بررسی موانع فرهنگی کارآفرینی و کسب و کار زنان در حوزه صنایع و گردشگری

یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
212
 

سرویس سیاسی- اجتماعی: رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران گفت: میراث فرهنگی نه یک مانع برای توسعه که خود توسعه است.
به گزارش خبرنگار ما، سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه‌های ایران) و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، در نشست تخصصی «بررسی موانع فرهنگی کارآفرینی و کسب و کار زنان در حوزه‌های صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی» که دیروز در ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد،افزود: متأسفانه بی توجهی به میراث فرهنگی و مفاهیم آن موجب شده است امروز با مشکلات زیادی در مدیریت آب، بحران خشکسالی و بسیاری چیزها روبرو باشیم.
وی در سخنرانی خود با عنوان «بازنگری به مفاهیم فرهنگ کار و توسعه پایدار»، با اشاره به مبانی کار و اشتغال در حوزه‌های صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری، با تأکید بر تفاوت زیاد میان این سه حوزه گفت: صنایع دستی یک امر بخشی، گردشگری یک امر میان بخشی و میراث فرهنگی یک پدیده فرابخشی است ،ولی اینها متأسفانه در یک سازمان گردآمده اند.
محیط طباطبایی افزود: اساسی ترین مشکل این است که جایگاه میراث فرهنگی در توسعه کشور مشخص نیست و یک امر جنبی در نظر گرفته می‌شود و نهایت تصور نهادها از توجه به میراث فرهنگی این است که بگویند چقدر میراث فرهنگی خوب است و هیچ شناخت درستی از این پدیده ندارند.
مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان این که مشکل اساسی در هر حرکتی در کشور ما مشکل فرهنگی است، گفت: باید بگویم که فرهنگسازی اصطلاح نادرستی است. فرهنگ شکل می‌گیرد، تحول می‌یابد و تطور خود را در دل تاریخ طی می‌کند.
او با بیان این که همواره وقتی مردم خودشان جلو آمده اند موفقیت حاصل شده است، گفت: تمام رفتارهای اداری و دولتی در حوزه گردشگری جز ضرر و زیان چیزی نداشته است.
انقلاب کارآفرینی در دنیا
فخرالسادات محتشمی‌پور، رئیس هیأت مدیره انجمن زنان مدیر کارآفرین هم در این نشست با تأکید بر نقش مهم نهادهای مدنی گفت: هر سه موضوع زن، کارآفرینی و انجمن اهمیت زیادی دارد.
او با بیان این که موضوع زن موضوعی حائز اهمیت است و هرکس از منظری به آن می‌پردازد، گفت: موضوع کارآفرینی در دنیا به عنوان یک انقلاب مطرح است ولی در کشور ما خیلی به آن توجه نمی‌شود. موضوع کارآفرینی آن قدر غلط و شبهه آمیز و مداخله گرانه مطرح شده که از مفهوم خودش دور شده است.
محتشمی‌پور گفت: ما مشکلات متعددی در کارآفرینی داریم. پیوند اجتماع و اقتصاد است که کارآفرینی را از حوزه‌های دیگر متمایز می‌کند و انجمن‌ها و نهادها در کنار کارآفرینی است که می‌توانند مفید واقع شوند.
وی به هدف تشکیل انجمن زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت: این انجمن شکل گرفته است تا چراغ راهی باشد برای کسانی که تکلیف خودشان را در زندگی خود نمی‌دانند و وظیفه ماست که تجربیات اعضا را در کنار هم قرار دهیم و نتیجه تبادل تجربیات را در اختیار گروه هدف بگذاریم.
وی تأکید کرد: باید بخش دولتی، بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد در کنار هم باشند تا بتوانیم حلقه گمشده توسعه پایدار را ایجاد کنیم.
باید نگاه کلیشه ای عوض شود
دکتر احمد نادعلیان، استاد دانشگاه و رئیس مرکز هنری پردیس در سخنرانی خود با عنوان «موانع فعالیت‌های فرهنگی و کارآفرینی پایدار در جزایر قشم و هرمز» به بحث درباره مشکل آفرینی نهادهای دولتی، موازی کاری جامعه روشنفکری و افراد غیر بومی‌و موانع جامعه محلی برای فعالیت‌های فرهنگی و کارآفرینی پایدار در جزایر قشم و هرمز پرداخت و ضمن ارائه گزارشی از فعالیت دوازده ساله خود در جزایر قشم و هرمز و سختی‌های کار برای خارج شدن از کلیشه‌ها و دور شدن از تابوها گفت: امروزه گردشگری در جزیره هرمز بسیار رشد داشته است و این نتیجه تلاش‌هایی است که تاکنون در این منطقه انجام گرفته است.
نادعلیان ضمن تأکید بر این که باید نگاه کلیشه ای عوض شود، گفت: از شما خواهش می‌کنم هرگاه وارد هرمز و قشم شدید، بگویید که می‌خواهید در کوچه‌ها راه بروید و وارد روستاها شوید چون اگر به خودروهایی که گردشگران را جابه جا می‌کنند اعتماد کنید، فقط شما را به بازارهای خاص می‌برند .
عدالت اجتماعی موجب تقویت کارآفرینی زنان
دکتر ابراهیم صادقی فر، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دیگر سخنران این نشست، با بیان این که امید می‌رود این بحث‌ها جنبه کارگاهی پیدا کند و بتوان از دل پرسش و پاسخ‌هایی که مطرح می‌شود، راهکار استخراج کرد، افزود: به این ترتیب ما هم به عنوان سیاستگذار می‌توانیم در این زمینه از این گفتگوها بهره برداری کنیم.
او با تأکید بر این که از دل تهدیدها فرصت ساختن اصلی است که همیشه یک کارآفرین باید از آن استفاده کند، گفت: کارآفرینی ارتباط تنگاتنگی با فشارهای پیرامونی دارد و این فضاهای پیرامونی است که امکان کارآفرینی را فراهم می‌کند و گاهی برخی فضاها حاکم می‌شوند که پیشران و جلوبرنده اند اما در فضاهایی که مشکل پیش بیاید، ویژگی کارآفرین این است که بتواند از تهدیدها فرصت بسازد و کار خود را پیش ببرد.
او با بیان این که با وجود تلاش‌های فراوان صورت گرفته در این زمینه فضای حاکم بر جامعه خیلی حرکت نکرد و در صدد موفقیت چشمگیر نبود، گفت: برای این که کارآفرینی ایجاد شود، باید فضای سیاسی و امنیتی کشور با افراد همگام شود.
صادقی فر با اشاره به این که خروج آمریکا از برجام یکی از تهدیدهایی است که در فضای کارآفرینی با آن روبروهستیم، افزود: این موضوع می‌تواند تأثیرات زیادی بر اقتصاد بگذارد و رشد صنعتی را کاهش دهد.
برخی کشورهای اروپایی دارند ناگفته با آمریکا هم آوایی می‌کنند، طبیعتا رفتار آنان بر رشد صنعتی و اقتصادی ایران تأثیرگذار است. ترس دیگر کشورها از تحریم‌های آمریکا، تضعیف پول ملی و فضای روانی جامعه است که می‌تواند بر معیشت کارگران، تولید و سرمایه گذاری اثر بگذارد.
او گفت: نکته مهم درباره کارآفرینی زنان این است که عدالت اجتماعی از سوی سیاستگذاران و تسهیل گران نادیده گرفته شده است و افزود: گاهی دیده می‌شود که مثلا افراد در دادن وام به زنان دست و دلشان بیشتر می‌لرزد؛ تازمانی که این باورها و کلیشه‌ها شکسته نشود، اتفاقات خیلی خوب نمی‌افتد. این کلیشه‌ها و بی عدالتی‌های جنسیتی باید از بین برود و کم شود تا بتوانیم نقش پررنگ تر زنان را ببینیم.
با موضوع کارآفرینی زنان نمی‌شود کلیشه ای برخورد کرد
فیروزه صابر، مدیرعامل بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان، یکی دیگر از سخنرانان این نشست ضمن تأکید بر این که نمی‌توانیم کلی گویی کنیم و با موضوع کارآفرینی زنان نمی‌شود کلیشه ای برخورد کرد، افزود: موضوع کارآفرینی زنان خاص است و حتی متفاوت از اشتغال زنان است. از وزارت کار انتظار داریم که این موضوع را از دیگر مباحث تفکیک کند و درباره آن حرف داشته باشد برای گفتن. انتظار داریم برنامه بدهند و فضا ایجاد شود.
او با بیان این که نقد جدی نسبت به مسئولان سازمان‌های دولتی در این باره وجود دارد، تأکید کرد: این مسئولان باید به ما کمک کنند و کار کنند؛اگر نمی‌توانند کار کنند و اگر خودشان هم نسبت به شرایط موجود معترض اند و در نقش اپوزیسیون ظاهر می‌شوند، باید از پست خود کناره گیری کنند و همچون ما فعالیت مدنی انجام دهند. اگر چهل سال پیش به این شیوه سخن گفته می‌شد، بسیاری از افراد جامعه کم سواد بودند ولی امروزه بیش از ۶۰ درصد از جامعه فارغ التحصیل ما زنان هستند و دیگر نمی‌توان به آن شیوه با مردم صحبت کرد.
او با بیان این که این نظر شخصی من است و ارتباطی با انجمن زنان کارآفرین ندارد، گفت: متأسفانه هرگاه ما با دولتی‌ها جلسه داریم، حرف‌های کلیشه ای تحویل می‌گیریم که به درد زنان کارآفرین نمی‌خورد.
صابر گفت: زنان کارآفرین با توجه به موانع فرهنگی اجتماعی و خانوادگی که دارند، خودشان مشکلاتشان را حل می‌کنند و هیچ برنامه دولتی و رسمی‌برای آنها وجود نداشته است کما این که حضورشان در دانشگاه هم کاملا درونزا بوده است.
صادق اوالی، پورنگ پورحسینی، صادق کاظمی، نرگس شیخی، افسانه احسانی، مهری شاهمرادی فرد، میریام گوتس، شقایق عظیمی، مریم معبدی، سیده مرضیه حسینی، محسن مهدی زاده، پریسا دهدشتی، زینب شفیعی، نیلوفر رضابنده لو، فاطمه امیدی، کوثر گوهری، پریسا باجلان، مسعوده بهرامی‌پور اصفهانی، راما وزیری و بسیاری دیگر از فعالان حوزه کارآفرینی زنان از دیگر حاضران در این جلسه بودند که در نشست بعداز ظهر به بحث و تبادل نظر پرداختند.