سالانه ۳۳هزار ایرانی زیر ۵۵سال به دلیل فشار خون بالا می‌میرند

یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
26
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۳۳هزار ایرانی زیر ۵۵سال به دلیل سکته‌های قلبی و مغزی عمدتاً ناشی از فشار خون بالا می‌میرند.

به گزارش ایرنا، دکتر رضا ملک‌زاده در آستانه راه اندازی بسیج ملی فشار خون با اشاره به خطرات فشار خون بالا برای سلامتی انسان افزود: باید به این آمار، سال های از دست رفته عمر ایرانی‌ها به دلیل ناتوانی‌های ناشی از فشار خون بالا را نیز افزود که هم اکنون به دو میلیون سال رسیده و ۶۲درصد نسبت به ۲۵سال گذشته افزایش یافته که عدد بسیار قابل توجهی است .

وی افزود: مرگ‌های ناشی از فشار خون بالا در ایران طی ۲۵سال گذشته ۳۹درصد افزایش یافته و فشار خون بالا مهم‌ترین عامل خطر سکته‌های قلبی و مغزی و مرگ‌های زودرس در ایران است.

ملک زاده، رهایی از افزایش بار بیماری فشار خون بالا در ایران را نیازمند تنها دو گام ساده عملی دانست و افزود: تمام بیماران به هر دلیلی که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، از پزشک خود بخواهند که فشار خونشان را کنترل کند و متقابلاً، همه پزشکان نیز خود را ملزم بدانند فشار خون تمام بیماران را فارغ از هر علتی که مراجعه کرده‌اند، اندازه‌گیری کنند تا این عامل خطر بیماری‌های مرگبار در کشور ما تا حدود زیادی کنترل شود.

معاون وزیر بهداشت با هشدار نسبت به اینکه نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵سالگی به فشار خون بالا مبتلا می‌شوند، تاکید کرد: تمام افراد باید از سن ۳۵سالگی فشار خون خود را چک کنند. اندازه‌گیری فشار خون باید اساساً هر ماه یا دست‌کم هر دو یا سه ماه انجام شود و در این بین، افراد مشکوک به فشار خون بالا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند.

وی، فشارخون را یک بیماری خاموش و بی علامت، عنوان کرد و افزود: این بیماری به دلیل بی‌علامت بودن، بسیار خطرناک و گاه مرگبار است. بنابراین، مردم باید بی‌حالی و خستگی عمومی و نیز سردرد را که دو نشانه شایع و مهم خطر فشار خون بالا است جدی

بگیرند.

معاون وزیر بهداشت، عوامل متعددی را در ابتلای فرد به بیماری فشار خون موثر دانست که می‌توان به مصرف بالای نمک، بی‌تحرکی یا نداشتن تحرک کافی، اضافه وزن و چاقی، چربی خون بالا، مصرف الکل، رژیم غذایی، منطقه محل سکونت، سبک زندگی، ژنتیک، آلودگی هوا، استرس و فشارهای ناشی از آن و حتی برخی عوامل موثر در فرایند رشد جنین و دوران کودکی اشاره کرد.