زیرگذر اینترنت

جنگ گیاهخواران و گوشتخواران!

شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
21
 

وقتی صحبت از گیاهخواری به میان می‌آید، فضای مجازی تبدیل به میدان جنگ طرفداران این رژیم غذایی با گوشتخواران می‌شود.
«مهدیس پویا» نوشته است: «به‌تازگی وارد هفتمین سال وگان (کسی که رژیم غذایی بدون گوشت، لبنیات، تخم‌مرغ و عسل دارد) بودنم می‌شوم. شش‌سال تمام دست‌کم بشقاب غذایم تهی از خشونت بوده است؛ شش‌سال بی‌گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، چرم و مانند آنها. آن‌چه باید بوده باشد، نه لطف من در حق طبیعت و حیوانات!»
کاربر«هومو گاسترونومر» که بیشتر به مطالب مرتبط با آشپزی می‌پردازد در پاسخ نوشته: «متأسفانه خشونت کشاورزی تهاجمی، دست‌کمی از خشونت منحصر به دامپروری ندارد. از جنگل‌زدایی وسیع و انحراف آب گسترده که بگذریم با فاصله زیاد می‌توان خشونت در مزارع موز یا قهوه یا چای را خشن‌ترین شکل تولید غذا برای بشر دانست، خشونت علیه طبیعت و جانداری به اسم انسان.»
این کاربر در جای دیگری نوشته: «انسان‎ها تمایل دارند از خشونت آشکار علیه طبیعت فرار کنند و خشونت پنهان برایشان مهم نیست. بهره‌کشی از طبیعت به اسم زنبورداری فرقی با گاوداری شیری ندارد. انحراف آب برای کاشت کاهو همان‌قدر جانوران را آزار می‌دهد و از بین می‌برد که بارکشی با حیوان.»
«دایره بی‌شعاع» در دفاع از گیاهخواری با به اشتراک گذاشتن تصویری که ملاحظه می کنید نوشته: «وقتی موجودات بی‌گناه را تا ته خوردی و فسفر بدنشان به مغزت رسید و ذهنت باز شد، کمی هم به حیوانات و حق حیاتشان فکر کن!»
اما «حاج کریم» با هشتگ «نه به گیاهخواری» مخالفت خود را نشان داده و گفته: «[این‌که]خود حیوانات را بخورید بهتر از این است که غذایشان را بخورید.»
یکی از کاربران با اظهارعلاقه به کم‌کردن میزان مصرف گوشت در رژیم غذایی خود، از دیگران خواسته است فهرستی از غذاهای گیاهی به او پیشنهاد بدهند.
یک کاربر گیاهخوار در پاسخ به این درخواست نوشته است: «گیاهخواری فقط سالادخوردن نیست. هر غذایی که می‌خورید یک نسخه بدون گوشت هم دارد که خوشمزه است و خود گوشتخوارها هم این نکته را تأیید کرده‌اند. خورش‌ها را با قارچ یا سویا با بافت درشت بپزید. به‌جای گوشت چرخ‌کرده سویا با بافت ریز بریزید. حمص، تبوله، دلمه، دمی‌گوجه، باباغنوش، آش، دمی‌باقالی و انواع برنج‌های مخلوط دیگر همه گیاهی هستند.
اگر دنبال غذاهای فست‌فودی گیاهی مثل پیتزا یا هات داگ یا چیپس و پنیر هستید، باید بگویم سوسیس و کالباس گیاهی هم موجود است که به گفته گوشتخوارها مزه‌اش مثل سبزی نیست و به سوسیس و کالباس گوشتی نزدیک است.»
«میثم» در دفاع از گیاهخواری نوشته: «بعضی‌ها بعد از کلی بحث برای این‌که اثبات کنند گیاهخواری خوب نیست، می‌گویند هیتلر هم گیاهخوار بوده! با این استدلال باید نتیجه بگیریم مسواک زدن، حمام کردن و خوابیدن هم خوب نیست، چون هیتلر هم مسواک می‌زده، هم حمام می‌کرده، هم می‌خوابیده!»
«خانم نون» از تجربه خودش حرف زده: «توی کل خانواده، فقط مادرم همیشه در همه زمینه‌ها درکم می‌کند. مثلا با وجود این‌که اعتقاد دارد گیاهخواری کار بیهوده‌ای است، هر وعده برای من جداگانه غذای گیاهی درست می‌کند. شاید باید درک کردن را از او یاد بگیرم.»
علاقه‌مندان به گوشت، مطالب تند وتیزی در دفاع از سلیقه غذایی خود نوشته‌اند. «داریوش دیانت» جمله‌ای از هومر را نقل کرده است: «در صورتی گیاهخوار می‌شدم که درختِ کباب وجود داشت!»
«یاسر رسا» گفته: «اگر ورزش و تحرک و گیاهخواری خوب بود، عمر خرگوش‌ها شش‌سال نبود!»
«سلطان علی دیلماژ» هم خاطره‌ای تعریف کرده که قطعا برای گیاهخواران خوشایند نیست: «یک‌بارسرکلاس از گیاهخواری صحبت می‌کردیم. قبل ازآن‌که بپرسم کسی گیاهخوار هست یا نه، یکی از بچه‌ها گفت بین حیوانات هم آنهایی که گیاه می‎خورند احمق ترند، مثل گاو، گوسفند و بز٫ دیگر سوالم را نپرسیدم.»
درعوض «فریماه» گوشتخواری را از دید یک گیاهخوار توصیف کرده: «به گوشت‌های پشت شیشه یخچال مغازه نگاه می‌کند و می‌گوید آقا لطفا دو کیلو از این اجساد حیوانات در حال فساد در یخچال‌ها بدهید!»
بعضی کاربران موضوع را از منظر اقتصادی بررسی کرده‌اند. «همون دریا» معتقد است: «گرانی و بی‌‌پولی، جوان ایرانی عاشق گوشت را به سمت گیاهخواری سوق داده!» اما «خانوم خاکستری» نوشته: «یک‌بار رفتیم رستوران و بشقاب سبزیجات سفارش دادم. ۶۰ هزارتومان از من گرفت و یک‌ مشت هویج و کلم پخته و اینها گذاشت جلویم. آنجا بود که فهمیدم گیاهخواری اشتباه است!»
اما «ژاوی» انگیزه‌های گیاهخواری را کلا از زاویه دیگری نگاه کرده: «دیشب خانم زیبایی را دیدم که داشت کتاب گیاهخواری می‌خواند. گفتم سلام شما گیاهخوار هستید؟ گفت بله شما چطور؟ گفتم از همین لحظه تصمیم گرفتم فقط عدس بخورم!»
«اسب شاخدار ویراستار» به دو افسانه در مورد گیاهخواری اشاره کرده و نوشته: «می‌گویند غذاهای گیاهی سالم‌ترند اما واقعیت این است که چیپس هم یک غذای گیاهی به‌شمار می‌رود. عده دیگری می‌گویند اگر گیاهان را بکشیم، آنها هم زجر می‌کشند. چنین چیزی ثابت نشده و واکنش بعضی گیاهان به محرک خارجی، درد به معنای مرسومش نیست. ضمن این‌که تولید گوشت، گیاهان بسیار بیشتری را نابود می‌کند.»
«عجیب‌زاده» نکته جالبی را از دوستش نقل قول کرده: «در کشور ما و البته در همه دنیا، انسان‌ها روزانه هزاران رأس گاو و گوسفند را با رضایت قلبی می‌کُشند و می‌خورند ولی برای مرگ سگان آه می‌کشند. این نشان می‌دهد حتی در حیوانات هم برخی برابرترند!»

codexzam8x