نخست وزیر عراق خطاب به واشنگتن: خواستار حفظ همزمان روابط قوی با ایران و آمریکا هستیم

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
42
 

سرویس خارجی: نخست وزیر عراق در دیدار با سرپرست وزارت دفاع آمریکا در سخنانی اعلام کرد: بغداد به صورت همزمان خواستار حفظ روابط قوی و تقویت مناسبات با «تهران» و «واشنگتن» است.«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق و «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا در بغداد با یکدیگر دیدار و درباره حضور نیروهای آمریکایی و مبارزه با داعش و تحولات منطقه گفتگو کردند. عبدالمهدی در این دیدار خطاب به «شاناهان» گفت : بغداد به صورت همزمان خواستار حفظ روابط و مناسبات قوی با هر دو کشور ایران و آمریکا است. وی در عین حال افزود: بغداد هیچ پایگاه خارجی را در عراق نمی‌پذیرد و در تصمیمات خود مستقل عمل می‌کند . عبدالمهدی همچنین در این دیدار بر داشتن روابط با آمریکا برای مبارزه با تروریسم و داعش و محدود کردن این روابط به توافقات اساسی مانند مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراقی و نه هیچ چیزی دیگری تاکید کرد.

نخست وزیر عراق در ادامه خواستار حمایت آمریکا از تلاش‌های عراق برای حفظ ثبات، بازسازی و توسعه اقتصادی شد و اظهار داشت: عراق امروز پس از شکست داعش و با فداکاری‌های ملت ، به ثبات رسیده است. «عادل عبدالمهدی» در ادامه اظهاراتش از اجرای عملیات پیشدستانه علیه داعش برای ناکام گذاشتن طرح های تروریستی کشورش خبر داد.سرپرست وزارت دفاع آمریکا نیز در سخنانی تاکید کرد: به عراق آمده است تا از نزدیک نظر بغداد درباره آینده روابط بین دو کشور را بشنود. وی گفت : ماموریت نیروهای آمریکایی در عراق مقابله با داعش و آموزش نیروهای عراقی و حمایت از آنها در نابودی بقایای این گروه تروریستی است. «پاتریک شاناهان» افزود: نظامیان آمریکایی به دعوت بغداد در عراق هستند و واشنگتن به حاکمیت دولت مرکزی این کشور (عراق) احترام می گذارد.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: حضور نظامیان این کشور در عراق به درخواست دولت بغداد است.این وزارتخانه مدعی شد که هدف از حضور نظامیان آمریکایی در عراق کمک به امنیت این کشور است.در همین حال، رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» و رهبر «جریان حکمت ملی» عراق در دیدار با «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور، ضمن مخالفت با حضور نیروها و پایگاه‌های نظامی خارجی، بر ضرورت حمایت از مواضع و رویکرد دولت عراق درباره این نیروها تأکید کرد. سید «عمار حکیم» همچنین خواستار برگزاری نشست مشترک تشکل‌های سیاسی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی در برخی بخش‌ها شد و تأکید کرد : لازمه توجه به اولویت‌ها ، آرامش و ثبات سیاسی است. وی افزود: مجلس باید نقش قانونگذاری و نظارتی خود را تقویت کند و در این راه با دولت فدرال هماهنگ باشد .

«مضر خزعل» نماینده ائتلاف «الاصلاح» در پارلمان عراق نیز در سخنانی اعلام کرد : آمریکا هیچ معاهده‌ای با بغداد برای ایجاد پایگاه و حضور نظامی در عراق ندارد و تنها باید پس از هرگونه تهدید علیه عراق، آنها در حمایت از بغداد وارد عمل شوند.«رزاق محیبس»، عضو ائتلاف «الفتح» عراق نیز در سخنانی اظهار داشت: همکاری در زمینه آموزشی باید با کشورهایی همچون ایران و چین باشد نه کشورهایی (آمریکا) که عراق را اشغال کردند.

در تحولات امنیتی نیز،نیروهای «الحشد الشعبی» عراق تلاش تروریست های داعش برای نفوذ به منطقه «الدبس» در غرب «کرکوک» را ناکام گذاشتند.بر اساس این گزارش، در عملیات مشترک الحشد الشعبی و پلیس فدرال عراق ، شماری از تکفیری ها زخمی و شماری دیگر بازداشت شدند.همزمان، نظامیان ارتش عراق نیز در یک عملیات ضد تروریستی در شهر «موصل» ، سه عنصر تکفیری داعش را شناسایی و بازداشت کردند.