آنچه لازم است درباره آزبست بدانید

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
1670
 

اگر شما از آن کسانی هستید که گمان دارند در خانه‌ای بی‌آزبست زندگی می‌کنند ممکن است در اشتباه باشید. خود من از کسانی بودم که گمان می‌کردم در خانه ای بدون آزبست زندگی می کنم اما به شدت در اشتباه بودم.
ماجرا از روزی آغاز شد که یک نشتی کوچک آشپزخانه ما به برآمدگی بزرگی منجر شد. متعاقب اطلاع من گروه ترمیم حادثه آمدند و شروع به بررسی آسیب کردند. بعدا یک مارپیچ پایین رونده بوجود آمد، زیرا شکستگی لوله پلی بوتیلن از دو هفته قبل به کپک زدگی کاملا متورمی انجامیده بود. به فاصله کوتاهی بعد از اینکه کابینت آشپزخانه که به سبب رسوخ نشتی آسیب دیده بود برداشته شد، مدیر پروژه یک کف‌سازی وینیل قدیمی را در زیر کف‌سازی وینیل جدیدتر تشخیص داد. او به من گفت که آن‌ها نمونه‌ای از آن را برای آزمایش آزبست به آزمایشگاه می‌فرستند. صبح روز نتیجه آزمایش ذرات آزبست را تأیید می‌کرد.
چند روز بعد با توجه به چیزهایی که درباره آزبست یاد گرفتم خانه‌مان را از آزبست پاک کردم.
آزبست چیست؟
آزبست رشته‌ای معدنی است. چندین نوع الیاف آزبست وجود دارند. در گذشته آزبست برای مقاوم کردن محصولات به آن‌ها اضافه می شد و علاوه بر این موجبات عایق‌بندی نسبت به حرارت و استحکام نسبت به آتش سوزی را فراهم می‌کرد.در واقع آزبست ماده‌ای ساختمانی بود که در برابر حرارت و آتش سوزی خوب مقاومت می‌کرد اما مشکلات تندرستی آن درک نشده بود.
در ۱۹۲۴ میلادی یک شهروند بریتانیایی اولین کسی بود که ناراحتی حاصل از آزبست را تشخیص داد(فیبروز پیشرونده ریه) و در۱۹۳۱ اصطلاح مزوتلیوما (یک‌گونه نادر از سرطان) راه خود را به نوشته‌های پزشکی باز کرد ولی خطرات و آسیب‌های آزبست تا سال ۱۹۷۰ پنهان ماند. در نهایت تقریبا۸۰ سال بعد از شناخت آسیب‌های آزبست مصرف آن متوقف شد. این یعنی آزبست بطور متوسط در یک میلیون سکونتگاه و منزل وجود دارد. به عبارت دیگر بیش از صد هزار نفر در اثر مجاورت با آزبست بیمار شده یا در گذشته اند.
آزبست در جاهای زیر استفاده می شود اما محدود به این جاها نیست:
مواد سقف و دیواره‌ها، عایق‌های خانه‌ها، دیوارها و اطاق زیر شیروانی، رنگ پارچه و تعمیر دیوار، خاکسترهای مصنوعی و خاک زغال های مورد استفاده در شومینه‌های گازی، پدهای قدیمی بالای اجاق گاز، دیوارها و کف‌های اطراف اجاق‌های چوبی، پدهای بتنی یا آسیاب‌ها، سفال‌های کف‌پوش‌ها،
چسب‌های کف پوش، روکش‌های آزبست یا نوار لوله‌های بخار و آب گرم در خانه‌های قدیمی و واشر عایق‌بندی درِ اجاق‌های زغالی و نفتی.
با این حساب اگر خانه شما قبل از سال ۲۰۰۳ ساخته شده باشد می‌تواند دارای محصولات آزبستی باشد. حتی علیرغم قدغن بودن فروش و استفاده از آزبست، هنوز فروشگاه‌هایی هستند که در قفسه‌هایشان محصولات آزبستی وجود دارد. پس هرگز تصور نکنید که در خانه‌تان آزبست وجود ندارد. بنابراین آگاه باشید که برای ایمنی بیشتر بهتر است حضور آزبست در خانه تان را به صورت حرفه ای آزمایش کنید و مجاورتتان را قبل از اینکه خیلی دیر شده باشد تشخیص دهید.
چه باید کرد؟
اگر احتمال می‌دهید که محصول آزبستی در خانه‌تان آزبست است چه باید بکنید؟
قبل از هر چیز دمدمی مزاج نباشید .سریعا با متخصصان تماس بگیرید و بخواهید که برایتان آزمایش آزبست انجام دهند.
اگر وجود آزبست ثابت شد شما نیاز به دانستن اینکه خطر وجود الیاف آزبست در هوا چقدر است دارید. اگر شما کف ‌پوش آزبستی دارید که شرایط خوبی دارد، ورقه ورقه نشده، آسیب ندیده و خراش بر نداشته، می‌توانید کف پوش جدیدی روی آن بکشید. این کار امکان‌پذیر است اما باید موقع فروش خانه
اطلاع رسانی کنید که خانه‌تان کف‌پوش آزبستی دارد.
زندگی ایمن در خانه‌ای با محصولات آزبستی، مادام که این محصولات الیاف آزبستی منتقله از راه هوا را تولید نمی‌کنند یک فرض مسلم و پذیرفته شده است.
چطور آزبست حذف می‌شود؟
تیم متخصصان بازرسی آزبست به خانه ما آمدند. ما از آن خانه نقل مکان کردیم و آن‌ها تمامی در و پنجره‌ها را کاملا با پلاستیک پوشاندند تا مردم آگاه شوند که نمی‌بایست وارد شوند و روی همه درها علامت خطر وجود آزبست چسباندند.
دو فیلتر بزرگ هپا خارج از پنجره نصب شد و تمامی هوای اتاق را مکید. این موضوع فشار منفی هوا را ایجاد کرد و اجازه نداد هوا در اتاق‌های دیگر رها شود.
تیم بازرسی آزبست البسه مناسب دور انداختنی می‌‌پوشد
(به من گفته شد که حتی لباس‌های زیر آن‌ها هم قابل دفع یا یک بار مصرف بودند). به علاوه همه آن ها ماسک و دستکش داشتند.
کف‌پوش ها به تکه‌های قابل مدیریت بریده می‌شوند و لبه‌هایی که در پشتشان محتویات آزبست وجود دارد نوارپیچی
می‌شوند و چسب زده می شود.ورقه ها بار کامیون می شوند.تمامی آشغال‌ها تحت خلاء قرار گرفته و در کیسه بزرگ پلاستیکی دفع می شوند. همه مواد و البسه آلوده نیز به شرکت برگشت داده می‌شوند تا در جایگاه سرپوشیده ویژه محصولات آزبستی
دفع شوند.
بعد از بازرسی، تیم آزبست لباسشان را در آورده و دوش می‌گیرند (معمولا دوش پرتابل تا محل پروژه آورده می‌شود). فقط بعد از دوش است که آن‌ها حق پوشیدن لباس‌هایشان را دارند.
آزمون هوا برای آزبست
بعد از تکمیل کار تیم بازرسی و قبل از اینکه هر کسی بدون ابزار حفاظتی وارد اتاق شود آزمون هوا باید انجام گیرد. هوای نمونه توسط میکروسکوپ الکترونی مخابراتی یا TEMیا میکروسکوپ کنتراست فاز PCMآنالیز می‌شود.تکنسین یک حرفه‌ای آموزش‌دیده در اطراف اتاق از دمنده مخصوص برگ‌ها استفاده کرد تا گرد و غبار و الیافی که ممکن بود در کف یا درز و شکاف‌ها ته نشین شده باشند را به حرکت در آورد. بعد از یک پمپ مکش کوچک استفاده کرد تا در مدت ۴۵ دقیقه هوا را از میان یک فیلتر عبور دهد.
یک آزمون هوا وقتی قابل پذیرش است که میزان آزبست هوا را در محدوده ای کمتر از ۰٫۱ الیاف به ازای هر سی‌سی نشان دهد. خوشبختانه خانه ما پاک بود و ما مجاز شدیم که مجددا به خانه باز گردیم.
مرجع:
http:ررwww.prettyhandygirl.comرasbestos-removal-everything-you-wanted-to-know-and-more ر
مترجم: یاشار بوم راشین

code