چهل سال پیش در همین روز

تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۲۴تیرماه ۱۳۵۸ (برابر با بیستم شعبان ۱۳۹۹، پانزدهم ژوئیه ۱۹۷۹) نقل شده است
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
18
اداره رادیو تلویزیون شورائی شد
در پی فرمان امام خمینی مبنی بر نظارت حجت‌الاسلام موسوی بر امور رادیو تلویزیون، صادق قطب‌زاده سرپرست صداوسیمای جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای که دیشب انتشار یافت. تلویحا اعلام داشت که از این پس رادیو تلویزیون بصورت شورایی اداره خواهد شد. در این اطلاعیه همچنین اسامی اعضای این شورا آمده است.
متن اطلاعیه مذکور بشرح زیر است:
بسمه تعالی
بنا بدستور رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و خواست دولت موقت جمهوری اسلامی ایران شورائی جهت تعیین خط مشی‌های سازمان و نظارت بر آنها از تاریخ ۲۳ر۴ر۵۸ تشکیل گردید. اعضای این شورا با شرکت خود اینجانب عبارتند از آقایان سیدمحمد موسوی، سیدمحمد خاتمی، عبدالرحیم گواهی، ابراهیم پیراینده

افراد بی‌بضاعت هزینه معالجه نخواهند پرداخت
امروز طرح طب ملی در یک کنفرانس مطبوعاتی از سوی دکتر سامی وزیر بهداری برای آگاهی مردم و اظهارنظر صاحب‌نظران در اختیار نمایندگان رسانه‌های گروهی قرار گرفت.
دکتر سامی وزیر بهداری در این جلسه اعلام کرد: مردم و صاحب‌نظران یکماه فرصت دارند تا نظرات خود را درباره طرح مزبور برای وزارت بهداری ارسال دارند. وی افزود: در طب ملی سهمی از مشارکت مالی برای مردم در نظر گرفته خواهد شد و پرداخت فرانشیز با حق‌السهم بیمار در درمان وجود خواهد داشت، ولی برای افرادی که قادر به پرداخت فرانشیز نباشند درمان با همان کیفیت برایشان رایگان خواهد بود.

توطئه ترور امیر انتظام بوسیله گروه فرقان شکست خورد
امروز کسب اطلاع شد که سوء قصد بجان عباس امیر انتظام سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد توسط گروه فرقان عقیم ماند.
یک گروه سه نفری از اعضای فرقان که از مدت‌ها قبل برای ترور امیر انتظام طرح‌ریزی کرده بودند ساعت چهار و بیست دقیقه بعدازظهر روز چهارشنبه گذشته که برای چندمین‌بار به منظور شناسائی وی به محل سکونتش واقع در بزرگراه تقاطع جردن در بزرگراه تقاطع جردن مراجعه کردند توسط گروه ضربت نخست‌وزیری به دام افتادند. گروه ضربت نخست‌وزیری پس از پی‌گیری موفق شدند یکی از اعضای گروه سه نفری فرقان را دستگیر نمایند ولی دو نفر دیگر با یک اتومبیل آریا سفید رنگ که سقف مشکی دارد موفق به فرار شدند.

مریوان به آتش و خون کشیده شد
سنندج ـ خبرنگار اطلاعات شهر مرزی مریوان قبل از ظهر دیروز به صحنه زد و خورد خونینی بین پاسداران انقلاب و گروه‌های مسلح تبدیل شد.
آخرین گزارش در مورد تلفات این درگیری حاکی است که ۲۶نفر از طرفین کشته شده‌اند و حدود ۶۰نفر هم جراحات هولناکی برداشته‌اند.
دیروز صبح گروه‌های مختلف در مریوان به عنوان اعتراض به گزارش‌های رادیو تلویزیون از منطقه کردستان، دست به تظاهرات و راه‌پیمایی زدند.
یک گروه ۳۰۰نفری که همگی مسلح بودند در ساعت ۱۰ صبح به مقابل ساختمان کمیته انقلاب اسلامی مریوان رسیدند. گفته می‌شود افراد مسلح از پاسداران مستقر در کمیته خواستند تا سلاح‌های خود را تحویل دهند و به دنبال آن درگیری بین طرفین آغاز شد.

مشکین‌شهر صحنه برادرکشی شد
دیروز و دیشب شهر مشکین‌شهر یکپارچه آتش و خون بود و در برخورد و حمله مسلحانه روستائیان به مردم متحصن در مقابل فرمانداری این شهر، گروه زیادی کشته و مجروح شدند.
صبح دیروز در پی تحصن گروهی از روستائیان در مشکین‌شهر، مردم این شهر بازار و مغازه‌ها را تعطیل کردند و به راپیمائی و تظاهرات در خیابانها پرداختند. راهپیمایان سپس در مقابل فرمانداری مشکین شهر اجتماع کردند و ضمن خواست‌های ۶ ماده‌ای خود دست به تحصن زدند.
ظهر دیروز متحصصین توسط پاسداران محاصره شدند و درگیری شدید بین دوطرف بوجود آمد و پاسداران مجبور به عقب‌نشینی شدند.

برای اعطای پناهندگی به شاه سادات زمینه‌سازی میکند
وزارت امور خارجه امروز نظر خود را در مورد پیشنهاد انورسادات رئیس جمهور مصر برای اعطای پناهندگی سیاسی به شاه مخلوع ایران اعلام داشت سخنگوی این وزارت گفت: اعطای پناهندگی به شاه مخلوع از جانب دولت مصر بمنزله مخالفت صریح و آـشکار دولت مصر باملت ایران و انقلاب اسلامی ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: سادات برای آماده کردن افکار عمومی مردم مسلمان مصر بمنظور اعطای پناهندگی سیاسی به شاه مخلوع از طریق مطبوعات دولتی و نیمه دولتی زمینه‌سازی می‌کند.

codexzam8x