برگزاری یادمان مرحوم محمد رمضانی ناشر تأثیرگذار کتاب

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
61
 

آئین یادمان مرحوم محمد رمضانی، از واقفان کتاب و پیشکسوتان نشر کتاب، عصر (دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه) با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب،حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان؛ رئیس کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران، سید‌فرید قاسمی؛ پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران و کتابشناس، محمود آموزگار؛ نائب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمد‌علی احمدی ابهری؛ معاون پژوهشی و دبیر شورای پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

حسینی‌پور با قرائت بعد از وفات، تربت ما در زمین مجویردر سینه‌های مردم عارف مزار ماست اشاره به سابقه ایجاد کتابخانه بیان کرد: از زمانی که بشر توانسته است منویات خود را روی سنگ، پاپیروس، چوب و پارچه ثبت و نقش کند، سعی کرده طریقی به کار بندد که آثار خود را از گزند زمانه مصون دارد. تأسیس کتابخانه‌‌ها مربوط به همان تاریخی است که بشر در صدد حفظ و انتقال آثار خود برآمده است.

وی افزود: در ایران نیز کتابخانه‌های مهم و کاربردی از عهد کهن همواره برپا بوده است. با ورود ایران به عصر مدرن سر و شکل کتابخانه‌ها نیزتغییر می‌کند.

مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: در واقع در عصر مدرن، کتابخانه صرفاً مخزن کتاب نیست و نحوه خدمات‌دهی کتابخانه‌ها تغییر می‌کند. در این اثنا البته سنّت حسنه وقف کتاب به همان شیوه مرضیه سابق در ایران به راه خود ادامه می‌دهد هرچند سازمان‌های عریض و طویلی که در زمانه جدید این کار را می‌کنند، علی‌رغم پیگیری ما روی خوش به کتاب نشان ندادند.

حسینی‌پور گفت: در ایران نیز مردان بزرگی بوده‌اند که قدم‌های استواری در این حوزه برداشته‌اند و آسمان کتاب ایران در هر دوره ستاره‌هایی داشته که یک تنه کارنامه‌ای فراتر از انتظار و ظرفیت انسانی و زمانه خود برجای نهاده‌اند و به تنهایی کار خیلی از نهادها و سازمان‌های عریض و طویل امروزی و دیروزی را به سرانجام نیکو می‌رساندند.

وی با اشاره به نقش بی‌بدیل محمد رمضانی در حوزه کتاب‌شناسی بیان کرد: یکی از شخصیت‌های مهم و تأثیرگذار دنیای کتاب در عصر مدرن مرحوم حاج محمد رمضانی بود که در حوزه کتاب‌شناسی و مجموعه‌پردازی همت بزرگی کرد،به قول آقای آذری یزدی او عاشق و واله کتاب, بود. او با آگاهی از اهمیّت کتاب و درک جهان مدرن در دنیای کتاب با اتصال به تنه تناور سنّت آثاری نیک از خود برجای گذاشت.

حسینی‌پور با تاکید بر اهمیت فعالیت و توجه مرحوم رمضانی در عرصه حفظ زبان و خط زبان فارسی افزود: تهیه کتاب‌های پُر اهمیّت و سالنامه‌هایی که امروز فقط در کتابخانه اهدایی او یافت می‌شود نام نیکی از خود برجای گذاشت. اهتمام مرحوم حاج محمد رمضانی به حفظ زبان فارسی و درک درست از فرهنگ ملّی موجب آن شده است که امروز تعداد پُرشماری از کتاب‌ها به زبان‌های دیگر درباره نحوه آموزش زبان فارسی را در اختیار داشته باشیم.

وی گفت: کتاب‌های درسی در مقاطع مختلف و نیز جزوات نظامی در ادوار قبل، نگاه خردمندانه و نیز نگرش جامع مرحوم رمضانی را نمایان می‌کند. ایشان علاوه بر نگهداری و محافظت از چاپکرده‌ها از گزند زمانه و حفظ بخشی از هویت ایرانیان به‌دنبال پاسخگویی مراجعان و اطلاع‌رسانی با شیوه ها و محمل‌های گوناگون بوده است. حاج محمد رمضانی کتابخانه خود را به مرجع عالیقدر شیعه تقدیم کرد تا طالبان، علم و ایمان را توأمان فراگیرند و این دو اصل را از یکدیگر جدا ندانند.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره توجه این مجموعه در برگزاری بزرگداشت‌ها برای چهره‌های فعال حوزه نشر کتاب بیان کرد: در خانه کتاب سعی بر قدردانی از خدمت‌گزاران کتاب در همه چرخه تولید کتاب بوده است.

همچنین در این مراسم از رسول جعفریان رئیس کتابخانه دانشگاه تهران درباره یادبود مرحوم رمضانی گفت: ایشان از چهره‌های مهم حوزه کتاب بودند که جایشان در میان اصحاب فرهنگ خالی است تمدن ما تمدن کتاب محور است و قدر کتاب در این سال ها بسیار بی توجهی شده است در قرون سوم و چهارم که بهترین قرون ما در باب اهمیت کتاب بود ما شاهد نشر کتابهای مهمی بودیم وی در گفته هایش از کسانی نام برد که در تمدن اسلامی برای کتاب جایگاه و اهمیت ویژه ای قائل بودند.

جعفریان گفت: مرحوم رمضانی کسی بود که عاشق کتاب بود و برای کتاب جایگاه ویژه ای قائل بود و در خاندان او کتاب محور بوده است کتاب را به گونه ای جمع‌آوری می‌کرد که روزی برای اهل علم به کار بیاید.

جعفریان در پایان سخنانش گفت: گویی دوره کتاب به سر آمده و حالت موضعی شده باید مسئولین ما متحول شوند ناشران ما هم نیز باید تحول پیدا کنند و به سوی دیجیتال شدن سوق پیدا کنند علوم بسیار تغییر کرده و ما باید نسبت به زمان خود جلوتر باشیم .

در ادامه این مراسم پیام تصویری آیت الله علوی بروجردی نیز پخش شد او در بخشی از سخنانش گفت: مرحوم رمضانی در ظاهر یکی از ناشران کتاب بودند اما آنچه که ایشان را دراین میان بر جسته می کند این است که او با دست خالی تلاش کرد که میراث مکتوب شیعه را از گزند حوادث حفظ کند.

سید فرید قاسمی نیز در این مراسم گفت یکی از دردهای جامعه ما این است که بسیاری از مشاهیر ما مفاخر ما نیستند و همچنین بسیاری از مفاخر ما در زمره مشاهیر قرار نمی گیرند یکی از مفاخر ما مرحوم رمضانی است ایشان در عرصه عمومی و حتی در حوزه تخصصی نیز به ندرت شناخته شده است و این درد بزرگی است که جامعه اهل کتاب ما با آن مواجه است و بسیاری از مفاخر و مشاهیر خود را به خوبی نمی شناسد.

مرحوم رمضانی یک فرا نهاد بود او توانست به تنهایی به اندازه یک نهاد فعالیت کند امروز نهادهایی هستند که با هزاران کارمند کاری را که یک نفره انجام می‌داد را انجام بدهند و این الگوی بی نظیر است

هچنین در این مراسم رئیس اتحادیه ناشران و رئیس اسبق کتابخانه مجلس شورای اسلامی نیز درباره جابگاه مرحوم رمضانی و فعالیت های فرهنگی و سخنان کوتاهی ایراد کردند.

در پایان مراسم از کتاب «کتاب مطبوعات چاپ» به عنوان یادمان این ناشر رونمایی و به خانواده مرحوم رمضانی اهدا شد.