سازمان‌ملل: ارتش میانمار کودکان روهینگیایی را ‌زنده می سوزاند

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
40
سرویس خارجی: کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در امور میانمار اعلام کرد که ارتش میانمار کودکان مسلمان روهینگیایی را ‌زنده می سوزاند.

رازقه کوماراسوامی، عضو کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد در امور میانمار در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: ارتش میانمار به کودکان استان راخین (مسلمانان روهینگیا) ظلم و ستم کرد؛ برخی آنها را از خانواده جدا کرد و بسیاری را نیز زنده در آتش سوزاند.

این عضو کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد درباره ظلم نظامیان میانمار به مسلمانان راخین گفت: بر اساس گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد در امور میانمار در سپتامبر ۲۰۱۸، نقض گسترده حقوق مسلمانان و دیگر اقلیت های این منطقه انجام گرفته است.

وی تصریح کرد: شواهدی دال بر ارتکاب جرائم جنگی نیز وجود دارد، البته ما در زمینه حقوق بشر فعالیت داریم و نمی‌ توانیم مجرمان را مجازات کنیم اما نام شش ژنرال که در نسل کشی مسلمانان راخین نقش داشته اند را گزارش کردیم.

رازقه کوماراسوامی تأکید کرد: در خلال تحقیقات خود در میانمار به اطلاعاتی بسیار تکان دهنده دست یافتیم، از جمله خشونت علیه مردان جوان و ظلم و تجاوز جنسی در بازداشتگاه ها؛ ارتش میانمار علیه کودکان نیز اقدامات وحشیانه ای انجام داده است.

عضو کمیته حقیقت یاب سازمان ملل افزود: باید گزارشی که در مورد جنایات و ظلم ارتش میانمار علیه مسلمانان راخین آماده کرده‌ایم، توسط دادگاه هایی که دارای صلاحیت محاکمه جهانی هستند و دادگاه بین المللی کیفری مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: به شدت نگران هستیم چون در راخین اقدامات نظامی جدیدی در حال انجام است؛ همچنین شاهد افزایش شمار افرادی هستیم که از میانمار کوچ کرده اند.