برگزاری دوازدهمین همایش ملی علمی – فرهنگی خلیج فارس

پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷
116
 

سرویس شهرستانها – دوازدهمین همایش ملی علمی – فرهنگی “خلیج فارس” به همت مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاددانشگاهی با رویکرد گردشگری و تعاملات بین المللی سه شنبه(۱۱  اردیبهشت ) در بوشهربرگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری امام‌جمعه بوشهر در این همایش اظهار کرد: قطعا این همایش ملی وعلمی نشان می‌هد خلیج‌فارس بخشی از سرزمین ایران بوده است و تحولات زیستی موجب شده است خاک ایران به آبراهی تبدیل شود که منشأ و کانون تحولات بزرگ سیاسی و حتی علمی و فناوری باشد.

وی با بیان این‌که از دیرباز و از زمانی که دانشمندان پیرامون تحولات جهان و جغرافیا صحبت کرده‌اند، خلیج‌فارس به زبان‌های مختلف تعبیری داشته است که نشان از فارسی بودن این آبراه دارد، گفت: جغرافیای خلیج‌فارس در توسعه ایران و سرزمین پارس همیشه تأثیرگذار بوده است. تاریخ‌دانان بزرگ همگی اعلام کرده‌اند که این خلیج، خلیجی فارسی است، اما در برهه‌ای از تاریخ شخصی انگلیسی در یکی از مقاله‌های خود در یکی از روزنامه‌های کشورهای عربی یک تشکیک توصیفی بر نام خلیج‌فارس ایجاد کرد.

آیت الله صفایی بوشهری با بیان این‌که همه تاریخ‌دانان اعتقاد دارند خلیج‌فارس فارسی است، اضافه کرد: افرادی که اعتقاد دارند این خلیج فارسی نیست، اعتقادشان ریشه در تفکرات انگلیس دارد.

امام‌جمعه بوشهر افزود: هر چند این آبراه سومین آبراه بزرگ جهان است، اما تعیین‌کننده‌ترین آبراه بین‌المللی در تحولات جهانی است. خلیج‌فارس را از منظرهای مختلف ازجمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی و فناوری می‌توان بررسی کرد.

وی ادامه داد: از منظر اقتصاد، خلیج‌فارس بی‌تردید مهم‌ترین جغرافیای اقتصاد جهان است. همه شما می‌دانید باارزش‌ترین جغرافیای اقتصاد، اقتصاد کرانه‌ای است که می‌تواند تولید ناخالص ملی و تولید ثروت را در عرصه‌های مختلف از جمله حوزه گردشگری که نقش مهمی در متن و کرانه دریا دارد، داشته باشد. در حال حاضر برخی از کشورهایی که در آمار به‌عنوان کشور پیشرفته نام برده می‌شود، ۵۰‌ درصد از تولید ناخالص آن‌ها مبتنی بر اقتصاد دریا پایه است و این می‌طلبد که بزرگان عرصه اقتصاد طرحی نو برای اقتصاد ایران خصوصاً در جنوب ایران بر اساس اقتصاد دریا پایه داشته باشند.

تعطیلات   زمستانی

در ادامه علی‌اصغر مونسان معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: امیدواریم دولت و مجلس کمک کنند تا طرح تعطیلات زمستانی را پیگیری و اجرایی کنیم تا با اجرای این طرح خصوصاً در نیمه دوم سال بتوانیم به رونق و توسعه گردشگری کمک کنیم.

او با بیان این که سازمان میراث‌فرهنگی برای توسعه گردشگری در استان‌های جنوبی برنامه‌های مختلفی دارد و جذب سرمایه‌گذار یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که این سازمان دنبال می‌کند، ادامه داد: امیدواریم با اجرای برنامه‌های مختلف در حوزه گردشگری استان‌های جنوبی شاهد روزهای پررونق‌تر برای گردشگری استان‌های جنوبی کشور باشیم.

وی خلیج فارس را نقطه‌ای در کشور دانست که دارای روحیه استعمارستیزی و استکبارستیزی است و به دلاوری‌های رییس‌علی دلواری در این خطه از کشور اشاره کرد و گفت: در همه ادوار تاریخی صحبت از خلیج‌فارس بوده و ایرانیان همیشه با مردم مناطق مختلف دنیا در ارتباط بوده‌اند و دادوستد و تجارت داشته‌اند، ضمن این‌که از جمله اسناد تاریخی این منطقه می‌توان به «لیان» و «سیراف» اشاره کرد.

معاون رییس‌جمهور با بیان این که

هر چند خلیج‌فارس ادامه آبراهه‌ای به‌نام دریای عمان است، اما یکی از بزرگ‌ترین آبراهه‌های دنیا است و تاکید کرد که آن را باید میراث ارزشمندی بدانیم که همیشه در ارتقاء و پیشرفت ایران نقش مهمی داشته است.

تحریف نام خلیج فارس با اسناد سازمان ملل مغایر است

در ادامه دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی خلیج فارس را دارای موقعیت‌های راهبردی، منابع انرژی، جایگاه تجاری وشاهراه بازرگانی، حجم و ابعاد صنایع مستقر در خود دانست و گفت: آثار و عملکردهای نظامی، امنیتی و منابع طبیعی و معدنی سرشار از گذشته‌های دور تا کنون مورد توجه دولت‌ها و ملت‌های مختلف است، به همین دلیل این خلیج اهمیت جهانی دارد.

دکتر طیبی با تاکید بر اهمیت ویژه خلیج فارس برای کشور، تاکید کرد: این خلیج برای کشور مانند یک داشته تاریخی، هویتی و حیاتی است. بخشی از نفت و گاز ایران از بستر خلیج فارس استخراج و از همان نقطه نیز صادر می‌شود. بسیاری از صنایع بزرگ و استراتژیک ایران در این خلیج مستقر هستند، بنابراین خلیج فارس در ابعاد گوناگون به عنوان مزیت و اولویت مطرح بوده و در تعیین رویکردهای ملی و سیاست خارجی کشور و اتخاذ سیاست‌های مربوط به آن نقش بی‌بدیل و مهمی دارد.

*خلیج فارس و حمایت از کالای ایرانی

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر نیز در سخنانی در این همایش با بیان این‌که خلیج فارس به نماد همبستگی، اتحاد و غرور ملی ایران تبدیل شده است، اظهار کرد: غربی‌ها به خاطر تفرقه افکنی از نام جعلی استفاده می‌کنند و آرای غلط می‌دهند.

استاندار بوشهر یکی از راه‌های تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی را رونق گردشگری دانست.

وی همچنین از مونسان ـ معاون رئیس جمهور ـ خواست تا طرح گردشگری زمستانه را در مجلس و هیات دولت بیشتر پیگیری کند و تاکید کرد: این اتفاق می‌تواند به اقتصاد جنوب کشور در زمستان آن هم با توجه به سواحل منحصربفرد کمک کند.

گراوند از مسئولان جهاددانشگاهی خواست تا دبیرخانه دایمی همایش های خلیج فارس که توسط وزارت ارشاد و مرکز گردشگری جهاددانشگاهی تشکیل شده را به بوشهر منتقل کنند.

*ثبت جهانی همایش خلیج فارس

در ادامه دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، با اشاره به علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس که به مناسبت سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز نامگذاری شده است، یادآور شد: به همین دلیل جهاددانشگاهی از سال ۸۴ نسبت به برگزاری این همایش ملی اقدام کرده است.

وی تداوم این برنامه‌ها را حاکی از این دانست که جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد برخواسته از متن انقلاب اسلامی و با تکیه بر تلاش علمی و فرهنگی دانشجویان و اساتید دانشگاه سعی می‌کند خلیج فارس را به مثابه دغدغه جدی حاکمیت برای احقاق حقوق مشروع فرهنگی و سیاسی ملت ایران برجسته کند.

دکتر علیزاده با اشاره به آغاز کار دبیرخانه همایش ملی خلیج فارس در جهاد دانشگاهی و در نتیجه برگزاری ۱۱ دوره همایش با این موضوع، اظهار کرد: در این همایش‌ها تلاش می‌کنیم تاکید بر مزیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و گردشگری راهمان را محقق کنیم .

گفتنی است، در پایان مراسم افتتاحیه از برگزیدگان و حامیان تقدیر و تمبر یادبود و کتاب مجموعه مقالات این همایش رونمایی شد و در ادامه نیز دو پانل تخصصی «گردشگری و ابعاد تاریخی، فرهنگی- اجتماعی خلیج فارس» و « ابعاد سیاسی، امنیتی، راهبردی و زیست محیطی خلیج فارس» برگزار شد. برگزیدگان و حامیان: مهدی رمضانزاده ، دکتر فرامرز بریمانی ،الناز بلوردی فرد، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری،مهندس عبدالکریم گراوند، دکتر محمدرضا موالی زاده، دکتر علی احمدزاده، دکتر عبدالمجید مصلح، دکتر سعید کشمیری، دکتر رضا عوض پور، فازمه صفری زاده ونعمت اله امامزاده.