چهل سال پیش در همین روز

تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۲۹فروردین ماه ۱۳۵۸ (برابر با ۲۰ جمادی‌الاول ۱۳۹۹، ۱۸ آوریل۱۹۷۹) نقل شده است
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
29
پیام مهم آیت‌الله طالقانی در مورد حوادث جاری
حضرت آیت‌الله طالقانی مقارن ظهر امروز پیامی بشرح زیر خطاب به مردم ایران فرستادند:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
برادران و خواهران و فرزندان، دانش آموزان، دانشجویان و دیگر گروههای متعهد و مسئول.
احساسات پاکی که در عرض این چند روز نسبت به این مخلص ابراز داشته‌اید نمودار قدردانی شما از خدمتگزاران به اسلام و ملت میباشد. مخلص را بیش از این مدیون ساخته‌اید، از همه شما سپاسگزارم، بیاری خداوند در همین روزها میان شما عزیزان خواهم بود، لذا تقاضا دارم از تظاهرات و راهپیمایی در این روز و پس از آن خودداری کنید و شما دانش آموزان و دانشجویان عزیز به کلاسهای خود بروید و همه مواظب باشید تادر صف فشرده و هماهنگ ما ملت اسلام و مردم ایران، فرصت‌طلبان و مفسده‌جویان رخنه نکنند و انقلاب اصیل و عالی ما را به راستگرایی و چپ‌گرایی افراطی نکشانند. پس از بررسی حوادث جاری و دسائس دسیسه‌گران در حضور آیت‌الله امام خمینی آنچه میباید با شما در میان خواهم گذاشت. در این روزها بیش از هر چیز مامحتاج به تفکر، تأمل، بررسی، شناخت به اوضاع و شرایط زمان خود باید باشیم و از احساسات تند و افراطی باید خودداری کنیم.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اطلاعیه دادستان کل انقلاب جمهوری اسلامی
این اطلاعیه از سوی دادستان کل انقلاب جمهوری اسلامی ایران منتشر شد:
بسمه‌تعالی
در پی حادثه تأسف بار مربوط به فرزندان حضرت آیت‌الله طالقانی و پیامدهای آن که یقیناً توطئه نفرت‌انگیز اجانب و عوامل وابسته به آن می‌باشد. دادستانی کل انقلاب جمهوری اسلامی ایران با تمام امکانات قضیه را پیگیری و گزارش هیئت مأمور رسیدگی را به زودی به اطلاع رهبری انقلاب و ملت مبارز ایران خواهد رسانید. از عموم ملت ایران تقاضا دارد با بردباری انقلابی و حفظ آرامش دسایس بیگانگان را در تفرقه‌افکنی بی‌اثر سازند و بدانند که دشمن با هوشیاری متوسل به بهره‌برداری و توطئه برای درهم کوبیدن انقلاب اصیل شما است.
دادستان کل انقلاب اسلامی ایران ـ مهدی هادوی

رژه‌ ارتش و واحدهای انتظامی
بمناسبت روز ارتش، امروز واحدهای ارتشی و انتظامی باساز و برگ و تجهیزات کامل، در خیابانهای مختلف تهران، رژه رفتند و در طول مسیر با استقبال مردم روبرو شدند. واحدهای ارتشی و انتظامی که همراه دسته‌های موزیک به راه افتاده بودند، بوسیله مردم گلباران شدند و در بسیاری از نقاط شهر، زنان و مردان، حلقه‌های گل به گردن سربازان،‌ درجه‌داران و افسران انداختند.

سنجابی: انقلاب را خطراتی تهدید میکند
عصر دیروز دکتر کریم سنجابی رهبر جبهه ملی ایران و وزیر امور خارجه سابق کابینه‌ی بازرگان در یک مصاحبه مطبوعاتی در مورد علت استعفای خود گفت: در واقع استعفای من هشداری است به دولت و ملت، هشدار در مورد خطراتی که انقلاب ما را تهدید می‌کند. دکتر کریم سنجابی در این مصاحبه که بدنبال استعفای وی در محل تشکیلات جبهه ملی ایران برگزار شده بود دلایل استعفای خود را توضیح داد و همچنین به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت: وی ابتدا در مورد مشکلات اساسی دولت اظهار داشت: در برابر دولت که عملا فاقد قدرت اجرایی است دو نوع دولت دیگر خودنمایی می‌کنند.

مهاجمان چاقو بدست سه کتابفروش را زخمی کردند
ظهر دیروز چندنفر که با چاقو مسلح بودند به یک کتاب فروشی واقع در خیابان انقلاب(شاهرضا)، مراجعه کردند و سعی نمودند پوستر ویژه جشن اول ماه مه را از پشت ویترین بردارند، بر سر این موضوع بین مسئولان کتابفروشی و مهاجمین درگیری پیش آمد و سه فروشنده بضرب چاقوی مهاجمین زخمی شدند، جراحات یکی از مجروحین بیشتر و شدیدتر است بگونه‌ای که از ناحیه شکم ۴۰ بخیه خورده است.

حزب توده خود را قانونی دانست
دبیرخانه کمیته مرکزی «حزب توده ایران» در پاسخ آقای امیر انتظام سخنگوی دولت که طی یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشته بود «قوانین مربوط به غیرقانونی بودن حزب توده ایران تا وقتی لغو نشده به قوت خود باقی است» طی اطلاعیه‌ای بشرح زیر خاطر نشان ساخته است:
۱ـ هیچگونه قانونی اختصاصاً دایر به غیرقانونی بودن حزب توده ایران موجود نیست و حزب توده ایران بیش از سی‌سال برخلاف قانون «غیرقانونی» تلقی شده است.
۲ـ قانون خرداد۱۳۱۰ درباره فعالیت‌های اشتراکی نیز که دادگاه‌های نظامی رژیم شاه در برخی موارد علیه حزب توده ایران به آن استناد می‌جستند. در سال‌های اخیر به اصطلاح تکمیل شده و شامل تمام کسانی شد که خواستار جمهوری باشند.

code