کنگره سلامت مردان فردا در تهران برگزار می‌شود

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
33
 

کنگره سلامت مردان با حضور روانشناسان، جامعه‌شناسان و متخصصان سلامت ازفردا (چهارشنبه) اول اسفند به مدت سه روز در محل تالار ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

دکتر سیدجلیل حسینی، استاد جراحی کلیه دانشگاه شهید بهشتی، رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و رئیس علمی این کنگره در گفتگو با اطلاعات، هدف از برگزاری این کنگره را افزایش سلامت مردان دانست و گفت: به دلیل این‌که آقایان نسبت به خانم‌ها توجه کمتری به سلامت خود دارند، طول عمر مردان نسبت به زنان کمتر است؛ از این رو روندی در جهان شروع شده است که به سلامت مردان توجه بیشتری شود.

وی افزود: به همین منظور در سال ۹۷ اولین مرکز تحقیقات سلامت مردان را بنا نهادیم و امسال هم سومین کنگره سلامت مردان را برگزار می‌کنیم و در آن بیماری‌هایی که سلامت مردان را به خطر می‌اندازد مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دکتر حسینی با اعلام این‌که در این کنگره سلامت مردان، انواع سرطان‌های شایع و ناباروری مردان که مورد غفلت زیاد قرار گرفته‌اند مورد بررسی قرار می‌گیرند، گفت: ناباروری زوج‌های جوان همواره مشکلات عدیده‌ای را برای آن‌ها و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند و بیشتر مردم هم در صورت مشاهده ناباروری، علت آن را در خانم‌ها می‌جویند در حالی که مطابق نظرات علمی ۵۰ درصد خانم‌ها و ۵۰ درصد آقایان در ناباروری نقش دارند. رئیس علمی کنگره سلامت مردان با تأکید بر این‌که در این کنگره تکنیک‌های جدید باروری در آقایان مطرح می‌شود، افزود: در مورد سلامت مردان، بحث سلامت جنسی در مردان بسیار مهم است که بسیاری از خانواده‌ها را گرفتار و دچار طلاق و جدایی کرده است.

دکتر حسینی، پانل آینده سلامت مردان در ایران را یکی دیگر از سرفصل‌های این کنگره اعلام کرد و افزود: در این کنگره همچنین برنامه‌های سلامت مردان وزارت بهداشت مورد نقد قرار می‌گیرد و علت مرگ مردان تا ۱۴۲۰ را هم مورد بحث قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به این که مسائل روانی و اثرآسیب‌های اجتماعی بر سلامت مردان در این کنگره مورد بررسی قرار می‌گیرند، ادامه داد: آسیب‌شناسی طلاق و پیشگیری از آن، اعتیاد جنسی که امروز به بحث قابل توجهی در جامعه ما تبدیل شده است و بحث سلامت سالمندان در این کنگره توسط استادان دانشگاه و متخصصان و دانشمندان مورد توجه قرار می‌گیرند.

رئیس کنگره سلامت مردان با تأکید بر این که بحث سرطان‌های شایع به‌ویژه سرطان پروستات و هزینه‌هایی که برای جامعه و خانواده‌ها تحمیل می‌کند از جمله سرطان مثانه، سرطان کبد، سرطان ریه و برخی دیگر از سرطان‌های شایع هم در این کنگره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند، اضافه کرد: یکی دو مرکز برای درمان بیماران تام سکس (تراجنسیتی ) درکشور طراحی شده است و درمان این بیماران که البته تعداد آن‌ها کم است و برای جراحی به خارج می‌روند یا آگاهی و توان مالی برای اعمال جراحی در داخل را ندارند و این مسأله بار روانی زیادی بر آن‌ها تحمیل می‌کند، در این کنگره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اعلام این‌که دو برنامه ویدئو کنفرانس با ۲۰ دانشمند از کشورهای مختلف داریم که در فواصل کوتاهی، سخنرانی یا اعمال جراحی آنان پخش می‌شود، گفت: در این کنگره ارائه نظرات مسئولان به‌ویژه دست‌اندرکاران وزارت بهداشت، بنیاد جانبازان و شهرداری به صورت سخنرانی‌های کوتاه برای اطلاع استادان و متخصصان و طراحی‌های جدید برای حل مشکلات اجتماعی و سلامت مردان برنامه‌ریزی شده است.

دکتر حسینی در پایان با اشاره به این که شاید در سال ۲۰۰ کنگره علمی در ایران برگزار می‌شود ولی مردم از آن منتفع نمی‌شوند، گفت: امسال در این کنگره استراتژی‌ای طراحی کرده‌ایم که افراد مختلف می‌توانند با استفاده از شبکه‌های مجازی به خصوص اینستاگرام به آدرس meshealthmediaبا عنوان رسانه سلامت مردان، هنگام برگزاری کنگره با این رسانه ارتباط برقرار کنند و پس از طرح سؤال و جمع‌بندی، پاسخ خود را از طریق همین شبکه مجازی دریافت کنند.

دکتر عرب خردمند، فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و رئیس پانل سلامت جنسی مردان هم در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص برنامه‌های این کنگره گفت: اولین پانل این کنگره، سلامت جنسی است که سال گذشته هم در این کنگره به آن پرداخته شد و چون مورد استقبال زیاد قرار گرفت و تعداد زیادی از سئوالات شرکت‌کنندگان هم بی‌پاسخ ماند در کنگره امسال آن سؤالات را دسته‌بندی کردیم که عمده‌ترین آن مسائل آموزش و پیشگیری است و در این پانل به آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.

وی با اعلام این که در این پانل علاوه بر من، دکتر ملک افضلی، معاون اسبق بهداشتی وزارت بهداشت، دکتر مظاهری، رئیس گروه خانواده دانشگاه شهیدبهشتی و رئیس دانشکده روانشناسی بالینی شهید بهشتی، خانم دکتر خداکرمی، دکترای بهداشت خانواده و عضو شورای شهر، خانم دکتر رئیسی، فلوشیب روانشناسی دانشگاه تهران و دکتر معارفی، دکترای کلام اسلامی و رئیس گروه سلامت خانواده دانشگاه شاهد سخنرانی خواهند کرد.

دکتر عرب خردمند در پاسخ به این پرسش که نبود سلامت جنسی چه مشکلاتی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند گفت: بحث سلامت مردان موضوعی است که در دنیا به آن توجه شده است و دنیا به این نکته رسیده است که اگر بخواهند همه سلامت داشته باشند یکی هم بحث سلامت مردان است. مهم‌ترین مسأله ای که باعث افزایش طلاق در جامعه می‌شود، مسأله سلامت جنسی در مردان است که در پانل روز جمعه، بحث طلاق و ابعاد مختلف آن آسیب‌شناسی می‌شود.

استاد فوق تخصصی جراحی مغز و اعصاب در پاسخ به این سئوال خبرنگار ما که آیا شما آمار دقیقی از افرادی که بر اثر نبود سلامت جنسی در مردان طلاق می‌گیرند دارید، گفت: من آمار دقیقی از طلاق ندارم و به‌طور کلی آمارها در ایران چندان از صحت لازم برخوردار نیستند؛ اما آماری که قوه‌قضائیه اعلام می‌کند خیلی بالاست و حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از طلاق‌ها را شامل می‌شود و من مطمئنم که این آمار هم دقیق نیستند زیرا زن و شوهری که در دادگاه، به صورت توافقی طلاق می‌گیرند و می‌گویند تفاهم نداریم اگربر اثر بداخلاقی و توهین و کتک‌زدن باشد، آن‌ها را به‌راحتی می‌گویند اما وقتی هیچ‌یک از این ابعاد را مطرح نمی‌کنند و در دادگاه می‌گویند با هم تفاهم نداریم، به نظر من مشکل، مشکل سلامت جنسی است که خیلی وقت‌ها دیده نمی‌شود.

دکتر عرب خردمند با تأکید بر این‌که هنوز بیان مشکلات جنسی درجامعه ما، تابوست و هیچ‌کس حاضرنیست آن را بیان کند، گفت: حتی در رشته من که جراحی مغز و اعصاب است خیلی از افراد با مشکل کمردرد مراجعه می‌کنند که نگاه ما، نگاه فیزیکی است اما بخشی از آن‌ها مربوط به بچه‌دار‌نشدن یا نبود سلامت جنسی است.

وی با اعلام این‌که این مسأله در تمامی فرهنگ‌ها وجود دارد و مختص به ایران نیست، گفت: در تمامی فرهنگ‌ها مسایل جنسی جزو خصوصی‌ترین مسایل آدم‌ها هستند که همیشه با ایما و اشاره مطرح می‌شوند و طبیعی است که هنگامی هم که می‌خواهند در دادگاه آن را مطرح کنند، با ایما و اشاره یا با سکوت و به بهانه‌های عدم تفاهم مطرح ‌کنند. دکتر عرب خردمند در پایان تأکید کرد: تمامی مسایل مربوط به سلامت مردان و اختلالات جنسی در این کنگره به مدت سه روز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.