امروز در تاریخ

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
6
پناهنده شدن محمد على شاه قاجار به سفارت روسیه
۲۴ تیرماه ۱۲۸۸ شهر تهران پس از یک روز جنگ خیابانی به دست افراد مسلح بختیاری، گیلان و مجاهدین مشروطیت افتاد و محمدعلی شاه قاجار پس از اطلاع از آن، با خانواده اش به ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زرگنده قُلهَک پناهنده شد. وی قبلا در سلطنت آباد مستقر شده بود و با اینکه هنوز پانصد قزّاق و تعدادی توپ در اختیار داشت تصمیم به تحصّن در سفارتخانه خارجی گرفته بود.

قتل آیت الله بهبهانی وکناره گیری رئیس الوزراء
۲۴تیرسال ۱۲۸۹ چهار مرد مسلح وارد خانه
آیت‌الله عبدالله بهبهانی از سران انقلاب مشروطیت شدند و او را کشتند. در اعتراض به این عمل، مجلس شورای ملی جلسات خودرا تعطیل کرد و کسبه تهران دست ازکار کشیدند و دولت دستور خلع سلاح عمومی را صادر کرد. پنج روز بعد هم سپهدار تنکابنی نخست وزیر وقت
کناره‌گیری کرد و میرزا حسن خان (مستوفی الممالک) جای او را گرفت.

هشدار روزنامه های آلمان درباره تعرض نظامی شهریور ۲۰
روزنامه های آلمان در شماره های ۱۵ جولای ۱۹۴۱ خود و به گمان اینکه هشدار آنها به گوش رضاشاه برسد نوشته بودند که انگلستان علیه ایران دست به توطئه چینی زده و دولت تهران نباید فریب اظهارات «اسمیرنوف» سفیر دولت مسکو و «ریدرز بولارد» سفیر دولت لندن را بخورد که شایعه احتمال حمله نظامی به ایران را دروغ و نادرست اعلام کرده بودند.

تولد نقاش بلند آوازه هلندی
رامبرانت نقاش شهیر قرن ۱۷ میلادی ۱۵ جولای ۱۶۰۶ در هلند به دنیا آمد و ۶۳ سال عمر کرد. وی که چهارم اکتبر ۱۶۶۹ درگذشت و بیشتر عمر خودرا در آمستردام به سر برده بود شاهکارهای هنری بی مانند از خود برجای گذارده است که پورتره خودش یکی از آنهاست.

فوت آنتون چخوف
امروز سالروز درگذشت «آنتون چخوف » داستان نگار و نمایشنامه نویس بلند آوازه قرن ۱۹ روسیه است که ۱۵ جولای ۱۹۰۴ در ۶۴ سالگی فوت شد . وی یک پزشک بود و برای تهیدستان یک کلینیک رایگان دایر کرده بود که خود در آنجا طبابت می کرد. مهارت چخوف عمدتا در نگارش داستان های کوتاه است.
www.iranianshistoryonthisday.com

codexzam8x