پیشکسوتان ارتش، عملیات غرورآفرین‌ مروارید را گرامی‌داشتند

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
74
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: مراسم گرامیداشت عملیات مروارید به مناسبت روز نیروی دریایی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

دریادار ناصر سرنوشت، پیشکسوت دفاع مقدس در این مراسم در سخنانی، به تشریح عملیات غرورآفرین مروارید پرداخت و گفت: بزرگمردان ایران در این عملیات جاویدان، شجاعت ایرانیان را به نمایش گذاشتند، چرا که وقتی پای عشق به وطن در میان باشد، معامله با جان در اولویت قرار می‌گیرد.

این جانباز دفاع مقدس همچنین به رشادت‌های نیروی دریایی طی سال‌های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: نیروی دریایی توانسته است با نمایش صلابت خود، تنگه هرمز و همچنین این جزیره را از چنگال اجنبی مصون نگاه دارند.

دکتر فرنگیس طوسی و فریدون جنیدی هم در این مراسم باشکوه به شاهنامه خوانی و همچنین سخنرانی پرداختند.

استاد جنیدی در سخنانی به تبیین اهمیت ژرف شاهنامه فردوسی پرداخت و با اشاره به پیشینه تمدن اصیل ایران، تاکید کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا فاقد چنین پیشینه ای هستند که همین موضوع دلیل حسادت ورزی آنها شده است.

در ادامه این مراسم دختر بچه ای به شاهنامه خوانی پرداخت که تسلط وی، تحسین حاضران را موجب شد.

کاپیتان محمود ضرابی از پیشکسوتان نیروی هوایی ارتش و دفاع مقدس هم در سخنانی به تشریح عملیات باشکوه مروارید پرداخت و سپس شعر «ایران» که یکی از سروده‌هایش است را خواند.

یسنا خوش فکر دبیر همایش هم گفت: ایران همواره در پی حسد و کینه توزی برخی از همسایگان خود، مورد یورش و تجاوز قرار گرفته است.در این فراز و نشیب تاریخی هنگامی‌که ایرانیان از انسجام ملی و آمادگی دفاعی مناسب برخوردار بودند، در برابر دشمنان ایستادگی کردند و پیروز میدان شدند. اما در برخی از ادوار تاریخ، گسستگی جامعه،آشفتگی‌های درون کشور،نبود قوای نظامی‌منسجم و عدم شناخت از توانایی دشمن، سبب شد که ایران اشغال،پاره پاره و تجزیه شود.

وی تاکید کرد: جنگ ایران و عراق با پایداری جاویدان نیروهای مسلح به ویژه ارتش ، سبب شد که پس از ۲۰۰ سال نشیب،رکود و اشغال و بی‌حرمتی،…غرور ملی و عزت نفس ایرانیان بازگردد و دشمنان سنتی پی به این حقیقت ببرند که هرگز تمدن ایران زمین را با تمدن‌های فراموش شده

قیاس نکنند.

خوش فکر گفت: در این جنگ نابرابر دلاوران ارتش و سپاه ،چون دو بال ایران و به مانند«چمروش» پرنده اسطوره ای نگهبان ایران زمین ، با دیو سیرتان زمانه پنجه در پنجه افکندند و همچون پهلوانان شاهنامه رستم وار از خاک،ناموس و باورهای ارزشمند مردم ایران دفاع کردند که یاد آن پهلوانی‌ها هنوز لرزه بر پیکر دشمنان ایران می‌افکند.

وی اظهار داشت: نیروهای مردمی‌بسیج در دفاع مقدس همچون آرش، در مقابل گلوله دشمنان سینه سپر کردند تا یک وجب از خاک ایران به دست بیگانه نیافتد که در برابر آن همه شجاعت و از خودگذشتگی سر تعظیم فرود می‌آوریم.

خوش فکر تاکید کرد: دلاورمردان ارتش ایران در جریان جنگ تحمیلی بارها در آفندهای گوناگون تار و پود دشمن را در هم پیچیدند که از جمله آنها عملیات غرور انگیز «مروارید» بود که در تاریخ ۱۳۵۹۷ آذر بطور مشترک توسط نیروی‌های دریایی و هوایی ارتش اجرا شد که به گفته کارشناسان، نیروی دریایی عراق پس از این حمله برق آسا تا پایان جنگ نقش موثری در نبردهای دریایی نداشت.

بنا به این گزارش در پایان مراسم از پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد و حاضران در همایش یاد و خاطره شهدا را گرامی‌داشتند.

شهید ابراهیم شریفی، شهید حسین خلعتبری، شادروان مهدی دادپی، شادروان محمد ابراهیم کاکاوند، فریدون صمدی،علیرضا نمکی، قاسم محمد امینی، محمود ضرابی، محمد اسماعیل پیروان، منوچهر محققی هم در این مراسم مورد پاسداشت قرار گرفتند.