جایزه کتاب سال نقدی می شود

پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
73
 

سی و ششمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و ششمین جایزه جهانی کتاب سال در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ابتدای این نشست گفت: جایزه کتاب سال به عنوان یک برند و مرجع جهانی شناخته می شود. امسال در سی و ششمین دوره این جایزه آثار از فروردین تا مهرماه به دبیرخانه ارسال شدند که بیش از ۶ هزار اثر گردآوری شد که از آبان ماه داوری شان آغاز شده است.

حسینی پور گفت: داوری آثار در چند مرحله اجرا شد و بیش از ۵۸۰ داور، ۸۰ هزار نفر ساعت برای بررسی این آثار زمان گذاشتند. سعی شد کتاب هایی به داوری نهایی برسند که امتیازات لازم را کسب کرده باشند. دبیرخانه کتاب سال زایش های مختلفی از جمله کتاب سال های استانی داشته است که امسال بعضی از آنها برگزاری و برخی دیگر همزمان با کتاب سال برگزار می شود. جایزه جهانی کتاب سال هم مسیر داوری خود را طی کرده و بیش از ۱۰۰ داور آثار مطالعات اسلامی و ایرانی را بررسی کرده است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه به معرفی آثار راه یافته به مرحله نهایی جایزه کتاب سال در حوزه های نقد ادبی و تاریخ پرداخت و گفت: خیلی از ناشران ما در حوزه تألیف فعالیت دارند و فکر و طرح اولیه را به نویسندگان ارائه می کنند که آثارشان در سالهای گذشته دیده نشده است.

وی افزود: امسال روز ۱۶ بهمن، اختتامیه جایزه کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال با حضور رئیس جمهور برگزار می شود. در جایزه کتاب سال ۱۴ کتاب برگزیده و ۴۱ اثر تقدیری داریم که برگزیده ها همان روز شانزدهم و تقدیری ها در ایام هفته کتاب سال آینده جایزه خود را دریافت می کنند. آماری که درباره آثار ارسالی به دبیرخانه کتاب سال اعلام کردم؛ یعنی حدود ۶ هزار عنوان بدون احتساب جایزه جلال و جشنواره شعر فجر است و این رقم با احتساب آنها به حدود ۱۰ هزار عنوان می رسد. مدیرعامل خانه کتاب در بخش پایانی مراسم گفت: داریم جایزه کتاب سال را از سکه به سمت جایزه نقدی می بریم. مبلغ آن در کارگروهی با حضور آقای جوادی و مهدوی راد تعیین شده است. به نظر می آید باید جایزه های کتاب را به همین سمت ببریم چون سکه در ایران نوسان زیادی دارد و به همین دلیل روی آئین نامه جایزه کتاب سال، اصلاحاتی انجام داده ایم و امیدواریم مصوبش کنیم که هر سال مبلغ جایزه پیش بینی و پیشنهاد شود. در پایان این مراسم از پوستر سی و ششمین جایزه کتاب سال رونمایی شد.