ناتو: آماده پاسخ به تخلفات روسیه در موضوع پیمان موشکی هسته ای هستیم

پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
63
سرویس خارجی: دبیرکل سازمان ناتواز آمادگی این سازمان برای پاسخ دادن به تخلفات روسیه از معاهده پیمان موشکی هسته ای میانبرد خبر داد. «ینس استولتنبرگ» هشدار داد که ناتو نسبت به تخطی روسیه از پیمان منع موشک‌های میانبرد هسته ای پاسخ خواهد داد.

وی با بیان این که این پاسخ، شامل استقرار موشک های هسته ای بیشتر در اروپا نخواهد بود،گفت: اتخاذ هر اقدامی، دفاعی و با هماهنگی خواهد بود.دبیر کل ناتو از روسیه خواست پیمان منع موشک های هسته ای میانبرد را دوباره اجرا کند.

معاون دبیر کل ناتو نیز اعلام کرد: با وجود وضعیت پیش آمده برای پیمان موشک های هسته ای میانبرد ،این سازمان برنامه ای برای استقرار موشک های جدید هسته ای در اروپا ندارد.

در این حال،«ولادیمیر شامانوف»رئیس کمیته امور دفاع دومای روسیه اعلام کرد: مسکو آماده مذاکره و انعقاد پیمان موشکی جدید است، ولی در شرایط کنونی باید بتواند با تولید تسلیحات نظامی جدید، از تمامیت ارضی خود دفاع کند.این در حالی است که ،«میخائیل گورباچف»آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی هدف آمریکا از فسخ پیمان منع موشک های هسته ای میانبرد با روسیه را رها شدن از همه محدودیت ها برای رسیدن به برتری نظامی و تحمیل اراده خود به جهان دانست.

در چنین شرایطی،پنتاگون از استراتژی جدید هوش مصنوعی با هدف حفظ جایگاه آمریکا برای رقابت با دستاوردهای فناوری چین و روسیه پرده برداشت.در این حال «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: حضور چین و روسیه در اروپا به نفع امنیت آمریکا نیست.

از طرفی،رئیس جمهوری آمریکا گفت: چنانچه واشنگتن و پکن به امضای توافقنامه تجاری نزدیک شوند، ممکن است مهلت تعیین شده تا اول مارس سال جاری میلادی در زمینه توقف اعمال تعرفه گمرکی بر صادرات و واردات دو کشور را تمدید کند.

ترامپ همچنین با بیان این که توافق نهایی کنگره درباره امنیت مرزی با احتساب منابع جانبی، ۲۳ میلیارد دلار در اختیار وی قرار خواهد داد، گفت: در صورتی که دولت آمریکا یکبار دیگر تعطیل شود، تقصیر دموکرات‌ها است.