درخواست کمک «مادورو» از ملت های عربی و اسلامی برای حمایت از ونزوئلا مقابل توطئه آمریکا

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
66
سرویس خارجی: رئیس جمهوری ونزوئلا از ملت های عربی و اسلامی خواست با این کشور در برابر توطئه های آمریکا اعلام همبستگی کنند.

«نیکلاس مادورو» تاکید کرد: آمریکا می خواهد بر کشور ما و ذخایر و ثروت های ما تسلط پیدا کند. وی خطاب به ملت های عربی و اسلامی از آنها خواست با ونزوئلا اعلام همبستگی کنند و گفت که هجمه ضد این کشور بدون پاسخ از سوی ملت‌های عربی و اسلامی نخواهد ماند. مادورو تاکید کرد: من رئیس جمهور مشروع ونزوئلا هستم و به تمام اختیارات قانونی خود در داخل و خارج کشور عمل می کنم و مطمئنم که ارتش ونزوئلا متحد خواهد بود و ونزوئلا با تمام قدرت از خود دفاع خواهد کرد. وی افزود: رهبران مخالفان آلت دست و مزدور کشورهای بیگانه هستند و قدرت خوان گوایدو(رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا) پوشالی است. در این حال وزیر امور خارجه ونزوئلا از آمادگی دولت متبوعش برای تقویت همکاری‌های خود با سازمان ملل متحد خبر داد. «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا طی یک نشست خبری در مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک با تأکید بر اینکه کشورش آمادگی دارد در راستای بهبود شرایط اقتصادی خود همکاری‌‌هایش با آژانس‌‌های وابسته به سازمان ملل متحد را بهبود بخشد، خاطرنشان ساخت: ما از سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن خواسته‌ایم از رفع تحریم‌ها و آزادسازی دارایی‌های توقیف‌شده ما حمایت کنند. گفتنی است آنتونیو گوترش در نشست روز دوشنبه خود با وزیر امور خارجه ونزوئلا اعلام کرده بود این سازمان آمادگی دارد در صورت ابراز تمایل دولت ونزوئلا و گروههای مخالف آن، نقش میانجی را در مذاکرات دو طرف ایفا کند.

در چنین شرایطی وزیر نفت ونزوئلا اعلام کرد دولت با مبادله کالا به کالا به دنبال ادامه روابط تجاری، فروش نفت بیشتر به هند و مقابله با تحریم نفتی آمریکا است. ونزوئلا پس از تحریم شرکت دولتی نفت این کشور از سوی آمریکا، راهکار مبادله کالا به کالا و فروش نفت به روپیه را در دستور کار خود با هند قرار داده است. این درحالی است که مشاور امنیت ملی آمریکا در پی تلاش ونزوئلا برای دور زدن تحریم های نفتی این کشور، به هند برای افزایش خرید نفت از کاراکاس هشدار داد. جان بولتون باهشدار به هند در خصوص خرید نفت ونزوئلا گفت، رفتار کشورها و شرکت‌هایی که به دولت مادورو برای سرقت منابع غنی ونزوئلا کمک می‌کنند هرگز از نظر آمریکا فراموش نخواهد شد.

در این حال وزیر خارجه روسیه به همتای آمریکایی خود درباره پیامدهای دخالت در امور داخلی ونزوئلا هشدار داد. سرگئی لاوروف به مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره پیامدهای دخالت در امور داخلی ونزوئلا هشدار داد و در عین حال گفت که مسکو آماده مشورت با آمریکا درباره ونزوئلا است. خبر دیگر اینکه رئیس جمهوری شیلی گفت بر این باور است که مادورو ظرف چند روز آینده سرنگون خواهد شد.

سباستین پینه‌را، در حساب توئیتری خود نوشت: ظرف چند روز آینده دیکتاتوری نیکلاس مادورو محکوم به شکست خواهد بود و مردم ونزوئلا با خوشحالی و شجاعت رو به سوی آزادی و دموکراسی گشوده‌اند، حالا آنها باید به سمت یک کشور شکوهمند و آزاد و زندگی در صلح پیش بروند؛ تمامی دموکرات‌ها در سراسر جهان این خوشحالی را به اشتراک می‌گذارند.