دانشنامه تغذیه

کرنبری

آناهیتا هیشتا
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
519
 

کرنبری (cranberry) یا «توت خرس» یکی از میوه های بومی آمریکای شمالی به شمار می رود. نام علمی این گیاه Vaccinium macrocarponیا Vaccinium oxycoccusو از سرده یا خانواده Ericaceaeاست.

میوه ای کوچک و گرد با پوستی صاف به رنگ قرمز پررنگ براق یا خرمایی مایل به قرمز است. قطر آن یک سانتی متر و طول آن حدود سه سانتی متر است. دانه های کرنبری در مرکز میوه به آن چسبیده اند و گوشته ترش مزه سفیدرنگی آنها را احاطه کرده است.

کرنبری ها در سه نوع عمده طبقه بندی می شوند. متداول ترین نوع Vaccinium macrocarponاست که اندازه بزرگی دارد و برای مصارف تجاری کشت می شود. نوع دوم Vaccinium oxycoccusکه به آن کرنبری کوچک نیز گفته می شود در بعضی مناطق به صورت وحشی می روید.

نوع سوم Vaccinium vitis-idaeaاست که در آب و هوای بسیار سرد خوب رشد می کند و در حال حاضر مانند یک محصول شناخته شده در برخی از کشورهای اروپای شرقی پرورش داده می شود.

گیاه کرنبری که درختچه یا بوته ای همیشه سبز و رونده است در خاک باتلاقی اسیدی رشد می کند. بدین ترتیب آب گیاه را می پوشاند تا در برابر سرما آسیب نبیند. گل های صورتی یا ارغوانی درخت می توانند عمل گرده افشانی را به خودی خود انجام دهند، ولی بازدهی محصول زمانی که زنبورها در

گرده افشانی شرکت دارند بسیار بیشتر است. مادگی و پرچم گل ها کاملاً نمایان هستند. برگ های این بوته ها نیز ریز و میوه ها به صورت عمودی روی ساقه های انبوه بوته های رونده ای به درازای دو متر و ارتفاع ۵ تا ۲۰ سانتی متر که روی سطح خاک رشد می کنند ظاهر می شوند. ساقه ها نازک هستند و چوب ضخیمی ندارند.

کرنبری به طور گسترده برای مصارف تجاری در ایالت های شمالی در کشور ایالات متحده کشت می شود. ماساچوست بزرگ ترین ایالت تولید کننده کرنبری است و ایالت های ویسکانسین، نیوجرسی، واشنگتن و اورگون در رتبه های بعدی قرار دارند. کشت کرنبری در سراسر کانادا نیز رایج است. برداشت محصول کرنبری بین دو مناسبت روز کارگر و جشن هالوین صورت می گیرد و اوج فصل خرید و فروش آن از ماه اکتبر تا پایان ماه دسامبر است.

روزگاری کرنبری فقط یک میوه سنتی و ویژه مناسبت های مذهبی و جشن ها بود، ولی امروزه در طول سال از آن مربا، سس ، نوشیدنی

‌آبمیوه و خشکبار (کرنبری خشک) تهیه و مصرف می کنند.

آب کرنبری و شربت آن برای جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری یا درمان آن مؤثر است. این تا حدی به دلیل اسیدیته بالا و توانایی آن در جلوگیری از چسبیدن باکتری ها به لایه داخلی مجاری ادراری است. کرنبری تازه منبع خوبی از ویتامین Cو دارای رنگدانه هایی است که خواص آنتی اکسیدانی دارند.

*عکس از: Noah Elhardt

code