در اجتماع مردم استان گلستان در ورزشگاه تختی گنبد کاووس

روحانی: اشتغال، مسکن و فقر زدایی را همچنان با جدیت دنبال می‌کنیم

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
155
 

‌رئیس جمهوری، استان گلستان را استان وحدت اقوام و مذاهب و گلستان ایران دانست و اظهارداشت: سرزمین تاریخی گلستان، میزبان عرفا و حکمای بزرگی چون مختومقلی، ابوریحان و ابوعلی سیناها بوده است و از این استان جز بوی برادری و اتحاد استشمام نکردیم و دست بزرگان استان را به خاطر این وحدت می بوسیم.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جمع پرشور مردم در ورزشگاه تختی گنبد کاووس با قدردانی از مردم گلستان وبا تأکید بر این که این استان، گلستان ایران و ایران ، گلستان است، گفت: از صفا و صمیمیت و استقبال با شکوه مردم در این ورزشگاه و اظهار محبت شما قدردانی می‌کنم که همواره این مردم خوب و مخلص و ایثارگر در همه صحنه‌ها به عنوان مردمانی شجاع، ‌مرزدار و عاشق ایران و اسلام و انقلاب بوده‌اند.

استان وحدت اقوام و مذاهب

رئیس جمهوری با بیان این که گلستان باید استان وحدت اقوام و مذاهب نام گیرد، گفت: این استان عزیز و بزرگ در راه دفاع از کشور نزدیک به چهار هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که از این تعداد ۵۱۲ شهید مربوط به شهر گنبد است و این نشان می‌دهد که شیعه، سنی و اقوام مختلف برای کشور، ‌نظام و وطن، ایثار و فداکاری می کنند.

رئیس جمهوری با اشاره به این که این اجتماع بزرگ شما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب است و همه در ۴۰ سال قبل منتظر بودیم تا برای فرار دیکتاتور این سرزمین جشن بزرگی برپا کنیم، ادامه داد:بیست و ششم دیماه روز فرار دیکتاتور از این سرزمین بود و مردم ایران در انتظار بودند امام(ره) با راهبری به حق خود انقلاب اسلامی را به پیروزی برساند.

روحانی با تأکید بر این که مهم این است که امروز همه کاره کشور ملت ایران است که در همه انتخابات تصمیم می‌گیرد چه کسی بر کرسی مسئولیت بنشیند، تصریح کرد: مردم بزرگ دیار گلستان در سال‌های ۹۲ و ۹۶ و با رأی بلند خود بار مسئولیت را بر دوش ما قرار دادند و از این که تاریخ این استان را ورق می‌زنم و در برخی از شهرستان‌ها بیش از ۹۵ درصد مردم به این بنده کوچک رأی دادند در برابر عظمت و احساس مسئولیت آنان سر تواضع فرود می‌آورم.وی خاطر نشان کرد: هر کاری برای مردم کنیم، ذره کوچکی است از وظایف بزرگی که بر دوش داریم.

رئیس جمهوری با بیان این که باید با همه توان کشور سرزمینمان را آباد کنیم، افزود: امنیت، هشیاری، بیداری، نیروی انسانی تحصیلکرده و آموزش و تحقیقات علمی، افتخار ماست. روحانی با اشاره به پرتاب دو ماهواره به فضا در روزهای آینده توسط جوانان دانشگاهی و تحصیلکردگان غیور ایرانی، گفت: ماهواره ساخت ایران با نام پیام که به همت ایثارگران و تلاش جوانان غیور در دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌ امیرکبیر ساخته شده است، به زودی توسط ماهواره‌بر ساخت ایران در ۶۰۰ کیلومتری فضا قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این ماهواره می‌تواند وضع آب و هوا، کشاورزی، آب‌های سرزمینی و جنگل‌ها را برای کشور رصد کند و اطلاعات لازم را در شش نوبت که از بالای کشور عبور می‌کند، در اختیار ما قرار دهد .

رئیس جمهوری با بیان این که این ماهواره اولین ماهواره بلند عملیاتی کشور عزیز ایران است، تأکید کرد: در گذشته که در این صنعت ورود کردیم ماهواره‌های تحقیقاتی متعددی پرتاب شد، اما این ماهواره عملیاتی است که روزانه همه مسائل کشور و سرزمین ایران را با دوربین و سنسور ارائه می‌دهد.

ثابت می‌کنیم ملت علم هستیم

روحانی با اشاره به این که ثابت می‌کنیم ملت علم و دانش هستیم، تأکید کرد: آخرین آمار در بخش علمی نشان می‌دهد که در زمینه ژنتیک ایران در کل منطقه و خاورمیانه مقام نخست را دار‌است و این نشان می‌دهد مردمی علم‌دوست و سرافراز هستیم و فناوری‌های مختلف، قدرت بزرگ علمی، اقتصادی و دفاعی برای ما به ارمغان می‌آورد.

وی با بیان این که از توطئه دشمن هراس نداریم، مشکلات را پشت سر می‌گذاریم و اجازه نمی‌دهیم این مشکلات پیش روی ما باقی بماند، گفت: نه آمریکا، نه صهیونیست‌ها و نه اذناب آنها قادر نیستند ملت بزرگ و رهبری شجاع را به زانو درآورند.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که با همه توان در برابر دشمن خواهیم ایستاد،خطاب به آنان گفت: شما به دنبال این هستید مردم ایران را از غذا ، دارو و تجهیزات محروم کنید، اما ما با تمام دوستان خود در جهان و اکثر همسایگان در اطراف کشور و جنوب خلیج فارس برادر و دوست هستیم و بهترین روابط را با آنها برقرار کرده‌ایم، به جز یک تا دو همسایه که آماده‌ایم مشکلات را در این زمینه حل کنیم.

روحانی ادامه داد: در شرایط سختی هستیم که صهیونیست‌ها می‌خواهند ما را در برابر آنچه اهداف آنهاست از پا در بیاورند؛ اما نخواهند توانست.

وی با اشاره به تقدیم لایحه بودجه به مجلس و تأکید بر تبصره‌های ۱۴، ۱۸، ۱۹ و ۲۱، در بودجه سال آینده کشور، گفت: در اولین قدم در تبصره ۱۴ و کمک به اقشار محروم جامعه ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی کردیم.

رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت تحول در اشتغال به عنوان مهمترین مسأله روز کشور و این که جوانان در این مقطع حساس باید در مسیر اشتغال قرار بگیرند، گفت: در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهشی هر چند اندک داشتیم که از ۱۱٫۷ به ۱۰٫۷ رسیدیم و با کمک مردم غیور و جوانان در کنار مسئولان تلاش داریم از مشکلات عبور کنیم .

روحانی با اشاره به پیش‌بینی‌های دولت در تبصره ۱۸ برای تحول در اشتغالزایی جوانان، گفت: در فصل پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ۶۰۰ هزار اشتغال ایجاد شده است، اما در عین حال بر بیکاری هم افزوده شد.

وی تأکید کرد: برای سال آینده تحرک وسیعی در زمینه ساخت و ساز و مسکن ایجاد می‌شود و طبق تصویب دولت در سال ۹۸ ، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه و شهرسازی به وسیله توسعه‌گران برای مردم ساخته خواهد شد.

دو خطه شدن راه‌آهن اینچه برون – گرمسار

وی همچنین به مسأله مهم برقی و دو خطه شدن راه‌آهن اینچه برون به گرمسار اشاره و خاطرنشان کرد: همه مراحل برای این اقدام مهم منطقه‌ای و کشوری انجام شده که اعتباری در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو معادل۱۶ هزار میلیارد تومان برای این پروژه برای آغاز، اجرا و عملیاتی شدن آن در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهوری اظهار داشت: اینچه برون – گرمسار کار بزرگ استانی و ملی است که می‌تواند به جای دو میلیون تن حمل بار را تا ۱۲ میلیون تن افزایش دهد و این تحولی بزرگ در منطقه است.

وی با تأکید بر این که برای ایستادگی در برابر دشمن‌،

باید روی پای خود بایستیم ، تصریح کرد: آمریکا، نظام بانکی، نفت و کشتیرانی کشورمان را تحریم کرده است، اما ما ایستادگی می‌کنیم که البته این کار آسانی نیست و این که روابط خود را با سایر کشورها علی‌رغم فشارهای آمریکا برقرار کنیم، کار آسانی نیست اما به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد. روحانی با تأکید بر این که امروز روز امتحان دولت به تنهایی نبوده، بلکه امتحان همه است که باید در روزهای سخت در کنار هم باشند، گفت: دولت خادم، نوکر و نماینده ملت است، اما همه باید دست به دست هم دهیم و اشتغال با کمک دولت و ملت در کنار یکدیگر ایجاد می‌شود.

افتتاح و آغاز عملیات ۶۱ پروژه زیربنایی و اقتصادی

با حضور رئیس‌ جمهوری و به صورت ویدئو کنفرانس ۶۱ طرح و پروژه زیربنایی و اقتصادی در سطح استان گلستان افتتاح یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

دکتر روحانی عصر دیروز در جلسه توسعه و برگزیدگان استان گلستان، دستور افتتاح ۴۶ پروژه و آغاز عملیات اجرایی ۱۵ پروژه اقتصادی و زیربنایی را در حوزه‌های کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری، گردشگری، نیرو و بهداشت و درمان، صادر کرد.

وی در ارتباط ویدئو کنفرانس با مناطق مختلف استان گلستان، دستور افتتاح طرح‌های برخوردار از تسهیلات توسعه اشتغال روستایی و فراگیر، افتتاح

‌۱۳ پروژه در حوزه صنایع تبدیلی کشاورزی، افتتاح ۱۵ مجتمع گلخانه‌ای، افتتاح ۲۷۴ سامانه نوین آبیاری، افتتاح توسعه باند و نوسازی و تجهیز فرودگاه گرگان، افتتاح طرح تولید روغن خوراکی، افتتاح ۹ هتل و هتل آپارتمان، افتتاح طرح آبرسانی به گرگان، افتتاح طرح توسعه کشت زیتون و افتتاح اورژانس هوایی استان گلستان را صادر کرد. رئیس جمهوری همچنین دستور آغاز عملیات اجرایی زهکشی ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، آغاز عملیات اجرایی پنج مجتمع تفریحی – توریستی، آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به شهرها و روستاهای نوار مرزی و آغاز عملیات اجرایی فاز یک نیروگاه خورشیدی را صادر کرد.

از مشکلات عبور می کنیم

رئیس جمهوری با تاکید بر این که “دشمن به کل خانواده حمله کرده، وقت رفع مشکلات مردم است و نه طرح اختلافات”، همه را به وحدت و تلاش برای مشکلات فرا خواند و اظهارداشت: نه تسلیم خواهیم شد و نه خود را خواهیم باخت؛ بلکه امیدواریم و از مشکلات عبور می کنیم. دکتر روحانی همچنین عصر دیروز در جلسه توسعه و نخبگان استان گلستان با اشاره به این که ” امروز روز رقابت‌های جناحی نیست، روز اتحاد است”، گفت: حقوق بگیران ثابت در سختی هستند و ما در صدد کاستن از مشکلات مردم هستیم و در حد توان به کشاورزان و کارمندان و کارگران کمک می کنیم.

وی با تأکید بر این که در شرایط حساس کنونی، همه جناح‌ها و گروه‌ها باید دست به دست هم بدهند و در برابر همه آنهایی که چشم طمع و سیطره دوباره بر ایران عزیزمان دوخته‌اند، متحد باشیم، اظهارداشت: امروز عناوین اصولگرا، اصلاح‌طلب‌، اعتدالگر، مستقلین و سایر دسته‌بندی‌های جناحی و سیاسی موضوعیت چندانی ندارد و روز وحدت و همدلی است. رئیس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی همه باید در برابر توطئه دشمنان هوشیار باشیم و برای استقلال کشور و رفع مشکلات مردم تلاش کنیم و امروز نمی‌توانیم و نباید در برابر دشمن تسلیم شویم و نباید مقابل فشار دشمنان خود را ببازیم.روحانی با بیان این که زندگی فراز و نشیب‌های زیادی دارد، گفت: در طول زندگی موفقیت‌ها و بعضاً عدم موفقیت‌هایی وجود دارد اما مهم این است که با اراده استوار در مسیر غلبه بر مشکلات و پیشرفت گام برداریم.

وی خاطر نشان کرد: از این که در این مقطع حساس مسئولیت را برعهده گرفته‌ایم، هیچگونه نگرانی نداریم و کاملاً به آینده کشور امیدوار هستم و بی‌تردید از این مقطع عبور خواهیم کرد. همچنان که در گذشته به رغم وجود دشمنی‌های فراوان، موفقیت‌هایی به دست آورده‌ایم و در آینده هم حتماً موفقیت‌های بسیار بزرگتری به دست خواهیم آورد. رئیس‌ جمهوری با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم، اظهار داشت: امروز مردم و به ویژه کسانی که حقوق ثابت دارند، با مشکلاتی مواجه هستند و همه تلاش دولت بر این است که از فشار و این مشکلات بکاهد و در این زمینه اقدامات خود را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

روحانی اضافه کرد: با وجود محدودیت‌هایی که با آن مواجه هستیم خرید تضمینی گندم را ۲۲ درصد افزایش داده‌ایم و برای حقوق‌بگیران و بازنشستگان افزایش

‌۲۰ درصدی در بودجه پیش‌بینی شده است و دولت مصمم است با همه توان به مردم یاری برساند و در این زمینه برای رفع فقر و اشتغال ارقام قابل ملاحظه‌ای پیش‌بینی شده است.

وی، لزوم ایستادگی و تلاش مضاعف برای توسعه و آبادانی کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: کشورهایی مانند آلمان و ژاپن زمانی در مسیر پیشرفت قرار گرفتند که در جنگ جهانی دوم، کاملاً تضعیف شده بودند، اما با این وجود با روحیه‌ای مصمم برای ساختن کشورشان به میدان آمدند و امروز به کشور توسعه‌یافته تبدیل شده‌اند، لذا باید در مقابل سختی‌ها، ایستادگی کرد و امیدوارانه برای ساختن کشور و آینده بهتر تلاش کنیم.

رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: کشور عراق که در سال ۸۲ توسط بوش پسر اشغال شد، هنوز هم با گذشت سالیان طولانی به طور کامل آزاد نشده است و آمریکایی‌ها در آن حضور دارند و عراق بعد از همه این مشکلات هنوز تحت فشار سازمان ملل قرار دارد این در حالی است که ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای از قطعنامه‌های فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد خارج شد و این افتخار بسیار بزرگی برای ملت ایران محسوب می‌شود. روحانی خاطر نشان کرد: هر کشوری که تحت فصل ۷ قرار گرفته است، یا به اشغال درآمده یا به طور کامل تضعیف و از بین رفته است، اما ایران تنها کشوری است که تحت فصل ۷ قرار داشت اما با قوت و سلامت از آن خارج شد و این کار بزرگی بود که با دستگاه دیپلماسی توانستیم به انجام برسانیم.

وی اضافه کرد: همچنین در دادگاه لاهه موفق شدیم دو مرتبه در مقابل آمریکا موفقیت به دست آوریم به نحوی که در حکم موقت، علیه آمریکا رأی صادر شد و این در حالی است که هیچگاه در تاریخ دادگاه لاهه، ایران موفقیتی در چنین سطحی نداشته است.

رئیس‌ جمهوری اهمیت استقلال و حاکمیت ملی را مورد تأکید قرار داد و گفت: به فضل الهی با قوت و امید به آینده روشن، مسیر استقلال و صیانت از حاکمیت ملی را پیگیری خواهیم کرد.

روحانی در ادامه، حضور جوانان و بانوان را در فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت تدبیر و امید افتخار دارد که شرایط و فرصت مناسبی را برای حضور و فعالیت جوانان، زنان، همه اقوام و مذاهب در عرصه‌های مختلف فراهم آورده است و امروز با تلاش دولت، سفیر، فرماندار و معاونین مختلف از اهل سنت مشغول خدمت هستند.

* بهره‌برداری از دهها پروژه تولیدی، صنعتی و خدماتی با حضور کاروان تدبیر و امید در گلستان

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ۳۱ واحد صنعتی گلستان با سرمایه گذاری بیش از ۳۳۴ میلیارد تومان افتتاح شد.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت که به همراه رئیس‌جمهوری و برخی از اعضای کابینه وارد گلستان شد، پس از دیدار مردمی رئیس‌جمهوری وارد شهرک صنعتی گنبدکاووس شد و در مراسم افتتاح متمرکز طرح‌های صنعتی استان حضور یافت.

با حضور رحمانی ۳۱ واحد صنعتی گلستان با سرمایه‌گذاری ۳۳۴ میلیارد و ۶۸۹ میلیون تومان و اشتغالزایی۵۱۴ افتتاح شد.‏

وی گفت: در اقتصاد کلان کشور مشکلاتی داشته و داریم و مردم با مشکلاتی همچون بیکاری، گرانی، فقر و محرومیت و… مواجهند و باید به این باور برسیم که راهکار اساسی حل همه این مشکلات توجه به تولید

است.

رحمانی پس از افتتاح طرح توسعه بانیار پلیمر که ظرفیت تولید ۶۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی را دارد، کارخانه شورا به ید گلستان در اینچه برون را افتتاح کرد.

رحمانی در ادامه سفر به گلستان همچنین طرح توسعه یک واحد صنعتی فعال در صنایع غذایی را افتتاح کرد و شامگاه دوشنبه در شهرک صنعتی کردکوی با فعالان حوزه صنعت، معدن و اصناف گلستان دیدار کرد.‏

وزیر نیرو اعلام کرد که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۷ میلیون نفر از اهالی روستاهای کشور از آب آشامیدنی سالم بهره‌مند شده اند.

رضا اردکانیان در راستای سفر رئیس‌جمهوری به استان گلستان، در آیین بهره‌برداری مجتمع آبرسانی به ۱۶ روستای بخش مرکزی شهرستان مرزی مراوه تپه، گفت: شش میلیون نفر از مجموع این جمعیت روستایی از سال ۹۲ تاکنون از نعمت آب آشامیدنی سالم بهره‌مند شده‌اند.

وی اضافه‌کرد: در استان گلستان ۱۰۵ پروژه در حوزه آب و آب و فاضلاب شهری و روستایی با اعتبار ۳۸ هزار و۵۰۰ میلیارد ریال در دست اجرا است.

* افتتاح مجتمع فرآوری تخم‌مرغ

با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی بزرگترین مجتمع فرآوری تخم‌مرغ کشور در شهرک صنعتی فاضل‌آباد گلستان به بهره‌برداری رسید.

مجتمع فرآوری تخم‌مرغ پاستوریزه به ظرفیت ۱۰ هزار تن و با سرمایه‌گذاری ۶۳ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۴ نفر از طرح‌های قابل افتتاح سازمان جهاد کشاورزی در سفر رئیس جمهوری است.

* کلنگ‌زنی پروژه‌های کشاورزی

با حضور وزیر جهاد کشاورزی پروژه‌های اراضی کشاورزی شرکت تعاونی «شادی‌‌مهر» آق‌قلا کلنگ‌زنی و آغاز به کار کرد.

محمود حجتی در آیین افتتاح پروژه‌های اراضی کشاورزی «آق‌قلا» اظهارکرد: در نظر داریم در تفاهمنامه‌ای که با سه استان شمالی کشور داشته‌ایم وضع آب‌بندان‌های شمالی را بهبود بخشیم و مانع رسوبگذاری بیشتر شده، عملیات لایروبی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: وجود این آب‌‌بندان باعث ذخیره‌سازی آب در فصل بارندگی و استفاده از آن در زمان‌های کم‌‌بارش می‌شود.

در شهرستان «آق‌قلا»، سیستم آبیاری نوین تحت فشار در سطح ۹۵۸ هکتار از اراضی کشاورزی زیر پوشش شرکت تعاونی «شادی‌مهر» آق‌قلا اجرا شد.

مرمت و لایروبی آب‌بندان شرکت تعاونی «شادی‌مهر» آق‌قلا به مساحت ۷۰ هکتار و تسطیح، نوسازی و بهسازی اراضی زیر پوشش شهرستان آق‌قلا هم با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

* گلستان قطب گردشگری می‌شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: تلاش می‌کنیم استان گلستان به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

علی‌اصغر مونسان در بدو ورود به شهرستان آزادشهر در جمع خبرنگاران گفت: گلستان یکی از قطب‌های گردشگری استانی پر از ظرفیت‌های طبیعت گردی برای گردشگران داخلی و خارجی است.

به گفته وی، در این سفر ۱۵۸ پروژه در حوزه هتلینگ و مجتمع‌های گردشگری به بهره‌برداری می‌رسد.

مونسان ابراز امیدواری کرد که با افتتاح پروژه‌های گلستان، این استان از ظرفیت بالاتری برای جذب گردشگر برخوردار

شود.

آئین افتتاح متمرکز ۱۳ پروژه گردشگری با حضور علی‌‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مجموع با صرف هزینه‌ای ۱۶۰ میلیارد تومانی در استان گلستان هتل آکام آزادشهر برگزار شد.

با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسئولان، کلنگ‌زنی ۱۵ میلیارد تومان پروژه و افتتاح ۳۵ میلیارد پروژه فرودگاه گرگان انجام شد.

پروژه تجهیز و توسعه سامانه‌های کمک ناوبری افتتاح و پروژه توسعه اپرون، منبع بتنی آب کلنگ‌زنی شد.

همچنین سیستم تقرب دقیق فرودگاه (ILS)، سیستم کمک‌ناوبری (DVOR‌DME)، سیستم چراغ‌های تقریب دقیق (PALS)، بهره‌برداری از ۳۰۰ متر توسعه باند پروازی و استریپ‌سازی باند، احداث سایت و جاده دسترسی DVOR و احداث آشیانه خدمات فنی و مهندسی تعمیرات هواپیما ازجمله پروژه‌هایی بود که به بهره‌برداری رسید. بتن‌ریزی و محوطه‌سازی فرودگاه گرگان با اعتباری بیش از ۱۳ میلیارد تومان کلنگ‌‌زنی شد.

محمد اسلامی در ادامه نیز پروژه‌های راه و شهرسازی گلستان را در مراسم متمرکز افتتاح کرد.