نگاه هفته

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
31
* مقامات عراقی همچنان بر مواضع خود برای تداوم روابط برادرانه با کشورمان و عدم همراهی با سیاست‌های ضدایرانی دولت آمریکا تاکید دارند و این هفته نیز «نیویورک تایمز» در گزارشی از رد درخواست آمریکا توسط مقامات بغداد برای قطع و توقف خرید گاز و برق عراق از ایران خبر داد.

این هفته همچنین مقامات و رهبران ائتلاف‌ها و گروه‌های مقاومت عراق بر لزوم اخراج نظامیان آمریکایی از کشورشان تاکید کردند و خواستار خروج آنها شدند. این مواضع آنها این هفته سرپرست وزارت دفاع آمریکا را به بغداد کشاند تا شاید مقامات عراق را بر اقدام حضور نظامیان کشورش قانع کند. در تحولی دیگر سید «عمار حکیم» رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق در سخنانی، توصیه‌های آیت‌الله العظمی سیستانی را نقشه راه حل بحران‌های این کشور دانست.

* تشدید تنش در روابط مغرب با عربستان، مهمترین رویداد این هفته شمال آفریقا بود. خروج مغرب از ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن که به مذاق عربستان خوش نیامده بود این هفته شبکه خبری دولتی «العربیه» سعودی را برآن داشت تا به دستور ریاض و در گزارشی بی‌سابقه، از جبهه «پولیساریو» در بحران «صحرای غربی» در مقابل مغرب حمایت و «رباط» را به سرکوب و کشتار نیروهای این جبهه متهم کند. «العربیه»، جبهه «پولیساریو» را نه دیگر گروهی شورشی، که آن را «جنبشی» برای آزادی سرزمین خود(صحرای غربی) از استعمار مغرب قلمداد کرد. این گزارش رسانه سعودی خشم مقامات مغربی را برانگیخت و آنها در همان ساعات اولیه، سفرای خود را از «ریاض» و «ابوظبی» فرا خواندند و این اقدام سعودی‌ها را محکوم کردند. این در حالی است که برخی منابع، عدم همراهی مغرب با عربستان در طرح ضدایرانی «ناتوی عربی» را از دیگر دلایل مهم این اختلافات قلمداد کردند.

* دخالت‌های آمریکا و اذناب آن در سوریه به رغم ادعای واشنگتن مبنی بر خروج از این کشور، به نظر می‌رسد که تمامی ندارد و در تازه‌ترین مورد، خبرگزاری آناتولی ترکیه این هفته از ورود ۱۵۰ کامیون تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکا به مناطق کردنشین سوریه خبرداد. در چنین شرایطی نیروهای کرد سوری مسئول فروش برده‌های زن در گروه داعش را دستگیر کردند. همزمان با این تحولات، روسیه این هفته به رژیم صهیونیستی توصیه کرد دست از حملات خود سرانه به سوریه بردارد.

* ونزوئلا همزمان با تشدید فشارهای از سوی آمریکا برای سرنگونی دولت قانونی مادورو، این هفته نیروهای ارتش خود را در مرز کلمبیا مستقر کرد تا از حمله احتمالی آمریکا جلوگیری کند. همزمان ارتش ونزوئلا این هفته بزرگترین رزمایش تاریخ خود را برگزار کرد. در چنین شرایطی رهبر مخالفان ونزوئلا که تحت حمایت کامل آمریکا قرار دارد این هفته اعلام کرد از سرگیری روابط با رژیم صهیونیستی از جمله اولویت‌هایش خواهد بود.

* شش کمیته تخصصی مجلس نمایندگان آمریکا این هفته روند بررسی استیضاح ترامپ را کلید زدند. در همین رابطه روزنامه لس‌ آنجلس تایمز اعلام کرد که شش کمیته تخصصی در مجلس نمایندگان آمریکا موارد احتمالی برای استیضاح ترامپ را بررسی و سوالاتی را درباره سوابق هنجارشکنی، سرپیچی از قانون و همچنین ارتباطات مشکوک با دولت‌های خارجی مطرح کردند. از طرفی اداره اطلاعات نظامی وزارت دفاع آمریکا این هفته با انتشار گزارشی روسیه و چین را مهم‌ترین تهدیدات پیش روی واشنگتن در عرصه فضا دانست.

* وزیر دارایی پاکستان این هفته از تمایل کشورش برای پیوستن ایران به طرح اقتصاد راهبردی میان اسلام آباد و آنکارا خبرداد. «اسد عمر» با اشاره به توافق پاکستان و ترکیه برای همکاری درخصوص طرح اقتصاد راهبردی، گفت: اسلام‌آباد قاطعانه خواستار همکاری ایران در این طرح است. در چنین شرایطی همزمان با تلاش اسلام‌آباد برای گسترش روابط با تهران، دولت پاکستان این هفته گروه تروریستی در جند‌الشیطان» را به جرم اجرای عملیات‌های تروریستی در خاک ایران در فهرست سیاه قرارداد و فعالیت این گروه را ممنوع اعلام کرد.

* وزیر زیر ساخت ترکیه این هفته در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در آنکارا، کشورش و ایران را به عنوان دوهمسایه‌ای دانست که مکمل یکدیگرند. «جاهد تورحان» گفت: ترکیه و ایران علاوه بر همسایگی از لحاظ سیاسی، تجاری و فرهنگی مکمل یکدیگر هستند. وی افزود: ترکیه پنجره ایران به سوی غرب و این کشور نیز پنجره ما به سوی شرق است. در این حال مقامات آمریکایی در ادامه تهدیدات خود علیه آنکارا، این هفته اعلام کردند که اگر ترکیه سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ روسی را از مسکو بخرد، فروش پاتریوت آمریکایی به این کشور را لغو می‌کنیم.

* حملات گسترده‌ ائتلاف سعودی علیه یمن و نقض آتش‌بس توافق شده در «الحدیده» توسط عربستان این هفته نیز همچنان ادامه داشت و این ائتلاف از زمین و هوا مناطق مختلف یمن را آماج حملات خود قرار داد.

نیروهای یمنی نیز در چند روز گذشته دهها نظامی و مزدور عربستان را از پا درآوردند. در تحولات سیاسی نیز این هفته سازمان ملل از توافق جدید طرف‌های یمنی برای استقرار مجدد نیروهای حافظ صلح در استان «الحدیده» و توقف درگیری‌ها خبر داد. این هفته همچنین انصارالله یمن از مغرب به دلیل خروج از ائتلاف نظامی سعودی قدردانی و بر لزوم افزایش تلاش‌های «رباط» برای جلوگیری از ادامه تجاوزات عربستان تأکید کرد.

* سناتورهای آمریکایی این هفته و پس از پایان ضرب‌الاجل ۱۲۰ روزه به ترامپ برای پاسخ درباره اقدام ریاض در قتل «خاشقجی»، طرح ضدسعودی خود برای اعمال تحریم‌های تسلیحاتی و نظامی علیه عربستان را ارائه کردند. در این طرح توقف فروش و ارسال سلاح به عربستان و قطع حمایت واشنگتن از ائتلاف متجاوز سعودی به یمن گنجانده شده است. این اقدام نمایندگان آمریکا با واکنش ترامپ و همچنین رژیم عربستان رو به رو شد.

ترامپ طرح ضد سعودی سناتورها را تهدید به «وتو» کرد و وزارت خارجه عربستان نیز با انتقاد شدید از این اقدام، آن را پیروزی بزرگ ایران و همپیمانان تهران در منطقه خواند.

* فرانسه که به دلیل سرکوب معترضان جلیقه زرد از سه ماه قبل تاکنون، هدف انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشری قرار دارد، این هفته پارلمانش بدون توجه به این انتقادها، قانونی را تصویب کرد که دست پلیس این کشور را برای سرکوب بیشتر معترضان باز می‌گذارد. براساس این قانون، معترضان حق پوشاندن صورت خود را ندارند. منتقدان می‌گویند این قانون، آزادی‌های مدنی را در کشوری که ادعای حمایت از حقوق بشر را دارد، نقض می‌کند.

* نیروهای ژنرال «خلیفه حفتر» این هفته در ادامه حملات و عملیات خود، شهر «سبها» و بزرگترین میدان نفتی لیبی یعنی میدان «الشراره» در جنوب این کشور را به کنترل خود در آوردند. این عملیات که با حملات گسترده هوایی و زمینی آغاز شد خشم مقامات دولت «وفاق ملی» در «طرابلس» را برانگیخت و آنها در نامه‌ای به شورای امنیت، مداخله این نهاد نظامی سازمان ملل برای توقف این حملات را خواستار شدند.

* همزمان با نزدیک شدن به زمان اعلام طرح ضدفلسطینی آمریکا موسوم به «معامله قرن» که قرار است به زودی در دولت ترامپ مطرح شود، دولت ایرلند این هفته کمپینی را در سطح اروپا برای عقیم کردن این طرح، به راه انداخت. دولت ایرلند قرار است در این راستا کنفرانسی را در دوبلین با حضور برخی کشورهای عربی برگزار کند. در رویدادی دیگر سرکوب، دوباره تظاهرات بازگشت فلسطینی‌ها توسط نظامیان صهیونیست این هفته دو شهید برجا گذاشت.

* رئیس جمهوری آمریکا همزمان با نزدیک شدن به برگزاری دومین دیدار وی با رهبر کره شمالی در ویتنام، این هفته اعلام کرد که پیونگ یانگ تحت رهبری کیم جونگ اون به یک موشک اقتصادی تبدیل خواهد شد.

ترامپ با بیان این که کره شمالی تحت رهبری اون به یک قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل می‌شود تاکید کرد: پیونگ یانگ به نوع دیگری از موشک یعنی موشک اقتصادی تبدیل خواهد شد. وی افزود: اون باید بداند و کاملا درک کند که چه توانایی‌هایی دارد. این در حالی است که خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که کره شمالی احتمالا در سال۲۰۱۸ میلادی تعداد هفت بمب هسته‌ای را تولید کرده است.

* اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت ملی این کشور این هفته تلاش‌های سازنده ایران برای برقراری صلح در کشورشان را ستودند. اشرف غنی بر نقش اساسی ایران در دستیابی افغانستان به صلح دولت محور تاکید و ابراز امیدواری کرد که سایر کشورها نیز از رویکرد ایران در این راستا پیروی کنند. عبدالله عبدالله نیز از مواضع ایران در روند صلح افغانستان قدردانی کرد و آن را در راستای حاکمیت و محوریت دولت و مردم کشورش دانست. از سویی صبغت‌الله مجددی رئیس جمهوری اسبق افغانستان و رهبر جبهه‌ ملی نجات این کشور این هفته در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

* سرویس خارجی