفاده از تلفن‌ هوشمند منع شدند

ایسنا: قانونگذاران روس لایحه‌ای را تصویب کردند که پرسنل نظامی روسیه را از استفاده از تلفن‌های هوشمند در حین انجام وظیفه منع می‌کند؛ اقدامی که با هدف جلوگیری از انتشار اطلاعات حساس و مهم در رسانه‌های اجتماعی صورت گرفته است. این لایحه همچنین پرسنل نظامی را از انتشار عکس‌، ویدئو و اطلاعات درباره‌ خودشان و دیگر سربازان و اقوام و نزدیکانشان در اینترنت منع می‌کند. این قانون جدید محدودیت‌ها برای استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها که پیشتر دستور آن از سوی وزارت دفاع روسیه صادر شده بود را رسمی می‌کند.

مخالفان بولیوی علیه «مورالس» فراخوان دادند

ایسنا: مخالفان بولیوی خواستار تظاهرات گسترده علیه رئیس جمهوری این کشور که قصد دارد برای چهارمین دوره در این سمت خود را کاندیدا کند، شدند. معترضان درخواست برگزاری این راهپیمایی اعتراضی را برای امروز پنجشنبه داده‌اند که با سومین سالگرد برگزاری رفراندوم از سوی «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی تلاقی زمانی دارد؛ رفراندومی که به تغییر قانون اساسی با هدف امکان دادن به مورالس برای ماندن در سمت ریاست جمهوری برای یک بازه نامحدود برگزار شد.این رفراندوم با شکست روبرو شد اما دولت نتایج را رد کرد و مورالس اکنون به دنبال کاندیدا شدن در انتخابات اکتبر ۲۰۱۹ است البته پس از آنکه دادگاه قانون اساسی بولیوی متشکل از وفاداران به دولت به نفع مورالس رای دادند.

چین سفر خارجی‌ها به تبت را ممنوع کرد

ایسنا: چین اقدام به ممنوع کردن سفر خارجی‌ها به تبت برای یک بازه زمانی چند هفته‌ای کرده که شامل یکسری مناسبت‌های حساس سیاسی و همراه با زیر سوال بردن مشروعیت حاکمیت پکن است. آژانس‌های مسافرتی اعلام کردند دولت چین سفر توریست‌های خارجی به تبت را تا اول آوریل ممنوع اعلام کرده و مشخص نیست که این ممنوعیت از چه زمانی آغاز شده است. روز ۱۰مارس آتی شصتمین سالگرد قیام سال ۱۹۵۹در تبت علیه حاکمیت چین است. در ‌عین ‌حال یک مناسبت دیگر نیز مربوط به ۱۴مارس ۲۰۰۸است که این منطقه شاهد شورش‌هایی علیه حاکمیت چین در شهر لهاسا، مرکز تبت بود.

لغو تابعیت دختر انگلیسی عضو داعش

ایسنا: دولت انگلیس حق شهروندی “شمیمه بیگم”، یکی از سه دختر دبیرستانی که فرار آنها از لندن و پیوستن به داعش در سال ۲۰۱۵خبرساز شد را لغو می‌کند. وکیل خانواده بیگم گفته علیه این تصمیم شکایت خواهد کرد. شمیمه اکنون در یک کمپ ویژه زندانیان داعش در سوریه است. منابع دولت انگلیس گفته‌اند از آنجا که شمیمه بیگم به لحاظ تاریخچه خانوادگی امکان دریافت شهروندی کشور دیگری را دارد قانونا دولت اجازه دارد حق شهروندی او را لغو کند. شمیمه هنگامی که در سال ۲۰۱۵مخفیانه با دو دوست دبیرستانی خود از انگلیس به ترکیه و سپس به سوریه رفت و به داعش پیوست تنها ۱۵سال داشت و هم اکنون ۱۹ساله است.

مدیرکل امور مالی سازمان تامین اجتماعی از پرداخت عیدی ۵۰ درصد از بازنشستگان این سازمان در روز اول اسفند خبر داد و گفت: عیدی بقیه بازنشستگان هم در روزهای آینده و براساس برنامه زمانبندی شده پرداخت می‌شود.

به گزارش سازمان تامین اجتماعی، یونس کریم نژاد اظهار داشت: عیدی بازنشستگانی که مستمری خود را از بانک رفاه کارگران دریافت می‌کنند و نام خانوادگی آنها با حروف «ح – خ – د – ذ – ر – س – ش – ط – ظ – ع – غ – ف– ق – ک – گ – ل – م – ن – و – ه و ی» آغاز می‌شود دیروز پرداخت شد.

وی ادامه داد: عیدی بازنشستگانی که نام خانوادگی آنها با حروف «ج – ز – ژ – ص و ض» شروع می‌شود هم امروز پرداخت می‌شود.

کریم نژاد افزود: بازنشستگانی که نام خانوادگی آنها با حروف «ب – پ – ت – ث و چ» شروع می‌شود عیدی خود را روز چهارم اسفند دریافت می‌کنند.

مدیرکل امور مالی سازمان تامین اجتماعی گفت: بازنشستگانی که مستمری خود را از سایر بانک‌ها دریافت می‌کنند هم روز پنجم اسفند عیدی دریافت می‌کنند. کریم نژاد گفت: بازنشستگانی که نام خانوادگی آنها با حرف «الف» شروع می‌شود و همچنین بازنشستگانی که پرونده مستمری آنها در شعب تا ۲۰۰۰ نفر قرار دارد، عیدی خود را روزهای ۶ و ۷ اسفند دریافت خواهند کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: مردان کمتر از زنان به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند و زنان مراجعه و مشارکت بیشتری در این زمینه دارند، اما از سال ۸۴ با توجه به سیاست‌های سلامت مردان، با همکاری وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی‌این مساله جدی تر از قبل پیگیری شد.

دکتر علیرضا رییسی دیروز در سومین کنگره سلامت مردان و یازدهمین کنگره مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری که در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: بیش از ۹۳ درصد از زنان و کمتر از ۹۱ درصد از مردان به خدمات بیمه ای دسترسی دارند و این برخلاف تصور اشتغال بیشتر مردان نسبت به زنان است. البته مردان دسترسی کمتری به بیمه مکمل نیز، دارند.

وی تصریح کرد: ۹۷ درصد از مردان حداقل یک عامل خطر برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. ۴۵ درصد از مردان اضافه وزن و چاقی دارند و چاقی شکمی‌در مردان بیشتر از زنان است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: ۸۳ درصد از بیماران مبتلا به ایدز، مردان هستند و مصرف تنباکو در مردان بیشتر از ۲۴ درصد و در زنان ۴ درصد است. ۱۶ درصد از مردان و ۱۱ درصد از زنان به طور مداوم فست فود مصرف می‌کنند و از سوی دیگر فعالیت‌های بدنی در مردان کمتر است و به همین دلیل یکی از روزهای هفته سلامت مردان ۹۷، به تقویت فعالیت‌های بدنی اختصاص یافته است.

دکتر رییسی با بیان اینکه خودکشی‌های موفق در بین مردان بسیار بیشتر از زنان است، گفت: علیرغم اینکه کارشناس سلامت روان به شبکه بهداشتی و درمانی کشور و مراکز جامع خدمات سلامت اضافه شد، اما مراجعه و پوشش مردان برای دریافت خدمات سلامت روان، بسیار اندک است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین استراتژی‌ها برای تامین سلامت مردان، کنترل عوامل خطر، پیشگیری و تشخیص زودرس، توانمندسازی و آموزش و در دسترس قراردادن مشاوره برای آنها است. البته یا باید مردان برای دریافت خدمات به ما مراجعه کنند یا ما به آنها مراجعه کنیم، اما راه سوم هم استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و تکنولوژی برای تقویت خودمراقبتی است.

دکتر سیدجلیل حسینی رییس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری هم با اشاره به تفاوت نرخ امید زندگی در بین زنان و مردان، گفت: میزان سرطان‌ها، تصادفات، خودکشی، بیماری‌های مقاربتی و بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های کبدی در بین مردان بیشتر از زنان است.

وی اظهار داشت: شغل مردان سخت تر از زنان است و طبیعتا عواملی مانند عوامل مخاطره انگیز شغلی در سلامت مردان اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر حوادث ترافیکی در مردان ۵ برابر، اعتیاد ۱۰ برابر و سقوط از ارتفاع ۳ برابر بیشتر از زنان است، بنابراین باید به سلامت مردم توجه بیشتری کرد.

وی یادآور شد: دلایل زیادی موجب می‌شود که مردان به سلامت خود اهمیت چندانی ندهند. وحشت از مراجعه به پزشکان، فقدان پزشک خانواده و بیمه، تاکید بر ویژگی‌ها و صفات مردانه مانند رویین تنی، نداشتن زمان کافی، هراس از آزمایش و چکاپ و ابتلا به بیماری و عدم تمایل برخی از مردان به صرف هزینه‌های درمانی از مهم ترین دلایل توجه ناکافی مردان به سلامت خودشان

است.