ترانه سرای «مهتاب» درگذشت

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
131
 

ناصر رستگارنژاد، ترانه سرا و آهنگساز، زاده ۳ اردیبهشت ۱۳۱۸در گذشت ،۲۲آذر ۱۳۹۷در کالیفرنیا درآستانه نود سالگی درگذشت.

نام او با ترانه‌های «شانه»، «مهتاب» و «رقیب» پیوند خورده است.

ناصر رستگارنژاد در سوم اردیبهشت سال ۱۳۱۸در شهر رشت متولد شد. او فراگیری موسیقی را از سال‌های کودکی آغاز می‌کند. از ۱۴سالگی نزد کریم سرخوش و پس از او نزد پسرش ابراهیم سرخوش٬ آموزش موسیقی را پی می گیرد.

در ۱۷ سالگی اولین ترانه خود را برای احمد ابراهیمی از خوانندگان آن زمان رادیو می‌سازد. پس از آن با تشویق استادش آهنگ شب‌های میگون را برای قوانلو با نام هنری غزال ساخت. سپس به ساخت ترانه‌های بیشتری در رادیو نیرو هوایی و رادیو ایران ادامه داد و عضو شورای نویسندگان رادیو ایران شد. او طی مدت کوتاه فعالیت هنری خود در حدود ۳۸۰ترانه تصنیف کرد که توسط بسیاری از خوانندگان مشهور آن دوران اجرا شد.

رستگارنژاد دوست صمیمی خانواده هنری شاپوری، آهنگ ساز و سازنده چند ترانه مشهور مانند نیلوفر خزر، طلیعه، افسونگر، شانه و شب بود، بیابان بود. از دیگر آثار وی می توان به ترانهٔ مهتاب، رقیب، شانه، به خاط تو، گلی به جمالت و اشاره کرد..

در اوایل دهه ۶۰ میلادی فستیوال موسیقی ملل در ایران و در تالار رودکی برگزار شد. از جمله مدعوین، پروفسور هنری کاول رئیس بخش موسیقی دانشگاه کلمبیا بود. ناصر رستگارنژاد به خاطر آشنایی با زبان انگلیسی عهده‌دار میزبانی او می‌شود. هنری کاول شیفته کارهای رستگارنژاد و اطلاعات او در زمینه موسیقی می‌شود. از او درخواست می‌کند تا برای تدریس و سخنرانی به آمریکا بیاید. مدتی بعد وی به علت درگیری با یکی از مقامات آن روزگار جلای وطن می‌کند و به اتریش و نزد لوریس چکناوریان می‌آید.

ناصر رستگارنژاد علاوه بر آنکه سنتور می نواخت، به غزل سرایی نیز می پرداخت و با نام «رستی» تخلص می‌کرد.

اکثر ترانه‌های ناصر رستگار نژاد تجسمی و تصویری است و به راحتی می‌توان آن‌ها را مجسم کرد.