چهل سال پیش در همین روز

تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۵۷ (برابر با ۱۹ ربیع‌الثانی ۱۳۹۹ ۱۸ مارس۱۹۷۹) نقل شده است
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
28
 

توطئه سازمان اوقاف علیه امام خمینی
شب گذشته «ناصر میناچی» وزیر اطلاعات، در یک گفتگوی تلویزیونی،
خط‌مشی جدید وزارت اطلاعات را تشریح کرد و حدود وظایف این وزارتخانه را برشمرد. وزیر اطلاعات، ضمن اشاره به اعمال ضد مردمی در وزارت اطلاعات و جهانگردی سابق و همچنین سازمان اوقاف یادآور شد که این وزارتخانه در رژیم طاغوتی گذشته، برای ایجاد اختناق و سرکوب اندیشه‌های آزادی و اذیت و آزار روحانیون مبارز و آزادی خواه، چنان ابعاد هراس انگیزی پیدا کرده بود، که افراد حتی جرات عبور از نزدیکی سازمان اوقاف را نداشتند. در این گفت و شنود وزیر اطلاعات از توطئه‌هائی که سازمان اوقاف علیه روحانیت مبارز و بخصوص «امام خمینی» تدارک دیده بود، پرده برداشت و با توضیحات او معلوم شد که سازمان اوقاف، برنامه مفصلی برای مسموم کردن اذهان عمومی نسبت به مبارزات حق‌طلبانه امام خمینی و دیگر روحانیون مبارز در دست اجرا داشته است.

انفجار «مین» در مرز ایران و عراق
دیروز، دهها هزار زن و مرد، به پشتیبانی از جمهوری اسلامی، در چند شهر، راه‌پیمایی کردند.راه‌پیمایان در مسیر حرکت خود، ضمن طرفداری از حجاب اسلامی، سفر کارتر را به خاورمیانه محکوم کردند. انفجار مین در مرز ایران و عراق نیز به مرگ ۲ جوان منجر شد.گزارش خبرنگاران اطلاعات در شهرستانها را در این زمینه‌ها میخوانید:
*تبریز ـ حجت‌الاسلام میرابوالفضل موسوی نماینده اعزامی امام خمینی و حضرت آیت‌الله العظمی شریعتمداری به تبریز در سخنانی یادآور شد که لازم است همه اقشار و طوایف وحدت خود را در مقابل پس مانده‌های رژیم طاغوت و امپریالیسم حفظ کنند.
* اهواز ـ منصور بندر یکی از مجاهدان اهواز، هنگام پاسداری هدف گلوله فردناشناسی قرار گرفت و شهید شد.
* دفتر آزادیبخش فلسطین با حضور حجت‌الاسلام موسوی نماینده امام خمینی در اهواز و ابوجعفر سرکنسول فلسطین در شهر،‌ در اهواز گشایش یافت.

ریاضی دستگیر شد
مهندس عبدالله ریاضی، رئیس پیشین مجلس شورای ملی شب گذشته بوسیله پاسداران انقلاب دستگیر شد. ریاضی، صبح امروز در حالی که در محافظت مردان مسلح بود، به زندان قصر انتقال یافت و بازپرسی، از وی، توسط بازپرس دادسرای انقلابی آغاز شد.
یک مقام آگاه گفت، ریاضی، پس از تکمیل پرونده به اتهام خیانت به ملت در مقام ریاست مجلس شورای ملی و صحنه‌سازی برای وضع قوانین ضد مردمی، بعنوان مفسدفی‌الارض، در دادگاه انقلابی محاکمه خواهد شد.

از هنرمند انتظار قبول و تسلیم نداشته باشیم
چند تن از کارگردانان سینمای ایران از جمله داریوش مهر ـ جویی، رضا علامه‌زاده، عباس کیارستمی، محمد رضا اصلائی
بهمن فرمان آرا، کامران شیردل، هژیر داریوش و مسعود کیمیایی طی اطلاعیه‌ای ضمن اشاره به سانسور شدید و تنگناهای اقتصادی که در گذشته حاکم بر محیط سینمای ایران بود موضع خود را در مورد هنرها بطور اعم و سینما بطور اخص روشن کرده‌اند.
در قسمت دیگری از بیانیه آمده است: بیایید از هنرمند انتظار قبول و تسلیم نداشته باشیم و بپذیریم که او با الهام از واقعیت تلاش‌های بی‌وقفه مردمان، آئینه‌یی به دستمان می‌دهد تا خود را در آن ارزیابی کنیم.

زندانیان زندان را آتش زدند و به پاسداران حمله کردند
ساعت ۱۰و۱۵ دقیقه صبح امروز، عده‌ای از زندانیهای عادی که در محل زندان کمیته ضدخرابکاری ساواک، زندانی هستند، به قصد فرار از زندان، آشپزخانه زندان را آتش زدند تا از طریق پنجره‌های آشپزخانه بگریزند. پاسداران محافظ این قسمت، از قصد آنان مطلع شدند و زندان را محاصره کردند، اما زندانی‌ها بطرف پاسداران حمله کردند و قصد داشتند سلاح آنها را از دستشان بگیرند. در این کشمکش، بر اثر سقوط از بلندی یکی از زندانیان که هنوز مشخصات وی معلوم نشده، کشته شد و یکی از پاسداران بر اثر اصابت گلوله، زخمی گردید و به بیمارستان انتقال یافت.

تلاش برای رفع مضیقه دانشجویان ایرانی در آمریکا
خبر خودداری اداره پست آمریکا از قبول پاکت و بسته‌های ارسالی پست ایران انعکاس وسیعی داشت و آسوشیتدپرس معتقد است که پست ایران تجدید فعالیت خود را باداره پست آمریکا اطلاع نداده است تا طبق قوانین اتحادیه بین‌المللی پست، کار مبادله از سرگرفته شود، ولی خانم عامری در پست تهران تأکید کرد که این اداره بمحض شروع بکار در هفته‌های قبل، تلگرامهائی برای همه ممالک از جمله آمریکا مخابره کرد.آقای مهندس مختاری معاون وزارت پست و تلگراف و تلفن اظهار داشت: ما اداره پست آمریکا را از تجدید کارپست ایران تلگرافی آگاه ساخته‌ایم معذلک با توجه به اخبار روزنامه‌ها و خبرگزاریها و نگرانی دانشجویان ایرانی که با پست هوائی برای آنها چک فرستاده‌اند تلگرام دیگری برای اداره پست آمریکا مخابره می‌کنیم تا پاکتی را که گفته می‌شود در نیویورک انبار شده و پاکتهای جدید را برای توزیع بپذیرد و کار مبادله عادی خود را با ایران از سر بگیرد.

مصادره اتومبیل‌های رضا پهلوی در آمریکا
لوبوک(تکزاس) ـ یونایتدپرس ـ سه‌نماینده از سوی دولت ایران سه اتومبیلی را که قبلا مورد استفاده رضا پهلوی بود، بنفع دولت ایران مصادره کردند عده‌ای پلیس نیز در مراسم مصادره حضور داشتند این مراسم در خانه استفن فون پول سرپرست رضا پهلوی انجام شد. این سه اتومبیل عبارت از ۲لینکلن و یک بیوک بود و در طول اقامت ۸ ماهه رضا پهلوی مورد استفاده وی قرار میگرفت.در مورد خانه مسکونی رضا پهلوی که ۲۷۵ تا ۳۰۰هزار دلار ارزش دارد نیز بین سرپرست وی و دادستان محلی مذاکره شده و مقرر شده است دولت ایران هزینه‌های مربوط به مصادره و بدهی آنرا بپردازد.

رئیس سیا باز هم درباره ایران نظر میدهد!
لوس‌آنجلس ـ یونایتدپرس ـ استانفیلدترنر رئیس سازمان سیا عقیده دارد که اگر بحران کنونی ایران ادامه یابد به جای دولت کنونی یارهبران مذهبی آن گروه‌های چپ‌گرا حکومت این کشور نفت‌خیز را بدست خواهند گرفت. وی که با
لوس‌آنجلس تایمز مصاحبه میکرد گفت ایران بین دو قطب قرار گرفته است: از یکسو دولت بیطرف بازرگان و از سوی دیگر مذهبی‌های متعصب. وقتی از وی سؤال شد گروه اول یا دوم کدام پیروز می‌شوند؟ گفت هیچکدام، پیروزی نهائی با چپ‌گرایان است زیرا آنها سازمان خوب دارند و مسلح‌اند در حالی که بین دو گروه اول شکاف وجود دارد چپ‌گرایان میکوشند از این رخنه استفاده کنند و جاپای خود را محکوم سازند.

حمله افغانها در تهران به خانه سفیر افغانستان
تهران ـ به گفته شاهدان عینی شب گذشته گروهی از افغان‌های مقیم تهران به اقامتگاه سفیر افغانستان در شمال تهران حمله کرده و پرچم افغانستان را از بالای خانه‌ پائین کشیدند.جوانان افغانی که سوار بر جیپ بودند فریاد می‌زدند: «الله‌اکبر،
الله‌اکبر» وارد اتاق‌های خانه شدند. شاهدان عینی گفتند هنگام حمله جوانان افغانی کسی درخانه نبود.به تلفن خبرنگار تهران جرنال که کوشیده بود با ساکنان خانه تماس بگیرد، پاسخی داده نشد.
یورش به خانه سفیر افغانستان در تهران، با نبرد میان مسلمانان مبارز افغانی با نیروهای دولت هوادار کمونیسم افغانستان در شهر هرات همزمان بود. نبرد در هرات، شهری در نزدیکی مرز ایران و در جنوب‌غربی افغانستان ادامه دارد.

code