محک

سیرک تبلیغاتی به‌جای تصمیم‌گیری سیاسی!

ابوالقاسم قاسم زاده
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
75
به پیشنهاد وزیرخارجه ترامپ، (پمپئو) از دیروز نشستی با عنوان «صلح برای خاورمیانه» در ورشو، مرکز لهستان برپا شده است.

پیشنهاد این نشست بعد از سفر جان‌بولتن مشاور امنیتی ترامپ و پمپئو در دی‌ماه گذشته به خاورمیانه از سوی وزیرخارجه آمریکا در هنگام دیدارش از اسرائیل مطرح شد. طرح نشست پیشنهادی آمریکا در ورشو، همزمان با اعلام خروج سربازان آمریکایی از سوریه و افغانستان علنی شد که ترامپ به آمریکایی‌ها گفت: به زودی سربازان آمریکا خاک سوریه را ترک خواهند کرد و به خانه باز می‌گردند! متحدان ترامپ در منطقه، بخصوص نتانیاهو و محمدبن‌سلمان ولیعهد سعودی، نگران از این تصمیم‌ رئیس‌جمهوری آمریکا، در دیدار با جان‌بولتن و پمپئو آن را غیرقابل قبول دانستند. پیشنهاد پمپئو برای برگزاری نشستی در ورشو، ابتدا با عنوان خاورمیانه در صلح و بررسی دخالت‌های تخریبی ایران در منطقه اعلام شده بود، اما اکنون با عنوان صلح برای خاورمیانه در ورشو دنبال می‌شود. مشاور امنیتی ترامپ که رابط مستقیم با باند مریم رجوی(منافقین) است، گزارشی از او درباره راهپیمایی ۲۲ بهمن سالگرد انقلاب اسلامی دریافت کرد که تأکید داشت بر اساس اطلاعات به دست آمده این راهپیمایی نه تنها با استقبال مردم مواجه نخواهد شد که شکست بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد شد و همین گزارش و باور جان‌بولتن، موجب شد پمپئو، روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن را برای برگزاری نشست ورشو انتخاب کند! اکنون پس از راهپیمایی شکوهمند ۲۲ بهمن، نشست ورشو دچار مخمصه شده است. میزبان یعنی دولت لهستان به طور رسمی اعلام کرده که نخواهد گذاشت در این نشست موضوع ایران محور اصلی شود و از اتخاذ مواضع تخریبی علیه جمهوری اسلامی ایران ممانعت خواهد کرد. از سوی دیگر اغلب رسانه‌های آمریکایی و اروپایی اعلام کردند عنوان نشست ورشو بعد از راهپیمایی مردم ایران در ۲۲ بهمن تغییر کرد و بدون آنکه اسمی از ایران آورده شود، آن را نشستی برای صلح در خاورمیانه نامیده‌اند.

در این نشست دولت‌های اروپایی در نازل‌ترین سطح دیپلماتیک شرکت خواهند کرد. موگرینی رئیس سیاسی اتحادیه اروپا اعلام کرد به بهانه اینکه در این دو روز برنامه‌های دیگری دارد، نمی‌تواند در آن شرکت کند. چین و روسیه ضمن رد آن اعلام کرده‌اند در آن شرکت نخواهند داشت.

لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: «طرح آمریکا دستاوردهای صلح فلسطین را بر باد می‌دهد. طرح معامله قرن آمریکا برای حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین همه دستاوردها برای روند صلح فلسطین را از بین می‌برد.»

روزنامه گاردین در گزارش خود نوشته است، کشورهای کلیدی اروپا در سطح محدود در نشست بلندپایه دولت ترامپ درباره خاورمیانه شرکت می‌کنند که این مساله مؤید خشم آنها نسبت به سیاست‌های کاخ سفید علیه ایران و سوریه است. وزیر خارجه انگلیس قرار است نشست ورشو را زود ترک کند. از فرانسه و آلمان هم دیپلمات‌های در سطح پایین شرکت خواهند داشت.

هیچ کشور عربی در سطح سران در این نشست شرکت نمی‌کند، در حالی‌که چند کشور عربی از جمله سوریه، لبنان، یمن تشکیل چنین نشستی را محکوم کرده‌اند و آن را تخریب برای صلح در خاورمیانه دانسته‌اند.

محمود عباس، رئیس دولت خودگردان فلسطین و رئیس دفتر سیاسی حماس هم با رد این نشست اعلام کرده‌اند در آن حضور نخواهند داشت. در اطلاعیه‌ آنها آمده است که مانع اصلی صلح در خاورمیانه، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. نتانیاهو هر روز به کشتار فلسطینیان اقدام و ادامه می‌دهد.

دو سخنران اصلی نشست نتانیاهو و گشنر(داماد ترامپ)، صهیونیست و عضو برجسته اِپک مجمع یهودیان صهیونیست در نیویورک هستند. اگرچه چند کمیته برای بررسی مشکلات صلح در خاورمیانه تشکیل می‌شود، اما از هم‌اکنون سیمای شکست آن هویدا شده است. برای ترمیم این شکست با درخواست جان بولتن از مریم رجوی، قرار است تا او با جمع‌آوری منافقین از شهرهای اروپایی به‌خصوص از مقر اصلی آنها در آلبانی، تظاهراتی را علیه جمهوری اسلامی ایران در ورشو برپا کند که از قبل بخش خبری بی‌بی‌سی فارسی با گزارشی از ورشو، وعده این را داده است تا شاید از این‌طریق بتوانند جریان تبلیغاتی علیه ایران را راه‌اندازی کنند.

معلوم نیست که چرا و چگونه دولت لهستان اجازه برگزاری آن را داده است، در حالی‌که هفته قبل اعلام کرده بود، نخواهد گذاشت در ورشو جریان تبلیغی ـ سیاسی علیه ایران ظهور و بروز یابد؟

پیشنهاد وزیر خارجه ترامپ برای برگزاری نشست در ورشو به‌جای تصمیم‌گیری معقول سیاسی به سیرک تبلیغاتی جهت‌گیری پیدا کرده که خود نشانه دیگر از این واقعیت است که «ترامپ» استراتژی همه‌جانبه درباره بحران‌ها در خاورمیانه ندارد و تنها هدف او، اول تثبیت هژمونی رژیم صهیونیستی و دوم غارت دلارهای نفتی دولت‌های ثروتمند عربی در حوزه خلیج فارس است.