نشست سالانه ستاداحیای امربه معروف ونهی ازمنکر

رفع مشکلات مردم، به راه حل‌های ریشه‌ای نیاز دارد‏

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
31
 

سرویس خبر: نشست اعضای اصلی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور با حضور سران کشوری و لشگری در مرکز این ستاد برگزار شد

در این نشست که به منظور تبیین مواضع و رویکردهای جدید ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر کشور برگزار شد، آیت‌الله صدیقی، ریاست ستاد احیا و حجت‌الاسلام دکتر جلیل محبی، دبیر ستاد به ارائه گزارشهایی از وضع موجود فضای کشور در حوزه امر به معروف و نهی از منکر و تشریح الزامات و بایسته‌های این موضوع خطیر پرداختند.

هریک از اعضای حاضر در نشست شامل حجت الاسلام علی اکبری، رئیس ستاد ائمه جمعه، آیت‌الله سیداحمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، رئیس سازمان صداوسیما، وزرای فرهنگ و ارشاداسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، فرماندهی نیروی انتظامی، جانشین سازمان بسیج مستضعفین، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و نمایندگانی از قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان تبلیغات، به ارائه نقطه نظرات خود در حوزه ایجاد یک حرکت جمعی، فراگیر و مؤثر به منظور اقامه فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه و کشور پرداختند.‏

‏* کارمندان جلو فساد رئیس خود بایستند!

آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری با ابراز خرسندی از ظرفیت‌های ایجاد شده در راستای یک حرکت عظیم و مؤثر در حوزه امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: امروز در جامعه نیروهای ولایی و انقلابی کم نداریم و حضور نیروی انقلابی است که سبب آبادانی کشور می‌شود. بنابراین جذب نیروی جوان انقلابی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها از الزامات اساسی است.

وی با تأکید بر ضرورت ملموس و عینی بودن خروجی فعالیت ستاد امر به معروف در سطح جامعه اضافه کرد: در اصل مجری امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را باید خود مردم بدانیم. مردم مسئول اجرای امر به معروف و نهی از منکر هستند. هرگونه منکر از سوی هر مسئولی چه رئیس‌جمهور باشد چه وزیر و غیره، باید با روش درست و مؤثر به وی تذکر داده شود. قانون در این زمینه بر ما الزام دارد که این وظیفه را به صورت دقیق و کامل پیگیری و به انجام برسانیم.

* مردم در ادارات احساس عزت نمی‌کنند

آیت الله صدیقی، رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز با اشاره به دور جدید فعالیتها و رویکرد این ستاد اضافه کرد: احیای مجدد امر به معروف و نهی از منکر نیازمند همّت و قیامی از سوی تمامی دستگاه‌ها و مسئولان است.

وی با تأکید بر مشکلات موجود در مسئله معارف و منکرات در سطح جامعه و کشور افزود: وضع فرهنگی موجود در کشور بحرانی است. مردم در ادارات احساس عزت نمی‌کنند. باید از ظرفیت‌های امر به معروف و نهی از منکر در تمام زمینه‌ها استفاده شود که عزم و رویکرد جدید این ستاد کشوری با همّت تمامی اعضا و مسئولان آن، بر این زمینه مصروف خواهد شد.‏

‏* منکرات بزرگ‌تر از حجاب ‏

حجت‌الاسلام دکتر محبی دبیر ستاد احیا به تشریح نگاه جدید و فعالانه در ستاد امر به معروف پرداخت و گفت: ما در دوره جدید فعالیت ستاد، در چندماه اخیر کار را از متن جامعه و با افکار سنجی عمومی آغاز کرده‌ایم، چرا که اعتقاد داریم برنامه‌های امر به معروف نباید صرفاً منحصر در موضوعاتی مثل حجاب باشد؛ همانگونه که رهبر معظم انقلاب نیز تأکید داشته‌اند عفاف و حجاب در مقوله امر به معروف و نهی از منکر رتبه ۱۰ را دارد. لذا باید به سراغ معارف و منکرات اصلی و دانه درشت در جامعه برویم و ثقل کار را بر مسائلی که زندگی مردم با آنها درگیر است بگذاریم.

* ناراضی پروری در جامعه

آیت‌الله خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری با ابراز خرسندی از نگاه فعالانه و مطالبه گری ستاد امر به معروف اظهار داشت: این می‌تواند از وظایف مهم ستاد امر به معروف و نهی از منکر باشد که برخی عناصر ناراضی پرور در جامعه را شناسایی و با آنها برخورد کند؛ چرا که خطر این مسئله از فساد اقتصادی هم حتی بدتر هستند.

* ‌مبارزه با امضاهای طلایی ‏

حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضایی در خصوص فعالیت پیش روی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرد: این را جدّی بگیریم که وقت ستاد را صرف آیین‌نامه‌ها و غیره نکنیم. لازم است در برابر منکرات مقابله جدّی صورت پذیرد؛ پیش‌بینی اینکه در آینده چه مشکلاتی در جامعه ایجاد می‌شود از کارهای مهم ستاد امر به معروف است.

وی افزود: از مصادیق فراگیری فساد، وجود و کثرت امضاهای طلایی در ادارات است. برای راه اندازی برخی مشاغل و کارها، گاهی تا ۵۰۰ امضا نیز نیاز است. هریک از امضاها خود به یک مبدأ بالقوه فساد تبدیل شده است.

* ‌عقب ماندگی در نهادینه سازی مفاهیم فرهنگی ‏

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ترویج معارف در جامعه گفت: ما امکان دفاع از امر به معروف و نهی از منکر را نداریم چون در سطوح مختلف از مفاهیم ارزشی دفاع خوب نشده است و نهادینه سازی مناسب صورت نگرفته است؛ این امر خود موضوع یکی از معروفات و منکرات در وضع فعلی است. این وظیفه خطیر را داریم که مفاهیم ارزشی و فرهنگی را به‌گونه‌ای در جامعه نشر دهیم که در اذهان عمومی به امری بدیهی تبدیل شود و مردم در نبود آن احساس نیاز کنند.

* ترویج معارف ‏

دکتر علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به نگاهی کاربردی و عملیاتی در حوزه امربه معروف اظهار داشت: باید در ستاد موضوعات ضروری و اولویت‌دار را تعیین کنیم. باید کل شوراها در دستگاه‌های مختلف را بسیج کنیم که همه حول آن محور و اولویت، موج آفرینی هوشمند انجام دهند و روی آنها تمرکزی همگانی صورت گیرد.

* بدترین منکر کشور ‏

دکتر بطحایی وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر حساسیت حوزه امر به معروف گفت: مدیری که ایجاد نارضایتی در جامعه می‌کند، بدترین دشمن است. این ضرورت دارد که ما دو سه محور را در افکار سنجی تعیین کنیم و بدین صورت نگرش مردم تصحیح کنیم. مثلا در وزارت آموزش و پرورش نیز برای یک دوره ۶ ماهه حول آن برنامه ریزی کنیم و در درازمدت به نهادینه سازی آن اقدام کنیم.