کوتاه از سراسر جهان

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
38
 

گاردین: بولتون خطرناک ترین مرد جهان است

ابنا: یک روزنامه انگلیسی، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا را خطرناک ترین فرد در جهان توصیف کرد و او را مقصر اصلی در افزایش تنش‌ها و رویارویی نظامی احتمالی بین ایران و آمریکا دانست.روزنامه “گاردین” نوشت: «جان بولتون» به دنبال جنگ با ایران است و ما این را می دانیم، زیرا او از حدود دو دهه پیش همین را گفته است.در ادامه این نوشتار آمده است:هر اقدامی که دولت ترامپ در زمینه سیاست ایران انجام داده به ویژه از وقتی بولتون در آوریل سال ۲۰۱۸ به عنوان مشاور امنیت ملی روی کار آمد، باید از این منظر بررسی شود. چنین اقداماتی شامل تشدید حضور نظامی هشداردهنده آمریکا در خاورمیانه طی دو هفته گذشته است.بولتون درست یک ماه پس از روی کار آمدن، آخرین فشار لازم را برای وادار کردن ترامپ جهت خروج از توافق هسته ای وارد کرد؛ توافقی که تا آن زمان و هنوز هم موفق بوده است.

بحران بر سر زباله، روابط فیلیپین – کانادا را تیره کرد

فارس: یک روز پس از عدم بازپس‌گیری زباله‌های ارسال شده به فیلیپین توسط کانادا، «مانیل» اعلام کرد دیپلمات‌هایش را از «اوتاوا» فرامی‌خواند. با ادامه تنش دیپلماتیک میان فیلیپین و کانادا بر سر ۶۹ کانتینر زباله‌ای که یک شرکت کانادایی بر اساس قراردادی قدیمی به فیلیپین ارسال کرده، مانیل اعلام کرد دیپلمات‌هایش را از اتاوا فرامی‌خواند. وزیر امور خارجه فیلیپین گفت: کاهش حضور دیپلماتیک خود در کانادا را تا زمانی که زباله‌هایش به آن‌جا منتقل شود حفظ می‌کنیم. حتی ماه گذشته «رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین، کانادا را به جنگ تهدید کرد و گفت شخصاً کانتینرها را تا رسیدن به کانادا، در دریا همراهی می‌کند.

آغاز موج تازه سرکوب شیعیان عربستان توسط نیروهای امنیتی رژیم سعودی

سرویس خارجی : نیروهای امنیتی رژیم سعودی در ادامه سرکوب ساکنان منطقه شیعه‌نشین «الشرقیه»، شماری از شهروندان این منطقه را دستگیر کردند. نیروهای رژیم سعودی در ادامه هدف قرار دادن منطقه شیعه نشین «الشرقیه» و تشدید تدابیرامنیتی در «القطیف »، واقع در شرق عربستان ، به مناطق «القدیح»، «العوامیه» و «الناصره» یورش بردند و شماری از اهالی این مناطق را دستگیر کردند.این در حالی است که نیروهای امنیتی رژیم سعودی چند روز قبل نیز به شهرک «سنابس» در شهر «تاروت» در استان القطیف عربستان حمله کرده و دست کم هشت تن از ساکنان شیعه این منطقه را به شهادت رسانده بودند.

نامزد «جمال خاشقجی» خواستار مجازات عربستان شد

فارس: نامزد «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار مقتول سعودی، طی سخنانی در مجلس نمایندگان آمریکا از دولت این کشور خواست تا عربستان سعودی را مجازات کند. «خدیجه چنگیز» در جمع اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از سکوت واشنگتن و دیگر دولت‌ها در قبال قتل نامزدش انتقاد کرد و گفت: نمی‌توانم درک کنم که جهان بعد از این مدت هنوز کاری انجام نداده است. خدیجه چنگیز همچنین گفت که هنوز نمی‌داند چرا خاشقجی کشته شد و اینکه جسد او کجاست.او خواستار مجازات عربستان سعودی شد و از آمریکا خواست فشارها علیه ریاض برای آزادی زندانیان سیاسی در این کشور اعمال کند.

سازمان ملل خواستار قطع رابطه جامعه جهانی با ارتش میانمار شد

ایسنا: هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل با انتشار گزارشی، از جامعه جهانی خواست هرگونه حمایت و همکاری با ارتش میانمار را متوقف کند. این گزارش با اشاره به «نسل‌کشی» و «ارتکاب جنایت علیه بشریت» توسط فرماندهان ارتش علیه اقلیت روهینگیا که عمدتاً مسلمان هستند، خواستار محاکمه فرماندهان نظامی این کشور شد. این گزارش می‌افزاید، بیش از یک میلیون اقلیت روهینگیا تحت تأثیر سیاست «پاکسازی قومی» در منطقه راخین میانمار مجبور به فرار و ترک محل زندگی خود شده‌اند.

ترامپ فرمان وضع اضطراری ملی در عرصه فناوری آمریکا را صادر کرد

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان وضع اضطراری ملی در عرصه فناوری کشورش را برای جلوگیری ازبه کارگیری تجهیزات ارتباطی شرکت هایی که برای ایالات متحده تهدید امنیتی به شمار می روند، صادر کرد. «دونالد ترامپ» در اقدامی که در راستای تلاش برای محدود کردن رد پای چین در عرصه بازار فناوری آمریکا تفسیر شده است،در زمینه فناوری ایالات متحده وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. ترامپ با صدور این فرمان اجرایی ، شرکت‌های آمریکایی را از به کارگیری تجهیزات ارتباطی ساخت شرکت‌هایی که برای آمریکا «تهدید امنیتی» هستند، منع کرد.بر اساس این فرمان اجرایی حضور شرکت‌های خارجی در شبکه‌ها و زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری ایالات متحده محدود می‌شود.

بوریس جانسون برای تصدی نخست وزیری انگلیس آماده شد

ایسنا: بوریس جانسون وزیر خارجه سابق انگلیس گفت نامزد جانشینی نخست وزیر انگلیس برای رهبری حزب محافظه‌کار خواهد بود. جانسون، چهره شناخته‌شده کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اظهار داشت: قطعاً برای رهبری حزب نامزد خواهم شد و فکر نمی‌کنم این بر کسی پوشیده باشد. گفتنی است پیروز رقابت برای رهبری حزب محافظه‌کار به طور خودکار نخست وزیر انگلیس خواهد شد و کنترل روند برگزیت را در دست خواهد گرفت. ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای کناره‌گیری از رهبری حزب محافظه‌کار در ماه ژوئن، یک زمان‌بندی تعیین خواهد کرد و احتمالاً رقابت برای تصدی رهبری این حزب طی تابستان پیش‌رو صورت خواهد گرفت.

اعتصاب سراسری در لبنان

ایرنا: تعداد زیادی از ادارات و سازمان های دولتی و عمومی لبنان در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت پیش نویس بودجه در ارتباط با حقوق و مزایای کارکنان اعتصاب کردند. اعتصاب در لبنان در پاسخ به درخواست هیات اداری کارکنان اداره های دولتی انجام شده است. این هیات با صدور بیانیه ای اعلام کرد که با توجه به شرایط عدم اطمینان در مورد بحث پیش نویس بودجه و اطلاعات مربوط به آن در خصوص حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته و پایدار نبودن حقوق و مزایای آنها، ادارات دولتی در اعتصاب هستند. در یک ماه گذشته برخی اخبار از تصمیم دولت لبنان برای کاهش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان دولت، نظامیان و بازنشسته ها حکایت دارد.

مرکل: با مکرون اختلافات شدید دارم

ایسنا: صدراعظم آلمان اذعان کرد که وی و رئیس جمهوری فرانسه اختلافات شدید و طرز فکر متفاوت با هم دارند اما در عین حال گفت، همچنان می‌توانند با یکدیگر سازش کنند و قادرند اتحادیه اروپا را به سمت جلو ببرند. آنگلا مرکل گفت: قطعاً ما جر و بحث‌های شدیدی داریم. طرز فکر ما با احترام به نظر هر دو طرف کاملاً متفاوت است. ما متفاوت از یکدیگر نقش‌هایمان را ایفا می‌کنیم. وی افزود: با این حال علیرغم طرز تفکرهای متفاوت، ما بارها و بارها سازش کرده‌ایم. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه همزمان با اینکه افزایش ناسیونالیسم اروپا هراس از همزیستی اتحادیه اروپا را به بوته آزمایش گذاشته، تلاش می‌کند جان تازه‌ای به این بلوک ببخشد و اصلاح منطقه یورو را یکی از اولویت‌های خود دانسته اما آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برابر برخی ایده‌های مکرون به ویژه آنهایی که برلین را به خطر می‌اندازند، مقاومت کرده است.

۲۳ نظامی افغان در حمله هوایی آمریکا به هلمند کشته شدند

سرویس خارجی: منابع خبری از کشته شدن ۲۳ نظامی افغان براثرحمله هوایی جنگنده های آمریکایی به ولایت هلمند در جنوب افغانستان خبر دادند. منابع خبری اعلام کردند: در حمله هوایی جنگنده های نیروهای آمریکایی به شهرستان «نهر سراج» در ولایت هلمند سه فرمانده پلیس و ۲۰ نظامی این کشور کشته شدند.به گفته این منابع ،این حمله هوایی در پی حملات طالبان به مواضع پلیس در شهرستان «نهر سراج» رخ داد.