همکاری بلندمدت بورس های کالای ایران و هند

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
108
 

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: با توجه به این‌که در حوزه قیر جزء صادر کنندگان برتر هستیم یکی از بازارهای هدف ما را هند تشکیل می‌دهد که برای همکاری بلند مدت باید زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بورس کالای ایران، اخیرا تفاهم نامه همکاری میان بورس کالای ایران و بورس کالایی و مشتقه ملی هند در حاشیه کیش اینوکس ۲۰۱۷ در حالی به امضا رسید که برای نخستین بار یک هزار تن قیر تولیدی شرکت نفت جی از طریق وب سرویسی که مقدمه راه اندازی سکوی مشترک معاملاتی بین دو بورس است، مورد مبادله قرار گرفت.
حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالای ایران در مورد جزییات بیشتر این تفاهم نامه اظهار داشت: پیرو مذاکرات سازمان بورس و اوراق بهادار ایران با سازمان بورس هند در مورد همکاری‌های فی ما بین در واقع محتمل‌ترین و بهترین راه برای همکاری، حوزه کالایی مد نظر قرار گرفت؛ به هر حال در حوزه تجارت کالا حجم فعالیت خوبی داریم اما این حوزه از یک چالش‌هایی همچون کیفیت کالا، ارتباط مستقیم
تولید کنندگان هندی با مصرف کنندگان ایرانی و بالعکس رنج می‌برد.
مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: دولت هند بودجه کلانی را برای پروژه‌های ساختمانی زیادی به‌ویژه اماکن عمومی، ساخت راه و حمل و نقل در بورس هند اختصاص داده که به قیر و محصولات ساختمانی جزء ضروریات و نیاز مبرم این کشور است.این مقام مسئول با تاکید بر این‌که ایران در حوزه قیر جزء صادر کنندگان برتر محسوب می‌شود، تصریح کرد: یکی از بازارهای ما را هند تشکیل می‌دهد، البته یکسری واسطه‌های غیر ضروری وجود دارند که تجارت را دست‌خوش تحول می‌کنند؛ از این رو ورود بورس کالا کمیت و کیفیت محصول را تضمین و سبب همکاری بلند مدت تهران و دهلی نو در این عرصه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: البته شروع این همکاری نیازمند زمان است تا بتوانیم زیر ساخت‌های لازم را برای خرید کالا فراهم کنیم و با
خالص سازی حساب‌ها بتوانیم حداقل جابه‌جایی پول را برای دو کشور داشته باشیم.
حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم امضای تفاهمنامه با بورس کالایی و مشتقه ملی هند گفت: ایده همکاری مشترک با بورس کالایی هند ریشه در شکایاتی دارد که تجار بزرگ هندی از دریافت قیر بی کیفیت از بازار ایران را داشتند این در حالی است که قیر تولید شده در ایران به خصوص در دو شرکت نفت جی و پاسارگاد از بالاترین کیفیت در سطح جهانی برخوردار است.
وی افزود: در این راه و در طول چند ماه گذشته مذاکراتی بین این دو بورس صورت گرفت و مقرر شد دو تیم نرم افزاری از بخش آی تی هر دو بورس، کارگروهی تشکیل دهند تا زیرساختهای لازم برای شکل گیری سکوی معاملاتی مشترک ایجاد شود.
سلطانی نژاد اظهار داشت: دستاورد این کارگروه به وجود آمدن وب سرویسی است که کالاهای هر دو بورس به صورت جداگانه روی صفحه وب برای هر دو بورس به نمایش درآورد.
مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: به واسطه وجود این وب سرویس تاجران هندی و ایرانی
می توانند به شکل مستقیم درفضایی که قیمت عادلانه تر کشف شده و کیفیت تضمین می گردد به تبادل کالایی بپردازند.
همچنین “راجش سینها” مدیرعامل بورس الکترونیک کالایی هند گفت: این تفاهمنامه آغاز راه ارتباط با بورس کالای ایران است و پس از عملیاتی شدن این وب سرویس، در مسیر راه اندازی کامل سکوی مشترک قدم برمی داریم.
وی افزود: هند واردات پر حجمی از قیر ایران را به خود اختصاص
می دهد و از طرفی محصولات غذایی نظیر برنج هم به ایران وارد می کند که امیدوارم به زودی بتوانیم عمده واردات و صادرات دو کشور را از طریق سکوی معاملات مشترک و با تضمین قیمت و کیفیت محصولات ازطریق دو بورس کالایی انجام دهیم.
خبر دیگر اینکه یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است،تامین مالی با سررسید یک ساله برای صنعت پتروشیمی به صورت منتشر کردن اوراق سلف موازی در بورس کالا امری حائز اهمیت و ارزشمند برای این بازار به شمار می رود.
عباس ضیایی نیری تصریح کرد: در مورد تضمین این منابع مالی از بورس هم باید گفت که ابزار اوراق سپرده کالایی می‌تواند به عنوان تضامین اصلی در تامین سرمایه در گردش شرکت‌های مختلف در نظر قرار بگیرد که پیش‌بینی می‌شود با رونق معاملات این ابزار و پیش رفتن‌ این‌ روند، شاهد وثیقه قرار گرفتن گواهی سپرده در روند تامین مالی در ادامه مبادلات این‌ بازار باشیم.
وی با بیان اینکه در بازارهای سرمایه ابزارهای مالی قابل اعتمادی ایجاد شده و در حال طراحی است که صنعت نفت می‌تواند از ابزارهای بازار سرمایه استفاده کند،افزود: مکانیزم کشف قیمت بهترین کارکرد بورس?های کالایی است و در این بورس‌ها ابزارهای متنوعی شکل گرفته است و صنعت نفت به عنوان یک صنعت سودده و حداقل ریسک باید از این پتانسیل‌ها استفاده کند.