محک

قلدری سیاست‌ورزی ترامپ!‌

ابوالقاسم قاسم زاده
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
57
اگر سیاست خارجی ترامپ را که بیش از دو سال نیم از ریاست جمهوری او در کاخ سفید می‌گذرد، رصد و بررسی کنید یک محور اصلی در آن می‌بینید که آن را می‌توان به زبان فارسی «قلدری» نامید. در همان ماه‌های اول که ترامپ در کاخ سفید مستقر شد، لغو ویزای ایرانیان و اخراج آنها از آمریکا را با قلدری و به‌صورت رسمی اعلام کرد. مدتی تمامی فضای خبر ـ تبلیغی رسانه‌های آمریکا و اروپا معطوف به آن شد که از آن به شوک قلدری ترامپ علیه اتباع خارجی در آمریکا و مغایرت آن با همه قوانین حقوقی یاد کردند. حجم وسیع مخالفت‌ها در داخل آمریکا و در اروپا با این «فرمان» ترامپ چنان بالا گرفت که تا سازمان ملل هم رسید. ترامپ عقب‌نشینی کرد و ماجرای لغو ویزا و ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا رنگ باخت و قلدری ترامپ به دیوار خورد و بایگانی شد، اما هنوز ماجرای این قلدری در دیوارکشی میان مرز مکزیک و آمریکا ادامه دارد و اکنون به خبر اعلام «حالت فوق‌العاده» از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا رسیده است تا بودجه لازم برای دیوارکشی را تامین کند. این سیاست (قلدری) نیز موجب شکاف بزرگ کنگره آمریکا و کاخ سفید شده است تا جائی‌که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره از حزب دموکرات دیروز خطاب به ترامپ گفت: «به زودی ترا در دادگاه فدرال خواهم دید!». روال قلدری در تبیین و اجرای سیاست خارجی از سوی ترامپ به حذف وزیر خارجه‌اش که از دوستان قدیمی او بود، منجر شد و به‌جای او رئیس سیا ـ پمپئو ـ را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد. علیرغم مخالفت بسیاری از شخصیت‌های هم‌حزبی او نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه، «بیت‌المقدس» را مرکز اسرائیل نامید و سفارت آمریکا را به آنجا منتقل کرد. دفتر کوچکی که دولت خود‌گردان فلسطین در واشنگتن داشت را بست. همچنین کمک دلاری اندکی که برای اداره زندگی آوارگان فلسطینی اختصاص یافته بود، قطع کرد. آمریکا بصورت سنتی و تاریخی بعد از جنگ جهانی دوم، متحد اصلی و عمده‌ای داشت که کشورهای اروپای غربی بودند. در دوران جهان دوقطبی توازن قدرت بین‌المللی با مفهوم غربی و شرقی تعریف می‌شد و همه تفسیرهای سیاسی در دایره «جنگ‌سرد» می‌چرخید. «ناتو» سازمان نظامی قدرت غرب در برابر «ورشو» سازمان نظامی قدرت شرق، مانور می‌داد، اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و پیمان ورشو منحل شد، اما ناتو با اتحاد اروپا و آمریکا همچنان به حیات خود ادامه داد. ترامپ که آمد، زلزله‌ای بر اتحاد اروپا و آمریکا ایجاد کرد؛ آن‌هم در دورانی که جهان از استراتژی تنظیم سیاست‌های دوقطبی فاصله گرفته بود و چند جانبه‌گرایی محور و دستور کار تصمیم‌گیری‌های بین‌المللی شد. ترامپ ابتدا اصل نهاد اتحادیه اروپا را نقد کرد و بی‌فایده و منسوخ خواند. واکنش دولت‌های اروپایی بخصوص آلمان و فرانسه در برابر ترامپ بسیار شدید و سخت بود. ترامپ تا آنجا پیش رفت که اتحادیه اروپا را نهادی بی‌مصرف و بدون خاصیت خواند و بر اساس شعار انتخاباتی خود «آمریکا اول» خواهان اتصال همه دولت‌ها در جهان، بخصوص در اروپا با آمریکا با فرماندهی خود شد.
دوجانبه یا چند‌جانبه‌گرایی برای ترامپ غیرقابل پذیرش شد و همه را دعوت کرد تا بر اساس آمریکا اول به فرماندهی جهانی او تمکین کنند. ترامپ با جنجال تبلیغاتی وسیع، برنامه تغییر تعرفه‌های تجاری در واردات کالا از اروپا، چین، ژاپن و روسیه را کلید زد که به یکباره روابط سرد او با این کشورها را به‌سوی تقابل تجاری سوق داد. شکستن قواعد تجارت جهانی مرحله دیگری از قلدری ترامپ نام گرفت. همزمان از پیمان بین‌المللی آب و هوایی پاریس جدا شد و کمی بعد، علیرغم همه تلاش‌های دولت‌های اروپایی بخصوص فرانسه و آلمان، از معاهده برجام خارج شد و در فاصله کوتاهی بعد از اعلام آن، طرح تحریم همه‌جانبه اقتصادی علیه ایران را علنی کرد.
ابتدا در سخنرانی خود گفت صدور نفت از ایران را به صفر خواهد رسانید و در مدت چند ماه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را ویران می‌سازد! اما در حالی‌که برای تحقق این گفته خود به دولت سعودی چشم داشت و سازمان نفتی اوپک را هدف گرفته بود تا مگر منحل شود. بعد از مدت کوتاهی دوباره گفت، اگر چه هنوز در پی به صفر رساندن صدور نفت از ایران نیست، اما هر کشوری که با ایران روابط مالی و تجاری داشته باشد را مجازات خواهد کرد. بایکوت روابط بانکی و محاصره روابط پولی ـ تجاری ایران از سوی همکاران ترامپ برنامه‌ریزی شد. قیمت نفت در این فاصله سقوط کرد و به پایین‌تر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسید. اما اکنون هم بایکوت روابط بانکی و پولی ایران با کشورهای خارجی شکسته شده است و هم بخاطر سیاست‌های غلط ترامپ و بخصوص بحرانی که در ونزوئلا به‌پا کرده است، قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده و بازار نفتی ایران از حالت رکود بیرون آمده است.
چندین بار در محک نوشته شد که ترامپ فاقد استراتژی روشن در سیاست خارجی و برنامه‌های معقول و مستحکم برای خاورمیانه است. محور سیاست خاورمیانه‌ای او، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: اول تثبیت سلطه رژیم صهیونیستی در منطقه و دوم، غارت دلارهای نفتی شیوخ حاکم در حاشیه خلیج‌فارس٫
بر این اساس در حالی‌که نتانیاهو در آستانه انتخابات در اسرائیل است و پرونده فساد مالی او در دادگاه عالی اسرائیل باز شده است؛ طرح تبلیغاتی ـ سیاسی با محوریت، ایران مرکز بحران آفرینی در منطقه را دنبال می‌کند.
اجرای این طرح با برپایی نشستی در ورشو که پمپئو وزیر خارجه ترامپ ریاست آن را داشت و معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا، «مایک‌پنس» نیز به ورشو آمد و بالاترین تعداد از مسئولین وزارت خارجه آمریکا در آن حضور یافتند به نتیجه شکست آشکار رسید، به‌طوری‌که اغلب رسانه‌ها در اروپا و آمریکا از نشست ورشو با «شوی مضحک» ترامپ یاد کردند که چند میلیارد دلار از جیب مردم آمریکا برای اجرای آن هزینه بی‌فایده شده است!
ماجرای سخنان نتانیاهو که گفت به ورشو آمده است تا اتحاد با اعراب برای «جنگ» با ایران را انجام دهد، جنجالی در کشورهای عربی و در رسانه‌های غربی به پا کرد. تا موجب عذرخواهی رئیس دفتر نتانیاهو از بکارگیری کلمه «جنگ» شود و اعلام شد منظور او مقاومت در برابر دخالت‌های تخریبی ایران بود و نه جنگ! روز بعد او با توهین به مردم لهستان به تاریخ ضد یهودی بودن لهستان تأکید کرد که رئیس‌جمهوری لهستان گفته‌های نتانیاهو را توهین به کیان ملی کشورش نامید. ورشکستگی نشست ورشو محصول دیگر از قلدری سیاست‌ورزی ترامپ شده است. در حالی‌که نتانیاهو مدام می‌گوید با دولت‌های عربی علیه ایران متحد شده است، در یک حرکت تقابلی، دولت مصر به فرمان رئیس‌جمهوری آن (سیسی) با افراشتن پرچم مصر و در کنار آن پرچم جمهوری اسلامی ایران در خیابانی در قاهره، پیام تبریک سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به نمایش درآورد.
واقعیت این است که قلدری سیاست‌ورزی ترامپ، در داخل آمریکا و در خارج آن لحظه به لحظه بحران‌آفرین شده است و همه از خطرهای آن برای صلح بین‌المللی و روابط چند جانبه‌گرایی کشورها در جهان یاد می‌کنند.
ترامپ با قلدری در سیاست‌ورزی مسیر شکستی بزرگ را دنبال می‌کند. سیاستی که هیچ کشور مستقلی حاضر نیست به آن تمکین کند.