Sunday, February 17, 2019

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بیش از ۲۲ درصد جمعیت ایران در کمتر از ۲ درصد مساحت کشور مستقر شده است و در درجه اول خواستار آن هستیم که بارگذاری جمعیتی و صنعتی کاملا متوقف شود، خاطرنشان کرد: با وجود چنین اتفاق بدی اما همچنان شاهد رشد جمعیت هستیم تا جایی که در هر سه سال معادل استانی مانند، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد یا ایلام به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود.
کیومرث کلانتری در گفتگو با «اطلاعات» در پاسخ به این سوال که تبعات استقرار یک چهارم جمعیت ایران در استان تهران و حومه چیست، گفت: چون کشور فاقد برنامه آمایش سرزمین بوده و به ظرفیت‌های زیستی استان تهران توجه نشده است، از تهران تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری مانند قزوین و استان البرز بیش از ۲۲ درصد جمعیت در ۱٫۸ درصد مساحت کشور مستقر شده اند. در خود استان تهران هم به صورت ثابت و شناور از ۱۰ تا ۱۷ میلیون نفر در ۸۳ صدم جغرافیای ایران مستقر شده اند.
وی با اشاره به اینکه وقتی چنین ازدحام جمعیتی رخ می‌دهد به دنبال خود صنعت را می‌آورد و بارگذاری‌های مختلف را در پی دارد، خاطرنشان کرد: همزمان با رشد جمعیت به منابع پایه ای تهران توجه نشد در حالی که شرایط زیستی استان تهران در گذشته برای زندگی ۴ تا ۵ میلیون نفر در نظر گرفته شده بود.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: وقتی جمعیت به حد فعلی و فراتر از ۱۰ میلیون نفر رسید طبیعی است که به دنبال خود سرمایه گذاری می‌آورد تا جایی که امروز از جمله ۱۷ هزار و ۷۰۰ صنعت، ۴ میلیون خودرو و ۳ میلیون موتور سیکلت در این شهر داریم.
کلانتری تصریح کرد: وضع فعلی تهران و حومه حاصل غفلت‌ها و
بی‌تدبیری‌هاست که امروز داریم با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهیم این است که نباید اجازه دهیم اوضاع بدتر از این شود زیرا دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.
به گفته وی، وقتی این همه جمعیت در نقطه ای از کشور متمرکز شد، آنها مسکن و شغل و سرمایه گذاری و توسعه می‌خواهند و مجموع اینها نبود تعادل و تخریب محیط زیست را به دنبال دارد. در این شرایط جمعیتی است که سالانه یک میلیارد مترمکعب پساب و روزانه ۱۱ هزار تن پسماند خانگی و ۵۰ هزار تن نخاله تولید می‌شود و امروز با آلودگی هوا در این بخش از کشور مواجه شده ایم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: تاکید ما در محیط زیست در درجه اول این است که بارگذاری جمعیتی و صنعتی کاملا متوقف شود. مثلا ممکن است ایران خودرو و سایپا آلودگی محیط زیستی حاد نداشته باشند اما همین که روزانه ۶۰۰ تریلی قطعات یدکی و خودروهای تولیدی را جابجا می‌کند یا ۳۰۰ اتوبوس کار جابجایی کارکنان را انجام می‌دهد، خود ایجاد آلودگی می‌کند. بنابراین مجموع اینها باعث می‌شود که با آلودگی هوا، ترافیک و سایر مشکلات مواجه شویم. ضمن آنکه از همه مهمتر توپوگرافی تهران به شکلی است که در محاط کوهها قرار گرفته است و امکان آسان هوا وجود ندارد.وی از استقرار سالانه ۲۲۰ هزار نفر جمعیت جدید در استان تهران خبر داد و افزود: مناطقی از استان که روزگاری به ریه تهران معروف بود به سرعت در حال ساخت و ساز است و جمعیت در آن مستقر می‌شود. به عبارتی در هر سه سال معادل استانی مانند، لرستان کهکیلویه و بویراحمد یا ایلام به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود. از آنجایی که بارگذاری جمعیتی با خودش بارگذاری‌های دیگر را به دنبال خواهد داشت لذا باید این روند مهاجرت و رشد جمعیت در استان تهران و حومه باید متوقف شود.
کلانتری با ابراز تعجب از تمرکز بارگذاری صنعتی و جمعیتی در استان تهران و حومه یادآور شد: چرا از یک میلیون ۶۰۰ هزار کیلومتر وسعت کشور فقط در یک نقطه باید بارگذاری‌ها انجام شود در حالیکه می‌توانستیم بارگذاری‌های توسعه ای و صنعتی را در سواحل انجام دهیم.
وی یادآور شد: استان تهران و شعاع ۱۵۰ کیلومتری آن دیگر کشش این حجم از جمعیت و بارگذاری‌ها را ندارد در حالی که هنوز هم شاهد مهاجرت وسیع هموطنان به منطقه هستیم.

 

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته مالی موسوم به پالرمو اختلافی بین مجلس شورای اسلامی‌و شورای نگهبان در دستور قرار گرفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی‌مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه که دیروز به ریاست
آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا و همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رئیس جمهوری و رئیس کمسیون سیاست خارجی مجلس برگزار شد، تعدادی از اعضاء اظهار نظر کر‌د‌ند و با توجه به پایان وقت جلسه و ضرورت بحث و بررسی بیشتر در اطراف موضوع‌، ادامه مباحث به جلسه آینده مجمع موکول شد.
براساس این گزارش ، در ابتدای جلسه، آیت الله آملی لاریجانی بر تلاش مسئولان در‌ رفع مشکلات معیشتی و اشتغال مردم و رعایت مصالح و عزت کشور، تاکید کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با تجلیل از حضور حماسی مردم در راهپیمایی و جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، گفت: ما مطمئن هستیم این همت و عزم و حرکت الهی، حتما مورد عنایات خاص حق تعالی بوده و خواهد بود، این راهپیمایی با شکوه خنثی کننده توطئه‌های آمریکا و اذنابش در منطقه است. هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها بود که اینها با میلیون‌ها دلار، تلاش کرده بودند همه رسانه‌هایی که در اختیار دارند را بسیج کنند برای این که یاس و ناامیدی را به مردم تزریق کنند، با حرکت عظیم مردم این تلاش‌های فریبکارانه و موذیانه، خنثی شد. این لطف عظیم الهی است که شکرگزار آن باشیم و از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم آمریکا و اذنابش در دشمنی با جمهوری اسلامی‌و این ملت عظیم همواره در کمین اند ، بنابراین باید با هوشیاری بیشتر،حرکات دشمن را رصد و توطئه‌ها را با درایت و تدبیر خنثی کنیم.
آملی لاریجانی، تلاش برای حل مشکلات مردم را وظیفه مسئولان در نظام اسلامی‌خواند و گفت: مطلبی که بر ما مسئولین فرض است این است که این ملت شایسته هر نوع تلاشی است، مسئولینی که حالا نوبت خدمت آنهاست که با کار جهادی و تلاش، با حضور در صحنه، به فکر حل مشکلات این ملت باشند. این بصیرت عظیمی‌است که ملت ما حتی در روستاها توانسته اند بین کم کاری برخی از مدیران و آرمان‌های انقلاب اسلامی، تفکیک قائل شوند. اگر نبود این تفکیک، در این اجتماعات عظیم، حضور پیدا نمی‌کردند. این بصیرت مردم که در این سطوح تجلی می‌کند، واقعا باید مورد قدردانی باشد. مسئولین باید به برطرف کردن مشکلات مردم از قبیل مشکلات معیشتی، اشتغال و دیگر مسائل توجه کنند و ان شاالله امیدوارم این مسائل حل شود.
وی گفت: نکته دوم، تسلیت و تعزیت است به مناسبت شهادت جمعی از پاسداران عزیز وطنمان که در حفظ امنیت مرزها، به شهادت رسیده اند. مقامات این عزیزان عالی است و رزق الهی نصیب آنها هست. از خداوند می‌خواهیم مقامشان را عالی‌تر بگرداند. به بازماندگان آنها صبر عنایت کند و مجروحان این حادثه هر چه زودتر بهبودی پیدا کنند. از مسئولین و مقامات نظامی‌و انتظامی‌و امنیتی کشور می‌خواهیم که پاسخ دندان شکنی به تروریست‌های جنایتکار بدهند‌، جنایتکارانی که مورد حمایت سازمان‌های امنیتی کشورهای منطقه و برخی کشورهای فرامنطقه ای هستند. این را همه ما می‌دانیم و متاسفانه برخی کشورهای منطقه که این اعمال موذیانه را انجام می‌دهند،از شکست‌هایی که داشته اند پند هم نمی‌گیرند و البته مطمئنیم که پاسخ دندان‌شکنی دریافت خواهند کرد. در هر حال جمهوری اسلامی، هیچگاه مسیرش را با این کارهای سخیف تغییر نخواهد داد .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: نکته سوم، پیام مهم مقام معظم رهبری است که به مناسبت چهل سالگی نظام جمهوری اسلامی، منتشر شد. این پیام واقعا پیام خاصی بود که انسان از متن این پیام احساس می‌کند که از متن صمیم وجود رهبری تراوش کرده است و ایشان در کسوت پیر راه رفته ای که تمام این مسیر و پیچ و خم‌ها را طی کرده ، مشکلات را دیده است و تحلیل‌های روشن دارد و برای آینده مردم کشور خویش ترسیم روشنی می‌کند، با مردم سخن می‌گوید ، مخصوصا جوانان و استعداد آنها و توان داخلی را مورد توجه قرار می‌دهد. ما امیدواریم که این پیام در مجامع مختلف ، مورد بررسی قرار بگیرد، تحلیل شود و خصوصا برای نسل جوان، تبیین شود اگر چه الحمدالله نسل انقلاب ما، فهیم هستند و خودشان به خوبی تحلیل می‌کنند و پیام را دریافت می‌کنند.
وی در ادامه افزود : نکته آخری که عرض می‌کنم مربوط به بحث لایحه پالرمو است. نکته ای که وجود دارد این است که ما در عین حال که باید مصالح کشور را رعایت کنیم، به نکاتی که از هر دو طرف مطرح می‌شود توجه بکنیم. باید به موضوع عزت مردم و عزت کشور هم توجه داشته باشیم. انسان احساس می‌کند که اروپایی‌ها با وجود این تعویق و تعلیقی که در انجام کارهایشان تا الان داشته اند در جریان اینستکس، نشان دادند چیزی که طلب می‌کنند فراتر از این حرف‌هاست.
ما باید به این مطلب توجه داشته باشیم که در تایید و تصویب پالرمو اگر نظری بدهیم آیا واقعا آن چیزی است که اروپایی‌ها از ما خواسته اند یا امر فراتری همچونFATFرا از ما توقع دارند؟ و جمهوری اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت، مجلس و نهادهای دیگر آیا واقعا مصلحت است که با این طلب‌های قلدرمآبانه کشورهای غربی همراهی کنند؟ راهپیمایی عظیم مردم نشان داد که مردم برای عزت خودشان بسیار ارزش قائل هستند. ما نباید ارزش‌های انقلاب را فراموش کنیم.
‌غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در باره موکول شدن لایحه پالرمو به جلسه آینده گفت: به دلیل این که همه موافقان و مخالفان فرصت صحبت کردن پیدا نکردند، تصمیم گیری در مورد لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو به جلسه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.
وی در گفتگو با جماران، در باره نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: تعداد موافقان و مخالفانی که برای صحبت ثبت نام کرده بودند بسیار زیاد بود و شاید به ۱۸ نفر می‌رسید و همه اعضا نتوانستند اظهارات خودشان را بیان کنند.
مصباحی مقدم افزود: به این دلیل با کفایت مذاکرات موافقت نشد و قرار شد که در جلسه آینده رأی گیری شود.

 

«مری رابینسون» و «اخضر ابراهیمی» از گروه
ریش سفیدان بین‌المللی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کردند.
«مسرور بارزانی» مشاور امنیت اقلیم کردستان عراق هم با حضور در محل اقامت وزیر امور خارجه در مونیخ با ظریف دیدار و گفتگو کرد.
وزیر خارجه درباره این دیدار گفت: «دیدار خیلی خوبی بود. ما دیدار خوبی به عراق و کردستان عراق داشتیم و من از میهمان نوازی که آنجا دریافت کردم، سپاسگزارم، ما امروز نه تنها درباره روابط دو‌جانبه‌مان
‌با عراق و حکومت منطقه‌ای کردستان صحبت کردیم بلکه درباره تشکیل دولت مستقر در حکومت منطقه‌ای کردستان و همچنین مسائل منطقه ای شامل سوریه، اوضاع شرق فرات و اینکه چطور به موضوع تمامیت ارضی سوریه پرداخته شود و همچنین درباره نحوه اطمینان از حفظ کامل حقوق کُردهای سوریه صحبت کردیم».
وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی براین که ترامپ همیشه درباره روابط دوجانبه ایران و کردستان عراق نگرانی دارد ، افزود: «ما همسایه هستیم و در واقع ما مردمی‌یکسان هستیم. روابط ما ادامه می‌یابد و آنها افراد خارجی هستند که دیر یا زود خواهند رفت».
هَریتّا فور مدیر اجرایی یونیسف هم در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با ظریف دیدار و گفتگو کرد. همکاری‌های ایران و صندوق بین المللی کودکان
ملل متحد محور اصلی گفتگو در این دیدار بود.
«الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان هم در حاشیه کنفرانس با ظریف دیدار و گفتگو کرد.
ابعاد مختلف همکاری‌های دو جانبه بویژه در زمینه‌های اقتصادی و مسائل منطقه ای از جمله آخرین تحولات سوریه از محورهای گفتگو در این دیدار بود.
«دی کارلو» معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر امور خارجه دیدار کرد.
در این دیدار دو طرف در باره همکاری‌های ایران و سازمان ملل متحد، اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، برجام، سازو کار حمایت تجاری ایران و اروپا (ساحت) و نیز مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای از جمله شرایط افغانستان، یمن، سوریه و لبنان گفتگو و تبادل نظر کردند.
«زهراب مناتسکانیان» وزیر امور خارجه ارمنستان هم با وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار در باره ابعاد مختلف روابط دو جانبه، به ویژه حوزه اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی و
حمل و نقل، مساله قره باغ و دیگر مسائل مورد علاقه تبادل‌‌نظر شد.

اگر سیاست خارجی ترامپ را که بیش از دو سال نیم از ریاست جمهوری او در کاخ سفید می‌گذرد، رصد و بررسی کنید یک محور اصلی در آن می‌بینید که آن را می‌توان به زبان فارسی «قلدری» نامید. در همان ماه‌های اول که ترامپ در کاخ سفید مستقر شد، لغو ویزای ایرانیان و اخراج آنها از آمریکا را با قلدری و به‌صورت رسمی اعلام کرد. مدتی تمامی فضای خبر ـ تبلیغی رسانه‌های آمریکا و اروپا معطوف به آن شد که از آن به شوک قلدری ترامپ علیه اتباع خارجی در آمریکا و مغایرت آن با همه قوانین حقوقی یاد کردند. حجم وسیع مخالفت‌ها در داخل آمریکا و در اروپا با این «فرمان» ترامپ چنان بالا گرفت که تا سازمان ملل هم رسید. ترامپ عقب‌نشینی کرد و ماجرای لغو ویزا و ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا رنگ باخت و قلدری ترامپ به دیوار خورد و بایگانی شد، اما هنوز ماجرای این قلدری در دیوارکشی میان مرز مکزیک و آمریکا ادامه دارد و اکنون به خبر اعلام «حالت فوق‌العاده» از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا رسیده است تا بودجه لازم برای دیوارکشی را تامین کند. این سیاست (قلدری) نیز موجب شکاف بزرگ کنگره آمریکا و کاخ سفید شده است تا جائی‌که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره از حزب دموکرات دیروز خطاب به ترامپ گفت: «به زودی ترا در دادگاه فدرال خواهم دید!». روال قلدری در تبیین و اجرای سیاست خارجی از سوی ترامپ به حذف وزیر خارجه‌اش که از دوستان قدیمی او بود، منجر شد و به‌جای او رئیس سیا ـ پمپئو ـ را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد. علیرغم مخالفت بسیاری از شخصیت‌های هم‌حزبی او نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه، «بیت‌المقدس» را مرکز اسرائیل نامید و سفارت آمریکا را به آنجا منتقل کرد. دفتر کوچکی که دولت خود‌گردان فلسطین در واشنگتن داشت را بست. همچنین کمک دلاری اندکی که برای اداره زندگی آوارگان فلسطینی اختصاص یافته بود، قطع کرد. آمریکا بصورت سنتی و تاریخی بعد از جنگ جهانی دوم، متحد اصلی و عمده‌ای داشت که کشورهای اروپای غربی بودند. در دوران جهان دوقطبی توازن قدرت بین‌المللی با مفهوم غربی و شرقی تعریف می‌شد و همه تفسیرهای سیاسی در دایره «جنگ‌سرد» می‌چرخید. «ناتو» سازمان نظامی قدرت غرب در برابر «ورشو» سازمان نظامی قدرت شرق، مانور می‌داد، اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و پیمان ورشو منحل شد، اما ناتو با اتحاد اروپا و آمریکا همچنان به حیات خود ادامه داد. ترامپ که آمد، زلزله‌ای بر اتحاد اروپا و آمریکا ایجاد کرد؛ آن‌هم در دورانی که جهان از استراتژی تنظیم سیاست‌های دوقطبی فاصله گرفته بود و چند جانبه‌گرایی محور و دستور کار تصمیم‌گیری‌های بین‌المللی شد. ترامپ ابتدا اصل نهاد اتحادیه اروپا را نقد کرد و بی‌فایده و منسوخ خواند. واکنش دولت‌های اروپایی بخصوص آلمان و فرانسه در برابر ترامپ بسیار شدید و سخت بود. ترامپ تا آنجا پیش رفت که اتحادیه اروپا را نهادی بی‌مصرف و بدون خاصیت خواند و بر اساس شعار انتخاباتی خود «آمریکا اول» خواهان اتصال همه دولت‌ها در جهان، بخصوص در اروپا با آمریکا با فرماندهی خود شد.
دوجانبه یا چند‌جانبه‌گرایی برای ترامپ غیرقابل پذیرش شد و همه را دعوت کرد تا بر اساس آمریکا اول به فرماندهی جهانی او تمکین کنند. ترامپ با جنجال تبلیغاتی وسیع، برنامه تغییر تعرفه‌های تجاری در واردات کالا از اروپا، چین، ژاپن و روسیه را کلید زد که به یکباره روابط سرد او با این کشورها را به‌سوی تقابل تجاری سوق داد. شکستن قواعد تجارت جهانی مرحله دیگری از قلدری ترامپ نام گرفت. همزمان از پیمان بین‌المللی آب و هوایی پاریس جدا شد و کمی بعد، علیرغم همه تلاش‌های دولت‌های اروپایی بخصوص فرانسه و آلمان، از معاهده برجام خارج شد و در فاصله کوتاهی بعد از اعلام آن، طرح تحریم همه‌جانبه اقتصادی علیه ایران را علنی کرد.
ابتدا در سخنرانی خود گفت صدور نفت از ایران را به صفر خواهد رسانید و در مدت چند ماه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را ویران می‌سازد! اما در حالی‌که برای تحقق این گفته خود به دولت سعودی چشم داشت و سازمان نفتی اوپک را هدف گرفته بود تا مگر منحل شود. بعد از مدت کوتاهی دوباره گفت، اگر چه هنوز در پی به صفر رساندن صدور نفت از ایران نیست، اما هر کشوری که با ایران روابط مالی و تجاری داشته باشد را مجازات خواهد کرد. بایکوت روابط بانکی و محاصره روابط پولی ـ تجاری ایران از سوی همکاران ترامپ برنامه‌ریزی شد. قیمت نفت در این فاصله سقوط کرد و به پایین‌تر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسید. اما اکنون هم بایکوت روابط بانکی و پولی ایران با کشورهای خارجی شکسته شده است و هم بخاطر سیاست‌های غلط ترامپ و بخصوص بحرانی که در ونزوئلا به‌پا کرده است، قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده و بازار نفتی ایران از حالت رکود بیرون آمده است.
چندین بار در محک نوشته شد که ترامپ فاقد استراتژی روشن در سیاست خارجی و برنامه‌های معقول و مستحکم برای خاورمیانه است. محور سیاست خاورمیانه‌ای او، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: اول تثبیت سلطه رژیم صهیونیستی در منطقه و دوم، غارت دلارهای نفتی شیوخ حاکم در حاشیه خلیج‌فارس٫
بر این اساس در حالی‌که نتانیاهو در آستانه انتخابات در اسرائیل است و پرونده فساد مالی او در دادگاه عالی اسرائیل باز شده است؛ طرح تبلیغاتی ـ سیاسی با محوریت، ایران مرکز بحران آفرینی در منطقه را دنبال می‌کند.
اجرای این طرح با برپایی نشستی در ورشو که پمپئو وزیر خارجه ترامپ ریاست آن را داشت و معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا، «مایک‌پنس» نیز به ورشو آمد و بالاترین تعداد از مسئولین وزارت خارجه آمریکا در آن حضور یافتند به نتیجه شکست آشکار رسید، به‌طوری‌که اغلب رسانه‌ها در اروپا و آمریکا از نشست ورشو با «شوی مضحک» ترامپ یاد کردند که چند میلیارد دلار از جیب مردم آمریکا برای اجرای آن هزینه بی‌فایده شده است!
ماجرای سخنان نتانیاهو که گفت به ورشو آمده است تا اتحاد با اعراب برای «جنگ» با ایران را انجام دهد، جنجالی در کشورهای عربی و در رسانه‌های غربی به پا کرد. تا موجب عذرخواهی رئیس دفتر نتانیاهو از بکارگیری کلمه «جنگ» شود و اعلام شد منظور او مقاومت در برابر دخالت‌های تخریبی ایران بود و نه جنگ! روز بعد او با توهین به مردم لهستان به تاریخ ضد یهودی بودن لهستان تأکید کرد که رئیس‌جمهوری لهستان گفته‌های نتانیاهو را توهین به کیان ملی کشورش نامید. ورشکستگی نشست ورشو محصول دیگر از قلدری سیاست‌ورزی ترامپ شده است. در حالی‌که نتانیاهو مدام می‌گوید با دولت‌های عربی علیه ایران متحد شده است، در یک حرکت تقابلی، دولت مصر به فرمان رئیس‌جمهوری آن (سیسی) با افراشتن پرچم مصر و در کنار آن پرچم جمهوری اسلامی ایران در خیابانی در قاهره، پیام تبریک سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به نمایش درآورد.
واقعیت این است که قلدری سیاست‌ورزی ترامپ، در داخل آمریکا و در خارج آن لحظه به لحظه بحران‌آفرین شده است و همه از خطرهای آن برای صلح بین‌المللی و روابط چند جانبه‌گرایی کشورها در جهان یاد می‌کنند.
ترامپ با قلدری در سیاست‌ورزی مسیر شکستی بزرگ را دنبال می‌کند. سیاستی که هیچ کشور مستقلی حاضر نیست به آن تمکین کند.

از اجتماع ورشو تا کنفرانس امنیتی مونیخ نام ایران شنیده شد و مایک پنس معاون ارشد دونالد ترامپ بسیار کوشید تا اجماعی بین المللی علیه ایران ایجاد کند. موفقیت او البته در محاق قدرت نمایی و یکجانبه گرایی ایالات متحده متوقف شده است. اما ما نمی‌توانیم تهدیدات موجود بر علیه کشورمان را نادیده بگیریم.
بزرگترین خواست نماینده امریکا در این دو اجلاس، درخواست از اروپایی‌ها برای خروج از برجام بود و هست. هدف این است که ما دوباره از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد، درگیر قطعنامه‌های شدید و کیفرمآب باشیم و البته زیر این مصوبات را نیز کشورهای متعددی امضا کنند تا امریکا مدعی شود که راهبرد و درخواستهایش جهانی است‎.‎
‎ ‎می‌بینیم که به رغم تمام دستاویزهای سیاسی و اقتصادی، نظامی و امنیتی، تبلیغاتی و رسانه‌ای بازهم امریکایی‌ها نیاز به دوست و متحد دارند تا توجیه کنند و اموراتشان را پیش ببرند. علیرغم یکجانبه‌گرایی امریکا برای تثبیت نظام تک قطبی و محور قرار دادن امریکا، نیاز به همراه و همکار برای ترامپ و دولتش یک امر بدیهی است. حتی در موضوع انتقالات بانکی در سطح جهانی و تصویب یا عدم تصویب لایحه پولشویی، امریکا می‌تواند بهانه‌های لازم را داشته باشد و پیوستن به کنوانسیون پالرمو، تبعات مالی منفردی ندارد، اثرات سیاسی و اقتصادی امنیتی متعددی به همراه خواهد آورد‎.
در این حیطه، مسئولان مربوطه در مجمع تشخیص مصلحت، شورای نگهبان و مجلس، باید من حیث المجموع در این باره بیندیشند و تصمیم بگیرند. بدترین حالت هم خنثی سازی یکدیگر و بلاتکلیفی است. یک دولت مقتدر و یک نظام منسجم، یکپارچه می‌ایستد و می‌پذیرد یا مستدل و متحد کنار گذاشته و رد می‌کند. الآن کدام یک وجه توصیف برای توضیح وضع سیاسی ماست؟
بازگردیم به عرصه بین‌الملل و تلاش امریکایی‌ها برای ضربه زدن به ایران و ایجاد جبهه متحدی علیه کشورمان! تا این لحظه از میان اعضای شورای امنیت و قدرتهای حاضر در مذاکرات برجام، اروپایی‌ها حاضر نشده‌اند زیر عهدنامه برجام بزنند و امریکا را در شکستن قواعد بین المللی همراهی کنند. البته اروپا اختلاف نظر زیادی با ایران در عرصه مناسبات جهانی و معادلات خاورمیانه دارد، برخی صاحبنظران سیاسی معتقدند همین تفاوت دیدگاه با امریکا را باید تقویت کرد و اجازه ندهیم کشورهای دوست یا رقیب یا حتی متخاصم با ایران به عنوان کارت بازی و افزایش امتیاز برخورد کنند. کاری که چین و روسیه نیز مرتکب می‌شوند و در عرصه منازعات سوریه، در مقابل تجاوزات و تحرکات رژیم صهیونیستی اعتراضی از نیروهای روسی نمی‌بینیم و تا این زمان که رئیس‌جمهور دکتر روحانی نیز در اجلاس سوچی به این مسئله مهم اشاره‌ای معترضانه داشت، عزمی در جهت توقف این تجاوزات موذیانه نمی‌بینیم. درباره مواضع چین قبلا نوشته‌ایم و باز هم خواهیم نوشت. ولی درحال حاضر لازم است تحرکات امریکا را از عملیاتی شدن و خساراتی که می‌تواند ایجاد کند تا آنجا که در توان ماست، به سوی تضادهای چندوجهی با اروپا و تصادم منافع با چین و حتی اقتصادهای دیگر در منطقه اقیانوس آرام سوق دهیم یا لااقل خود را از معرض اصطکاک بیهوده و بلانفع دور کنیم‎.‎
خبر دیگری که برای ما حایز اهمیت است، تحرکات زیانبار و مشکوک در شرق ایران، به ویژه خرابکاری و خونریزی در جنوب شرقی میهن است. شهادت فرزندان عزیز ایران، درست همزمان با خرابکاری و خونریزی مشابه در کشمیر هندوستان، معنا و پیامی ضمنی دارد که نزدیکی و اتحاد استراتژیک ایران و هندوستان را هدف گرفته و احتمالا سفر قریب‌الوقوع ولیعهد سعودی به پاکستان نیز برای تکمیل همین پازل و ترغیب دولت کنونی مستقر در اسلام آباد به اقدامات بیشتر و خصمانه‌تر برنامه‌ریزی شده است‎.
از زمان اعلام سرمایه‌گذاری و علاقه هند به توسعه چابهار و گسترش ترانزیتی این بندر برای اهداف استراتژیک هند و ایران، به وضوح می‌بینیم که تحرکات هزینه‌افزا و هراس‌آور تشدید شده است. دولت و سپاه و نیروهای امنیتی باید با تجهیز مرزها و سازماندهی نیروهای بومی، چتر قدرتمندی برای حفاظت از مردم و روانسازی توسعه این بندر و حواشی دریای عمان باشند. اگر مردم منطقه منتفع شوند و برادران عزیز ما در سیستان و بلوچستان، اعم از شیعه و سنی مطمئن باشند که در مسیر پیشرفت و بهبود و شکوفایی قرار گرفته‌اند، خود می‌توانند بخش عظیمی از تمهیدات امنیتی و حراست‌های مرزی را تدارک کنند. همکاری صادقانه و اعتماد دوسویه ضروری است. وگرنه دایماً در زمینه کسب اخبار و شناخت تحرکات معمول و غیر معمول هم باید هزینه‌های زیاد بدهیم و سود اندکی نصیبمان خواهد شد‎.
توصیه می‌کنیم به روابط راهبردی با هند و مشترکات امنیتی در منطقه بها داده شود. هدفگذاری دشمنان صلح و توسعه، در یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود، آنها درپی افزایش اختلاف مذهبی و جنگ شیعه و سنی هم هستند. کاری که روزگار مردم کشمیر و پاکستان و افغانستان و مدتی هم عراق را تیره و تار کرده بود‎.
گرما و آتش اندکی در ریشه‌های این تضادها وجود دارد اما هیزم‌های تازه را رؤسای سلفی‌ها دارند مهیّا می‌کنند. همانطور که عبدالله عزام و بن‌لادن و زرقاوی و بغدادی را تربیت کردند ریگی و روسای جیوش جانی در صحاری جنوب شرق ایران و کوهستانهای شمال غرب هندوستان نیز با وجوب فرقه‌ای و مواجب مالی آنها تاخت می‌کنند. در این باره بیشتر خواهیم گفت. ‏

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: زیر دریایی پیشرفته ایران اسلامی‌ساخت دانشمندان و متخصصان صنایع دریایی وزارت دفاع، با نام «فاتح» به زودی و با حضور ریاست محترم جمهوری به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران الحاق می‌شود.
به گزارش روابط عمومی‌وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی‌با تبریک ورود نظام مقدس جمهوری اسلامی‌به دهه پنجم عمر نورانی خود، اظهار داشت: بحمدالله با تلاش متخصصان متعهد و توانمند سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، زیردریایی پیشرفته «فاتح» پس از موفقیت در انجام تست‌های نهایی، به زودی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران الحاق می‌شود.
وی با بیان این که فاتح به عنوان نخستین زیردریایی کلاس نیمه سنگین ایران دارای ویژگی‌های منحصربه فردی است، افزود: زیر دریایی فاتح کاملا بومی‌بوده و از صفر تا صد آن توسط متخصصان توانمند صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و از فناوری‌های روز دنیا برخوردار است.
امیر حاتمی‌با بیان این که فاتح به عنوان نخستین زیردریایی نیمه سنگین ایران ویژگی‌های برجسته ای دارد، تصریح کرد: زیردریایی فاتح از سامانه‌های سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطح به سطح، هدایت اژدر، جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و ده‌ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است که به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران را فراهم می‌کند.
وی گفت: وزارت دفاع با محوریت سازمان صنایع دریایی آمادگی دارد در جهت انجام مأموریت‌های خطیر نیروهای مقتدر دریایی جمهوری اسلامی‌اعم از ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی‌نسبت به طراحی، ساخت و تأمین تجهیزات و تسلیحات پیشرفته دریایی، انواع شناورهای تندرو، سطحی، زیر سطحی و اثر سطحی با آخرین فناوری‌های روز دنیا اقدام کند.
وزیر دفاع با بیان این که ساخت زیر دریایی مدرن به دست متخصصین صنعت دفاعی حاکی از بلوغ و تعمیق روحیه خود باوری، خود اتکایی و مدیریت جهادی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دفاعی کشور است، گفت: بر این باوریم که صنعت دفاعی از مولفه‌های اصلی استقلال کشور و ضامن امنیت و ثبات آن وعقبه راهبردی نیروهای مسلح است و خداوند متعال را شاکریم که نیروهای مسلح کشورمان امروز با داشتن نیروهای مؤمن، انقلابی و مجاهد تحت فرماندهی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و حمایت‌های راهگشای دولت خدمتگزار با تجهیزات به روز وهوشمند، متناسب با تهدیدات به خوبی می‌توانند از حدود و ثغور جمهوری اسلامی‌ایران و ارزش‌های والای انقلاب که ثمره خون پاک هزاران شهید سبکبال است، دفاع کنند.

‌معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، نظام شهری را دچار بیماری دانست و آن را سندروم کلانشهری خواند.
به گزارش خبرنگار ما، مهدی جمالی نژاد، در نشستی با خبرنگاران، با برشمردن مشکلات نظام شهری گفت: روستاها خالی از سکنه می‌شوند و جمعیت به سمت شهرهای میانی حرکت می‌کند و در شهرهای میانی هم جمعیت به سمت کلانشهرها در حال حرکت است. این نشانه بیماری نظام شهری ماست که دچار سندروم کلانشهری شده است.
وی بااشاره به اقدامات دولت گفت: شهرداری مدیریت درآمد و هزینه توامان است و نقش سازمان شهرداری‌های وزارت کشور، اصلاح نظام شهری است. بر این اساس، وزارت کشور برای اصلاح این ساختار، نگاه به شهرهای میانی دارد.
جمالی نژاد افزود: ما باید بیشترین توجه را به شهرهای کوچک و میانی داشته باشیم تا بتوانیم نظام شهری را اصلاح کنیم و تعادل ببخشیم.
معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور در ادامه به تهیه و تصویب اسناد مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: برای شناخت آسیب‌های مدیریت شهری، پژوهش‌های زیادی صورت گرفت که در نهایت منجر به تصویب ۸ سند شد که برخی از آنها ابلاغ شده است. وی همچنین از لوایحی خبر داد که در دولت برای ایجاد درآمد پایدار شهرداری‌ها در دست اقدام دارد.
جمالی نژاد در بخش دیگری از گفته‌های خود، از تلاش ویژه در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای تبدیل بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به منشور کاری خبر داد و گفت: تلاش ویژه ای برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در اجرای فرامین معظم له صورت گرفته و می‌گیرد.
سعیدرضا جندقیان بیدگلی، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم در این نشست با اشاره به اینکه در مجموع ۳۷ هزار و ۴۸ دهیاری داریم گفت: ۲۰ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر از جمعیت کشور روستایی هستند که از این میزان، ۹۴ درصد آن تحت مدیریت دهیاری‌ها ست. وی با اشاره به این که در کشور ۲هزار و۵۸۰ دهستان داریم اعلام کرد: با یک برنامه ریزی، منجسم منظومه‌های روستایی را ایجاد کردیم که حول محور دهستان‌ها اداره می‌شود.
جندقیان بیدگلی از توزیع عادلانه تر امکانات و خدمات در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: از سال ۸۲ که زمان تاسیس دهیاری‌ها ست تا پایان سال ۹۷، در مجموع ۱۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع نقدی در دهیاری‌ها توزیع شده که ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است و نشان می‌دهد که سرانه روستایی در کشور ۹۴ درصد افزایش داشته است.
جندقیان‌ تاکید کرد: این کارنامه نشان می‌دهد دولت یازدهم و دوازدهم، اهتمام ویژه به توازن و اصلاح ساختاری شهری دارد.

معاون پیشین امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: این که دولت و اکثریت مجلس با بررسی همه جانبه خود بر الحاق به لوایح چهارگانه اصرار دارند، مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، شهیندخت مولاوردی افزود: در عرف بین‌الملل و در چارچوب گفتمان جهانی عدالت و حقوق بشر، مفهوم مخالف عدم الحاق به اسناد، هنجارها و استانداردهایی که اغلب با اجماع کشورهای جهان سوم شکل گرفته‌اند،
‌موافقت با عدم شفافیت و در نتیجه مشارکت در جرایم سازمان یافته فراملی و پولشویی و تامین منابع مالی تروریسم است.
وی یادآور شد: این گونه است که امروزه اکثر قریب به اتفاق کشورها برای تامین حداکثری منافع ملی خود اراده، همراهی و همگرایی خود را با این جریان جهانی به نمایش گذاشته اند.
دستیار سابق رئیس جمهوری در حقوق شهروندی یادآور شد: اینک و در این شرایط که دولت و اکثریت مجلس با بررسی همه جانبه خود بر الحاق به لوایح چهارگانه اصرار دارند و آن را لازمه تعامل و ارتباط مالی با بانک‌های جهانی و حتی بانک‌های کشورهای دوست می‌دانند، مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است.
مولاوردی خاطرنشان کرد: آیا مجمع تشخیص، مصلحت نظام و کشور را در ادامه وجود نام ایران در کنار کره شمالی به عنوان تنها کشور غیرهمکار گروه ویژه اقدام‌ مالی( FATF)در فهرست سیاه که حاصل آن خودتحریمی‌است، می‌بیند؟

نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت عصر دیروز در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با کلیات آن موافقت کردند .
بر این اساس، نمایندگان با ۱۱۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه به کلیات لایحه بودجه رای مثبت دادند.
کمیسیون تلفیق لایحه بودجه را در یک سقف تصویب و تقدیم مجلس کرد
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت که این کمیسیون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را در یک سقف و با رقم ۱۷۳۹ هزار میلیارد تومان تصویب و تقدیم مجلس کرده است.
به گزارش ایرنا، محمد مهدی مفتح در جلسه علنی مجلس هنگام بررسی کلیات لایحه بودجه سال آتی گزارشی از مصوبات کمیسیون تلفیق ارائه کرد.
وی اظهارداشت: کمیسیون تلفیق بودجه سال آتی در ۲۹ جلسه با حضور مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دیگر نهادها و در ۱۲۰ ساعت بودجه را مورد بررسی قرار داد.
مفتح افزود: ما در بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق ابتدا کلیات آن را بررسی کردیم، بودجه بخش درآمدی را متناسب با شرایط اقتصادی خاص و تحریم اقتصادی کشور تنظیم کرده ایم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: دولت لایحه بودجه را با عددی بالغ بر ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان به مجلس تقدیم کرده بود که ۴۰۷ هزار میلیارد تومان از آن منابع عمومی، ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و ۷۱ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی است.
مفتح افزود: دولت در انتهای ماده واحده پیش بینی کرده در صورتی که منابع عمومی‌نسبت به ارقامی‌که در متن لایحه پیش‌بینی شده است، اضافه‌تر وصول شود و همچنین اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی داده شود، تا ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر بتوانیم به سقف لایحه بودجه ۹۸ اضافه کنیم.
وی تصریح کرد: البته در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در نهایت گزارش را در یک سقف یعنی ۱۷۳۹ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کردیم که منابع عمومی‌طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بالغ بر ۴۴۲ هزار میلیارد تومان است که حدود ۶ر۸ درصد رشد دارد، بودجه شرکت‌ها بدون تغییر است و درآمد اختصاصی را هم نسبت به لایحه ای که دولت ارائه داد مقداری تغییر دادیم و حدود ۴ر۷۱ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کردیم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس همچنین در مورد منابعی که برای افزایش درآمد دولت پیش بینی شده است، گفت: سازمان امور مالیاتی می‌تواند ۴۰۰۰ میلیارد تومان از معوقات مالیاتی وصول کند. همچنین ۵٫۶ هزار میلیارد تومان در زمینه ورودی خودروها قابل تحقق است، ۷ر۹ هزار میلیارد تومان با تغییر سهم دولت و شهرداری در مالیات بر ارزش افزوده قابل اضافه شدن است و ۱۳٫۸ هزار میلیارد تومان برداشت از صندوق توسعه ملی پیش بینی می‌شود.
مفتح تصریح کرد: برای مشمولان سربازی که بیش از ۸ سال غیبت داشته اند و در سال ۹۷ یا قبل از آن، این غیبت را خریداری کرده بودند و به صورت اقساطی پرداخت می‌کردند، حدود یک هزار میلیارد تومان هم از این منبع درآمد حاصل می‌شود. ۲۰۰۰ میلیارد تومان پرونده معوقه تعزیرات است که می‌تواند قابل وصول باشد و ۱٫۶ هزار میلیارد تومان بدهی شرکت‌هایی چون هیدرو و پتروشیمی‌به دولت قابل تحقق است.وی اظهارداشت: در مجموع معادل ۸ر۳۹ هزار میلیارد تومان با این ترتیب می‌تواند به درآمدهای دولت اضافه شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ افزود: طبق قانون برنامه در سال ۹۸ باید از درآمدهای نفتی کشور ۳۴ درصد وارد صندوق توسعه ملی و بقیه آن صرف هزینه‌های جاری شود، این در حالی است که در لایحه دولت به دلیل شرایط موجود ۲۰ درصد دیده شده بود که حکمی‌آوردیم که این مابه التفاوت به عنوان بدهی دولت به صندوق توسعه ملی منظور شود.
مفتح درباره فروش نفت اظهار داشت: در کمیسیون تلفیق، انعطاف‌ها و راه‌های جدیدی پیش بینی شده است که ماهانه حداقل ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک، ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را به صورت مستمر هر ماه ارائه شود و در بورس انرژی بتوانیم این میزان نفت خام سبک و سنگین و میعانات را بفروشیم.وی خاطرنشان کرد: همواره به مجلس گلایه‌هایی می‌شد مبنی بر این که بودجه شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، اما در کمیسیون تلفیق فرصت خوبی را برای بررسی این کار انجام دادیم تا کنترل‌ بیشتری بر بودجه شرکت‌های دولتی صورت گیرد و مقرر شد سامانه یکپارچه ای
‌ایجاد شود و ‌تمامی‌شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظف شوند برای سال‌های برنامه ششم توسعه تمامی‌اطلاعات درخواستی را در سامانه مذکور وارد و ثبت کنند.
وی درباره سقف معافیت مالیاتی اظهار داشت: دولت سالانه ۲۷۶ میلیون ریال پیش بینی کرده بود تا کسانی که تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند از اعطای مالیات معاف شوند که کمیسیون تلفیق این مبلغ را به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ارتقا داد و همچنین تسهیلات ازدواج افزایش پیدا کرد و طبق مصوبه این کمیسیون به هر یک از زوجین ۳۰ میلیون تومان داده می‌شود.
مفتح خاطرنشان کرد: همچنین آستان قدس رضوی و موسسات اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح به استثنای مواردی که صراحتا مشمول اذن رهبر معظم انقلاب هستند باید مالیاتشان را واریز کنند و این مالیات به آموزش و پرورش تخصیص داده خواهد شد.
جلسه غیرعلنی مجلس
مجلس همچنین صبح دیروز درباره مسائل و مشکلات اقتصادی کشور و روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و سه وزیر اقتصادی جلسه غیرعلنی تشکیل داد.
به گزارش ایرنا، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس با تشریح جلسه گفت: دو سقفی بودن بودجه قطعی است و این مورد وفاق دولت و مجلس است.
وی افزود: این جلسه در باره لایحه بودجه ۹۸ و الزامات آن با حضور محمد باقر نوبخت، بیژن زنگنه، محمود حجتی و رضا رحمانی برگزار شد و تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق هم در این جلسه گزارشی در مورد روند بررسی بودجه به نمایندگان ارائه کرد و ۹ نماینده هم در این جلسه صحبت‌هایی درباره بودجه داشتند.
نعمتی اظهار داشت: جمع بندی این جلسه آن بود که بودجه باید در اختیار تولید، صادرات و اقشار آسیب پذیر جامعه باشد. برخی از نمایندگان دغدغه‌هایی در مورد نحوه صادرات نفت داشتند که در این زمینه وزیر نفت گزارشی از نحوه اقدامات در زمینه صادرات مطرح کرد؛ همچنین وزیر جهاد کشاورزی درباره تامین کالاهای اساسی گزارش خوبی ارائه داد.وی تصریح کرد: درباره گرانی‌ها هم نمایندگان دغدغه‌های جدی داشتند. همچنین رضا رحمانی درباره وضع خودروسازی‌ها گزارشی را مطرح کرد و درباره این موضوع بحث نمایندگان تندتر شد.
وی ادامه داد: موضوع معیشت مردم هم مطرح شد و آقای نوبخت قول داد توجه به مشکلات معیشتی را در بودجه به صورت مناسب تری مراعات کند و در مجموع وفاقی به رغم انتقادات خیلی تند میان دولت و مجلس به وجود آمد تا بودجه مناسبی با شرایط جنگ اقتصادی داشته باشیم.
نظارت بر قیمت‌ها در شب عید
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفت که در این جلسه ، دولت و مجلس به دنبال ارائه‌ راهکاری برای نظارت بیشتر بر وضع قیمت‌ها در شب عید بودند.
شهباز حسن پور افزود: آقای تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق، مصوبات کمیسیون درباره بودجه سال ۱۳۹۸ را تشریح کرد. این‌که باید همه مسائل کشور در بودجه لحاظ شود‌.
وی اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه ضمن تاکید بر اینکه این وزارتخانه با چشمانی باز قیمت‌ها را رصد می‌کند، مجدداً از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های کشاورزی و کنترل بیشتر بر وضع بازار دفاع کرد و این‌که اگر بتوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای نهاده‌های دامی‌تامین کرد بر وضع بازار مسلط خواهیم بود.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: طبق توضیحات وزیر جهاد کشاورزی سه رقم از کالاها همچون تخم‌مرغ و شکر اکنون زیر قیمت مصوب در بازار عرضه می‌شود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده از ۲۵ قلم کالای اساسی مقرر کرده که این سه قلم زیر قیمت تعیین شده به فروش برسند. درباره بحث مرغ هم ۱۰ درصد بیش از قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده در بازار عرضه می‌شود که با کار گسترده در بحث تامین جوجه مورد نیاز مرغداری‌ها اظهار امیدواری شده که بتوان وضع بازار را کنترل کرد.
درخواست وزرا برای ترمیم بودجه
همچنین قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که در جلسه غیرعلنی فقط درباره مشکلات وزارتخانه‌ها صحبت شد، گفت: وزرای صنعت، نفت و کشاورزی، خواستار نگاه ویژه مجلس برای ترمیم بودجه این وزارتخانه‌ها شدند.
وی در گفتگو با مهر اظهار داشت: این وزارتخانه‌ها تلاش داشتند خلاء‌های بودجه‌ای خود را حل کنند تا در آینده این خلاءها تبدیل به معضلاتی برای کشور نشود.
وی افزود: پس از سخنرانی وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و رئیس کمیسیون تلفیق بودجه، نمایندگان در مخالفت و موافقت با برخی تصمیمات دولت سخنرانی کردند. بعضی از نمایندگان در نقد وضع بودجه وزارتخانه‌ها و دید دولت در بودجه سال ۹۸ و برخی دیگر، در حمایت از دولت و وزارتخانه‌ها سخنانی را بیان کردند.
«رئیسی» سکاندار قوه قضائیه می‌شود
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که قرار است سید ابراهیم رئیسی به جای آملی لاریجانی
سکان‌دار قوه قضائیه شود.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسن نوروزی در جلسه علنی دیروز در جریان ارائه گزارش کمیسیون قضائی در مورد طرح تمدید قانون شوراهای حل اختلاف گفت: با توجه به این که آقای رئیسی قرار است به جای آقای آملی لاریجانی سکاندار قوه قضائیه شود و ما متوجه شدیم که ایشان نظر خاصی در مورد قانون شوراهای حل اختلاف دارند، بنابراین مجبور شدیم این قانون را یک سال تمدید کنیم که موقتاً اجرا شود.
وی افزود: قول می‌دهیم قبل از ۶ ماه قانون دائمی‌را به صحن مجلس بیاوریم.مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف در صحن علنی مجلس به مدت شش ماه تمدید شد.
همچنین۲۲۱ نفر از نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کردند. مراسم یادواره شهدای حادثه تروریستی سپاه که در روزهای اخیر در محور خاش به زاهدان مورد حمله انتحاری قرار گرفتند، به همت مرکز بسیج قوه مقننه و یگان حفاظت مجلس در محل حسینیه سپاه واقع در مجلس برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهوری در پیامی‌درگذشت پدر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری را به وی تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در این پیام تصریح کرد: درگذشت انسان وارسته و مومن مرحوم حاج حسین ابوطالبی پدر ارجمندتان و ابوالشهیدان والامقام مجید و فرید ابوطالبی موجب تأثر و تأسف شد.
معاون اول رئیس جمهوری در این پیام این مصیبت اندوهبار را به مشاور سیاسی رئیس جمهوری تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و همنشینی با فرزندان شهیدش و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسألت کرد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: کارت‌های ملی نمونه قدیم تا پایان امسال (۲۹ اسفند) اعتبار دارند و مهلتی برای تمدید اعتبار آنها درنظرگرفته نشده است؛ بنابراین لازم است دارندگان این نوع کارت‌ها در یک ماه باقی مانده تا پایان سال برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کنند.
سیف الله ابوترابی در گفتگو با ایرنا افزود: افرادی که دارای کارت ملی نمونه قدیم هستند و اعتبار کارت آنها تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، اگر در زمان باقیمانده تا پایان سال برای دریافت کارت هوشمند ملی مراجعه و ثبت نام کنند، کارت آنها اعتبار دارد و می‌توانند تا زمان صدور کارت هوشمند ملی از طریق کارت‌های قدیم خود خدمات دریافت کنند، اما در غیر این صورت سریال کارت آنها باطل می‌شود و نمی‌توانند هیچ نوع خدمتی را با کارت خود دریافت کنند.
وی ادامه داد: همچنین افرادی که کارت هوشمند ملی آنها تا قبل از ۲۹ اسفند سال ۹۶ صادر شده و برای دریافت آن مراجعه نکرده اند، سریال کارت ملی قبلی آنها باطل می‌شود و باید برای دریافت کارت جدید هرچه زودتر مراجعه کنند.
ابوترابی گفت: ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در نوبت گرفتن کارت هوشمند ملی هستند و هنوز کارت خود را دریافت نکرده اند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: تاکنون بیش از ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مرحله تکمیل ثبت نام کارت هوشمند ملی را انجام داده‌اند و برای ۴۴ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر کارت صادر شده است و تاکنون کارت‌های بیش از ۴۴ میلیون نفر از این تعداد ارسال شده است تا متقاضیان آن را تحویل بگیرند.

 

«شبی که ماه کامل شد»، «ماجرای نیمروز: رد خون» و «سرخپوست» به عنوان آثار برتر مجمع منتقدان سینمای انقلاب معرفی شدند.
به گزارش مهر، مجمع نویسندگان و منتقدان سینمای انقلاب طبق رسم چندسال اخیر خود با برگزاری یک نظرسنجی از میان منتقدان و روزنامه‌نگاران فرهنگی دست به انتخاب آثار برتر جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر زده است.

 

در آغاز ششمین سال انتشار چهره های ماندگار، این ماهنامه به شماره بیست و چهارم رسید.
در این شماره دکتر محمود اسعدی، صاحب امتیاز و سردبیر، در بخشی از طلیعه مجله آورده است؛ دانش و تجربه این شخصیت ها تنها در سایه شناخت عمیق دسترسی سریع و توجه لازم، بارور و مانا خواهد شد.
پس اولین سعی، پاسداشت زندگان است.
در دومین حرکت به معرفی چهره‌هایی خواهیم پرداخت که سهم و نقشی در اعتلای فرهنگ اندیشه هنر و تمدن اسلامی ایرانی داشته‌اند .
شخصیت‌هایی که خدمات فرهنگی علمی آنان فراتر از زمان حاضر بوده است و بایستی نسل به نسل آثارشان منتقل شود، تا در نبود جسم خاکیشان ، روح متعالی آنها به کالبد جامعه جان ببخشد.
در این شماره می توان به موضوعاتی چون؛ ترجمه طبری مبنای تمام ترجمه‌ها ،اهمیت علوم انسانی برای مهندسی، آندلس ،تمدن رازآلود و گفت و گویی با عنوان اصول معناشناختی و زبان شناسی در متون و نسخ خطی با استاد نجیب مایل هروی اشاره کرد.

 

همایش «مدرسه تربیتی امام موسی صدر و دلالت های آن در زمان حاضر» به منظور تکریم جایگاه و نقش تربیتی امام موسی صدر، به مثابه الگویی نظری و عملی در سالروز حضور ایشان در کلیسای کبوشیین و القای موعظه روزه برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه امام موسی صدر، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، شورای عالی آموزش و پرورش، ستاد همکاری های آموزش و پرورش و حوزه و موسسه امام موسی صدر دست اندرکاران برگزاری این همایش در سی ام بهمن ماه هستند.
همایش «مدرسه تربیتی امام موسی صدر و دلالت های آن در زمان حاضر» با حضور و سخنرانی دکتر سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش؛ آیت الله سید مصطفی محقق داماد، عضو پیوسته و رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران؛ حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دکتر مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می شود.
برنامه های این همایش یک روزه در دو میزگرد جدا و به شرح زیر تدوین شده است:
میزگرد اول ،دین شناسی و انسان شناسی امام صدر و آثار تربیتی آن با حضور دکتر خسرو باقری،دکتر علیرضا صادق زاده،دکتر غلامرضا زکیانی و دکتر محسن اسماعیلی.
میزگرد دوم،دریافت های تربیتی امام موسی صدر از قرآن با حضور دکتر مسعود آذربایجانی،دکتر محمود امانی،دکتر معصومه عبدلی و دکتر علیرضا هزار.
این همایش با حضور اندیشمندان، صاحب نظران، فرهنگیان و علاقه مندان روز سه شنبه ۳۰بهمن ۱۳۹۷از ساعت ۸تا ۱۷در مدرسه دارالفنون واقع در میدان امام خمینی(ره)، خیابان ناصر خسرو برگزار می شود.
حضور برای همه علاقه مندان در این همایش آزاد است.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مهمترین عامل اجرای موفق طرح بازی و یادگیری، معلم است، گفت: هزار مدرسه در کشور شروع کننده طرح بازی و یادگیری هستند. البته در این چندماه مدارس بسیار دیگری نیز برای پیوستن به این طرح اعلام آمادگی کردند.
به گزارش ایسنا، سیدمحمد بطحائی در مراسم افتتاح پروژه ملی بازی و یادگیری که در دبستان بهشت منطقه ۱۱برگزار شد، گفت: این طرح باید با قوت ادامه یابد و ارزیابی‌های آن موفقیت آمیز باشد و در مدارس بیشتری به اجرا در بیاید.
بطحائی با بیان اینکه مدارس ابتدایی اساس ساخت شخصیت کودکان را شکل می‌دهند، گفت: در این دوران است که کودکان راستگویی، گرفتن دست افتاده و همیاری را می‌آموزند. وی ادامه داد: در کلاس‌هایی که با بازی و یادگیری همراه است بچه‌ها زمانی تشویق می‌شوند که به همکلاسی خود کمک کنند. تشویق و تنبیه برای همه بچه‌هاست و رقابت‌های فردی جای خود را به فعالیت‌های گروهی می‌دهد و اینها آرمان‌های ما معلمان است که جایش به شدت در مدارس خالی است.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر بخواهیم دست روی دست بگذاریم تا همه مدارس ما تکمیل و مجهز باشند و همه چیز روبراه باشد، امور پیش نمی‌رود، گفت: باید بتدریج حرکت کنیم و جلو برویم.
بطحائی افزود: از معاون تربیت بدنی خواستم تجهیزات ساده‌ای را تا حدامکان در اتاق‌های بازی فراهم کنند که بچه‌ها تحرک بدنی ولو اندک را داشته باشند. دانش آموز ابتدایی که تا دیروز در محیط منزل آزاد بوده اما حالا باید در دوره ابتدایی دست به سینه بنشیند و برای همه چیز اجازه بگیرد که سرکوب کننده انگیزه و میل یادگیری اوست.
عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران هم در ادامه با اشاره به تراکم ۳۴نفر در کلاس‌های درس تهران گفت: این در حالی است که میانگین تراکم کلاسی در کشور ۲۴نفر است. وجود تراکم بالا در مدارس با سن و سال بالا باعث سرایت استرس و اضطراب به کادر نیروی انسانی هم شده است.
فولادوند با اشاره به اینکه احیای زنگ هنر را هفته گذشته شاهد بودیم عنوان کرد: تلاش می‌کنیم
مهارت آموزی و ورزش و هنر در مدارس توسعه یابد. علی فروتن، مجری برنامه کودک نیز گفت: بازی اساسی‌ترین بخش زندگی کودک است. با بازی می‌توان از ابتدای زندگی به کودک آموزش داد اما هرچه جلوتر می‌رویم بازی فراموش می‌شود. خوشحالیم که این طرح اجرا شده است.

 

چهارشنبه هشتم اسفند نشانهای طلایی و نقره ای هفتمین دوره لاک‌‌پشت پرنده که از میان ۱۰نامزد نهایی انتخاب می شوند و همچنین نشانهای ویژه لاک پشت پرنده در فروشگاه مرکزی شهرکتاب به نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران کتابهای برگزیده اهدا خواهد شد.
روابط عمومی فروشگاه مرکزی شهر کتاب با اعلام این خبر نامزدهای دریافت نشانهای طلایی و نقره ای لاک پشت پرنده را به شرح زیر اعلام کرد:
پرر نویسنده: چائو ون شوار تصویرگر: راجر ملور مترجم: سحر ترهندهر ناشر: طوطی
خاله پیرزنر نویسنده و تصویرگر: راشین خیریهر ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
ستارهر نویسنده: محدثه گودرزنیار ناشر: پیدایش
سیاه و سفیدر نویسنده و تصویرگر: دیوید مکالیر مترجم: شیدا رنجبرر ناشر: پرنده‌ی آبی(انتشارات علمی و فرهنگی )
شاید سیب باشدر نویسنده و تصویرگر: شینسوکه یوشی تکهر مترجم: رضی هیرمندیر ناشر: افق
گرگ‌های توی دیوارر نویسنده: نیل گیمنر تصویرگر: دیوید مک‌کینر مترجم: فرزاد فربدر ناشر: پریان
مجموعه‌ی ماجراهای نارگلر نویسنده: آتوسا صالحیر تصویرگر: محبوبه یزدانیر ناشر: شرکت انتشارات فنی ایران
مجموعه‌ی پتش خوارگرر نویسنده: آرمان آرین ناشر: افق
مراقبم باشر نویسنده: لورنز پائولیر تصویرگر: میریام زدلیوسر مترجم: نگین کتالر ناشر: مبتکران
همه‌ی آن‌ها یک گربه دیدندر نویسنده و تصویرگر : برندن ونزلر مترجم: کیوان عبیدی آشتیانیر ناشر: طوطی
بنابر این گزارش، نامزدهای نهایی دریافت نشان‌های طلایی و نقره‌ای لاک پشت پرنده از میان کتاب‌هایی که در سال گذشته با امتیاز ۵پنج یا شش لاکپشت به فهرست راه یافته‌اند، انتخاب می‌شوند.
بر اساس معیارها و اصول لاک پشت پرنده کتاب‌های داوران برای دریافت نشان بررسی نمی‌شود.
این گزارش گروه داوری لاک پشت پرنده را در این این دوره به شرح زیر اعلام کرد:
معصومه انصاریان،محمودبرآبادی،جعفرتوزنده‌جانی،عذرا جوزدانی، شکوه حاجی‌
نصرالله،میناحدادیان،شیواحریری،شادی خوشکار،فاطمه زمانی،علی‌اصغرسیدآبادی،گیسوفغفوری،حدیث لزرغلامی،نلی محجوب،مریممحمدخانی،فرمهرمنجزی،رویامیرغیاثی بنابر این گزارش در این مراسم که روز چهارشنبه ۸ اسفند از ساعت ۱۸ تا ۲۰در فروشگاه مرکزی شهرکتاب واقع در خیابان شریعتی برگزار خواهد شد، علاوه بر اهدای نشان‌های نقره‌ای و طلایی لاک پشت پرنده از بیست و ‌هشتمین فهرست لاک پشت پرنده هم رونمایی می‌شود و جشن امضایی با حضور نویسندگان و تصویرگران، مترجمان این کتاب‌ها برگزار خواهد شد.
این گزارش می‌افزاید: در بخشی از این مراسم از دو تن از چهره‌های پیشکسوت و تاثیر گذار ادبیات و تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان با اهدای نشان ویژه قدردانی خواهد شد. این مراسم با حضور نویسندگان، تصویرگران، مترجمان و ناشران کتاب‌های کودک و نوجوان و خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است.

 

نشست هفتگی شهر کتاب به «تأمل در مجال‌های ظهور و حضور پیامبر در رمان با تکیه بر قرآن» اختصاص داشت. این نشست که با همکاری دبیرخانه جشنواره خاتم ترتیب داده شده بود، با حضور ابراهیم اکبری دیزگاه، امیر خداوردی، مجید قیصری و مهدی کفاش در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.‏
‏ در ابتدای این نشست، مجید قیصری اظهار داشت: جشنوار‌ه خاتم چهار سال پیش با هدف پر کردن خلأیی در ادبیات منثور و به‌ویژه داستان فارسی آغاز شد. ادبیات ما در مقایسه با ادبیات غرب عملاً در این بخش بسیار دست‌خالی است. این جشنواره‌ با محوریت داستان کوتاه پایه‌ریزی شد و امسال چهارمین گام آن را برگزار می‌کنیم. در نظر داریم با گسترش این حوزه از داستان کوتاه به سمت داستان بلند و رمان حرکت کنیم. اما در این راه موانع و مشکلاتی وجود دارد. نخست باید چرایی مسکوت ماندن شخصیت رسول اکرم(ص) در رمان را در میان داستان‌نویسان دریابیم.‏
‏ او افزود: ادبیات منظوم ما از ابتدا کار خودش را کرده است. هر چه به عقب برویم، کمتر شاعری را می‌یابیم که در مقابل عظمت رسول اکرم (ص) سکوت کرده باشد. دیوان‌های ما با توحیدیه شروع شده و با محمدیه ادامه می‌یابند. اما ادبیات داستانی در صد سالی که در ایران پا گرفته، چنین نیست و مگر معدود بازنویسی‌های تاریخی، اثر داستانی ویژه‌ای در این حوزه به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که ما درگیر شخصیت پیامبر
اکرم (ص) هستیم و نمی‌توانیم نسبت‌مان را با او و با تاریخ‌مان نادیده بگیریم. محدودیت‌هایی از جانب علم کلام و آداب و سنت هست، اما ما باید انتخاب کنیم یا دست از این کار بشوییم و یا شجاعتی به خرج دهیم و وارد این عرصه شویم.‏
‏ ‏در جست‌و‌جوی صورت نبی ‏
ابراهیم اکبری‌دیزگاه اظهار داشت: رمان مجالی است که در آن به انسان و ساحات گوناگون او اندیشیده می‌شود. رمان جلوه‌گاه عمل، رفتار، امیال، هوس‌ها، ایده‌ها، آرزوها، اهداف انسان است. بنابراین، اندیشیدن به پیامبر و جدای از او، به امر قدسی در این مجال بسیار سخت است. بسیاری حتی در به‌کار بردن تعبیر رمان دینی شک دارند. تصورشان این است که در رمان نمی‌توان به امر دینی و امر قدسی اندیشید، چرا که رمان آنها را عرفی و زمینی می‌کند. من با این نظر موافق نیستم. تصور می‌کنم به شرط اجتهاد لازم در حوزه دین، می‌توان در رمان به پیامبر اندیشید. اگر فقط با نگاه علم کلام، فلسفه، حدیث، سیره‌نگاری، تراجم‌نگاری، شمایل‌نگاری، تاریخ به سراغ پیامبر برویم و اندیشیدن به او را از این طریق دنبال کنیم، طبیعتاً فقط به تاریخ‌نویسی، بیوگرافی‌نویسی یا تولید داستان و کتاب‌هایی پیرامون پیامبر محدود می‌مانیم. اینها در جای خود ارزشمندند، اما رمان نبوی نیستند؛ یعنی رمانی نیستند که در آن به نبی اندیشیده شده باشد. ‏
رمان‌نویس ناگزیر از استفاده از نماد
خداوردی گفت: به محض اینکه درباره چیزی تأمل کنیم، آن را به موضوع اندیشه فروکاسته و عرفی کرده‌ایم. وقتی درباره نبی می‌نویسیم؛ یعنی او را می‌فهمیم و موضوع عقل ما شده است. همچنین ما قابلیت این را داریم که او را تشبیه یا تنزیه کنیم. با ورود به ساحت اندیشه، موضوع اندیشه از ساحت قدسی به ساحت اندیشه فروکاسته می‌شود ـ چه در علم کلام و چه در رمان. اگر رمان را بازآفرینی و خلق بدانیم، افزون بر فروکاستن نبی به موضوع اندیشه، ادعای خلق دوباره او را داریم. این ادعای بزرگی است. اگر از خلق و بازآفرینی دست بکشیم و به محاکات بپردازیم، باز با مشکلی رو‌به‌رو خواهیم بود. اگر محاکات مبتنی بر پیش‌فرض‌ها و باورهایمان نباشد، ممکن است در سیالیت رمان به جاهایی برویم که دیگر در اختیار منِ خواننده یا نویسنده نیست. منِ خواننده ممکن است رمانی را بخوانم و با آن شخصیت به جاهایی بعید و دور از ذهن خود بروم. این امر با باورها و پیش‌فرض‌های من به مشکل برمی‌خورد. ‏
‏ او تصریح کرد: سوره “عبس” با فعلی شروع می‌شود که ضمیرش معلوم نیست. نابینایی با سر و ‌وضع نامناسب پیش مرجع ضمیر آمده است و چیزی می‌پرسد. مرجع ضمیر که با یکی از بزرگان مشغول گفتگو بوده، عبوس شده و رو برمی‌گرداند. پس در این آیه سرزنش شده است. مفسران ما این امر را مخالف مبانی می‌دانند و بالاجماع بر این باورند که این پیامبر نیست. در حالی‌که مفسران اهل تسنن با این امر مشکلی ندارند و مخاطب جبرئیل را پیامبر می‌دانند. این رویکرد فضای کلام است. با این مقدمات، به‌راستی آیا می‌توان با شهامت به پیامبر خیره شد و پیش‌فرض‌ها را نادیده گرفت؟ آیا منِ نویسنده شیعه بدون باور به نبوت و عصمت پیامبر اکرم می‌توانم دست به نوشتن ببرم؟ من فکر می‌کنم نه، هرگز نمی‌توان با ذهن خالی به سراغ متن رفت. ‏
ایستاده در تقاطع روایت‌های تاریخی
مهدی کفاش تصریح کرد: در دو سال گذشته، بر نوشتن داستانی درباره پیامبر متمرکز بودم. برای رسیدن به این داستان، سیره پیامبر، تاریخ مکه و مدینه و صحابی ایشان را در حد توانم خواندم. دغدغه‌ام این بود که در فرم و مضمون به تازگی و جذابیت برسم. در این مسیر مشکلاتی بود. از جمله تفاوت دیدگاه‌های مذهبی، کلامی، فقهی، تاریخی که بر نگاه و مواجهه نویسندگان مختلف در مقاطع تاریخی مختلف تأثیر داشت و سلایقی را به وجود می‌آورد. این سلایق گاهی راه ارائه داستان را می‌بست و استنادهای من را مخدوش می‌کرد. برای نمونه سیره‌ها و تاریخ‌های علمای اسلام از واقدی تا ابن اسحاق یک تصویر مشخص از خانواده حضرت زهرا ارائه می‌دهند، اما ناگهان اندیشمندی از لبنان براساس آیه تطهیر ادعا می‌کند که احتمالاً زینب و اُم‌کلثوم و رقیه از همسران دیگری هستند. گاهی اعوجاج‌های تاریخی این‌قدر زیاد می‌شد که عملاً تاریخ را به‌عنوان موضوع کار از دسترس نویسنده خارج می‌کرد.

 

نمایشگاه «چهل سال اسناد تئاتر ایران» جمعه ۲۶بهمن در موزه هنرهای معاصر فلسطین افتتاح و همراه آن ۴کتاب منتشر شده در جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر نیز رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار مهر، موزه هنرهای معاصر فلسطین روز جمعه ۲۶بهمن میزبان مراسم افتتاح نمایشگاه «چهل سال اسناد تئاتر ایران» و رونمایی از ۴عنوان کتاب چاپ شده در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بود که با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و تعدادی از هنرمندان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم با حضور مریم معترف از ۴عنوان کتاب «تئاتر ایران» نوشته آدولف تالاسو و ترجمه جلال ستاری، «تماشا در عصر صفویه» نوشته ژان کالمار و ترجمه یداله آقاعباسی، «بیداری» نوشته ژولیان گارنر و ترجمه داود دانشور و «تئاتر انقلاب؛ مجموعه مقالات سمینار پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی» با گردآوری حامد سقایان رونمایی شد.
نادر برهانی‌مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر نیز در بخش افتتاح نمایشگاه «چهل سال اسناد تئاتر ایران» به ارائه نکاتی درباره این نمایشگاه پرداخت و گفت: این نمایشگاه شماره صفر اسناد چهل سال تئاتر ایران است و چون اولین نمایشگاه است کامل نیست. این نمایشگاه سرآغازی برای پژوهشگران تئاتر و هنرهای تجسمی است تا در این حوزه فعالیت را ادامه دهند.
وی با اشاره به اینکه اسناد تئاتر در دهه ۸۰و ۹۰به خاطر گسترش فضاهای مجازی بیشتر در دسترس بوده‌اند، افزود: در این نمایشگاه تأکید بر اسنادی است که اثر کمی از آن‌ها در فضای مجازی وجود دارد. در این نمایشگاه وقایع ملی و رویدادهای تئاتری در شهرستان‌ها هم کمتر منعکس شده زیرا در فرصت ۱۰ماهه ای که در اختیار داشتیم مجال کافی برای جمع آوری این اسناد وجود نداشت ولی هنرمندان و پژوهشگران تئاتر در شهرستان ها می‌توانند این راه را ادامه دهند.
دبیر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با بیان اینکه در نمایشگاه «چهل سال اسناد تئاتر ایران» اسناد مربوط به افراد دبیرخانه جشنواره سی و هفتم، اداره کل هنرهای نمایشی و افراد منصوب به آن‌ها استفاده نشده است، اظهار کرد: تنها عکسی از من و چند دوست دیگر که در سال ۱۳۶۹و نهمین جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان راهنمایان فرهنگی و هنری جشنواره بودیم، در نمایشگاه گذاشته شده است.
برهانی مرند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری ۴نشست پژوهشی تاریخ شفاهی تئاتر ایران، توضیح داد: این نشست‌های که به بررسی ۴دهه تئاتر ایران می‌پردازند، قرار بود مکمل این نمایشگاه باشند ولی به دلیل اینکه امکان برگزاری این نشست ها در فضای نمایشگاه وجود نداشت با فاصله و در تالار مشاهیر تئاتر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شوند.
در ادامه با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و نادر برهانی مرند دبیر جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر، نمایشگاه «چهل سال اسناد تئاتر ایران» افتتاح شد.
در این نمایشگاه پوسترهایی از آثار مختلف تئاتر در دهه‌های مختلف از جمله «یادگار سال‌های شن» علی رفیعی، «عباس آقا کارگر ایران ناسیونال» سعید سلطان‌پور، «پوست میوه» داود رشیدی، «اژدها» صدرالدین زاهد، «خورشید کاروان» گروه فدک، اولین مسابقه عکاسی تئاتر و همچنین سند نخستین سندیکای تئاتر، لوگوی تمام تماشاخانه‌های خصوصی، دولتی و سالن‌های خارج از تهران و همچنین اسناد و مدارک تئاتر در جبهه و نمایشنامه‌هایی که توسط رزمنده‌های اسیر در زندان‌های بعثی نوشته و اجرا شده‌اند، در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته‌اند.

 

به خواستاری دکتر سید مصطفی محقق‌داماد، بنیاد موقوفات دکتر افشار در ادامه سلسله جلسات علمی، در مجلس ششم، میزبان مجلس «زریاب و تاریخ‌نگاری اسلام و ایران» در روز سه‌شنبه ۳۰بهمن از ساعت ۱۶ و سی دقیقه خواهد بود.
به گزارش خبرنگار ما، در این مجلس، علی بهرامیان با دکتر سید صادق سجادی سخن خواهد گفت.
در میان دانشمندان سده اخیر، زنده‌یاد استاد عباس زریاب‌خویی جامعیتی کم‌نظیر داشت، اما در میان موضوعات گوناگون فلسفی و ادبی و کلامی، به مطالعه و تحقیق در تاریخ اسلام و ایران دلبستگی تمام نشان می‌داد و به همین سبب بخش قابل توجهی از معدود آثار او، خاص موضوعات تاریخی است. در تحقیقات زریاب در باب مسائل و موضوعات مربوط به تاریخ اسلام و ایران، نکته‌های نو و بدیع بسیار است و همگی حاصل دقت نظر و عمق اندیشه و نگاه فراگیر او به فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است که تاریخ تنها جزیی از آن است.
کانون زبان پارسی در سه‌راه زعفرانیه‌، خیابان شهید عارف‌نسب، شماره۱۲، باغ دکتر افشاریزدی واقع است.

 

شانزدهمین دوره همایش حامیان نسخ خطی تحت عنوان جایزه سیدعبدالله انوار و با تجلیل از استاد سید محمد مشکوه پیشکسوت عرصه نسخه شناسی با حضور جمعی از فرهیختگان و صاحب‌ نظران فرهنگی و ادبی روز شنبه در سالن همایش‌های کتابخانه‌ ملی برگزار شد.
به گزرش خبرنگار ما وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش کتاب‌های خطی را میراث بسیار ارزشمند و گنجینه‌هایی بی‌بدیل خواند و گفت: در این عرصه کشور ما بخاطر قرار گرفتن در یک منطقه که سابقه فرهنگی و علمی مشترک با کشورهای این منطقه دارد به علت زبان فارسی خیلی از این کتاب‌های خطی از محوریت برخوردار است.
دکتر منصور غلامی نویسندگان کتاب‌های به زبان عربی را نیز اکثراً ایرانی خواند و افزود: حفظ و نگهداری این کتاب‌ها به عنوان میراث فرهنگی گرانقدر و انتقال آنها به نسل‌های آینده از دغدغه‌ها و نگرانی‌های همه ما بشمار می‌رود.
وی با تقدیر از واقفین و حامیان منابع و کتاب‌های ارزشمند خطی و همچنین کسانی که در حفظ و مرمت آنها تلاش می‌کنند، خواستار حفظ اسامی این افراد و انتشار آنها در مقاطع مختلف برای آشنایی جوانان با آنها شد.
براساس این گزارش دکتر سیدعبدالله انوار نخستین فهرست‌نویس کتابخانه ملی نیز در این همایش از کتابخانه‌ ملی به عنوان کتابخانه مادر نام برد و گفت: در دوره مرحوم دکتر افشار با سرپرستی مرحوم دکتر مجتبی مینوی ما در دانشگاه تهران کاربرگ‌های نسخ خطی را به اتفاق جمع دیگری از دوستان می‌نوشتیم وی افزود: در آن دوران کتاب‌های خطی احترامی که امروز دارد، نداشت و ما برای چاپ آنها با مشکلات متعدد مواجه بودیم.
به گفته وی در آن دوران وزارت مربوطه سالی۵۰۰ تومان برای چاپ کتاب‌های خطی اختصاص می‌داد به رغم اینکه عمده کار کتابخانه دانشگاه تهران در آن زمان نسخ خطی بود.
دکتر انوار در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توسعه و بهاء دادن هرچه بیشتر به بخش نسخ خطی در کتابخانه‌ها شد و گفت: من به جد تقاضا می‌کنم که به جای تاکید بر کمیت این نسخ به کیفیت آنها توجه شود و فهرست نویسی این نسخ بیشتر توصیفی و تحلیلی باشد.
در ادامه این همایش دو تن از برگزیدگان آن شامل دکتر عارف نوشاهی از کشور پاکستان و دکتر حسن نصیری جامی نقطه نظرات خود را در خصوص وضعیت نسخ خطی در پاکستان و ایران مطرح کردند.
به گفته دکتر نوشاهی دو مرکز مهم نسخ خطی پاکستان در دانشگاه پنجاب لاهور و دانشگاه اسلامیه پیشاور قرار دارد و مرکز تحقیقات ایران و پاکستان که در این خصوص فعالیت می‌کند گرچه در۳۰‌ سال اول بعد از تاسیس، خوش درخشیده است امروز فعالیتش بسیار ضعیف شده است.
به گفته وی فهرست‌نویسی در پاکستان یک علاقه و کار شخصی است و متأسفانه هنوز هزاران کتاب خطی فارسی و عربی در این کشور فهرست‌نویسی نشده است. دکتر نصیری جامی نیز در این همایش با اشاره به سالگرد هزارمین سال تولد شیخ احمد جامی ضمن انتقاد از ارائه یک چهره سخیف از وی در اولین فهرست‌نویسی درباره شخصیت و آثار او، بر تلاش خود جهت تصحیح این اقدام و معرفی چهره واقعی شیخ احمد جامی تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار اطلاعات، دکتر محمد رجبی از رؤسای اسبق کتابخانه ملی نیز در این همایش از خاطرات خود در اداره این مجموعه در سالهای جنگ تحمیلی و روند توسعه آن مطالبی را مطرح کرد.
دکتر سید صادق سجادی دبیر علمی شانزدهمین همایش حامیان نسخ خطی هم در ابتدای این همایش با ارائه گزارشی از فرایند انتخاب برگزیدگان گفت: ۴۵۳ عنوان اثر ارسال شده به دبیرخانه این همایش در هشت حوزه علوم دینی، عرفان نظری، علوم عقلی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، علوم و فنون و فهرست‌نگاری نسخ خطی و اسناد در بخش اصلی این همایش داوری شد.
وی افزود: در بخش جنبی نیز شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در چهار حوزه «مرمت، صحافی و آسیب‌شناسی نسخه‌های خطی و اسناد»، کتابداری، اهداگر نسخ خطی و اسناد و پیشکسوت عرصه مخطوطات برگزیده شدند.
به گزارش خبرنگار ما در پایان این همایش دکتر عارف نوشاهی از پاکستان در حوزه فهرست‌نویسی نسخ خطی و اسناد، عبدالله رادمرد و عبدالله غفرانی در حوزه علوم دینی، دکتر حسن نصیری جامی در حوزه عرفان نظری، دکتر غلامرضا دادخواه و دکتر اسدالله فلاحی در حوزه دانش عقلی، دکتر سعید شفیعیون و علی صفری آق‌قلعه در حوزه ادبیات فارسی، دکتر علی احمدی دارانی در حوزه تاریخ و جغرافیا، فاطمه مهری در حوزه علوم و فنون و دکتر سیدمحمد طباطبایی بهبهانی در حوزه چاپ عکسی به عنوان افراد برگزیده داوران معرفی و هدایایی به آنها اهداء شد.
در بخش جانبی نیز نیره محمدیان قمر و رقیه محمودی در حوزه مرمت و آسیب‌شناسی نسخ خطی و اسناد، فرشیده کونانی در حوزه کتابداری، دکتر حسن معصومی اشکوری در حوزه اهداءگر نسخ خطی و اسناد و زنده‌یاد محمدحسن نوری‌نیا در حوزه پیشکسوت عرصه مخطوطات به عنوان افراد برگزیده معرفی و هدایایی به آنها اهداء شد.

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی سهمیه پذیرش دانشگاه‌ها
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مساله ساماندهی سهمیه پذیرش دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: سازمان سنجش نظر کارشناسی خود در این زمینه را به شورا ارائه داده است.
دکتر ابراهیم خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب با تاکید بر این‌که اصلاح قانون سهمیه ایثارگران در کنکور در مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد، اظهار کرد: بر اساس قانون اصلاح سهمیه ایثارگران نیازمند دو سوم رأی نمایندگان بود که این تعداد رأی کسب نشد و در نتیجه اصلاح آن نیز منتفی شد. وی در ادامه تصریح کرد: البته شورای انقلاب فرهنگی به موضوع سهمیه‌های پذیرش دانشگاه در دوره‌های مختلف ورود پیدا کرد تا تمامی سهمیه‌ها را ساماندهی کند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد: این سازمان گزارش کارشناسی خود در زمینه ساماندهی سهمیه ورود به دانشگاه‌ها را در دوران ریاست سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی به این شورا ارائه کرده است.

هیچ زیرساخت و ابزاری برای جایگزینی کنکور نداریم
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در واکنش به اظهارات حداد عادل مبنی بر اینکه «معلمان حق التدریس نمی‌توانند استخدام شوند»، گفت: گاهی جنبه اقتصادی بر توانمندی تخصصی غلبه می‌یابد. اینکه فردی در مقطعی در قالب معلم حق التدریسی آمده و کمک کرده و به کلاس رفته که از سر ناچاری و کمبود نیروی آموزش و پرورش بوده ، آیا مجوزی می‌شود که فرد بدون گذراندن دوره‌های آموزشی لازم در دانشگاه فرهنگیان به صورت دائمی ادامه فعالیت دهد؟ ما سال هاست دچار معضل در حوزه تربیت معلم هستیم.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علی ذوعلم، در برنامه تلویزیونی پرسشگر با اشاره به چند تالیفی شدن کتاب های درسی گفت: سیاست چندتالیفی را باید در دروسی اجرا کرد که مستقیماً در کنکور سوالی از آن مطرح نشود زیرا منابع کنکور باید برای همه یکسان باشد. البته در کل با کنکور مخالف هستیم و قانون مترقی که ۱۱سال قبل تصویب شده بود کامل به اجرا در نیامد. استرس و تمایل بالا به مدرک گرایی از دانشگاه‌های خاص به اعضای جامعه فشار وارد می‌کند. وی در پاسخ به اینکه چرا درسی مانند دین و زندگی باید با مباحث کنکوری در هم تنیده شود، ادامه داد: متأسفانه درس‌های مهارتی، فنی و اخلاقی اینگونه هستند. برای کنکور باید حداقل در بین دانش آموزان رفراندوم برگزار شود. کنکور گلوی نظام تربیتی را فشار می‌دهد.
محمد بیرانوند، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه در پاسخ به پرسش رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مبنی بر چرایی عدم اجرای قانون حذف کنکور گفت: گویا جای ما با هم عوض شده و ما باید این پرسش را مطرح کنیم. مجلس وقتی می بیند ساز و کارها فراهم نیست باید چه کند؟ آموزش و پرورش باید از ابزارهایی برای حذف کنکور استفاده می‌کرد که رخ نداده است.
وی افزود: ما هم آرزو داریم این اتفاق بیافتد، اما زیرساخت‌ها فراهم نشده است. چه ابزاری داریم که تشخیص دهیم دانش آموزان مستعد هستند به رشته‌های مختلف بروند؟ بخصوص اینکه بیش از ۵۰۰هزار نفر داوطلب رشته تجربی‌اند.

«مولانا» در فرانسه مقابل دوربین رفت
فیلم سینمایی «مولانا» بر اساس فیلمنامه ژان کلود کریر در فرانسه مقابل دوربین رفت.
به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی شرکت فیلمسازی تاسالیتا در فرانسه، فیلم سینمایی «مولانا» در تاریخ ۱۴فوریه مصادف با پنجشنبه ۲۵بهمن ماه در فرانسه و شهر پاریس کلید خورد.
این فیلم براساس فیلمنامه‌ای با همین عنوان اثر مشترک ژان کلود کریر و نهال تجدد و به تهیه‌کنندگی مهدی حسینی تهیه‌کننده ایرانی ساخته خواهد شد.
ژان کلود کریر یکی از مطرح‌ترین فیلمنامه‌نویسان سینما است که همکاری با کارگردانان مطرحی مانند گدار، بونوئل، وایدا و فورمن را در کارنامه دارد.
کریر ۳بار نامزد دریافت جایزه اسکار فیلنامه‌ شده است. کریر یک جایزه اسکار و یک جایزه ویژه هیات داوران کن را برای ۲فیلم کوتاه در کارنامه دارد. مهدی حسینی نیز به عنوان تهیه‌کننده در فرانسه فعالیت دارد.
همچنین امی ژورا کارگردان فرانسوی و یک کارگردان انگلیسی که نام آن هنوز اعلام نشده است کارگردانی این فیلم را برعهده دارند. این فیلم توسط استودیوی تاسالیتا و به مدیریت تولید ژان بروت تولید و ساخته خواهد شد.
لوکیشن‌های مشخص شده برای این فیلم علاوه بر فرانسه و اروپا از کشورهای شرقی، آسیای میانه، ترکیه و از نزدیک‌ترین فرهنگ‌ها به زمان مولانا انتخاب شده تا بهترین شبیه‌سازی مکانی و تاریخی برای آن اعمال شود.
نام دیگر عوامل این فیلم هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

نمایش«مسخ» کافکا اجرا نمی شود
ناصر حسینی‌مهر که طی چند ماه گذشته نمایش «مسخ» کافکا را برای اجرا در مجموعه تئاتر شهر تمرین می‌کرد، اعلام کرد که اجرای این اثر نمایشی منتفی شد.
ناصر حسینی‌مهر نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر که قصد داشت نمایش «مسخ» اثر کافکا را در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببرد و تمرین‌های این اثر نمایشی را طی چند ماه گذشته آغاز کرده بود، درباره وضعیت تمرین و اجرای نمایش «مسخ» به خبرنگار مهر گفت: «مسخ» را تعطیل کردیم چون از نسل های برحق پیشین خود آموختم که صحنه تئاتر را گدایی نکنم.
وی تأکید کرد: آنقدر با مدیران و مسئولان تئاتر بر سر ساز و کار اجرای مسخ چانه زدیم که دیگر رمقی برایم نمانده و آنقدر خسته‌ام که ناچار شدم از اجرای این شاهکار کافکا انصراف دهم.

زنگنه: چینی ها اقدامی در فاز ۱۱ پارس جنوبی انجام نداده اند
با وجود اینکه ۸۱ درصد قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت رسمی به سی.ان.پی.سی ( CNPC) چین منتقل شده اما این شرکت اقدامی برای توسعه این پروژه انجام نداده است.
به گزارش ایرنا به نقل از خانه ملت، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در تشریح آخرین وضع قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: در سفری که با رئیس مجلس در هفته جاری به چین خواهیم داشت یکی از بحث‌ها و مذاکرات قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است.

افزایش‌۱۰ درصدی صادرات صنایع غذایی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۱۰ درصدی صادرات صنایع غذایی کشور در ۹ ماهه نخست امسال خبر داد.
مهندس فرشاد مقیمی دیروز در نشست پایش وضعیت صنعت غذایی کشور با بیان این مطلب گفت: خوشبختانه واردات مصنوعات غذایی در این مدت از نظر وزنی ۳۰ درصد و از نظر ارزشی ۲۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. ‌وی افزود: صنایع غذایی ۱۱ درصد ارزش افزوده صنعت را به خود اختصاص داده است.

فاز سوم پالایشگاه بنزین ستاره خلیج فارس فردا همزمان با سفر رئیس جمهوری به استان هرمزگان به بهره برداری می رسد.
به گزارش خبرنگارما، با راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت تولید بنزین در این پالایشگاه به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز می‌رسد و کاملاً از واردات بنزین بی نیاز خواهیم شد.
رئیس جمهوری همچنین پس از بهره برداری این فاز از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فرمان آغاز اجرای فاز چهارم توسعه این پالایشگاه را هم صادر خواهد کرد.‌فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف ایجاد ۵۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایش میعانات گازی در این پالایشگاه اجرا خواهد شد.
پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان را با خود یدک می‌کشد، در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار در جوار پالایشگاه بندرعباس قرار دارد که خوراک آن به وسیله یک خط لوله ۴۸۵ کیلومتری از پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی تامین می‌شود.‌با احداث پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و از محل تولیدات دو فاز نخست این پالایشگاه، تولید بنزین کشور در پنج سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته و تولید بنزین یورو ۴ و ۵ کشور
۱۳ برابر شده است. ‌ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با ظرفیت دریافت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه خوراک از میدان مشترک پارس‌جنوبی در قالب ۳ فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌‌ای از سال ۱۳۸۵ با هدف حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس‌جنوبی، کاهش آلایندگی‌های محیط‌ زیستی و کمک به خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های راهبردی انرژی آغاز شد.
فاز سوم این پالایشگاه که فردا به بهره‌برداری می رسد با تولید روزانه
۴۵ میلیون لیتر بنزین و ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل باکیفیت در این پالایشگاه، سقف تولید بنزین کشور را به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر می رساند.

واردات کالاهای گروه چهار به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد.
به گزارش گمرک ایران، بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از چهاردستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت چهار در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین سال ۹۸ انجام شود.
پیرو جلسه قبلی کمیسیون اقتصادی دولت، جلسه هفته گذشته برای بررسی موضوع واردات کالاهای اولویت چهارم به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار با محوریت بانک مرکزی، وزارت صنعت، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
بر اساس مصوبه این جلسه، مقرر شد برای پیش فاکتورهای جدید مناطق آزاد در صورتی که اولویت گروه کالایی چهار باشد و کالا جزء لیست مجاز وزارت صنعت باشد، مجوز ثبت سفارش داده شود( صرفاً تا تاریخ ۳۱ فروردین سال ۹۸).
ثبت سفارش موضوع بند یک صرفاً در صورت وجود قبض انبار قبل از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۷ می تواند به صورت بدون انتقال ارز انجام شود و مسئولیت کنترل قبض انبار بر عهده سازمان های منطقه آزاد است.
همچنین مقرر شد در مورد ثبت سفارشات بدون انتقال ارز مناطق آزاد که پیش از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۷ صادر شده باشند و جز کالاهای موضوع بند یک است، امکان ویرایش فراهم شود.‌از سوی دیگر، تا زمان استقرار گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد و رفع تعهد ثبت سفارشات مناطق آزاد از طریق تایید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام شود.

تولیدکنندگان و توزیع کنندگان لوازم خانگی نسبت به وضعیت بازار محصولات این بخش در سال آینده نگران هستند.
حبیب اله انصاری دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نوسان شدید مؤلفه های تولید در ماه های اخیر گفت: رکود حاکم بر بازار لوازم خانگی در شش ماهه نخست امسال ظرفیت تولید صنایع داخلی را ۵۰ درصد کاهش داده و گرانی مواد اولیه باعث بالارفتن قیمت تمام شده تولید ملی شده است.
به گفته وی، اگرچه به جز کمپرسور یخچال، تمامی قطعات و مواد اولیه صنایع لوازم خانگی در داخل کشور تولید می شود، ولی کمبود شدید و جهش قیمت فلزات اساسی و مواد پتروشیمی، هزینه تولید لوازم خانگی را چند برابر کرده است. از طرف دیگر کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان موجب تشدید رکود حاکم بر بازار لوازم خانگی شده و با تداوم این وضعیت نمی توان پیش بینی کرد که در سال آینده رونقی در این حوزه ایجاد شود.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: کیفیت تولید لوازم خانگی ایران به قدری بالا رفته که برخی فروشندگان، محصولات ایرانی را با نام برندهای خارجی و قیمت بالاتر عرضه می‌کنند. اما از آنجا که مصرف‌کنندگان به کیفیت محصول ایرانی باور ندارند، همان کالای ایرانی را با برند خارجی
خریداری می‌کنند.
وی ادامه داد: دولت اگر برای افزایش قدرت خرید مردم و تحریک تقاضا در بازار لوازم خانگی برنامه ای ندارد، لااقل هزینه های تولید را کاهش دهد تا صنایع داخلی با بهبود بهره وری و کمک به رونق تولید فعال شوند.
انصاری ادامه داد: طرح هایی نظیر اعطای تسهیلات حاتم از سوی برخی بانک ها برای حمایت اعتباری از خریداران لوازم خانگی با استقبال برخی صنایع داخلی روبرو شده است، اما بهترین راه کاهش تحریم های داخلی و پایین آوردن هزینه تولید ملی است.
محمد طحان‌پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی هم از آمادگی گسترده اصناف توزیعی برای حمایت از تولید ملی خبر داد و به خبرنگاران گفت: با توجه به رکود شدید حاکم بر بازار لوازم خانگی و اینکه تولیدکنندگان به حداقل سود ممکن برای عرضه محصولات خود راضی شده اند، بعید است که قیمت لوازم خانگی در شروع سال جدید افزایش داشته باشد. علاوه بر این قدرت خرید مصرف کنندگان به حدی کاهش یافته که هیچگونه افزایش قیمتی را در بازار تحمل نمی کنند.
وی گفت: بازار سیاه لوازم خانگی که در شش ماهه نخست امسال به وجود آمده بود، اینک بطور کامل از بین رفته است، به همین دلیل پیش بینی می شود که قیمت لوازم خانگی افزایش نیابد.
شایان ذکر است: تولید کنندگان و توزیع کنندگان لوازم خانگی بر این باورند که هرگونه تغییر در قیمت مواد اولیه، تغییر نرخ ارز، بالارفتن دستمزد کارگران صنعتی، افزایش رقم مالیات و سایر هزینه های تولید، صنایع داخلی را به ورشکستگی می کشاند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت هر کیلو گوشت شقه در بازار تهران ۸۰هزار تومان است، گفت: مسئولیت کنترل بازار با ستاد تنظیم بازار است و گوشت قرمز به میزان کافی حتی بیش از سال گذشته هم وارد کشور شده و این روند ادامه خواهد داشت.
به گزارش فارس به نقل از خانه ملت، محمود حجتی با اشاره به اینکه مقرر شده گوشت تامین شده -از طریق واردات- در اختیار ستاد تنظیم بازار قرار گرفته و این ستاد مسئولیت توزیع این محصول را برعهده گیرد، در پاسخ به اینکه آیا قیمت گوشت قرمز کاهش پیدا می‌کند؟ گفت: قیمت گوشت وارداتی پایین است؛ قیمت هر کیلو گوشت شقه در بازار تهران ۸۰ هزار تومان و در استان‌ها ۷۵ هزار تومان است. متاسفانه گوشت‌ های فیله و خاص گران‌تر هستند. امیدوارم با روند موجود قیمت‌ها به تدریج تثبیت شوند و نه تنها افزایش قیمتی ایجاد نشود بلکه کاهش قیمت هم داشته باشیم.
وی با بیان اینکه واردات گوشت قرمز ادامه خواهد داشت، یادآور شد: به شیوه های مختلف واردات گوشت گرم و منجمد ادامه خواهد داشت. چنانکه در همین زمینه تاکنون ۶ پرواز برای واردات دام سبک انجام گرفته است.
وزیر کشاورزی درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه می‌توان گوشت قرمز به قیمت ۲۷ هزار تومان از هرات وارد کرد، تاکید کرد: اگر می‌توانند وارد کنند مشکلی نیست؛ می‌توانند با قیمتی که سازمان حمایت تعیین می‌کند از هرات گوشت وارد کنند و هیچ محدودیتی وجود ندارد.
آغاز فعالیت ۲ فروشگاه توزیع اینترنتی گوشت و مرغ تنظیم بازاری خبر دیگری حاکیست فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی عرضه گوشت تنظیم بازاری ((یخچال)) با آدرس yakhchaal.com و yakhchal.ir و سایت ((مستر قصاب)) به آدرس mrghasab.com از دیروز آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قیمت هر سبد ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۶۰ هزار تومان است و به هر خانوار یک بار در ماه این بسته تعلق می‌گیرد.
بنابر این گزارش، مراجعه کنندگان برای خریداری محصولات تنظیم بازاری از این سایت‌ها باید ابتدا به سایت یاد شده مراجعه و ثبت نام کنند.‌وزن مجموع مرغ و گوشتی که در این بسته‌ها قرار دارد به ترتیب پنج و سه کیلو گرم است که دربسته‌هایی تحت عنوان سبد خانواده جمع آوری شده و در ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت بعد به مشتریان تحویل می‌شود.‌همچنین قیمت هر کیلوگرم گوشت سردست منجمد گوساله ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ران منجمد گوساله ۲۸ هزار تومان و مرغ ۸ هزار و ۹۰۰ تومان است و قیمت هر سبد ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۶۰ هزار تومان بر اساس وزن آن متغیر است.
پیشتر سایت ((به روز رسان)) به آدرس beroozresaan.com هم فروش اینترنتی گوشت، مرغ و تخم مرغ تنظیم بازاری را آغاز کرده بود.
یک عضو ستاد تنظیم بازار هم از وارد شدن نخستین محموله ۳۰ هزار تنی گوشت مرغ منجمد در این هفته خبر داد و گفت: این واردات با مصوبه ستاد تنظیم بازار صورت گرفته و مقرر شده تا هفته آینده با هدف تنظیم بازار شب عید با نرخ مصوب عرضه شود.‌از سوی دیگر مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه واردات دام زنده به کشور باعث کاهش ۱۰ هزارتومانی قیمت گوشت در بازار شده است،گفت: براساس برنامه ریزی های انجام شده، در هفته ۵۰ هزار راس وارد کشور می شود.
حمید ورناصری در گفتگو با مهر درباره علت تناقض در آمار دام زنده وارداتی اظهارداشت: فقط یک بارنامه شامل ١١٠٠ راس دام زنده بوده که از سوی فرودگاه امام خمینی(ره) اعلام شده است. این واردات شامل چندین پارت بوده و محموله به صورت “پارشیال شیپ منت”(حمل بار به دفعات) وارد می شود که در مجموع میزان واردات انجام شده بیش از ٢٠٠٠ راس بوده است.‌وی افزود: نکته جالب توجه این است که تعدادی از دلالان و واسطه ها طی روزهای اخیر که دام های وارداتی برای کشتار به کشتارگاه فرستاده شده بودند، به این مراکز مراجعه می کردند تا ببینید واردات دام واقعیت دارد یا خیر.
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه واردات دام زنده از طریق کامیون و کشتی هم در حال انجام است، تصریح کرد: کامیون ها و کشتی های حامل دام های وارداتی هم در مسیر هستند؛ ضمن اینکه ما در یک پارت با کشتی حدود ۵٠ هزار راس دام زنده وارد خواهیم کرد که رقم قابل توجهی است.‌
وی همچنین درباره اینکه آیا گوشت های دپو شده در گمرک متعلق به شرکت پشتیبانی اموردام است یا بخش خصوصی؟، گفت: این محموله شامل گوشت های منجمد و مربوط به بخش خصوصی بوده که هم اکنون در بندرعباس است.

عضو مجمع خیرین کشور با انتقاد از مسئولان سازمان بهزیستی درباره فقدان همکاری با مجمع خیرین کشور، اظهار داشت: در سال آینده تمامی معلولان دو معلول و دو معلول به بالا صاحب مسکن می‌شوند و خانواده‌ای از این افراد بدون مسکن نخواهد بود.
محمدرضا کارگری در گفتگو با مهر گفت: حدود دو سال پیش مجمع خیرین حامی معلولان اقدام به بازسازی بنای جدید شیرخوارگاه شبیر در جنوب تهران کرد که پس از آماده سازی این بنا، قرار بود سازمان بهزیستی این محل را تجهیز و به بهره‌برداری برساند که با گذشت ماه‌ها هنوز این مکان راه‌اندازی نشده است.
وی با انتقاد از مسئولان سازمان بهزیستی درباره فقدان همکاری با مجمع خیرین کشور بیان کرد: این روند منجر به گلایه خیران شده و در صورتی که این روند ادامه پیدا کند، خیران هم با بهزیستی همکاری خود را قطع خواهند کرد.
عضو مجمع خیرین کشور ادامه داد: البته با تغییراتی که در سازمان بهزیستی انجام شده است، امیدواریم نگاه مسئولان این سازمان به خیرین هم تغییر کند.‌کارگری همچنین به برنامه ریزی خیران برای ساخت مسکن خانواده‌های دو معلول و دو معلول به بالا، گفت: در سال آینده تمامی معلولان واجد شرایط صاحب مسکن می‌شوند و خانواده‌ای از این افراد بدون مسکن نخواهد بود.

 

همزمان با افتتاح آشیانه شماره‌۲ تعمیر هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) در فرودگاه بین المللی امام خمینی با حضور وزیر راه و شهرسازی، تعمیر هواپیماهای پهن پیکر در این فرودگاه آغاز شد.
به گزارش خبرنگارما، ساخت آشیانه شماره ۲ هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در این فرودگاه به مساحت ۷۶۵۰ متر مربع و با ارتفاع ۲۰ متر از ۱۰ سال پیش آغاز شده و تاکنون ۱۱ میلیارد تومان هزینه داشته است. ویژگی این آشیانه به گونه ای است که همزمان دو هواپیمای پهن پیکر و ATRمی توانند در این آشیانه تعمیر و نگهداری شوند.
هدف از احداث آشیانه شماره ۲ هما در فرودگاه امام خمینی(ره)، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری هواپیما بوده است؛ چراکه تا پیش از افتتاح این آشیانه، هوپیماهایی که از فرودگاه امام خمینی(ره) به مقاصد خارج از کشور پرواز داشتند، باید در آشیانه‌های «استقلال»، «آزادی»و «انقلاب» فرودگاه مهرآباد اورهال می شدند؛ اما در حال حاضر با افتتاح این آشیانه، نیازی به پرواز هواپیما به صورت خالی از فرودگاه امام خمینی(ره) به مهرآباد و سپس بازگشت مجدد به صورت خالی از مسافر پس از تعمیر به فرودگاه امام خمینی(ره) نخواهد بود.
مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پس از افتتاح این آشیانه به خبرنگاران گفت: تست سرد ترمینال مسافربری سلام در فرودگاه بین المللی امام خمینی با موفقیت انجام شد و تست گرم آن هم ظرف ۴۰ روز آینده انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه ترمینال سلام با ظرفیت ۵ میلیون مسافر در بهار
پیش رو بطور آزمایشی مورد بهره‌برداری قرار می گیرد،ادامه داد: پیشرفت کار در ترمینال سلام مناسب است و اغلب تجهیزات وصل شده است و ‌بخشی از نیروی انسانی مستقر شده‌اند و پس از تست گرم و رعایت ضوابط، این ترمینال افتتاح خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی درباره زیان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) اظهار داشت: هما زیان‌ده نیست ولی زیان انباشته دارد و این متأثر از مطالبات سنواتی و خدماتی است که داده است و مطالباتی که نگرفته است.
وی با بیان اینکه هواپیمایی هما از دولت مطالباتی دارد، ‌گفت: این مطالبات با بدهی انباشته هما تهاتر می‌شود تا بدین ترتیب ایران‌ایر با ایرلاین‌های مشابه قابل رقابت باشد.
اسلامی با بیان اینکه هما جزو افتخارات کشور محسوب می‌شود گفت:‌ اصلاحات ساختاری و حقوقی در هما انجام خواهد شد و دستور کار ما برای هما اصلاحات و تحولات ساختاری، نوسازی و تجهیز ناوگان است.‌وی با بیان اینکه برای سفرهای نوروزی پیش‌بینی‌های خاصی انجام شده است، گفت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در حال تکمیل ایمن‌سازی جاده‌ها و نصب علائم و خط‌کشی‌ها است.
وزیر راه و شهرسازی با اظهار اینکه تا نوروز پیش رو ۵۰۰ کیلومتر بزرگراه آماده و افتتاح خواهد شد، از انجام ساماندهی شرکت‌ها و ناوگان ریلی و قطارها برای نوروز خبر داد و گفت:‌تسهیلاتی برای شرکت‌های ریلی فراهم کرده‌ایم و از سوی دیگر ناوگان جاده‌ای هم در حال آماده‌سازی است.
وی با بیان اینکه چارتری کردن پرواز برنامه‌ای ممنوع است، گفت:‌ما پیش از این هم نگفتیم پرواز چارتری قطع شود؛ این در حالی است که رئیس سازمان هواپیمایی پس از ما اعلام کرد پرواز چارتری قطع نمی‌شود، اما ما معتقدیم پرواز چارتری باید همراه با بسته سفر باشد.
اسلامی افزود: اینکه ایرلاینی با نرخی که خود تشخیص می‌دهد، صندلی خود را در غالب چارتر بفروشد و آن صندلی امکان ابطال برای مسافر نداشته باشد، منطقی نیست.
وی افزود: سازمان هواپیمایی کشوری تا ابتدای بهمن به شرکت‌های هواپیمایی مهلت داد سیستم‌های خود را در این حوزه اصلاح کند.
مهندس فرزانه شرفبافی مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هم با بیان اینکه این شرکت ۲۹ هواپیمای فعال دارد، گفت: ۳۸۰ صندلی به صندلی‌های هما در نوروز ۹۸ افزوده می‌شود.‌وی به خبرنگاران گفت:آشیانه جدید هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه امام خمینی (ره) برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای برد متوسط است که به زودی از آن بهره‌برداری دائمی خواهیم کرد.
وی با اشاره به افزایش تعداد هواپیماهای ATRدر ایران‌ایر گفت: یکی از سه آشیانه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه مهرآباد را به تعمیر و نگهداری هواپیماهای ATR اختصاص می‌دهیم. همچنین یکی از آشیانه‌های ایرباس در فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل می‌شود.‌به گفته شرفبافی، این آشیانه سه ماه پیش تحویل قطعی شد و سیستم اطفای حریق آن هم نصب شده است و امروز اولین هواپیمای مورد تعمیر که هواپیمای ایرباس هما است وارد آشیانه شماره ۲ شد تا تعمیر شود. در این آشیانه، تعمیرات سبک و نیمه‌سنگین انجام خواهد شد.
وی درباره اقدامات هما در سفرهای تعطیلات نوروزی گفت: ۳۸۰ صندلی در نوروز ۹۸ به مجموع صندلی‌های هما افزوده خواهد شد؛ ضمن اینکه به دلیل تحریم‌ها که برخی فرودگاه‌های اروپایی مانع انجام پروازهای برخی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی شده بودند، این پروازها در نوروز ۹۸ بر عهده شرکت هما گذاشته خواهد شد.
مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص زیان انباشته هما افزود: زیان انباشته ایران‌ایر سالانه افزایش می‌یابد که به نرخ ارز محاسباتی پایان هر سال محاسبه می شود. در سال جاری میزان مطالبات هما توسط بازرس قانونی این شرکت هواپیمایی احصاء شد که با نقد شدن آنها می‌توانیم بخشی از زیان انباشته را پوشش دهیم. بخشی دیگر هم با کمک مالی دولت تسویه می‌شود اما قرار نیست مبلغ زیان انباشته اعلام شود.

 

استعمال دخانیات دومین علل مرگ و میر در جهان شناخته شده است که نه تنها جان ۶میلیون نفر در جهان را می‌گیرد بلکه به طور متوسط در هر روز بیش از ۱۵هزار نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.‏
بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت حاکی از این است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته ممنوعیت مصرف سیگار در مکان‌های عمومی به قانون تبدیل شده است از اینرو موفق شده‌اند استعمال دخانیات را کاهش دهند. این کاهش بیشتر در آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی دیده می‌شود. در برخی کشورها مانند چین نیز اجرای جریمه‌های سنگین برای استعمال سیگار در مکان‌های عمومی تا میزان زیادی مصرف سیگار را کاهش داده است. با این ‌حال بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت مصرف سیگار در کشورهای درحال توسعه افزایش یافته و از یک ‌میلیارد سیگاری که در کل جهان وجود دارد ۸۰درصد آنان در کشورهای درحال توسعه هستند. ‏
آخرین آمارهای نیمه رسمی در کشور حاکی از این است که بیش از ۱۲میلیون نفر در کشورسیگاری هستند که به طور مداوم و مستمر سیگار می‌کشند. بر اساس اعلام دستگاه‌های متولی سن و نرخ رشد سیگار کاهش و از ۱۵ به ۱۳سال تنزل یافته است. ‏
کارشناسان معتقدند،در کشورهای در حال توسعه ۴ر۳درصد افزایش مصرف سالانه مواد دخانی دیده می‌شود و استعمال سالانه این مواد کشنده باعث مرگ ۴ر۵میلیون نفر انسان در سال بر اثر سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌ها می‌شود، که انتظار می‌رود این رقم تا سال ۲۰۳۰ به بیش از ۱۰ میلیون نفر در سال برسد.
تاکنون بسیاری از کشورهای دنیا مصرف دخانیات در مجامع و اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرده‌اند. اگرچه در سال ۳۸۵ مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات،استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرده، اما متاسفانه این قانون هنوز اجرایی نشده است و در سال عده‌ای از هموطنان‌مان به علت عوارض ناشی از مصرف مواد دخانی، متاسفانه جانشان را از دست می‌دهند. برگزاری همایش سیگار و سیاست‌گذاری سلامت محور ما را بر آن داشت تا گفت و گویی داشته باشیم با محققان و دست اندرکاران که در پی می‌آید. ‏
کنوانسیون کنترل مصرف دخانیات
کنوانسیون کنترل مصرف دخانیات سازمان بهداشت جهانی فوریه سال گذشته ضمانت اجرایی یافت. سازمان بهداشت جهانی این کنوانسیون را که مدت ۱۰سال در دست بررسی بود، به امید پیشگیری بیش از۱۰میلیون مرگ سالیانه ناشی از مصرف دخانیات به اجرا درآورده است.
این سند اولین معاهده جهانی درباره بهداشت عمومی است و کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی، ملزم به اعمال مفاد آن هستند. ‏کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب و امضاء کرده‌اند، اکنون ۳سال وقت دارند تا روی بسته‌های سیگار هشدارهای جدی بهداشتی بچسبانند و ۵سال فرصت دارند تا تبلیغات دخانیات را ممنوع کنند. آنها باید پیروی خود از این معاهده را به‌صورت منظم به سازمان بهداشت جهانی گزارش دهند.‏
این کشورها می‌توانند علیه کشورهایی که این کنوانسیون را تصویب نکرده‌اند و کشورهای تولید کننده دخانیات که مبارزه شان را تضعیف می‌کنند، به سازمان بهداشت جهانی شکایت کنند.‏سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که این معاهده به ویژه در کشورهای در حال توسعه مفید باشد، زیرا جوانان این کشورها هدف اصلی تبلیغات صنعت دخانیات قرار می‌گیرند.‏
‏ برابر شدن مصرف توتون در کشور
دکترعبد الرحمان رستمیان ـ معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته از ۲هزار تن به ۱۵ هزار تن رسیده و بیش از ۷برابر شده است و این در حالی است که یکی از راه‌های کاهش مصرف سیگار افزایش مالیات آن است از اینرو نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را ۵ برابر کنند.
‏وی با بیان اینکه در حال حاضر سقف مالیات سیگار در کشور ۲۸۰۰میلیارد تومان در بودجه ۹۸ در نظر گرفته شده که باید به ۱۵هزار میلیارد تومان افزایش یابد می‌افزاید: مالیات سیگار بسیار مهم است و در بسیاری از کشورهای دنیا عوارض و مالیات زیادی از سیگار گرفته می‌شود تا مصرف را کاهش دهند. در کشورهای مختلف عوارض سیگار ۷۵درصد است اما این رقم در ایران ۲۰ درصد است ازاینرو باید نمایندگان مجلس به این مساله در بودجه ۹۸ توجه ویژه کنند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطر نشان می‌کند: ۹۰درصد سرطان ریه به خاطر مصرف سیگار است و این در حالی است که سیگار عامل ۲۵ درصد مرگ و میرها و بیماری‌های قلبی است. سیگار چون جهش سلولی ایجاد می‌کند بیماری‌های زیادی را بوجود می‌آورد از اینرو باید در کشور از روش‌های آموزشی و اعلام عوارض آن برای کاهش مصرف سیگار و افزایش مالیات استفاده کرد. وی با اشاره به این مطلب که کاهش عرضه سیگار بسیار مهم است ازاینرو سیاستگزاران باید دسترسی به این ماده دخانی را به ویژه برای جوانان سخت‌تر کنند که شامل ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر ۱۸سال و ارائه مجوز به عرضه کنندگان سیگار را اجرا کنند می‌گوید: به طور متوسط سالانه ۱۰هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار در کشور هزینه می‌شود و در عین حال ۳۵هزار میلیارد تومان در سال برای درمان بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات هزینه می‌کنیم که این پول بیت المال است. کنوانسیون مبارزه با دخانیات ۱۲سال پیش ایجاد شد و بر اساس آن عرضه دخانیات به افراد زیر ۱۸سال ممنوع شده است و همچنین نزدیک مدارس نباید این عرضه انجام شود که متاسفانه بسیاری از قوانین این کنوانسیون در ایران رعایت نمی‌شود‎.
‎رستمیان می‌افزاید: ایرانی‌ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه خرید سیگار و دخانیات می‌کنند در حالی که هر سال ۳۵ هزار میلیارد تومان هم برای درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات مصرف می‌شود.
وی با بیان این مطلب که درآمد مالیات اختصاص‌یافته بر دخانیات باید صرف افزایش فضای فیزیکی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سلامت افراد به ویژه دانش‌آموزان شود یاد آوری می‌کند: ما در همایش سیگار و سیاست‌گذاری‌های سلامت محور این موضوعات را به صورت کامل مطرح و مطالبه می‌کنیم‎.
‎معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه سرطان ریه در میان زنان و مردان سیگاری،‌ زنان را بیشتر تهدید می‌کند می‌گوید: کودکانی که والدین سیگاری دارند، احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف ریوی در آنان چندین برابر است.
وی با بیان این مطلب که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم در تالار گفتگو با مردم صحبت کنند و نظر آنان را در مورد افزایش مالیات دخانیات جویا شوند تا در بودجه ۹۸ افزایش مالیات سیگار تحقق یابد می‌افزاید: اکنون ۱۶ کارخانه دخانیات در کشور فعال است که نسبت به گذشته ۲ برابر شده است. در ۱۰ سال گذشته مصرف ۲هزار تن برگ توتون در کشور به ۱۵ هزار تن رسیده است که فاجعه است و ضرورت دارد راه‌های عدم دسترسی مردم به دخانیات را اجرایی کنیم.
دکتر رستمیان به برنامه خود مراقبتی و سبک زندگی سالم اشاره کرده و یادآوری می‌کند: این برنامه از ایجاد دو سوم بیماری غیرواگیر جلوگیری می‌کند و با ارائه مناسب و رفتار درست و عاری از دخانیات می‌توان از افزایش هزینه‌های درمانی بکاهد. ‏
پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ‏
دکتر سیدعلی جواد موسوی ـ معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز می‌گوید: دانشجویان علوم پزشکی دو واحد اختیاری درس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که دخانیات را هم شامل می‌شود، خواهند گذراند.
وی با بیان اینکه دانشجویان از اجتماع جدا نیستند می‌افزاید: باید جامعه را کنترل کرد تا دخانیات مصرف نکنند. این در حالی است که ۶ سال اول زندگی افراد مهم است و باید در مهدکودک‌ها بتوان شکل درست زندگی را آموزش داد تا از آسیب‌های اجتماعی به مصرف دخانیات در امان باشند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآوری می‌کند: وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ۲۵درصد در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش دارد و ۷۵درصد این نقش بر عهده نهادهای مختلف به ویژه رسانه‌ها است که باید در جهت آموزش و عوارض دخانیات و دوری از آن فعالیت کنند. در حال حاضر برنامه ارتقاء سلامت از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در خانه‌های بهداشت اجرا می‌شود و باید برنامه‌های بیشتری برای افزایش آگاهی عمومی درباره خطرات سیگار داشته باشیم.
سرطان ریه زنان سیگاری را بیشتر تهدید می‌کند
‏‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏دکتر موسوی با اشاره به این مطلب که همه سرطان‌ها با دخانیات در ارتباط هستند می‌گوید: سرطان ریه در بین زنان سیگاری افزایش یافته زیرا مواد سیگار در هورمون‌های جنسی آنان اثر زیادی می‌گذارد زنان بارداری که استعمال دخانیات داشته باشند این مسئله بر روی جنین آنها تأثیر گذاشته و خطر زایمان زودرس آنان ر‌ا تهدید می‌کند.
همچنین کودکانی که د‌ر خانواده‌های سیگاری زندگی می‌کنند حجم ریه پایین‌تری داشته و ریسک عفونت ریوی د‌ر سال‌های اول زندگی آنان بیشتر است. این در حالی است که احتمال ابتلا به برونشیت، آسم و سایر بیماری‌های مرتبط با ریه د‌ر کودکانی که پدر و مادر سیگاری دارند، بیشتر است؛ بنابراین پیشگیری از استعمال دخانیات بر‌ای ارتقای سلامت مردم امری ضروری به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: خانواده‌ها نقش مؤثرتری د‌ر این پیشگیری دارند و د‌ر صورتی که د‌ر۶ سال اول زندگی کودک بتوانیم خمیرمایه روانی مناسبی بر‌ای او بسازیم، فرد از بسیاری از پدیده‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی مصون خواهد ماند و آسیب‌های کمتری آن ر‌ا تهدید می‌کند. ‏
ریسک فاکتور‌های مصرف دخانیات
دکتر حسن آذری پو رـ عضو کمیته آموزش و ارتقای سلامت قانون جامع کنترل دخانیات در مورد ریسک فاکتور‌های مصرف دخانیات در کشور به گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتورهای مصرف دخانیات سن افراد است. در حال حاضر بیشترین افرادی که مصرف اولین نخ سیگار را تجربه می‌کنند، در گروه سنی ۱۳ تا ۱۹سال قرار دارند و نیز پسران بیشتر از دختران تمایل به مصرف سیگار علاقه‌ نشان می‌دهند.‏
وی با بیان این مطلب که در کشورهای توسعه یافته شروع استعمال دخانیات در جمعیت خانم‌ها به اوج مصرف خود رسیده است، ولی در میان خانم‌های کشور ما ۴ تا ۸ درصد است، می‌افزاید: خانم‌ها بیشتر در معرض خطر قرار دارند و از این رو باید آگاهی‌های بیشتری در مورد مصرف سیگار و قلیان به آنان داده شود. ‏
دکتر آذری پور یادآوری می‌کند: یکی دیگر از ریسک فاکتورهای مصرف دخانیات، وجود گروه همسالان سیگاری در میان جوانان و نوجوانان است که متاسفانه گروه همسالان غیر سیگاری را تحت تأثیر قرار می‌دهند تا آنها را هم سیگاری کنند. این گروه سنی سیگار کشیدن را به عنوان نشانه بزرگ شدن و بلوغ می‌دانند و از اینرو سیگار می‌کشند تا به دیگران بفهمانند که بزرگ شده اند. آخرین ریسک فاکتورهم مربوط به جوانان و نوجوانانی است که رفتار‌های پر خطر را و هیجان انگیز را دوست دارند و به همین دلیل به مصرف دخانیات روی می‌آورند. ‏
وی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌ای برای پیشگیری از مصرف دخانیات برای جوانان تدوین شده است، می‌گوید: در این مورد به طور سیستماتیک متاسفانه کار خاصی برای جوانان انجام نشده و صرفاً در این مورد اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های عمومی انجام گرفته و این در حالی است که مهم‌ترین کارها را باید آموزش و پرورش به طور سیستماتیک و نظامند انجام دهد و مطالب پیشگیری از مصرف دخانیات را سر لوحه کارهای آموزشی خود بگذارد.
حال تا جایی که اطلاع دارم، تاکنون چنین کاری در آموزش و پرورش انجام نشده است. آموزش‌های مدرسه‌ای باید در سنین پایین دانش‌آموزان انجام شود و برنامه‌های پیشگیری از مصرف دخانیات باید به صورت مشخص و مدون، در مدرسه برای دانش آموزان و اولیای آنان به اجرا درآید.
باید مضرات مصرف مواد دخانی به صورت مطالب آموزشی در کتاب‌های درسی گنجانده شود و نیز معلمان، آموزش‌های لازم را در مورد مضرات مصرف دخانیات به دانش آموزان ارائه دهند و این کارباید طی یک فرآیند مدون انجام گیرد.
وی می‌افزاید: بهترین راه پیشگیری از مصرف دخانیات در جوانان ایرانی، گران کردن قیمت آن است که باعث کاهش دسترسی جوانان و نوجوانان به دخانیات می‌شود و آموزش‌های مدرسه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.‏‏
راه‌های ترک سیگار
‏‏ـ دلیل ترک سیگار خود را بدانید: بهترین دلیل را انتخاب کنید و بر این اساس با سیگار کشیدن مبارزه کنید و بدانید که در این صورت موفق به ترک سیگار خواهید شد.
ـ شکست نخورید: ۹۵درصد افراد سیگاری خواهان ترک سیگار، بدون مداوا و یا مدیتیشن در تصمیم خود شکست می‌خورند، چرا که نیکوتین موجود در سیگار یک ماده اعتیادآور است. مغز به طور کلی، عادت کرده است که هر روز مقداری نیکوتین را وارد بدن کند و از این رو بر اثر نبود نیکوتین، علائم کمبود آن در فرد سیگاری ظاهر می‌شود و او را نیازمند درمان می‌کند. ‏
‏ـ ماده جایگزین برای نیکوتین پیدا کنید:هنگامی که تصمیم به ترک سیگار می‌گیرید، بدن به کمبود نیکوتین پاسخ می‌دهد. علائم کمبود نیکوتین شامل افسردگی، زودرنجی، ناامیدی و بی قراری است و ماده جایگزین نیکوتین، این علائم را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف آدامس و قرص‌های دارای نیکوتین می‌تواند امکان ترک سیگار را تا ۲برابر افزایش دهد.
– قرص‌های نیکوتین‌دار را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید: قرص‌هایی وجود دارند که با تاثیر گذاشتن موادشیمیایی بر مغز، به کاهش سیگارکشیدن کمک می‌کنند و همچنین باعث کاهش رضایتمندی از سیگار کشیدن می‌شوند.‏
ـ به تنهایی سیگار را ترک نکنید: به دوستان، اقوام و همکاران خود بگویید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. دلگرمی و تشویق اطرافیان برای ترک سیگار مهم است و رفتار درمانی یکی از بهترین راه‌ها برای ترک سیگار محسوب می‌شود.‏شما می‌توانید برای ترک موفقیت‌آمیز سیگار، رفتاردرمانی، مواد جایگزین نیکوتین و روش‌های آرامش دهنده را با هم به کار ببرید.
ـ استرس خود را کنترل کنید: یکی از دلایلی که افراد به سمت سیگار می‌روند، این است که نیکوتین آن‌ها را آرام می‌کند.هنگامی‌که سیگار کشیدن را ترک کردید، باید یک راه برای مقابله با استرس بیابید. استفاده از ماساژ و روش‌های آرامش دهنده مثل یوگا، می‌تواند در این مورد کمک‌کننده باشد.
بهتر است در چند هفته‌ اول ترک سیگار، از موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید.‏
‏ـ از مصرف الکل و مواد تحریک کننده سیگار کشیدن دوری کنید:‏ برخی کارها ممکن است شما را به کشیدن سیگار تشویق کند که الکل یکی از مهم‌ترین آنها است.
ـ خانه را تمیز کنید: بعد از کشیدن آخرین سیگار، همه کبریت‌ها، فندک‌ها و جاسیگاری‌ها را دور بیاندازید و تمامی لباس‌ها، فرش‌ها و اثاثیه منزل‌تان را که بوی سیگار گرفته‌اند، بشویید. از تهویه هوا در منزل استفاده کنید تا از شر بوی بد سیگار خلاص شوید. در کل هر چیزی را که باعث می‌شود یاد سیگار کشیدن بیفتید، از خودتان دور کنید.
ـ بیشتر تلاش کنید:‏ بسیاری از افراد سیگاری چندین بار می‌کوشند سیگارکشیدن را ترک کنند و بالاخره موفق می‌شوند. احساسات و شرایط ترک سیگار را باید خود فرد بررسی کند. و به خودش قول دهد که سیگار را ترک می‌کند و پایبند قولی که داده، است، باقی می‌ماند.هرکس را می‌توان بر اساس پایبندی به قولش سنجید.
پس، شما که درصدد ترک سیگار هستید، به خودتان قول دهید تا مردم هم به قول شما اعتماد کنند و در زندگی اجتماعی و خانوادگی خود موفق باشید. ‏
بیتا مهدوی