محک

اراده و وحدت!

ابوالقاسم قاسم زاده
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
46
سفر دو روزه رئیس‌جمهوری به استان هرمزگان با برگزاری نشست خبری و گزارش روحانی به مردم از این دیدار پایان یافت. در این سفر ۲۸ طرح و پروژه اقتصادی و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی بیش از ۱۹ هزار نفر بصورت مستقیم و غیرمستقیم کلید خورد. رئیس‌‌جمهوری در استان هرمزگان گفت: «در مجموع ۵۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای انجام طرح‌های استانی در نظر گرفته شده است. بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس یکی از مهمترین این طرح‌ها بود. در پایان سفر و در نشست خبری در شورای اداری استان، روحانی توجه دولت به مشکلات موجود و تلاش برای عبور از شرایط تحریم و جنگ مالی ـ اقتصادی آمریکا علیه ایران را تشریح کرد. رئیس‌جمهور خطاب به مردم و مسئولین در دولت گفت: «با اراده و وحدت می‌توان از پس مشکلات برآمد و از این شرایط هر چند سخت عبور کرد و در مواجهه با این جنگ اقتصادی که دشمنان به راه انداخته‌اند، هزینه‌هایی هم باید متحمل شد.»

اراده و وحدت دو اصل تجربه شده در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی بود. دورانی که آمریکا و همه همراهان او ازجمله دولت‌های اصلی و عمده در اروپا علاوه بر اجرای تحریمهای همه‌جانبه علیه مردم ایران و انقلاب اسلامی آنها، در تحقق اهداف خود که سرفصل آن اشغال سرزمینی ایران و بسترسازی برای تجزیه بخش‌هایی از جنوب و غرب کشور بود، جنگی فراگیر را به راه انداختند، اما در نهایت موفق نشدند حتی یک وجب از خاک میهن را در تصرف دائمی خود درآورند. اراده و وحدت در آن ۸ سال جنگ تحمیلی همان اصل مقاومت بود که هم ملی و هم مذهبی بود.

امروز روحانی رئیس جمهور که در ایام جنگ تحمیلی و ۸سال دفاع از میهن و کیان انقلاب اسلامی، مسئولیت‌های حساس و مهمی داشت و آن را از نزدیک تجربه کرده است، می‌گوید ما از این مرحله با موفقیت عبور خواهیم کرد، به شرط آنکه در این جنگ اقتصادی و «قلدری» ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان آن تجربه پیروز را با به کارگیری «اراده و وحدت» دنبال کنیم.

مشکلات در این مسیر بسیار است از آن جمله جبهه‌ای که از جنگ رسانه‌ایی با سرمایه‌های دلاری برخی از شیوخ حاکم عربی در خلیج فارس و سیاست‌گذاری‌های صهیونیست‌ها و به کارگیری حرفه‌ای رسانه‌ایی به میدان آورده شده است. پمپاژ وسیع خبرهای منفی و تخریبی، بهره‌گیری از سوژه‌هایی که متاسفانه در درون کشور از سوی افراد صاحب نام و یا صاحب منصب و سکوهای گوناگون سخنوری بنام نقد شرایط ساخته و پرداخته می‌شود، همگی یک هدف را دنبال می‌کنند و آن شکستن اراده و وحدت ملی در فضای اجرای تحریم‌های ترامپ و جنگی روانی است که در آنیم!

همین‌جا و فوری بنویسم که نگارنده بر نقد سالم و دلسوزانه خط بطلان نمی‌کشد، زیرا فرهنگ انقلاب اسلامی بر نقد سالم و از مسیر آن دستیابی به رهگشایی و سازندگی بهتر استوار است.

مرگ نقد، یعنی مسیرسازی برای تحقق دیکتاتوری، لاجرم نابودی آرمان‌های انقلاب اسلامی است. اما بیان و قلم متعهد همواره شرایط سنجی می‌کند و با سوژه‌سازی خوراک به دشمن نمی‌دهد.

گمان ندارم کسی باشد که این فرازها و جملات را رد کند و یا قبول نداشته باشد، زیرا همگی مرزبندی با دشمنان و قدرت تخریبی رسانه‌‌ای آنها را قبول دارند. اما چندین و چند بار در همین ستون محک نوشته‌ام که نباید با سوژه‌سازی‌های خبری و نواختن مدام آهنگ‌‌های حذف و رقابت‌های کور و جزمی تشکیلاتی و گروهی علاوه بر ضربه زدن به اصل«اراده و وحدت» خوراک مناسب به معاندین خارج کشور نشین و رسانه‌های در کنترل جریان صهیونیستی و آمریکایی داد.

از میان نمونه‌های بسیار که نقد سالم را از نقد تخریبی نشان می‌دهد، تنها به یک نمونه آن در همین چند روز گذشته و هنگامی که رئیس‌جمهور در یک سفر کاری و موفق در استان هرمزگان بود اشاره می‌کنم و آن خبر یکباره منتشر شده از پیشنهاد استیضاح رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی از سوی نماینده قم است که پس از انتشار آن معلوم شد چند امضاء بیشتر ندارد و هنوز در اختیار هیأت رئیسه مجلس به‌خاطر نداشتن امضاء در حدنصاب قانونی قرار نگرفته است. اما همچنان نماینده قم در شبکه‌های مجازی و برای شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور خبرسازی می‌کند و می‌گوید که نمایندگان اگرچه پای طرح امضاء نداده‌اند، اما به من گفته‌اند که اگر این طرح به صحن علنی برسد، برای عزل رئیس‌جمهوری رأی خواهند داد! تفسیر این رفتار ضد اراده و وحدت در کشور را بخش فارسی چند شبکه خارجی داده‌اند که با تمجید از اقدام شیخ نماینده قم از آن با چند مصاحبه با مخالفان جمهوری اسلامی گفته‌اند، «جریان تقابل با روحانی و پایین کشیدن او در دوران پایانی ریاست جمهوریش به صورت تشکیلاتی علنی شده است!»

بیش از این نمی‌نویسم که «تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل!»