نگاه

پندی از بازی فوتبال ایران و ژاپن

* دکتر کریمی‌نژاد
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
97
ضرب‌المثل‌ها (پند و اندرزها) زمانی پایدار و جاودان می‌مانند یا به معنای دیگر زمانی متداول می‌شوند که یافته‌ها و پیشامدها در عمل تکرار و متداول شود. مثل «با مویزی شیرین و با غوره‌ای ترش نشویم» که نماینده خصوصیات ما ایرانی‌ها و تغییرات ناگهانی آن است، در زبان و فرهنگ ما به‌عنوان موضوعی جاودانه رواج یافته است و در محاوره و گفتگوها به کار برده می‌شود. چند سال پیش در یکی از مسافرت‌ها با خانمی همسفر شدم و صندلی ما در یک ردیف قرار گرفت. مسافرت هم نسبتاً طولانی بود و در نتیجه گفتگویی شروع شد و به تدریج نضج یافت و طولانی شد. خانم مسافر می‌گفت: «خودم در ایران نبوده‌ام ولی شوهرم به مناسبت کارش مدتی در ایران مشغول بود. شوهرم به من می‌گفت ایرانی‌ها مردمی خوب و نجیب و خوش‌برخورد و مهربانند، ولی به اندک مساله چنان متفاوت و متغیر می‌شوند که قابل پیش‌بینی نیست.»

این یک حقیقت است. چنانچه موضوع، مطلب و شخصیت کسی در یک برخورد ساده مورد قبول باشد، چنان از خصوصیات انسانی و کمالات اجتماعی او تعریف و تمجید می‌کنیم که گویی سال‌ها با او دوست و همسایه و همکار بوده‌ایم و در دنیا چنین شخصیتی تاکنون به دنیا نیامده است! اما خدا نکند به علتی ناچیز، رنجشی پیش آید؛ در آن صورت طرف مقابل تمام خصوصیات ناپسند را دارد و گویی تاکنون غیر از او در جهان انسان بدی دیده نشده است.

متاسفانه قضاوت ما بسیار سطحی و ناآگاهانه است و به سرعت قابل تغییر و ۱۰۰ درصد خلاف پندار و گفته پیشین است. هیچ‌گاه در طول عمر خود ورزشکار نبوده‌ام، ولی در کنار و حاشیه سوارکاری، شنا و ورزش فوتبال بودم و هنوز هم هستم. واقعیت این است از شکست ناباورانه تیم ملی فوتبال در جام ملت‌های آسیا هر فرد ایرانی بسیار غمگین و دلخور است، ولی باید قبول کرد که پندار ما و مسئولان و دست‌اندرکاران بسیار سطحی و ابتدایی بوده است که ما را به غلط به برد قطعی و ۱۰۰ درصد پای‌بلند کرد، اما در میدان عمل هیچ اثری از این باور ناشیانه دیده نشد. بر عکس انفعال زودرس و عدم خودباوری نتیجه ناباورانه به بار آورد. باید از این باور عجولانه و ناشیانه پند گرفت. در هر مسابقه در دنیای تغییر‌پذیر امروز صبر و حوصله و مقاومت استوار و محکم را به کار گرفت. به یک برد دلخوش و به یک باخت مایوس نشویم.