کوتاه از سراسر جهان

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
26
 

پادشاه اردن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت

مهر: پادشاه اردن با ارسال پیامی برای رئیس‌جمهوری ایران، چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت. «عبدالله دوم» در این پیام، برای «حسن روحانی» صحت و سلامتی و برای ملت ایران پیشرفت و شکوفایی بیشتر آرزو کرد. پیش از این نیز شماری از سران کشورها از جمله امیر کویت، امیر قطر، رئیس‌جمهوری موریتانی، رئیس‌جمهوری لبنان، رئیس‌جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهوری سنگاپور چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفتند.

الجزیره: صلح و ثبات در خاورمیانه بدون ایران میسر نیست

ایرنا: شبکه خبری الجزیره قطر درباره نشست موسوم به «آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» در ورشو پایتخت لهستان نوشت: در حالی که آمریکا ظاهرا به دنبال استفاده از این نشست برای گسترش اقدامات ایران ستیزانه خود است، کارشناسان در باره موفقیت واشنگتن در پیشبرد اهدافش تردید دارند و معتقدند هر گونه صلح وثبات در منطقه باید با حضور ایران باشد. الجزیره به نقل از یک تحلیلگر نوشت: این نشست نتیجه ملموسی نخواهد داشت. از سویی روزنامه گاردین انگلیس نوشت: کشورهای کلیدی اروپا در سطح محدودی در نشست ورشو شرکت می‌کنند که این مساله مؤید خشم آن‌ها از سیاست‌های واشنگتن علیه ایران است. یک مقام وزارت خارجه ترکیه هم اعلام کردترکیه در کنفرانس ورشو شرکت نمی‌کند.

عکس یادگاری با ترامپ، ۱۵ هزار دلار!

ایرنا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که همواره هر پدیده ای را از منظر سود مالی سبک و سنگین می کند، اکنون قصد دارد در ترفندی تبلیغاتی، با دریافت ۱۵ هزار دلار بابت گرفتن عکس با هواداران، هزینه سنگین رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۰ خود را از جیب مردم آمریکا پرداخت کند. نشریه نیوزویک نوشت: ترامپ در سفر روز دوشنبه خود به ایالت تگزاس، در تلاش برای تامین بودجه رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۰، با دریافت ۱۵ هزار دلار به هواداران اجازه می داد با او عکس یادگاری بگیرند.

سازمان ملل: داعش ۳۰۰ میلیون دلار پول دراختیار دارد

ایسنا: سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که تروریست های داعش از یک ذخیره مالی پنهانی ۳۰۰میلیون دلاری برخوردار هستند که می‌توانند از آن برای اقدامات تروریستی خود و تأمین مالی حملات جدید علیه غرب استفاده کنند. سازمان ملل در این گزارش برآورد کرد، گروه تروریستی داعش اقدام به ذخیره انبوه مقادیر زیادی پول در مناطق تحت کنترلش کرده و مابقی پول‌هایش را نیز به صورت قاچاقی به خارج فرستاده یا در تجارت‌های قانونی سرمایه گذاری کرده است.

وزیر بهداشت افغانستان در جهان اول شد

ایرنا: وزیر بهداشت افغانستان در بین ۴۰۰۰ وزیر از ۱۳۰ کشور جهان در هفتمین دور «همایش جهانی دولت ها» برنده جایزه بهترین وزیر شناخته شد زیرا با کمترین تجهیزات، بهترین خدمات را به شهروندان افغان ارائه کرده است. «فیروزالدین فیروز» به دلیل فراهم آوردن دسترسی ۹۰ درصد افغان ها به خدمات اولیه بهداشتی، کاهش مرگ و میرمادران و اجرای موفق واکسیناسیون فلج اطفال باعث شد در همایش جهانی دولت ها برنده جایزه اعلام شود. «شیخ محمدبن راشد» حاکم دوبی این جایزه را به وزیر بهداشت افغانستان اهداء کرد.

اعتصاب سراسری در بخش خدمات عمومی آلمان

تسنیم: بسیاری از کارکنان بخش‌های خدمات عمومی آلمان در اعتراض به دستمزدها اعتصاب‌ سراسری به‌راه انداختند و سر کار حاضر نشدند.در شهرهای کلن، بن، دوسلدورف و اسن کارکنان کلینیک‌ها کار خود را تعطیل کردند. در شهر بایرن هم حدود ۱۲۰ کارمند در زمینه ساخت‌وساز جاده‌ای و ساخت‌وساز و کار در حواشی رودخانه‌ها، اعتصاب کردند. کارکنان بخش‌های خدمات عمومی در بادن ــ وورتمبرگ، هامبورگ و زاکسن هم اعتصاب‌هایی را برگزار و کار خود را متوقف کردند.

رئیس‌جمهوری فیلیپین نام کشورش را تغییر می دهد

ایسنا: رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فیلیپین از احتمال تغییر نام این کشور خبر داد و اعلام کرد که نام این کشور می‌تواند به «ماهارلیکا» تغییر یابد. نام فیلیپین در دوره استعمار اسپانیا بر این کشور در قرن شانزدهم از اسم «فیلیپ دوم» بر آن گذاشته شده است. ماهارلیکا یک کلمه مالایی است که منعکس‌کننده هویت مالایی این کشور خواهد بود. ایده تغییر نام این کشور به ماهارلیکا در دوره فردیناند مارکوس، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور مطرح شده بود.