واشنگتن: در صورت درخواست دولت مرکزی، نظامیان آمریکایی عراق را ترک می کنند

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸
22
سرویس خارجی: سفارت واشنگتن در بغداد اعلام کرد: نیروهای آمریکایی خاک عراق را در صورت درخواست دولت مرکزی این کشور ترک خواهند کرد.

«جوی هود»، کاردار سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد: حضور نیروهای آمریکایی در عراق بنا به درخواست دولت این کشور صورت گرفته است و این نظامیان و نیروهای ائتلاف بین المللی و «ناتو» در صورت درخواست دولت مرکزی این کشور، عراق را ترک می‌کنند.وی تصریح کرد: نیروهای امنیتی عراق الان برای حفظ امنیت آماده نیستند مگر اینکه نیروهای خارجی مستقر در عراق به آنها کمک کنند.هود مدعی شد که پایگاه‌های آمریکایی در عراق وجود ندارد؛ بلکه مربیان و مستشاران در این کشور حضور دارند.

در همین حال، «جعفر الحسینی»، سخنگوی نظامی گردان‌های حزب الله عراق در سخنانی تاکید کرد: حضور نظامیان آمریکایی در عراق بیانگر نقشه های واشنگتن در سطح منطقه است و ما در جریان آن قرار داریم و به زودی آنها را اعلام خواهیم کرد. همزمان، «قیس الخزعلی»، دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» عراق نیز در سخنانی از احتمال دست داشتن آمریکا در ربودن شهروندان عراقی در استان های کربلا و «صلاح الدین» خبر داد.«فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق و رئیس نیروهای الحشد الشعبی نیز در اظهاراتی گفت: عراق مخالف آن است که به محلی برای حمله و تجاوز به دیگران تبدیل شود.وی در ادامه افزود: نظامیان خارجی و پایگاه‌های خارجی در عراق وجود ندارد و این مسأله کاملا مشخص است. به گفته وی، عراق آماده همکاری با کشورهای منطقه در خصوص مبارزه با تفکرات تروریست های داعشی است. مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد: بغداد همچنین آمادگی همکاری با کشورهای همسایه و منطقه در خصوص آموزش نظامی را دارد.